Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

La montatorul vesel. Intreaba despre montaj/diverse probleme.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#271
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
eu zic ca poti face usa aia oscilobatanta daca ceri cercevea de usa si coltare termosudabile mai ales ca nu bate soarele pe ea foarte mult. daca deschizi si geamul vei pierde aproximativ 80 euro(cerceveaua plus feroneria) ceea ce nu pare un capat de tara.

#272
catarator

catarator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2013
Multumesc frumos pentru sfat!

#273
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Ok,atunci incerc sa imi dau cu parerea.Daca zici ca fara masca se inchide iar cu masca nu,e posibil ca masca sa fie prea groasa si sa nu intre cheia cat trebuie.Sau sa nu fie masca centrata bine.Masca e de tip placa sau rozeta?

#274
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 bogumilandia, on 14 ianuarie 2019 - 11:35, said:

Ok,atunci incerc sa imi dau cu parerea.Daca zici ca fara masca se inchide iar cu masca nu,e posibil ca masca sa fie prea groasa si sa nu intre cheia cat trebuie.Sau sa nu fie masca centrata bine.Masca e de tip placa sau rozeta?

Merci pentru sfaturi, i-am dat de cap pana la urma, ideea e ca masca trebuie rotita nitel ca sa mearga incuiat/descuiat cand bag cheia si ca sa o pot scoate trebuie rotita inapoi, nu stiu de ce e asa dar functioneaza. Nu m-am gandit vreodata ca ar putea fi atat de simplu dar nu-mi pare rau ca am demontat-o ci imi pare bine ca am rezolvat-o :)

#275
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Banda precomprimata ce se foloseste la montaj, se zice ca ar fi 3 in 1.
Este suficienta doar aceasta banda fara foliile de la interior si exterior?
Se pot monta ulterior aceste folii?

#276
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.11.2012

 conu71, on 09 ianuarie 2019 - 12:47, said:

iti trimit in pm numarul colegului
A venit sambata colegul si a efectuat lucrarea(amabil si profesionist).
Merci pentru ajutor si sa iti dea Dumnezeu sanatatePosted Image .

#277
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
cu mare placere

View Postkondas, on 17 ianuarie 2019 - 18:58, said:

Banda precomprimata ce se foloseste la montaj, se zice ca ar fi 3 in 1.
Este suficienta doar aceasta banda fara foliile de la interior si exterior?
Se pot monta ulterior aceste folii?

lasa mi un nr de tel in pm si iti explic pe indelete

#278
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postconu71, on 21 ianuarie 2019 - 07:57, said:

lasa mi un nr de tel in pm si iti explic pe indelete

Mare om, mare caracter.

#279
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
mersi:))) fa ce te am rugat si când primesti oferta da o in pm si iti spun daca este ceva gresit

#280
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Salut,

1. Am o casa la rosu și urmează etapa de tâmplărie.  Între living și terasa tâmplăria nu are parapet, e practic un perete de sticla care pleacă de la cota 0 ( pardoseala după finisaje). În momentul în care se va monta tamplaria atât casa, cât și terasa vor fi la cota - 10 pt ca lipsesc ipat și placarile. Ar trebui sa vb cu un constructor și sa torn o bordura sub tâmplărie care sa rezolve cei 10 cm? Sau exista deja o varianta de montaj care tine cont de genul asta de situație?
2. Înca ma documentez legat de varianta de montaj: spuma/banda precomprimata + cele 2 folii. Soluția cu banda mi se pare o abordare moderna și cred ca în cazul meu cu casa la rosu ar avea avantajul ca as putea prinde folii de etanșare sub termosistem și tencuiala/finisaj pe interior și în felul asta sa obțin o izolare mai buna. Greșesc cumva?
3. Am înțeles care sunt riscurile în alegerea tamplariei: teapa cu avansul, tâmplărie sau sticla de proasta calitate, montaj deficitar. Dacă de primele doua sa zic ca as reușii sa ma feresc mergând pe mana unei firme mai mari, la montaj e posibil sa fie o loterie. Nu știu dacă firmele mari îmi garantează neapărat o echipa calificata. Posibil sa vina cu subcontractori sau angajați noi. Ce știți de Alco Group și Neofort Biz? Sunt ok deobicei pentru un montaj cu banda?
4.Deocamdata am cerut oferte de la qfort(mult prea scumpi fără o garanție de calitate la montaj, reprezentantul de vânzări a exclus din start varianta banda pe motivul ca nu e necesar la noi, alții pun pt ca nu au ce avem noi :)), Alco group și Neofort ( care cred ca au un reprezentant și pe aici). Deocamdată am primit răspuns pt varianta Streamline Sl76 cu tripan 40. Ulterior am cerut și pt blueevo 92 cu tripan 52 dar încă nu am primit raspunsul. Când îl primesc pot sa îl postez pe forum ca să ma ajutați cu o părere legata de configurație sau se poate trimite doar pm fiind vorba de o oferta?

#281
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
1. se recomanda compensatoare albe de 10cm inaltime sub usa. nu este rea nici varianta cu beton turnat sau caramina numai ca trebuiesc placate cu extrudat in ext si int casei. compensatoarele clipseaza cu 2 garnituri de tocul ferestrei/usii si nu are cum sa intre apa sau vantul. este o solutie dedicata.
2. banda precomprimata si cele doua folii costa aproximativ 700-1000 euro in plus depinde de tabloul de tamplarie. daca imi lasi un nr de telefon in privat pot sa iti explic mai multe si mai repede. nu ste un lucru rau sa ceri asa ceva numai ca trebuie sa ai si banii necesari.
3. riscuri exista intotdeauna, vezi cazul conexpert: https://forum.softpe...pert-group-srl/

conexpertul era una dintre cele mai mari si mai bune firme din bucuresti. din pacate au lasat sute de beneficiari cu banii luati. am avut caz concret cu 14000 euro banii jos la conexpert si pe urma mi a platit mie in jur de 12000 euro tot cu banii jos. chiar am ramas uimit ce curaj mai avea beneficiarul sa dea a doua oara toti banii.

de alco nu stiu foarte multe iar de neofort stiu ca erau foarte ieftini si am vazut ca site ul lor www.ofer...........ro nu mai este activ de ceva vreme. poate au revenit cu un alt site. ambele firme lucreaza cu madrugada oradea

4 fugi de qfort:))))) am atatea de spus incat imi ia destul de mult mai ales ca am mai spus de vreo 4-5 ori pe forum de ce sa ne ferim de ei.
q-fort(parerea mea) ar fi ultima firma caruia sa ii cer oferta de ferestre. mai repede cer oferta la farest sau astra roger decat la ei


edit: nu am mai scris asa de mult de ceva vreme...

Edited by conu71, 25 January 2019 - 11:29.


#282
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
1.Mulțumesc pentru răspuns. O sa merg pe compensatoare.
2.Cum bugetul pentru casa e destul de fix ca să aleg varianta cu banda o sa trebuiască sa fac un compromis în alta parte. Nu sunt foarte convins ca merita.
3.Qfort nu cred ca au fost niciodată o varianta fezabila, dar eu sunt oltean la origine și trec pe lângă fabrica lor destul de des. Un plus au un punct de vânzări lângă biroul meu și efortul a fost minim ca să le dau o șansă. Dar clar reprezentantul de vânzări nu m-a convins ca serviciile sunt la nivelul preturilor.
Neofort sunt pe salamander-term.....ro acum.Si la ei și la Alco vânzători sunt mai pregătiți.
De Far est am citit  păreri impartite legate de montaj și de aici și reticenta mea în a le cere o oferta.


Construcția este în Mogoșoaia și sunt cam 12 piese nu foarte complicate as zice. Dacă ai fi interesat de lucrare îți trimit desenele din arhitectura pm ca sa îmi poți face o oferta.

#283
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postandrei_scurtu, on 25 ianuarie 2019 - 12:01, said:

.........
tocmai ce am vb cu andrei la telefon si l am lamurit si mai bine(zic eu...)

#284
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018

View Postconu71, on 25 ianuarie 2019 - 13:32, said:


tocmai ce am vb cu andrei la telefon si l am lamurit si mai bine(zic eu...)

Clar mai bine. Ne lua 3 zile dacă rămâneam la scris. După ce te faci bine continuam și cu o întâlnire live.
Multumesc și însănătoșire grabnică.


#285
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
pai stau de 6 ore cu badsica pe alt topic sa ii explic ceva, el vrea altceva si mai mult ca sigur ca are nr meu de telefon numai ca asa a preferat el...

mersi pt urari. sper sa scap cu viata. cica sunt vreo 25 de morti de la gripa pana acum. pacat...

#286
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View Postconu71, on 25 ianuarie 2019 - 18:02, said:



mersi pt urari. sper sa scap cu viata. cica sunt vreo 25 de morti de la gripa pana acum. pacat...
Eu unul nu am auzid de drac mort.Posted Image

#287
hernandezz

hernandezz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2011
Salut!
Am o problema cu geamul de la bucatarie (apartament). De ceva timp, cca o luna, cand dorim sa-l deschidem, normal, ramane prins doar in balamaua inferioara, un fel de oscilobatant  Posted Image . Desi il inchid si-l redeschid, de cateva ori fac operatia asta, tot intr-o balama se deschide. Cum pot rezolva problema?
Multumesc .

Edited by hernandezz, 28 March 2019 - 11:51.


#288
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.reparati...torial.html#lsb

fix asa pateam si eu cu geamul de la balcon si am reusit sa-l reglez fara prea multa bataie de cap. important este sa ai sculele necesare - surubelnita si/sau inbus. ai grija, reglajul se face din aproape in aproape, nu te grabi sa strangi prea mult surubul respectiv, ca dereglezi geamul in alte zone :-).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate