Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Schizofrenie

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
liber2005

liber2005

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2017
Buna ziua. Sint bolnav de schizofrenie si nu demult am fost externat din spital. Eu traiesc cu tatal, mama a murit de cancer in iulie. Situatia s-a agravat si am observat ca dupa ce maninc micarea facuta de tata ma sedeaza, iar daca nu simptomele se agraveaza. Treaba cu mincarea a inceput dupa ce a fost o doamna la noi. Eu numai rezist psihic. Ajiutatima va rog cu un sfat ceva.... poate ati mai auzit de asemenea situatii.

#2
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Urmezi vreun tratament dupa externarea din spital? Te tii de el?
Ar trebui sa ai o viata relativ normala urmand tratamentul.

#3
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
Eu as trai cu toti daca ati iubi omul asa cum este. Il iau cu mine, dar nu stiu daca vrea...

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 16:39.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009
Intreruperea tratamentului pacientilor schizofrenici este fatal (intr-un final) si se lasa cu efecte foarte grave.

Pentru cine nu stiu: tratamentul se face de multe ori pe ascuns, incat pacientii nici nu vor sa auda de el considerandu-se sanatosi, prea sanatosi.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 liber2005, on 26 martie 2017 - 16:20, said:

Ajiutatima va rog cu un sfat ceva.... poate ati mai auzit de asemenea situatii.

Ia-ti tratamentul la timp si roaga-te la Dumnezeu..

#6
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 Lex404, on 26 martie 2017 - 16:39, said:

Intreruperea tratamentului pacientilor schizofrenici este fatal (intr-un final) si se lasa cu efecte foarte grave.

Pentru cine nu stiu: tratamentul se face de multe ori pe ascuns, incat pacientii nici nu vor sa auda de el considerandu-se sanatosi, prea sanatosi.
Care sunt efectele foarte grave?cumva nepasarea de cel de langa tine? bataia de joc? indiferenta? manipularea? prostia?
cine se considera nevinovat sa arunce cu piatra.
Cel sanatos a creat lumea, ceilalti isi bat joc de tot ce misca?

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 16:47.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009

 leul_nostru, on 26 martie 2017 - 16:44, said:

Care sunt efectele foarte grave?cumva nepasarea de cel de langa tine? bataia de joc?
cine se considera nevinovat sa arunce cu piatra.
Cel sanatos a creat lumea, ceilalti isi bat joc de tot ce misca?

Am avut un caz in familie, nu-mi povesti.

Efectele se agraveaza in timp si intr-un final apar manifestari violente, inclusiv ganduri sinucigase. Din pacate, cu cat trece mai mult timp de la intreruperea tratamentului cu atat va face tratamentul imposibil (manifestari violente la orice tentativa de tratement).



ps. biserica, rugaciunile & co nu ajuta. Ba chiar mai rau fac.

Edited by Lex404, 26 March 2017 - 16:48.


#8
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 Lex404, on 26 martie 2017 - 16:47, said:

Am avut un caz in familie, nu-mi povesti.

Efectele se agraveaza in timp si intr-un final apar manifestari violente, inclusiv ganduri sinucigase. Din pacate, cu cat trece mai mult timp de la intreruperea tratamentului cu atat va face tratamentul imposibil (manifestari violente la orice tentativa de tratement).



ps. biserica, rugaciunile & co nu ajuta. Ba chiar mai rau fac.
ai creat cumva lumea si nu dai solutii?
violenta e  si lumea, chipurile sanatoasa.

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 16:50.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009

 leul_nostru, on 26 martie 2017 - 16:50, said:

ai creat cumva lumea si nu dai solutii?
violenta e  si lumea, chipurile sanatoasa.
ce zic eu, si ce zici tu.

Lumi paralele, lol.

ps. adica tie ti se pare normal ca individul la un moment dat sa iasa cu securea si sa decapiteze vreo 2 sateni ca "asa i-a spus niste ingeri". Tie ti se pare normala violenta, mie nu. Daca face parte din lumea asta nu inseamna ca ar trebui s-o si acceptam/ promovam.

Edited by Lex404, 26 March 2017 - 16:55.


#10
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 Lex404, on 26 martie 2017 - 16:53, said:

ce zic eu, si ce zici tu.

Lumi paralele, lol.

ps. adica tie ti se pare normal ca individul la un moment dat sa iasa cu securea si sa decapiteze vreo 2 sateni ca "asa i-a spus niste ingeri". Tie ti se pare normala violenta, mie nu. Daca face parte din lumea asta nu inseamna ca ar trebui s-o si acceptam/ promovam.
de unde stii cat de bolnav e omul?
de unde stii ca va iesi cu securea...?
tu te gandesti la violenta, nu eu.

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 17:01.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
leule, tu nu sti ce-i aia boala psihica. majoritatii celor care n-au avut de a face cu asa ceva li se pare ca-i o chestie care bolnavii psihici si-o pot stapani si probabil ca familia le vrea raul ca doreste ca ei sa ia tratament. in general bolnavii de schizofrenie, la o perioada dupa ce trece o criza si isi iau tratamentul li se pare ca sunt sanatosi si nu mai vor medicatia ca-i sedeaza. si daca reusesc sa intrerupa medicatia la o scurta perioada de timp apare iarasi criza de schizofrenie si cumva isi dau seama chiar si bolnavii ca sunt foarte agitati si nu le e bine, chiar daca nu gandesc normal isi dau seama ca-ti tin in tensiune pe toti cei care tin la ei, sau fac scandal sau cine stie ce prostie si ajung iar la spital dusi ori de familie ori de politie.

n-ai nici o ideie ce insemna sa traiesti langa o persoana care nu gandeste normal si nu-si poate stapani emotiile.

Edited by Fane, 26 March 2017 - 17:15.


#12
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
Am idee de ce e in stare lumea in care traiesc...Fane. Stiu ca traiesc intr-o lume rea, mincinoasa, manipulatatoare,etc.
N-ai idee cate idei am .
Lasati-o mai usor cu apostrofatul, nici nu stiti cui ii  tastati.

Edited by leul_nostru, 26 March 2017 - 17:27.


#13
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016

 Lex404, on 26 martie 2017 - 17:27, said:

Fifi, tu ti-ai luat pastilele?
sigur are mai multa minte ca multi si sigur stie  ca nu ii folosesc pastilele si vaccinurile.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,481
  • Înscris: 19.04.2009

 leul_nostru, on 26 martie 2017 - 17:19, said:

Am idee de ce e in stare lumea in care traiesc...Fane. Stiu ca traiesc intr-o lume rea, mincinoasa, manipulatatoare,etc.
N-ai idee cate idei am .
Lasati-o mai usor cu apostrofatul, nici nu stiti cui ii  tastati.

Oh vai, cred ca ai prea multe idei.

#15
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 liber2005, on 26 martie 2017 - 16:20, said:

Buna ziua. Sint bolnav de schizofrenie si nu demult am fost externat din spital. Eu traiesc cu tatal, mama a murit de cancer in iulie. Situatia s-a agravat si am observat ca dupa ce maninc micarea facuta de tata ma sedeaza, iar daca nu simptomele se agraveaza. Treaba cu mincarea a inceput dupa ce a fost o doamna la noi. Eu numai rezist psihic. Ajiutatima va rog cu un sfat ceva.... poate ati mai auzit de asemenea situatii.
Condoleante ! Ar trebui sa discuti cu tatal tau, referitor la tratament. Din moment ce tu iti dai seama ca simptomele se agreaveaza, este clar ca tu nu respingi tratamentul fara un motiv rezonabil. Mie mi se pare ca acesta nu este bun sau indeajuns de "tunat" pentru tine. Trebuie sa schimbi fie tratamentul, fie medicul care ti l-a recomandat.
Tatal tau trebuie sa inteleaga ca nu asa se procedeaza, cel putin nu in cazul tau. Daca exista o cale sa nu deveniti "inamici" in aceeasi casa, straduiti-va amandoi. Nu stiu daca el a ajuns la limita aceea sau doar a preluat o idee "binevoitoare" din superficialitate. Inclin sa cred ca este prima varianta, din cauza situatiei: decesul sotiei si a unui sentiment de oarecare disperare. Acorda-i timp si circumstante atenuante pentru gestul facut si ajutati-va reciproc.

#16
likiban

likiban

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.03.2017
Lex404,

o vorba iti mai spun, ca-ti place sa fii in actiune

cine nu-ti convine, dili!

ai ajuns atit de penibil pe forumul asta, nu te mai inghite nimeni, dar nu are curajul meu de a ti-o spune public in primul rind


si din acest penibil, tu vei ramine ce ai fost, un nimeni

forumul cistiga mereu




Fifi.

#17
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012

 liber2005, on 26 martie 2017 - 16:20, said:

......
Ajiutatima va rog cu un sfat ceva.... poate ati mai auzit de asemenea situatii.
Am citit relatarea unui caz in care medicii insistau din cale afara pe langa pacientul cu diagnostic de schizofrenie sa tina dieta fără gluten, fiindcă simptomele psihiatrice erau cauzate de intoleranța la gluten.
Femeia nu a respectat dieta, și a ajuns la pușcărie pentru tentativă de omor.

Deci vezi care e treaba? Medicii adevărați folosesc analize ca să afle cauza reală a simptomelor. Clovnii pe care ai avut ghinion să-i întâlnești, o ard cu tratamente pe viață.
Sau un caz în care simptomele erau provocate de deficit de B12, altul cu deficit de metilfolat, altul cu boală Wilson sau doar exces de cupru. Da, pentru toate astea există cercetări serioase.

Ai fost cumva rebel când ai fost la consultație, te-ai împotrivit la ce zicea psihiatrul? Este posibil să îți pună medicamente în mâncare.

Acum trebuie să dai din coate și în măsura în care este posibil să faci singur analize și să cumperi suplimentele de care ai nevoie și să înveți ce înseamnă viață sănătoasă. Altfel... rămâi cu "privielegiul" certificatului de invaliditate :(

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Nu știu dacă s-a mai discutat până acum, oare schizofrenia să fie boala de care suferă Fifi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate