Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#253
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View Posteusuntbunea, on 09 decembrie 2018 - 20:40, said:

Exact ce imi imaginam. Vorbesti prostii. Inventezi lucruri. Mă faci să râd.
Sa nu cazi de pe scaun. Tu crezi ca ei vor face videoclipuri cu toate problemele lor? .Si mie imi place casa cum a fost construita dar pentru mine au depasit limita cu atatea gadgeturi.

Edited by mmiclaus, 09 December 2018 - 22:40.


#254
skillzking

skillzking

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.10.2016
Felicitari domnului conu71,un om de nota 10,multumesc mult pentru ajutor!

#255
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am o ușă culisanta cu ridicare luata de la Salamander în 2013.nu știu exact ce feronerie are dar am avut și am numai probleme cu ea. Ar fi trebuit sa se închidă ușor dar se închide foarte greu, trebuie ajutata sa se ridice pe poziție, de multe ori trebuie sa încerc de mai multe ori. Soția nici nu vrea sa o folosească ca veșnic are probleme cu închiderea. In partea de jos are o tija care uneori iese din locașul ei.. ce sa mai zic.. Un gunoi. Usa are cam 120 lățime si 240 inaltime. A mai fost reglata ajustata dar tot degeaba. Acum întrebarea e ce variante am sa fac o ușă funcțională care sa o pot închide cu o mana. Usa este cu 2 foi întrucât în 2013 Salamander nu făcea culisante cu 3 foi (sau asa mi s-a spus). Pot sa scot usa cu totul și sa pun o ușă normala batanta în golul de 140? (eventual cu un ochi fix de 50).se poate face asta fără sa distrug rama / zidul? Am alta varianta, vreo feronerie mai buna care sa permită operarea mai fiabila și ușoară? Mersi!

#256
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
o poza face cat 1000 de cuvinte.Daca ai atasa o poza am stii ce ai tu acolo si ar fi mai usor sa dam sfaturi pertinente

#257
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Se pare ca e tripan totuși dar e mai slim. Pe mâner și iala scrie Roto

Attached Files


Edited by Hawkie, 02 January 2019 - 13:06.


#258
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
pare cercevea de fereastra. la 2400 inaltime sunt probleme. spune mi te rog ce salamader este iar când deschizi usa ar trebuie sa scrie pe feronerie numele

edit: da ne latimea totala a golului. aia pare a avea un 2600 latime, este impartita in 3

Edited by conu71, 02 January 2019 - 13:12.


#259
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Am măsurat. Inaltimea golului este de ~ 226 x 121.
Am pus poze si cu feroneria, sunt 4 bumbi de inchidere pe usa pe laterale.
Profilul este Salamander Streamline 76. Mai jos e oferta lor din 2013

Attached File  salamander.png   52.09K   37 downloads

Pe mijloc (langa ială) nu închide chiar perfect se simte mai rece pe acolo. Ce variante am? Se poate schimba culisanta cu o ușă fixă fără deranj prea mare ? Există alt tip de feronerie care să permită închiderea la fel de ușoară ca la un geam/ușă normală ?

Attached Files


Edited by Hawkie, 02 January 2019 - 14:04.


#260
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Prima problema este ca s-a folosit cercevea de fereastra la inaltimea aia,mai ales la culisanta.Feroneria este o in schimb.Din ce vad pe poze...usa este lasata cu totul.Se vede in poza 4 ca freaca ceva pe carucior.Dupa parerea mea un meserias bun poate face o usa functionala din ce e acolo
Ca sa faci usa batanta,poti.Dar nu iti recomand sa faci o deschidere de 1200x2300.Iar ca si costuri iesi mai scump decat daca o reconditionezi pe aceasta.Dar trebuie sa gasesti pe cineva care stie cu ce se mananca asa ceva.
Spor
LE.ar trebui sa ne spui locatia poate gasim aici pe cineva care se baga

Edited by bogumilandia, 02 January 2019 - 14:49.


#261
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
În Timișoara stau. Știu că e mare deschiderea, m-am gândit la varianta de batantă plus un ochi fix. Recondiționarea asta ce presupune ?

#262
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
SChimbat piesele eventual defecte si o recalare a sticlei.Se poate face si ce vrei tu,dar eu ca meserias sincer nu as face asa ceva ''pe pozitie''.Scos culisanta(sine si restul)montat montant plus balamale la fata locului.Carat sticla si restul distractiei....La mine te-ar costa ceva mai mult decat o usa noua.Daca ai accepta varianta mea ai scapa cu valoarea unei mese in doi(eu cu altcineva nu cu tine Posted Image )la un restaurant bun.Si nu vorbesc aici de chill to grill

#263
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Salut,
Imi puteti recomanda va rog o firma/persoana din bucuresti care se ocupa cu reglaje/reparatii tamplarie pvc?
Am 6 geamuri batante care nu mai merg cum trebuie.
Multumesc.

#264
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
daca intrii pe Google iti apar zeci de firme la cautare. iti pot trimite un coleg daca locuiesti prin zona de sw a bucurestiului.

#265
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Locuiesc in sector 3,zona titan.
Puteam sa iau pe cineva random de pe google dar preferam o recomandare.
Multumesc.

#266
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
iti trimit in pm numarul colegului

#267
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Am nevoie sa folosesc incuietoarea pentru o usa din apartament.

Ideea e ca pe interiorul camerei incuietorile astea se pot incuia, pe exterior nu, asa sunt toate usile din casa.

Azi am demontat tot ce inseamna incuietoare si clanta sa incerc sa vad daca o pot face sa se poata incuia/descuia de pe ambele parti si am constatat ca daca scot capacul de protectie/masca de la intrarea cheii in broasca ( feroneria e Porta Doors si cheia e din aceea clasica, veche) functioneaza de pe ambele parti insa daca schimb capacele intre ele ramane la fel. Vizual nu-mi dau seama unde e diferenta si nu pot sa stau fara masca la usa pentru ca e inestetic dar nici sa pun si sa dau jos capacul de fiecare data cand vreau sa incui/descui camera pe dinafara pentru ca nu se monteaza/demonteaza chiar atat de rapid si usor si las urme pe usa si pe capac de fiecare data cand il scot.

Asadar ce solutii imi recomandati pentru rezolvarea problemei asteia?
Merci

Edited by asda, 14 January 2019 - 10:37.


#268
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
O poza face cat 10000 de cuvinte

#269
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 02.11.2009
Si ce sa pozez? Cheia, intrarea in butuc sau ce?Posted Image  Nu se poate observa decat modelul exact de cheie din poza, atat.

#270
catarator

catarator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2013
Salut, locuiesc la bloc si veau sa inlocuiesc tamplaria de lemn dintre sufragerie si balcon cu tamplarie PVC, balconul fiind inchis. Am o latime totala de 2400 mm. Usa are aprox  800 mm latime cu 2300 mm inaltime iar in dreapta ei este un geam de 1600 mm latime cu 1300 mm inaltime, cu perete sub el.
Cum e mai bine sa procedez: sa pun usa oscilobatanta cu cercevea canat cel putin Z74 cu feronerie Rotto NT si geam fix in dreapta sau usa batanta cu prindere in trei balamale si geamul din dreapta sa-l impart in doua si sa fac o deschidere oscilobatanta?
Mentionez ca in prezent geamul cu dubla deschidere il folosesc doar ca sa spal geamurile, cel mult de 2 ori pe an.
Multumesc frumos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate