Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Gazonul si alte plante in gradina ? Dilema gen oul sau gaina...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
La ceva gen geotextil ma gandeam si eu. Adica o solutie care sa nu permita nici unei seminte sa germineze, dar sa lase apa sa se scurga, aia vroiam. Acoperita de ceva gen mulci, piatra decorativa, etc. Geotextilul sa fie gaurit numai unde iese o tulpina de arbust, ceva.
Cu cativa ani in urma aveam o zona de tufisuri : pusesem folie in jurul lor si piatra. Mai iesea 1-2 fire de buruiana chiar pe la tulpina plantelor, dar atat. Zona insa era mica, (lat de cam 50 cm), se putea pune folie, insa pe metri patrati intregi nu merge, ca nu lasa apa de ploaie sa se dreneze. De asemenea, in 2-3 ani folia de plastic simpla, va vine sau nu sa credeti, se toaca. Nu stiu cum rezista pungile 100 de ani sub pamant cu sustin ecologistii, la mine folia aia s-a facut bucati (daca incercam sa trag putin sa repozitionez pietrisul se facea bucati.

#20
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Geotextilul poate fi patruns de unele buruieni, folia de mulcire e mult mai eficienta.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am incercat cu geotextil si deasupra un strat de 5 cm  "margaritar". Efectul anti buruieni a fost 0.

Edited by pasilla, 07 April 2017 - 17:08.


#22
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
ups. Chiar ma bazam pe geotextilul ala, schimb la folia de mulcire .  Misto denumire, chiar ma intreba sotul de unde vin cu termenii astia :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate