Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Gazonul si alte plante in gradina ? Dilema gen oul sau gaina...

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Am ajuns la amenajarea gradinii si am niste nelamuriri.
Vreau sa plantez si ceva arbusti si copacei. Cum sa procedez, sa ii pun eu in pamant inainte si pe urma sa vina cei cu gazonul, sau gauresc gazonul pe urma ? As vrea si cateva zone mai dense in astfel de plante, mai ales pentru cele care ocupa sau umbresc mai mult loc pe sol, acolo cum procedez, las fara gazon ? Exista metode ca pamantul respectiv sa nu se umple de buruieni ? Sotul, care o sa tunda gazonul mi-a spus sa nu il pun sa tunda pe sub cine stie ce chestii stufoase (am avut iarba, si niste tufe cu tepi, se tot agata in ele pana au disparut toate misterior intr-o zi... ).
Ideea mea de gradina e cu oaresce gazon dar mai ales cu niste plante cataratoare, sa nu se vada daca e posibil gardul de beton ...
Multumesc pentru sugestii :)

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Pot sa raspund la o parte dintre intrebarile tale si anume la "exista metode ca pamantul respectiv sa nu se umple de buruieni ?"
Da, ieftin si fara sa poluezi cu chimicale : te asezi in genunchi si le zmulgi cu tot cu radacina. Periodic pe masura ce gazonul le va sufoca.
Metoda este verificata. Am o vecina pe care o admir pentru rabdarea de care da dovada si pozitia adoptata.
Spor.
Eu sunt lenes si cind cresc prea mari le dau cu erbicid.

#3
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Mersi frumos, dar de la o varsta incolo pozitia nu mai e asa de admirat. As vrea o metoda mai ca lumea (o folie ceva, de exemplu).

#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Trebuie udat pe timp de vara, dar doar seara sau dimineata, niciodata cand e soare arzator.

Ca sa nu se umple cu balarii , trebuie dat primavara cu ceva ingrasamant astfel incat gazonul sa intre in forta inaintea balariilor care se pot instala.Trebuie obligatoriu ingrasamant mai ales daca e pamantul prost/sarac, eu am dat acum 2-3 saptamani pt ca e prost pamantul si gazonul iese prost rau din iarna(galben, rar, nu creste).


Daca apuca sa iasa balariile pt ca gazonul nu-i destul de des, sunt 2 variante:

1: smulse

2: ierbicid pt gazon, atentie sa nu se atinga alte plante.

Eu ierbicidez pt ca am vreo 700 mp, mai si smulg cand trec prin el, nu pot smulte la mana pe o asa suprafata.

Iesit din iarna, inca nu s-a indesit bine, mai am si cartite.

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 04 April 2017 - 17:36.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cartite....daa..imi aduc aminte cand aveam si eu.  

Cate 2 pastile de naftalina in fiecare gaura fac minuni. Nu le-am mai vazut de 2 ani..  O fi si datorita cainilor..nu stiu.

#6
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Hai ca nu am fost clara destul : vreau sa pun rulouri. Nu samanta. Vreau sa las niste spatii fara rulouri unde plantez altele : arbusti, copacei. In spatiile alea, fara rulou de gazon, cum ma asigur ca nu ies balarii ? Cand plantez, acum sau dupa ce instaleaza aia rulourile ?

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Trifoiul alb pitic nu va place?Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 04 April 2017 - 18:28.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca pui rulouri, nu prea conteaza cand plantezi. Eu as prefera sa plantez mai intai, pentru ca sa fie clara delimitarea la instalarea rulourilor.
Nu prea exista metode eficiente anti buruieni. Poti folosi tesatura si peste sa pui un strat generos de scoarta de pin.
Daca vrei si flori (bulbi, anuale, perene) singura solutie eficienta este cea data la #2.

Edited by pasilla, 04 April 2017 - 18:34.


#9
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Rulourile nu lasa buruienile sa patrunda, cel putin la mine nu s-a intamplat. Plantarea este bine sa se faca odata cu rulourile. Adica faci gropile pt plante, le asezi frumos la locul dorit si decupezi ruloul pe langa ele. Eu asa am facut si a mers f usor. Eu ti-am mai scris pe jurnal ca ar fi bine sa lasi intre gard si gazon o zona pe care sa o acoperi cu geotextil si pietris, asa vei putea tunde linistita si mai usor decat sa ai de ocolit diversele chestii plantate. Nu iti face griji legat de umbra care o vor face, gazonul rulouri este o buruiana f puternica, la mine il tavalesc cainii, am mai taiat din el si mutat si arata foarte bine si acum.

Edited by dell99, 04 April 2017 - 19:01.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 andu2006, on 04 aprilie 2017 - 16:42, said:

Pot sa raspund la o parte dintre intrebarile tale si anume la "exista metode ca pamantul respectiv sa nu se umple de buruieni ?"
Da, ieftin si fara sa poluezi cu chimicale : te asezi in genunchi si le zmulgi cu tot cu radacina. Periodic pe masura ce gazonul le va sufoca.
Metoda este verificata. Am o vecina pe care o admir pentru rabdarea de care da dovada si pozitia adoptata.
Spor.
Eu sunt lenes si cind cresc prea mari le dau cu erbicid.
Ma indoiesc ca metoda functioneaza pe suprafete mari.
In anglia sint mii de parcuri cu gazon impecabil, nu culege nimeni cu mana buruienile...

#11
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

 dell99, on 04 aprilie 2017 - 18:59, said:

Rulourile nu lasa buruienile sa patrunda, cel putin la mine nu s-a intamplat. Plantarea este bine sa se faca odata cu rulourile. Adica faci gropile pt plante, le asezi frumos la locul dorit si decupezi ruloul pe langa ele. Eu asa am facut si a mers f usor. Eu ti-am mai scris pe jurnal ca ar fi bine sa lasi intre gard si gazon o zona pe care sa o acoperi cu geotextil si pietris, asa vei putea tunde linistita si mai usor decat sa ai de ocolit diversele chestii plantate. Nu iti face griji legat de umbra care o vor face, gazonul rulouri este o buruiana f puternica, la mine il tavalesc cainii, am mai taiat din el si mutat si arata foarte bine si acum.
Ce fel de geotextil? Orice fel?

#12
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 denache, on 04 aprilie 2017 - 21:37, said:

Ce fel de geotextil? Orice fel?
Da, are practic rol sa lase apa sa intre si sa tina pietrele deasupra. Il intinzi si apoi faci gauri in el si plantezi ce mai ai nevoie.
Rulourile se taie usor cand nu sunt cu radacinile prinse, le tai cu cutterul ca pe mocheta. Daca au apucat sa se prinda radacinile (cam 3 saptamani dupa ce ai pus rulourile) iti trebuie o cazma bine ascutita sa il decupezi si apoi sa il ridici usor, il asezi pe o folie si il tarasti de acolo fara sa mai imprastii pe cel deja prins pamant. Asa poti face si gauri in el, pui pamantul scos pe ceva, nu il lasi pe acolo ca face guguloaie de noroi si il simti cand mergi.

#13
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013

 unbrutus, on 04 aprilie 2017 - 21:31, said:

Ma indoiesc ca metoda functioneaza pe suprafete mari.
In anglia sint mii de parcuri cu gazon impecabil, nu culege nimeni cu mana buruienile...

Daca tot esti in Anglia, lumineaza-ne. Pe aici , in afara de zmuls si erbicidat nu stim. Ca poti sa stai in genunchi sau cu un dispozitiv de a carui eficienta ma indoiesc, descrieene tu solutia miraculoasa. Sa invatam si noi.

#14
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 ionutz_joe2009, on 04 aprilie 2017 - 17:30, said:

..... mai am si cartite.

Sitemele anti-cartita nu sunt eficiente? sau sunt jucarii?

https://www.google.r...m anticartita&*

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 andu2006, on 05 aprilie 2017 - 04:41, said:


Daca tot esti in Anglia, lumineaza-ne. Pe aici , in afara de zmuls si erbicidat nu stim. Ca poti sa stai in genunchi sau cu un dispozitiv de a carui eficienta ma indoiesc, descrieene tu solutia miraculoasa. Sa invatam si noi.
Nu sint in Anglia. Poti insa vedea pe poze, poti incerca un forum in limba engleza si afli.
Acolo nu prea mai exista nici TBC, nici parvoviroza si multe alte belele care la noi persista. Nu iti poate da cineva o metoda magica doar ca traieste acolo.
Cu siguranta insa nu ai sta in genunchi sa rupi manual, nu ar permite legea pt ca iti ataca spatele

 kondas, on 05 aprilie 2017 - 07:56, said:


Sitemele anti-cartita nu sunt eficiente? sau sunt jucarii?

https://www.google.r...m anticartita&*
La mine nu prea au dat rezultate, dar nici de naftalina in gauri nu am auzit :)

#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
As putea da minim o explicatie.Nu-s balarii, nu-s nici semintele pe care vantul le poarta.

#17
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
A ne trimite pe alte meleaguri , fara o recomandare practica asau cum a cerut initiatoarea nu ajuta la nimic.
Locul actiunii este aici in Romania.
Aici natura este inca "salbatica".
Lipsa buruienilor o pun mai mult pe seama unui gazon des, intretinut ani de zile si care poate sufoca balariile.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Unde e gazon, nu pot fi probleme cu buruienile, pentru ca tunsul regulat le elimina. Problema exista acolo unde nu e gazon .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate