Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cost suplimentar sesiune date

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postkarina28, on 01 aprilie 2017 - 20:55, said:

O melodie de 2 minute ar trebui sa consume un trafic mai mic decât una de 6, sau cel puțin asa mi se pare mie logic... dar se pare ca Telekom are alta logica.

nu neaparat. bitrate-ul si calitatile difera
youtube nu este pentru ascultat muzica pe conexiunea de date!! e continut video, indiferent ca e videoclip sau o imagine statica, tot ca un video consuma.

exista tone de muzica pe diverse aplicatii de radio on-line, cea mai cunoscuta tuneinn. audio only consuma inzecit mai putin (128kbps) decat video care poate ajunge si la 2-3Mbps

#20
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nici la pf.
https://www.telekom....-s/postplan906/

Vezi la bine de știut, internet

#21
karina28

karina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2010
Da. Din păcate e un business la care se taxează cu 0.05 euro/MB. In schimb tocmai ce am aflat ca unitatea minima de taxare este 10 KB. Iar in factura apare taxat totul inclusiv 1 KB.

Edited by karina28, 01 April 2017 - 22:39.


#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Sunt doua aspecte. Raportarea consumului nu se face in timp real de catre operator iar YouTube consumă mult, mai ales la clipuri HD.

#23
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ceva nu e în regulă. Pune o poza cu factura, eventual acoperă datele personale.

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkarina28, on 01 aprilie 2017 - 18:33, said:

Mi se pare puțin exagerat ca intr-un minut pe YouTube sa se consume 60 MB. Si nu mi s-ar părea mult daca nu as vedea ca tot atât se consuma si la intervale mai mari.
La setările Netflix sînt avertizat că la streaming HD pot consuma aproximativ 3 GB pe oră. Deci dacă te uiți la video HD s-ar putea să ajungi la 50 - 60 MB pe minut. Pentru restul a răspuns fqx.

Morala - dacă nu te uiți, doar asculți, Spotify sau radio online.

Edited by radunic, 02 April 2017 - 08:22.


#25
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postrumegus, on 01 aprilie 2017 - 18:53, said:

Inainte de a da sfaturi tampite, citeste primul post, de mai multe ori, pana pricepi. Abonamentul e facut in 2016, octombrie, ce sa rezilieze???
Am citit în grabă, într-adevăr. Nu sunt chiar atât de greu de cap. Îmi cer scuze dacă v-am ofensat atât de grav cu neatenția mea încât v-am provocat criza de nervi care v-a determinat să mă jigniți. Un sfat, dacă îmi permiteți, relaxați-vă. Viața e prea scurtă și prea grea, bucurați-vă de fiecare clipă, măcar când navigați pe internet. ;)
Auguri senine.

#26
karina28

karina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2010
Asa arata factura. In multiple zile. Astazi am contactat telefonic un operator Telekom si l-am rugat sa imi explice cum este posibil ca intr-un minut sa consum 60 MB cat de altfel se consuma si in 3-4-5 minute. Raspunsul lui a fost " Stiti, 4K poate consuma un trafic foarte mare". I-am reaminitit ca vorbim de un iphone 7 care nu suport 4k, din ce stiu eu.

Am incercat sa vad cat consuma o melodie pe Youtube. M-am uitat in setari conexiuni mobile, la statistici inainte si dupa vizionarea unui video. O melodie de 2:36 a adaugat la Youtube 20 MB, o melodie de 4:20 a adaugat 41 MB.

Attached Files


Edited by karina28, 05 April 2017 - 20:23.


#27
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Chiar nu contează. Conform Telekom nu se facturează traficul suplimentar. Poti cere rezilierea contractului pentru acest lucru.

#28
karina28

karina28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.08.2010
Din păcate, se facturează. Pentru ca este un abonament business la care se aplica alte reguli. Nu exista nici măcar varianta de neplata a facturii in baza reclamației, pana se obține un verdict clar, lucru ce este posibil si comunicat in contract la toate tipurile de abonamente Telekom. Mai puțin la cele business.

#29
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Asta e poveste. Si eu am doar abonamente de business, nici măcar nu sunt în grila de abonamente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate