Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Schizofrenie

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017

View PostNelsonMandela, on 26 martie 2017 - 22:53, said:

Am citit relatarea unui caz in care medicii insistau din cale afara pe langa pacientul cu diagnostic de schizofrenie sa tina dieta fără gluten, fiindcă simptomele psihiatrice erau cauzate de intoleranța la gluten.
Femeia nu a respectat dieta, și a ajuns la pușcărie pentru tentativă de omor.

Deci vezi care e treaba? Medicii adevărați folosesc analize ca să afle cauza reală a simptomelor. Clovnii pe care ai avut ghinion să-i întâlnești, o ard cu tratamente pe viață.
Sau un caz în care simptomele erau provocate de deficit de B12, altul cu deficit de metilfolat, altul cu boală Wilson sau doar exces de cupru. Da, pentru toate astea există cercetări serioase.

Ai fost cumva rebel când ai fost la consultație, te-ai împotrivit la ce zicea psihiatrul? Este posibil să îți pună medicamente în mâncare.

Acum trebuie să dai din coate și în măsura în care este posibil să faci singur analize și să cumperi suplimentele de care ai nevoie și să înveți ce înseamnă viață sănătoasă. Altfel... rămâi cu "privielegiul" certificatului de invaliditate Posted Image


nu inteleg textul din engleza

insa chiar imi este peste puterea de a pricepe, de ce  "Femeia nu a respectat dieta, și a ajuns la pușcărie pentru tentativă de omor."



Femeia fiind pacienta?

View Postretele, on 26 martie 2017 - 22:59, said:

Nu știu dacă s-a mai discutat până acum, oare schizofrenia să fie boala de care suferă Fifi?


faceti un topic pe tema asta si daca sint lasata sa raspund la orice intrebare, nu stiu cine si cum, va iesi cu socoteala asta

#20
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ăsta e topicul și aria potrivite pentru tine.

#21
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017

View Postretele, on 26 martie 2017 - 23:05, said:

Ăsta e topicul și aria potrivite pentru tine.


vreau sa se considere de catre cine raspunde de aria asta, un report pentru tine, caci nu stiu cum se dau astea , pe bune

in fine, tu avind doar 12 ani, esti minor, poate nu se pune

desi esti precoce, avind in vedere raspunsul tau de aici


https://forum.softpe...2#entry20906831

Edited by likiban, 26 March 2017 - 23:19.


#22
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View Postlikiban, on 26 martie 2017 - 23:04, said:

insa chiar imi este peste puterea de a pricepe, de ce  "Femeia nu a respectat dieta, și a ajuns la pușcărie pentru tentativă de omor."
Femeia fiind pacienta?
Da, femeia era un om capul pe umeri, facea doctorat. Si fiindca nu a respectat indicatiile medicilor, a ajuns sa incerce sa isi omoare parintii.
Fiindcă celiachia are un mecanism specific. Glutenul din cereale nu poate fi digerat complet, și conține opoizi (droguri). Celiacii au intestinul mai permabil decât alții, și permit absorbția acestor opioizi.
Aceștia ajung la creier, de unde și o serie întreagă de simptome psihiatrice foarte diverse: depresie, paranoia, manie, obsesii etc. Pe lângă activarea directă a receptoriilor de opiozi de câtre peptidele din grâu, trebule luat in calcul și răspunsul imun al organismului care cu siguranța accentuează simptomele.

Pe langa asta mai trebuie sa iei in calcul ca fiecare din noi mai putem avea diverse frustrări favorizate mediul de viață sau deficiențe nutritive. De asta trebuie să îmbunătățești capacitatea ta de adaptare prin diverse cai.
Dupa ce folosești câteva metode simple, vezi ca de fapt nu esti chiar asa bolnav ca la inceput, și castigi mai multa coerenta. Iar asta este un pas important care trebuie facut într-un fel sau altul.

Edited by NelsonMandela, 26 March 2017 - 23:17.


#23
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017

View PostNelsonMandela, on 26 martie 2017 - 23:14, said:

Da, femeia era un om capul pe umeri, facea doctorat. Si fiindca nu a respectat indicatiile medicilor, a ajuns sa incerce sa isi omoare parintii.
Fiindcă celiachia are un mecanism specific. Glutenul din cereale nu poate fi digerat complet, și conține opoizi (droguri). Celiacii au intestinul mai permabil decât alții, și permit absorbția acestor opioizi.
Aceștia ajung la creier, de unde și o serie întreagă de simptome psihiatrice foarte diverse: depresie, paranoia, manie, obsesii etc. Pe lângă activarea directă a receptoriilor de opiozi de câtre peptidele din grâu, trebule luat in calcul și răspunsul imun al organismului care cu siguranța accentuează simptomele.

Pe langa asta mai trebuie sa iei in calcul ca fiecare din noi mai putem avea diverse frustrări favorizate mediul de viață sau deficiențe nutritive. De asta trebuie să îmbunătățești capacitatea ta de adaptare prin diverse cai.
Dupa ce folosești câteva metode simple, vezi ca de fapt nu esti chiar asa bolnav ca la inceput, și castigi mai multa coerenta. Iar asta este un pas important care trebuie facut într-un fel sau altul.


si totusi, nu ai raspuns la intrebarea mea

despre ce ai scris acum e clar

~~~~~


totusi, vreau sa intelegeti un lucru, pina nu dispar de pe forum

eu nu am fost niciodata diagnosticata de schizofrenie

cel mult, tulburare bipolara

si am inteles si de ce, in privinta mea

dar fiindca am stat destul in preajma multor  "tulburati", consider ca am oarece de spus

Edited by likiban, 26 March 2017 - 23:31.


#24
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostFane, on 26 martie 2017 - 17:13, said:

leule, tu nu sti ce-i aia boala psihica.
Dar tu stii? Poate ne explici si noua procedeul stiintific prin care s-a stabilit ca cutare comportamente sunt "boli psihice" si nu varietate psihologica normala... eu pana acum am vazut doar propuneri arbitrare si votari, precum in politica... doar ca medicina reala nu functioneaza asa!

Edited by ShadowBroker, 26 March 2017 - 23:30.


#25
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017

View PostShadowBroker, on 26 martie 2017 - 23:30, said:

Dar tu stii? Poate ne explici si noua procedeul stiintific prin care s-a stabilit ca cutare comportamente sunt "boli psihice" si nu varietate psihologica normala... eu pana acum am vazut doar propuneri arbitrare si votari, precum in politica... doar ca medicina reala nu functioneaza asa!


bun raspuns si la obiect!

eu nu-mi dau seama cum, pe un asa mare forum din Romania,

inca se gasesc extrem de multi ingaduiti useri care sa jigneasca fara nici un temei

nu vreau sa cred, ca un forum de prestigiu ia in deridere lucruri extrem de actuale, care nu trebuie sa contina comenturi de can-can

despre asa ceva nu se glumeste sub nici o forma

poate prin niste bodegi de oameni beti

raspunsuri de genul, nu ti-ai luat pastilele

esti dement de dus la psihiatrie

ai ceva la mansarda
....


sint replici de evul mediu

#26
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017
~~~~

si cu asta am incheiat:

- am fost prima data spitalizata (luata pe sus), imediat dupa 1990

de ce?


pentru ca am previzionat ce oroare se va asterne peste Romania

din invatatura!

am absolvit facultatea de Drept in 1982

dupa ce am citit legile multe care s-au dat, am amutit si m-am revoltat isteric

habar nu aveti voi, cum se faceau pe atunci, spitalizarile celor "rebeli"

batuti, legati, injectati, tinuti in camere cu multe zeci de persoane haotice si galagioase, sa nu spun mai rau


nu puteai atipi de urlete

trebuia sa stai minimum 3 saptamini in aceste conditii

paduchi, fecale, agresiuni

Toti din staff nu vedeau si nu auzeau

nu aveai cui sa te plingi, cu cine sa stai de vorba

nu am putut dormi zeci de zile

iar in momentul in care de oboseala, atipeam pt 10 minute

veneau "doctorii" sa te injecteze cu droguri pt "somn"

daca am nimerit o primavara de spitalizare si am iesit imbracata, dar in picioarele goale sa simt pamintul si iarba mijita din spatiul verde


veneau imediat "asistente" si gardieni care te luau in suturi, ca n-ai voie sa calci pe spatiile verzi

Edited by likiban, 27 March 2017 - 00:19.


#27
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postretele, on 26 martie 2017 - 22:59, said:

Nu știu dacă s-a mai discutat până acum, oare schizofrenia să fie boala de care suferă Fifi?
Eu cred ca e invers. Schizofrenia suferă de Fifi.

#28
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017
mincarea sa dadea din galeti

cine era mai aprig apuca ceva, cine nu, np

daca primeai de acasa mincare, ti-o furau

am vazut oameni (femei), ca eram separati,

internati perfect sanatosi si inexplicabil

in 2-3 zile ajungeau sa se tirasca pe jos si sa nu-si mai poata controla nici un instinct fiziologic

eu, cind mi-am putut reveni, am fost cel mai tare observator

invatasem deja cum sa abordez femeile de servici, medicii...

puteam sa scriu ce am vazut si inregistram toate hirtiile mele

la un moment dat, cineva m-a intrebat daca sint cumva ziarista Tia Serbanescu..,


si daca eram acolo pe post de reporter

pt ca nu le venea sa creada cum de am ajuns eu acolo, facindu-ma bine..., ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat aievea

veneau asistentelele si-mi pupau mina

facusm o ordine si o 'armonie', nimic nu mai parea a spital de nebuni

chiar si vizitatorii bolnavelor nu-si mai 'recunosteau' apropiatii bagati cu forta acolo

imi cistigasem marea pozitie

nimic, si niciodata nu voi uita prin ce am trecut

dupa cistigul unei pozitii de 'sef', am putut iesi de la legati

si dusa la cei privilegiati cu o camera de 2 paturi

unde am dormit zile intregi fara sa ma trezesc, si unde toti pisaiau sa ma lase sa dorm

.,.,


poate voi continua povestea adevarata aici
,


Noapte Buna!

Edited by likiban, 27 March 2017 - 00:50.


#29
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017
nu mi-e somn inca, e ora shimbata

pt ca sint imprevizibila , hmmm, o fi de bine sau nu sa fii imprevizibil?


continui povestea ca cine stie ce va fi peste mai incolo

ce scriu aici e document si stiu ca nimic nu dispare cu adevarat, se conserva, se transforma

am intuitia ca trebuie sa mai spun cit mai e loc

ce vreau sa subliniez este ca prima internare desi a fost sub impulsul isteriei, a avut o cauza bine determinata

nu s-a produs pur si simplu

incercasem sa explic colegilor mei de breasla din sistem, -- caci eu lucram in '90 la centrala mama ---


ce inteleg ei prin noile legi, ce noutati vor aduce, ca sa fim pregatiti

nici macar unul din aproape 50, nu intelesese despre ce e vorba cu privatizarile pe societati comerciale, regii autonome, etc


m-am dus sa explic conducerii

conducerea era Noua, cei vechi fusesera scosi din functii cu urlete si trimbite

adica, astia Noi,  habar nu aveau de domeniul unic in care existam noi pe piata


nu am avut cui sa explic, drept pt care m-au considerat nebuna si-am fost retrogradata la sucursala si cu cel mai mic salariu posibil

ok.

eu am cerut atunci concediu neluat la care mai aveam dreptul si am dorit sa plec din bucuresti, la tara,

la tatal meu, in Vilcea unde nu mai fusesem de copila, dar care era pt mine, singura amintire de viata autentica,

in principal legata de natura, peisaj si multe animalute de casa

chestia nasoala a fost ca nimeni din familie nu a agreat alegerea mea, acolo fiind aproape un pustiu

murisera deja parintii tatalui meu, casa era mica si paraginita, dar o intretinea cum putea, un frate de-al tatalui


pre numele lui,  Gheorghe, primul Om din viata mea pe care l-am divinizat cel mai mult dupa ce , ajunsa fiind acolo, l-am cunoscut in toata maretia lui

un om simplu la prima vedere, vaduv, o copila rapusa prematur de cancer si-un fecior plecat prin strainataturi

dar care parca tinea in spinarea lui dreapta, tot satul

~~~~~

nu mai scriu nimic, pt ca nu se vede

pa

ultimul post pe monitor este al lui Nelson...

???

bye

nu-mi faceti mie un bine ca pot scrie,


sa impartasesc as fi vrut,

ata ete

sorry

acum vad ca postul s-a mutat la medicina

inainte era la ne implicam si ajutam

~~~~

alta data , ca mi-a pierit inspiratia, cheful

si numai daca voi avea acordul expres al Adm.

altfel, e zadar

nu-i bai daca voi fi stearsa, de catre oricine

e un semn, cred in ele

Edited by likiban, 27 March 2017 - 02:53.


#30
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Doamne ferește!

#31
liber2005

liber2005

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2017
Imi iau medicamentele regulat deja de 8 ani, nu sunt agresiv, si nu s-a plins nimeni de asa ceva. Nu am bani sa platesc un psihiatru, cer mult, iar cei de la stat nu au nevoie, na-i unde te plinge, in cele din urma te intorci la cel din stationar care se rafuieste rapid cu tine. In stationar e un iad şi de libertatea opiniei nici nu merge vorba. De medicamente in mincare am vorbit cu tatal... ii spun chiar ca iau medicamntele singur.... el neaga tot. Ma tem ca pe urma medicul nu va sti ce tratament sa-mi scrie nestiind ce medicament si doza am primit in mincare. Treaba e incurcata si ma tem sa nu fie alte scopuri decit insanatosirea mea.

#32
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postlikiban, on 27 martie 2017 - 02:37, said:

ce scriu aici e document si stiu ca nimic nu dispare cu adevarat, se conserva, se transforma

am intuitia ca trebuie sa mai spun cit mai e loc
Apucă-te și scrie o carte, trebuie să lași omenirii ceva în urma ta, nu te irosi în zadar.

View Postliber2005, on 27 martie 2017 - 10:39, said:

De medicamente in mincare am vorbit cu tatal... ii spun chiar ca iau medicamntele singur.... el neaga tot. Ma tem ca pe urma medicul nu va sti ce tratament sa-mi scrie nestiind ce medicament si doza am primit in mincare. Treaba e incurcata si ma tem sa nu fie alte scopuri decit insanatosirea mea.
Am cunoscut și eu o familie cu doi schizofrenici, cu aceleași simptome ca cele prezentate aici. Niciunul nu se credea bolnav, "vocile" din capul lor le spuneau diverse chestii, nu recunoșteau ulterior accesele de violență, lipsa medicației ducând la comportamente anormale, paranoia prezentă aproape tot timpul, inclusiv față de membrii familiei.
Din păcate, nu-și dau seama că singurele persoane pe care se pot baza sunt cele din familie. Dacă întrerupi legăturile de încredere și cu aceștia chiar nu mai ai nicio șansă.

#33
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Likiban, tu ai o boala mult mai grava. Ai logoree.

#34
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017

View Postcataspo, on 28 martie 2017 - 08:26, said:

Likiban, tu ai o boala mult mai grava. Ai logoree.


ai dreptate ; tocmai de aceea o sa urmez sfatul lui "retele"/ . Punct.

Edited by likiban, 28 March 2017 - 12:46.


#35
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View PostNelsonMandela, on 26 martie 2017 - 23:14, said:

Da, femeia era un om capul pe umeri, facea doctorat. Si fiindca nu a respectat indicatiile medicilor, a ajuns sa incerce sa isi omoare parintii.
Fiindcă celiachia are un mecanism specific. Glutenul din cereale nu poate fi digerat complet, și conține opoizi (droguri). Celiacii au intestinul mai permabil decât alții, și permit absorbția acestor opioizi.
Aceștia ajung la creier, de unde și o serie întreagă de simptome psihiatrice foarte diverse: depresie, paranoia, manie, obsesii etc. Pe lângă activarea directă a receptoriilor de opiozi de câtre peptidele din grâu, trebule luat in calcul și răspunsul imun al organismului care cu siguranța accentuează simptomele.


"Drogurile" din grau sunt mult prea slabe ca sa provoace efecte dramatice asupra creierului . Adevaratele droguri periculoase sunt cele de genul cocainei si cele secretate de creier in timpul sexului . Creierul produce in timpul zilei endorfine - astea ne dau starea de calm, de liniste  . Prin consumul de droguri sau sex pe perioade indelungate creierul va inlocui treptat productia proprie de endorfine cu endorfinele procurate din sursele mai devreme mentionate intr-un ritm crescendo nivelul de saturatie (placere) fiind tot mai greu de atins . Daca nu atinge nivelul de saturatie creierul va declansa depresia si anxietatea .

#36
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
este o întreagă bibliografie pe care cel mai probabil înca o ignori. Realizezi că sunt deja statistici publicate și studii de caz despre schizofrenie care au remis printr-o simplă dietă?
Nici nu e de mirare pentru că
Demonstration of high opioid-like activity...
sau mesajele pe care le-am lăsat aici începând cu acesta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate