Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bon fiscal/factura

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
Intrebare simpla,poate nu ar fi trebuit sa deschid un topi pentru asta dar nu am gasit pe nicaieri un raspuns .

Se da o anumita situatie:
O firma de unde imi cumpar eu diverse,ofera bon fiscal pe "spranceana" adica doar persoanelor trecute de 25+ care pot fi agenti anaf sub acoperire. Cei vizibil mia tinerinu primesc niciodata bon, nu se bate nimic in casa. Unde pot face o sesizare pentru acest lucru? Eventual sa se faca o mica "razie"

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La DGAF

http://www.antifraud...audă-c-25.html

Edited by gumball3000, 30 March 2017 - 17:36.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Este și tel verde: 800.800.085
http://www.antifraud...iscal-c-43.html

#4
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Scrie ce trebuie sa faci pe fituica aia de la anaf cu eliberarea bonurilor fiscale. Am tot incercat s-o pun aici da' nu merge. Aia unde te indeamna sa furi din magazinul omului.

Edited by qawHaq1, 30 March 2017 - 18:01.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Putini comercianti stiu ca sunt oblictai prin lege sa afiseze intr-un loc vizibil anuntul acesta, isi mai poate lua amenda si pe chestia asta:

[ https://i.imgur.com/T7yFwD3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Poftim.

Attached Files



#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostHondarul_21, on 30 martie 2017 - 17:28, said:

Intrebare simpla,poate nu ar fi trebuit sa deschid un topi pentru asta dar nu am gasit pe nicaieri un raspuns .

Se da o anumita situatie:
O firma de unde imi cumpar eu diverse,ofera bon fiscal pe "spranceana" adica doar persoanelor trecute de 25+ care pot fi agenti anaf sub acoperire. Cei vizibil mia tinerinu primesc niciodata bon, nu se bate nimic in casa. Unde pot face o sesizare pentru acest lucru? Eventual sa se faca o mica "razie"
Cum unde ? daca te uitai in magazinul ala (sau firma etc) , sigur  exista  macar un afis in care scrie unde sa suni in cazul ca nu iti da bonul ! (unul dintre afise e exact ca cel postat de honeymik)
doar scoti telefonul in magazinul respectiv , citesti afisul respectiv, tastezi numarul uitandu-te din cand in cand pe afis (eventual intrebi vanzatorul: "asta e numarul de telefon la care trebuie sa sun daca nu am primit bon ? " sa vezi atunci cum spune : "ne scuzati ! aici e bonul dumneavoastra !" si data viitoare o sa primesti bonul fara sa-l mai ceri !

uita de asta daca esti copilas, ca e posibil sa iei si vreo bataie (mai exista si vanzatori cu tupeu)
*am insa o intrebare,cum se traduce asta : "Cei vizibil mia tinerinu primesc niciodata bon" ?  ca eu nu inteleg !

Edited by stlk, 30 March 2017 - 18:13.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
CHiar nu stiam pana acum ca pot fugi cu produsul daca refuza sa-mi elibereze bonul.
Atentie insa, termenul este de REFUZA, nu de "omite/uita"

E de datoria clientului sa ceara bon fiscal si sa-l pastreze pana la parasirea unitatii comerciale.

View Poststlk, on 30 martie 2017 - 18:05, said:

Cum unde ? daca te uitai in magazinul ala exista sigur  un afis in care scrie unde sa suni in cazul ca nu iti da bonul ! doar scoti telefonul citesti afisul respectiv, tastezi numarul uitandu-te din cand in cand pe afis (eventual intrebi vanzatorul: "asta e numarul de telefon la care trebuie sa sun daca nu am primit bon ? " sa vezi atunci cum spune : "ne scuzati ! aici e bonul dumneavoastra !" si data viitoare o sa primesti bonul fara sa-l mai ceri !
am insa o intrebare,cum se traduce asta : "Cei vizibil mia tinerinu primesc niciodata bon" ?  ca eu nu inteleg !
Ei nu intelegi, daca te vede tinerel./tinerica, pleaca de la premisa ca nu-ti trebuie bin, nu stii tu ce-i ala TVA/ nu ai fata de reclamagiu.

Numarul de tel verde pare a fi dedicat doar cazurilor de REFUZ, nu si de sesizari in alte spete.

Edited by gumball3000, 30 March 2017 - 18:08.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Poți sa-i spui mãmicii tale, știe ea ce sã facã.

#10
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca te vede ca suni la numarul respectiv, imediat o sa iti emita bon.
OK, data viitoare iti va emite bon fara sa "insisti"
Dar asa nu o sa opresti practica magazinului, ci doar o sa ii dresezi cum sa se comporte cu tine.
Un dresaj mult mai bun ar fi sesizarea MFP

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
p.s. io nu am inteles niciodata imbecilitatea aia ca plec cu produsul gratuit daca nu primesc bon.
iau marfa, dau banul, astept bonul care nu mai vine, si cum naiba plec cu produsul gratuit daca l-am platit?
mai iau al doilea produs si fug cu el, sau cum?

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgumball3000, on 30 martie 2017 - 18:08, said:

CHiar nu stiam pana acum ca pot fugi cu produsul daca refuza sa-mi elibereze bonul.
Poți să fugi oricum dar cum întâi dai banii, cum faci să-i iei înapoi și să păstrezi și produsul? :)  E o prostioară chestia aia.

#13
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postslai, on 30 martie 2017 - 18:08, said:

Poți sa-i spui mămicii tale, știe ea ce să facă.
Hai ca nu e chiar de incurajat practica ne-emiterii bonurilor fiscale.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Asta cu obligația de a cere bon e  praf în ochi, neexistând sancțiuni nu e o obligație reală. Au scris așa ca să-i ajute lumea la combaterea evaziunii.
Când e un obicei să nu se dea bon e foarte ușor să-i prindă închizând magazinul și verificând actele, stocul și banii din casă.

Înțeleg că e groaznic cu taxele dar să nu bați nici jumătate pe casă parcă e prea de tot - zic în general, nu că ar fi cazul despre care vorbim.

Edited by althea, 30 March 2017 - 18:24.


#15
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007

View PostHondarul_21, on 30 martie 2017 - 17:28, said:

.O firma de unde imi cumpar eu diverse

Nu e mai simplu sa schimbi firma ,daca nu-ti place de mutra lor?
Sa faci rau e foarte usor,problema e ca de obicei ti se cam intoarce raul facut si pierzi mai mult.[aici nu e vb de bani ,poate dupa o amenda iti pun aia luminari si te calca vreo masina etc]

#16
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sa fim seriosi ca daca mergea faza cu lumanarile sau blestemele se alegea praful de multi care o duc bine.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostHondarul_21, on 30 martie 2017 - 17:28, said:

Intrebare simpla,poate nu ar fi trebuit sa deschid un topi pentru asta dar nu am gasit pe nicaieri un raspuns .

Se da o anumita situatie:
O firma de unde imi cumpar eu diverse,ofera bon fiscal pe "spranceana" adica doar persoanelor trecute de 25+ care pot fi agenti anaf sub acoperire. Cei vizibil mia tinerinu primesc niciodata bon, nu se bate nimic in casa. Unde pot face o sesizare pentru acest lucru? Eventual sa se faca o mica "razie"
De cate ori ai cerut bon si nu ai primit ?
Poti sa iti faci cumparaturile in alta parte, ca oricum firma aia va falimenta dupa "razie", sau ai tu un spirit civic foarte dezvoltat.

Edited by pasilla, 30 March 2017 - 18:37.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu inteleg, trebuie sa ma milogesc de bon, altfel magazinul n-a incalcat legea daca nu mi-l da singur?

Edited by don_dannielo, 30 March 2017 - 18:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate