Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#577
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostCosminWiW, on 10 martie 2019 - 18:59, said:

Buna seara , as aprecia daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi
La sudura cauta de la magazinele de specialitate.
MIG/MAG in banii aia as prefera asta:
http://tecxus.shopma...c-ÂŽ-180c-409
Tot acolo gasesti si MMA.
De calitate daca intrebi, la sudura ai ales un aparat peste cele chinezesti de duzina.

Edited by Ion_Bumbu, 10 March 2019 - 22:49.


#578
CosminWiW

CosminWiW

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2019
Multumesc frumos amandurora!
Ovidiu pentru inceput o sa ne axam pe constructii mici , dupa ce trece aceasta perioada de 1.7 ani in care trebuie sa urmam planul o sa vedem daca ne ajuta bugetul sa trecem la contructii mai mari. O sa iti urmez sfatul si am sa iau ceva mai mic in buget dupa care daca totul merge ok o sa trecem la alte aparate.
Ion cand am intrebat de calitate m-am referit atat la calitatea aparatului in sine ( rezistenta ) cat si la calitatea sudurii binenteles. Ce am observat ca marile chinezisme dau bine pe foaie la putere dar nustiu cat de reala este aceasta putere. In legatura cu aparatul de sudura Mig Mag din pacate nu pot creste bugetul , in acei 3500lei primesc un set complet pe cand la acest Lincoln ma mai costa ceva accesoriile. Chiar merita diferenta de bani + accesoriile aferente?

PS: Am terminat de citit cele 37 de pagini ale topicului , daca mai sunt topicuri asemanatoare de unde pot aduna informatii folositoare mi-ar fi de mare ajutor!

Edited by CosminWiW, 10 March 2019 - 23:43.


#579
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Știi care e cea mai mare problemã în domeniu?  Când vrei sa te extinzi.  O sa fie aproape imposibil sa gãsești angajați.

#580
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Masina de roluit ar fi buna pe orizontala, nu pe verticala. La cea orizontala poti rolui diametre mari. Arce de cerc cu deschideri mari.

#581
CosminWiW

CosminWiW

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2019
@Sacos Diferenta intre cea orizontala si verticala este de vreo 5000 lei avantajul ar fi la cea orizontala ca are si motor electric. Dar m-am gandit ca o pot modifica pe cea verticala , punand o placa de metal sub ea exact cum se rabateaza si la acest model si poate poate ies mai ieftin. Ma insel ? https://emasiniunelt...o-rbm-25-m.html
Diametrul arborelui la cea manuala este de 30mm iar cea electrica are doar 28mm.

La masina de roluit manuala Metallkraft PRM 10 M pe verticala scrie asa : Gama larga de accesorii optionale permite realizarea a numeroase aplicatii de prelucrare , la celelalte doua de la Bernardo nu scrie nimic de accesori dar ma gandesc ca se poate scoate o rola si se pot adauga accesorii ca cele pentru S , C , sau aceesoriu pentru torsionat. Gresesc?

Ovidiu ma gandesc ca din cauza salariilor si a conditiilor nu tocmai de "birou" nu atrage multi doritori acest domeniu. Poate putem echilibra putin balanta din salar , o sa vedem cum va decurge viitorul..

Edited by CosminWiW, 11 March 2019 - 19:54.


#582
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Daca se poate modifica si pentru orizontala, cu atat mai bine. Pentru diametre mari, implicit lungimi mari de arc, trebuie musai motor. Eu am vazut una artizanala orizontala, cu motor. Roluia teava 1,25 toli, pentru solarii cu deschiderea de 6 metri. Si mergea foarte repede.

#583
CosminWiW

CosminWiW

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2019
Inseamna ca nu are rost sa o iau pe cea cu motor avand diametrul mai mic cu 2mm la arbore  , o sa o modific pe cea manuala sa lucreze si pe orizontala si o sa ii adaug un motor. Multumesc tuturor pentru ajutor ! Maine am concursul pentru plan , daca totul merge ok , o sa-l pun in aplicare. O seara frumoasa!

#584
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Succes!

#585
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostCosminWiW, on 11 martie 2019 - 19:53, said:


Ovidiu ma gandesc ca din cauza salariilor si a conditiilor nu tocmai de "birou" nu atrage multi doritori acest domeniu. Poate putem echilibra putin balanta din salar , o sa vedem cum va decurge viitorul..
Așa am crezut și eu.  Nu e așa.  Toți vor sa se angajeze dar putini sa munceascã.
Și când am gãsit cu greu unul cât de cât , e foarte pretențios.  Sa nu se murdãreascã,  sa nu batã vântul sa nu; sa nu îi spui dacã greșește  etc.
Dar mãcar e harnic.

#586
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Cam asa e, Ovidiu!
Cand lucram porti am cautat si eu un ajutor dintre cei ce lucrau cu ziua.
Numai ca... fie erau priceputi cat de cat, dar pretentiosi nevoie mare...fie harnici de numa, dar neavand deloc habar... te loveai de ei sau iti dadeau la "gioale"! :)
Am renuntat si lucram singur, doar la montaj rugam proprietarul sa ma ajute.

#587
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Merge și cu  rectangulara de lemn :D
Sudura am încercat cu electrod de mesteacãn dar nu a mers.  Am reușit pana la urma cu electrod de alun.Attached File  20190315_124115.jpg   333.14K   66 downloads

Edited by PoeOvidiu, 17 March 2019 - 06:58.


#588
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Alunu e semibazic?! :)

#589
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Se da mare. Alunul e celulozic toata ziua.


#590
Franky78

Franky78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.02.2019
Salutare, am o întrebare . Ce mașini pentru debitat folosiți? Eu am ceva cu panglică sau banda continua dar îmi rupe panza foarte des .

Salutare tuturor, ce fel de mașină folosiți la debitare, eu am ceva cu panglică ( banda continua ) dar îmi rupe prea des pânza .

#591
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am debitator cu disc de 350.
Dacã rupe banda ceva nu e în regulã.  Ori e rãsucita banda ori mișcã în menghinã  profilul pe care îl tai.

Edited by PoeOvidiu, 21 March 2019 - 06:54.


#592
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Sau calitatea benzii...

#593
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mai poate sa fie și din viteza prea mare a benzii sau din lipsa rãcirii. Dacã se încãlzește prea tare, cedeazã .

#594
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
In primul rand trebuie corelat numarul de dinti ai benzii cu grosimea materialului debitat,adica sa ai minim 2-3 dinti in contact cu materialul taiat...apoi verifici tensionarea benzii,ghidajele,viteza de coborare,prinderea ferma a materialului...ce fierastrau e?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate