Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#235
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Posteusuntbunea, on 05 decembrie 2018 - 14:31, said:

E inginerul care s-a ocupat de proiectarea casei pasive a lui Buhnici.

Dar cine e Buhnici? E vreun zeu ceva? Tot inginer sunt și eu și lucrez de 16 ani strict în domeniul tâmplăriei. Așa că poți presupune în continuare.
Într-un timp, la toate casele pasive se ducea tâmplăria cât mai la exterior în ideea să țină frigul cât mai departe de interior și pentru ca aportul solar să fie maxim.
De aia depinde de climatul zonei unde se instalează. Ultimele studii, care calculează eficiența amplasării spun că la jumătate e mai eficient, dar trebuie ținut cont de zonă geografică, puncte cardinale și vânt.

Edited by Digix, 06 December 2018 - 22:40.


#236
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

View PostDigix, on 06 decembrie 2018 - 22:32, said:



Dar cine e Buhnici? E vreun zeu ceva? Tot inginer sunt și eu și lucrez de 16 ani strict Ă®n domeniul tâmplăriei. Așa că poți presupune Ă®n continuare.
ĂŽntr-un timp, la toate casele pasive se ducea tâmplăria cât mai la exterior Ă®n ideea să țină frigul cât mai departe de interior și pentru ca aportul solar să fie maxim.
De aia depinde de climatul zonei unde se instalează. Ultimele studii, care calculează eficiența amplasării spun că la jumătate e mai eficient, dar trebuie ținut cont de zonă geografică, puncte cardinale și vânt.
Mai putin conteaza cine e Buhnici. Important e ca detine singură casa pasivă din România la nu stiu ce nivel de certificare. In Europa mai exista doar 5 case cu același nivel de certificare. Iti recomand sa urmărești cateva clipuri din arhiva lui de pe youtube. Astfel vei intelege la ce nivel de gândire au ajuns cand au proiectat casa. Au lucrat 6 luni doar la proiectul casei (pentru ca au luat in calcul toate variabilele)(Au luat in calcul inclusiv de unde răsare și apune soarele vara si iarna pentru a sti cum sa dimensioneze ferestrele pentru a avea eficiența maxima atât vara cat si iarna). Presupun ca daca erai mai pregătit decât inginerul din video pe care îl subestimai, te-ar fi contactat pe tine sa iti solicite serviciile.

#237
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Posteusuntbunea, on 08 decembrie 2018 - 22:35, said:

Au luat in calcul inclusiv de unde răsare și apune soarele vara si iarna pentru a sti cum sa dimensioneze ferestrele pentru a avea eficiența maxima atât vara cat si iarna. Presupun ca daca erai mai pregătit decât inginerul din video pe care îl subestimai, te-ar fi contactat pe tine sa iti solicite serviciile.
Și ce ți de pare așa de extraordinar că a făcut un calcul e dimensionare de ferestre? Dacă ai banii lui Buhnici, e normal să încerci să le prevezi pe toate. Eu nu sunt arhitect, structurist sau instalator ca să mă caute Buhnici. Și de ce consideri că Șoflete e universal, cel mai bun în orice? Nu subestimează nimeni pregătirea lui, doar că nu are cum să le știe pe toate și în orice domeniu. Are 31 de ani, mulți înainte, să fie sănătos! Eu când am terminat facultatea el avea 7 ani. E de presupus că și experiența în plus are ceva importanță în volumul de cunoștințe acumulate într-un anumit domeniu.

Impresia mea e că îți dai prea mult cu presupusul, fără a cunoaște persoana cu care vorbești.

#238
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

View PostDigix, on 08 decembrie 2018 - 23:14, said:


Și ce ți de pare așa de extraordinar că a făcut un calcul e dimensionare de ferestre? Dacă ai banii lui Buhnici, e normal să Ă®ncerci să le prevezi pe toate. Eu nu sunt arhitect, structurist sau instalator ca să mă caute Buhnici. Și de ce consideri că Șoflete e universal, cel mai bun Ă®n orice? Nu subestimează nimeni pregătirea lui, doar că nu are cum să le știe pe toate și Ă®n orice domeniu. Are 31 de ani, mulți Ă®nainte, să fie sănătos! Eu când am terminat facultatea el avea 7 ani. E de presupus că și experiența Ă®n plus are ceva importanță Ă®n volumul de cunoștințe acumulate Ă®ntr-un anumit domeniu.

Impresia mea e că Ă®ți dai prea mult cu presupusul, fără a cunoaște persoana cu care vorbești.
Acum exagerezi. Nu am zis ca e universal. Am vorbit strict de ferestre. M-a deranjat răspunsul tău referitor la poziționarea tamplariei in perete("doar ca asa zice nenea?"). Ca si cand tu stii cel mai bine si nimeni nu poate demonstra alta teorie.  De aceea am ajuns sa vorbim aiurea pe forum. Eu închei aici. Nu iti mai raspund. Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.

#239
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View Posteusuntbunea, on 09 decembrie 2018 - 10:14, said:

Acum exagerezi. Nu am zis ca e universal. Am vorbit strict de ferestre. M-a deranjat răspunsul tău referitor la poziționarea tamplariei in perete("doar ca asa zice nenea?"). Ca si cand tu stii cel mai bine si nimeni nu poate demonstra alta teorie.  De aceea am ajuns sa vorbim aiurea pe forum. Eu închei aici. Nu iti mai raspund. Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.
Stai relaxat ca i-a dat si la el unele cu virgula!

#240
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

View Postmmiclaus, on 09 decembrie 2018 - 12:23, said:


Stai relaxat ca i-a dat si la el unele cu virgula!
Poti sa dai un exemplu?

#241
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View Posteusuntbunea, on 09 decembrie 2018 - 15:24, said:

Poti sa dai un exemplu?
Da tu crezi ca eu stau sa "rasfoiesc " toate videoclipurile de pe youtube?Din cate tin minte ....condensul i-a aparut la greu ...si cand am zis condens ..nu pata cat palma, ci pata cat dulapul, te duc in case unde au cum zice dorel "petarde" de tamplarie dar nu am vazut asa igrasie. Si fi sigur ca aceea igrasie a intrat si in perete care poate ca a sters-o cu ceva dar tot va fii acolo.

#242
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Posteusuntbunea, on 09 decembrie 2018 - 10:14, said:


Acum exagerezi. Nu am zis ca e universal. Am vorbit strict de ferestre. M-a deranjat răspunsul tău referitor la poziționarea tamplariei in perete("doar ca asa zice nenea?"). Ca si cand tu stii cel mai bine si nimeni nu poate demonstra alta teorie.  De aceea am ajuns sa vorbim aiurea pe forum. Eu închei aici. Nu iti mai raspund. Imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.

Tu chiar nu-ntelegi ce vrea sa-ti spuna Digix, dar daca te poti uita in gura lui Buhnici si a aluilalt fara sa vomiti nici nu ai cum sa intelegi.

#243
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

View Postmmiclaus, on 09 decembrie 2018 - 16:22, said:


Da tu crezi ca eu stau sa "rasfoiesc " toate videoclipurile de pe youtube?Din cate tin minte ....condensul i-a aparut la greu ...si cand am zis condens ..nu pata cat palma, ci pata cat dulapul, te duc in case unde au cum zice dorel "petarde" de tamplarie dar nu am vazut asa igrasie. Si fi sigur ca aceea igrasie a intrat si in perete care poate ca a sters-o cu ceva dar tot va fii acolo.
Exact ce imi imaginam. Vorbesti prostii. Inventezi lucruri. Mă faci să râd.

#244
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Montajul la "izometra de 0grade" se foloseste in general la casele ''clasice'' la cele eficiente energetic montajul este facut in zona de izolatie(adica montaj in linie cu polistirenul,vata minerala sau ideal canepa).Si nu o spun eu ci niste germani care se ocupa cu asa numitele ''izo-pasive haus''.Sunt deja multe solutii pe piata,daca te intereseaza cauta -le la producatori renumiti gen GU(astia fac mai multe decat feronerii),iso-chemie,greenteq si daca mai vrei iti mai spun.Nu spun ca nene nu o fi profi,dar clar nu le poate stii pe toate.Pana la urma este proiectant nu si producator.
Si cred ca stiu ce vorbesc.Ca sa il citez pe Digix,cand el intra pe bancile facultatii eu deja montam tamplarie ca cea de la casa zeului Buhnici,deci nu e nimic fabulos.
Si alta chestie,casa lui buhnici a fost facuta din sponsorizari,deci nu pot avea incredere 100% in ce mananca ala acolo.Daca ii dadea si coca cola niste bani iti zic sigur ca spunea ca el a consumat numai coca-cola pe perioada constructiei.
Iar despre consultantii lui...numai de bine.Eu tot am ''fantezii'' cu doamna aia cu ''ferestrele zenitale''

#245
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

View PostDorel-Mesterel, on 09 decembrie 2018 - 19:14, said:



Tu chiar nu-ntelegi ce vrea sa-ti spuna Digix, dar daca te poti uita in gura lui Buhnici si a aluilalt fara sa vomiti nici nu ai cum sa intelegi.
Poate e adevarat ce zici. Spune-mi te rog ce vrea Digix sa imi zică si eu nu pot intelege

#246
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
OK
In afara ca mai scriu prosti pe aici,ma mai interesez de ce se intampla in domeniu.''Devorez'' tot ce se intampla in piata asta a termopanelor.Fac asta de 19 ani si in nici o zi nu a incetat sa imi placa ceea ce fac
Montajul pe care il recomanda proiectantul este corect dar in cazul unei case ''clasice''.adica una nu stiu cum sa ii spui,ne-pasiva?ne-eficienta energetic.Adica opusul casei lui Buhnici
Ceea ce recomanda MLPAT-ul german(imi scapa numele acum),adiga agrementul tehnic in constructii,este montajul IN ZONA DE IZOLATIE,adica in exteriorul peretelui pe polistiren mai pe romaneste.Pentru a se alinia la aceste cereri producatori ca cei de mai sus au venit cu solutii.Vorbim aici de bride in cazul Gu sau blocuri termoizolante in cazul Iso-chemie,asta ca sa iti dau cateva exemple
Eu cred ca nenea a invatat la viata lui dar e un pic depasit.Nu cred ca a fost vreodata la Fenesterbau Frontale la Nurenberg sau la Glasstech Dusseldorf,adica acolo unde se ''da ora exacta'' in tamplarie termoizolanta sau in materie de sticla.

#247
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

View Postbogumilandia, on 09 decembrie 2018 - 20:54, said:

Montajul la "izometra de 0grade" se foloseste in general la casele ''clasice'' la cele eficiente energetic montajul este facut in zona de izolatie(adica montaj in linie cu polistirenul,vata minerala sau ideal canepa).Si nu o spun eu ci niste germani care se ocupa cu asa numitele ''izo-pasive haus''.Sunt deja multe solutii pe piata,daca te intereseaza cauta -le la producatori renumiti gen GU(astia fac mai multe decat feronerii),iso-chemie,greenteq si daca mai vrei iti mai spun.Nu spun ca nene nu o fi profi,dar clar nu le poate stii pe toate.Pana la urma este proiectant nu si producator.
Si cred ca stiu ce vorbesc.Ca sa il citez pe Digix,cand el intra pe bancile facultatii eu deja montam tamplarie ca cea de la casa zeului Buhnici,deci nu e nimic fabulos.
Si alta chestie,casa lui buhnici a fost facuta din sponsorizari,deci nu pot avea incredere 100% in ce mananca ala acolo.Daca ii dadea si coca cola niste bani iti zic sigur ca spunea ca el a consumat numai coca-cola pe perioada constructiei.
Iar despre consultantii lui...numai de bine.Eu tot am ''fantezii'' cu doamna aia cu ''ferestrele zenitale''
Sponsorizări sau bani proprii; asta nu cred ca prezinta mare importanță subiectului. Ideea e ca in final casa a trebuit să obțină o certificare. De aici trag concluzia ca echipele care au participat la proiect prezintă o mai mare încredere si garantie decât o poate prezenta "altcineva". Pe ideea asta am mers eu.

#248
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Crezi ce vrei,eu unul nu mai continuii.Despre certificari iar numai de bine,si autoturismele WV erau nepoluante...
Eu unul imi pot sustine afirmatiile cu explicatii,exemple,date tehnice si ce vrei.Tu te bazezi pe o concuzie la care ai ajuns.
https://www.g-u.com/...bstructure.html
Uite un exemplu aici.Eu cred ca inginerii de la GU sunt mai capabili decat nenea asta pe care il ridici in slavi.Au si ei certificare de la MLPAT-ul german care este al naibii de riguros,rigid si restrictiv.Deci concluzia mea este ca astia stiu mai bine ce fac
My 2 cents

#249
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

View Postbogumilandia, on 09 decembrie 2018 - 21:10, said:

OK
In afara ca mai scriu prosti pe aici,ma mai interesez de ce se intampla in domeniu.''Devorez'' tot ce se intampla in piata asta a termopanelor.Fac asta de 19 ani si in nici o zi nu a incetat sa imi placa ceea ce fac
Montajul pe care il recomanda proiectantul este corect dar in cazul unei case ''clasice''.adica una nu stiu cum sa ii spui,ne-pasiva?ne-eficienta energetic.Adica opusul casei lui Buhnici
Ceea ce recomanda MLPAT-ul german(imi scapa numele acum),adiga agrementul tehnic in constructii,este montajul IN ZONA DE IZOLATIE,adica in exteriorul peretelui pe polistiren mai pe romaneste.Pentru a se alinia la aceste cereri producatori ca cei de mai sus au venit cu solutii.Vorbim aici de bride in cazul Gu sau blocuri termoizolante in cazul Iso-chemie,asta ca sa iti dau cateva exemple
Eu cred ca nenea a invatat la viata lui dar e un pic depasit.Nu cred ca a fost vreodata la Fenesterbau Frontale la Nurenberg sau la Glasstech Dusseldorf,adica acolo unde se ''da ora exacta'' in tamplarie termoizolanta sau in materie de sticla.
Video-ul pe care eu îl recomandasem era făcut de Soflete in Germania, orasul Darmnstadt, la Conferința internațională a caselor pasive. Tu ai fost acolo sau in cele mai sus mentionate de tine?

#250
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Fenesterbau Frontale 2018
Istanbul window fair 2017 si 2018
Windoor tech Poznan 2015
Multumit?Tu la care targ din domeniu ai fost fizic?


#251
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Ca sa închei si eu. Nu contest priceperea ta. Reamintesc ca am fost deranjat de un raspuns dat de cineva mai sus de aceea m-am implicat asa mult in discutie. Încetez si eu.

#252
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Ca sa inchei si eu cu o concluzie.Cea ce zice nenea acolo nu este gresit deloc.vorbim aici de montajul la izoterma de 0 grade
DAR rezultate superioare se obtin in cazul prezentat de mine.
Nu contest nici priveperea proiectantului sau ca certificarea nu este pe bune.Ceea ce cred eu este ca omul mai poate invata multe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate