Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bon fiscal/factura

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

View Postdon_dannielo, on 30 martie 2017 - 18:41, said:

Nu inteleg, trebuie sa ma milogesc de bon, altfel magazinul n-a incalcat legea daca nu-mi da singur?


Alternativa fiind care ?

Sigur ca trebuie sa ceri bonul . Sa-l ceri , nu sa te milogesti .

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De regula, un cetatean nu are nevoie de bon. Nu are ce  face cu el. Ar trebui sa protejam padurea.Posted Image

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La mega nu il cer.
Aia-s mai fraieri?

Edited by don_dannielo, 30 March 2017 - 18:48.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdon_dannielo, on 30 martie 2017 - 18:46, said:

La mega nu-l cer.
Aia-s mai fraieri?
Si ce faci cu bonul ? Loteria ? Deduci din taxe ? Il pui in jurnalul vietii ?
Daca cheltuielile, sau anumite cheltulieli ar fi deductibile, atunci ar fi ceva interes fata de bonuri.

Edited by pasilla, 30 March 2017 - 18:52.


#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ii raspundeam lui Niuu.

Tot n-am inteles din afisul ala de rahat, un comerciant are obligatia sa-ti dea bon fiscal singur, sau numai ca urmare a cererii tale?

Edited by don_dannielo, 30 March 2017 - 18:59.


#24
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Desigur , comerciantul e dator sa emita bon fiscal fie ca i se cere , fie ca nu . Daca n-o face , nu inteleg de ce ti se pare ca daca ceri bonul inseamna ca te milogesti .


Quote

Si ce faci cu bonul ? Loteria ? Deduci din taxe ? Il pui in jurnalul vietii ?
Daca cheltuielile, sau anumite cheltulieli ar fi deductibile, atunci ar fi ceva interes fata de bonuri.

Din taxele pe care comerciantul se obliga sa le plateasca in momentul in care timpareste bonul fiscal se construiesc drumuri si poduri, scoli si gradinite , se platesc salararii pentru medici si profesori ; adica banii aia se intorc la noi toti prin diverse servicii publice .

Sau cel putin asa ar trebui ...

Edited by Niuu, 30 March 2017 - 19:08.


#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNiuu, on 30 martie 2017 - 19:04, said:


Sau cel putin asa ar trebui ...
Posted Image

#26
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostNiuu, on 30 martie 2017 - 19:04, said:

Din taxele pe care comerciantul se obliga sa le plateasca in momentul in care timpareste bonul fiscal se construiesc drumuri si poduri, scoli si gradinite , se platesc salararii pentru medici si profesori ; adica banii aia se intorc la noi toti prin diverse servicii publice .
Deja mi-au dat lacrimile . In ce lume perfecta traiesc si habar nu aveam .

PS- Dar bonurile fiscale pentru autostrazile care nu exista , pentru aia care mor in spitalele superdotate , pentru podurile care se darama singure sau pentru scolile cu grup sanitar in fundul curtii , cum le ceri de la aia care ar trebui sa le dea cetateanului ? Ca doar am platit "marfa" . nu ?

#27
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Totusi , daca vrem toate alea de care am zis eu mai devreme trebuie sa incepem de undeva . De ce sa nu incepem prin a solicita niste amarate de bonuri fiscale ?


Quote

Deja mi-au dat lacrimile . In ce lume perfecta traiesc si habar nu aveam .
PS- Dar bonurile fiscale pentru autostrazile care nu exista , pentru aia care mor in spitalele superdotate , pentru podurile care se darama singure sau pentru scolile cu grup sanitar in fundul curtii , cum le ceri de la aia care ar trebui sa le dea cetateanului ? Ca doar am platit "marfa" . nu ?

Da , vad ca esti ud tot ; de la lacrimi presupun .


Solutia matale ar fi sa furam toti cat se poate ca si-asa n-avem de niciunele .

Este ?

Edited by Niuu, 30 March 2017 - 19:35.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNiuu, on 30 martie 2017 - 19:34, said:

Totusi , daca vrem toate alea de care am zis eu mai devreme trebuie sa incepem de undeva . De ce sa nu incepem prin a solicita niste amarate de bonuri fiscale ?

Eu propun sa se inceapa cu respectul politicienilor fata de banul public. Apoi, mai vedem ce atitudine vor avea cetatenii .

#29
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Poti tu sa impui sau sa determini respectul politicienilor fata de banul public ?

N-ai cum .

Dar un amarat de bon fiscal poti sa ceri ca nu te costa nimic .

#30
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
te-ai gandit vreodata ca face bon comun? La mine la coltul blocului asa face... toata marfa trece pe un bon... cand cineva vrea bon pentru el scoate ce a incasat pana atunci si face bon nou

#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postalthea, on 30 martie 2017 - 18:12, said:

Poți să fugi oricum dar cum întâi dai banii, cum faci să-i iei înapoi și să păstrezi și produsul? Posted Image  E o prostioară chestia aia.
Oh sh*t, la asta chiar ca nu m-am gandit!

Oare daca te faci ca versi in plasa un raft intreg se pune? Posted Image

Edited by gumball3000, 30 March 2017 - 19:43.


#32
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmisulica70, on 30 martie 2017 - 18:31, said:

Nu e mai simplu sa schimbi firma ,daca nu-ti place de mutra lor?
Sa faci rau e foarte usor,problema e ca de obicei ti se cam intoarce raul facut si pierzi mai mult.[aici nu e vb de bani ,poate dupa o amenda iti pun aia luminari si te calca vreo masina etc]

Păi firma respectiva a facut "rău" când nu a dat bon iar răul făcut i se intoarce prin reclamația pe care ar trebui să o facă clientul.

#33
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Alea de care ai zis "matale" ma devreme , le tot vrem de vreo 30 de ani incoace . Deci nu ai inventat "matale" apa calda .
Si solutia mea , daca crezi "matale" ca ar fi o solutie , nu ar fi sa furam noi , ca nu prea mai avem ce , oricum ne fura de ne rupe , dar cateodata parca te simti bine cand mai recuperezi din paguba .

#34
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postalthea, on 30 martie 2017 - 18:12, said:

Poți să fugi oricum dar cum întâi dai banii, cum faci să-i iei înapoi și să păstrezi și produsul? Posted Image  E o prostioară chestia aia.

Acolo zice că ai dreptul la produsele respective gratuit... asta după ce constată autoritățile infracțiunea.

#35
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

View Postndor, on 30 martie 2017 - 19:46, said:

Si solutia mea , daca crezi "matale" ca ar fi o solutie , nu ar fi sa furam noi , ca nu prea mai avem ce , oricum ne fura de ne rupe , dar cateodata parca te simti bine cand mai recuperezi din paguba .

Deci matale zici sa nu furam ca nu mai avem ce , dar daca se iveste ocazia sa n-o ratam , ca vorba aia : mai recuperam din paguba .

Esti genial patroane !

Parol !

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHondarul_21, on 30 martie 2017 - 17:28, said:

Cei vizibil mia tinerinu primesc niciodata bon, nu se bate nimic in casa. Unde pot face o sesizare pentru acest lucru? Eventual sa se faca o mica "razie"

Nu inteleg ce te mana in lupta....care-i scopul motivului... Toti am fura statul, la sange, daca am avea cum.

Edited by rosix, 30 March 2017 - 19:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate