Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#559
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Si daca`i in forma de octogon, decagon, dodecagon ce are?
Nu minca vaca decit daca sta in cerc?
Pina gasesti masina de roluit, pina roluiesti, pina, pina...mai bine iei flexul, cartea de geometrie si tai cele n laturi si le sudezi.
Manual de geometrie, unghiuri, raportor, sudura si ai rezolvat pentru 8, 10 sau 12 rumegatoare, rapid fara se te rogi de nimeni.

Edited by Ion_Bumbu, 08 March 2019 - 22:06.


#560
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Fix la asta ma gandeam si eu.. Ce relevantaare ca e cerc sau dodecagon?

#561
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Io nu-inteleg cum manica vacile un balot întreg din acel suport. Ele trebuie să rasfire întîi finul nu-l ia direct din balot. Si sint presați ca abia îi desfaci cu mîna dapoi vaca cu capul intre acele bare.
Ca sa bagi balonul în acel suport, mai ales daca are acoperiș trebuie un încărcător cu furcă sau gheare ca un balot de lucerna are vreo 500kg. Si daca ai încărcător pune balonul la adăpost, desfa-l si pune finul in iesle, ca animalele trebuiesc hranite încontinuu nu o dată pe săptămînă.
Si sa revenim la subiect cred ca trebuie baza rotundă sa învîrtă ca un carusel.

#562
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
de ce s a se învârtă?

#563
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Umple țeava cu nisip uscat.  Bați două dopuri de lemn în capete, întorci un palet invers și cu o bucată de lemn intre țeavă și ciocan bați în ea din aprope în aproape . Se vor vedea ușoare urme de la lovituri, dar foarte puțin.  Am făcut balustrade așa.
Trebuie doi oameni.  Unul bate și unul manevrează teava.
Lemnul în care bați îl ții în picioare poziționat aproximativ la jumătate intre doi butuci de la palet.  Poți folosi tot un butuc de palet pe post de lemn în care lovești.  Sau orice de minim 5/5cm.

View PostIon_Bumbu, on 08 martie 2019 - 21:57, said:

Si daca`i in forma de octogon, decagon, dodecagon ce are?
Nu minca vaca decit daca sta in cerc?
Pina gasesti masina de roluit, pina roluiesti, pina, pina...mai bine iei flexul, cartea de geometrie si tai cele n laturi si le sudezi.
Manual de geometrie, unghiuri, raportor, sudura si ai rezolvat pentru 8, 10 sau 12 rumegatoare, rapid fara se te rogi de nimeni.
La unghiuri ciudate eu procedez altfel. Tai cu flexul 3laturi. Trag de bara și lipesc tăietura.  Tai iar. Iar trag. Repet operația pana obțin ce vreau. Practic îndepărtez material de pe interiorul curburii.  Dacă e nevoi decupez din start un  triunghi. Latura exterioara rămâne întreaga. La final sudez cele 3laturi tăiate.

Edited by PoeOvidiu, 09 March 2019 - 13:07.


#564
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Am facut sasiul la trei roabe din teava de 3/4  strambata intre doua lemne de salcam din gramada inainte sa le tai din aproape in aproape fara nisip si fara dopuri, iar raza de curbura a iesit foarte bine.

iti recomand o presa daca nu vrei masina de indoit teava:
https://www.olx.ro/o...html#5e26ec0d31

#565
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Presa aia nu te ajuta sa obții o curba constanta pe o lungime mare. Aia îndoaie local.

#566
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Corect. eu am vazut doar partea de sus, nu si cercul de la sasiul de jos. Un strungar si un aparat de sudura sau olx

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LfJB8RFfoVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil ca mai ieftin si cu mai putina munca iese daca il face din bucati cum au sugerat colegii, hexagon, octogon etc. Daca face si o matrita sa asambleze pe ea ii ies toate la fel poate sa o faca si demontabila pe suruburi din module.

#567
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Am găsit pe cineva cu masina de roluit.
Prima postare era in scopul de a găsi pe cineva dispus să le faca contractat
Acum o sa le fac eu( 2 buc)
Eventual o sa revin pe parcurs cu alte nelămurire
Multumesc !

#568
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Scopul acestui topic e sa învățăm. Așa ca apuca-te de treabă,  noi te consiliem. Unde nu te descurci mai întrebi.
Spor la treaba.

Nu-i bine sa cauți meseriași pe forum ca te trezești făcând tu :D

Edited by PoeOvidiu, 09 March 2019 - 15:46.


#569
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPoeOvidiu, on 09 martie 2019 - 13:06, said:

La unghiuri ciudate eu procedez altfel. Tai cu flexul 3laturi. Trag de bara și lipesc tăietura.  Tai iar. Iar trag. Repet operația pana obțin ce vreau. Practic îndepărtez material de pe interiorul curburii.  Dacă e nevoi decupez din start un  triunghi. Latura exterioara rămâne întreaga. La final sudez cele 3laturi tăiate.


Trebuie facute toate taieturile, indoita si fixata cap la cap, apoi sudata.
Merge la profile patrate, dreptunghiulare, la teava nu prea iasa bine exteriorul.
Un raportor mecanic este accesibil ca pret si suficient de precis pentru aplicatiile uzuale.
https://www.dedeman....00-mm/p/1045338

Edited by Ion_Bumbu, 09 March 2019 - 16:07.


#570
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
apai de cat sa te chinui atat... 6 rulmenti, 3 cilindrii de fer, ceva profil si ai facut un aparat de roluit mai rudimentar

#571
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Pana la urma partea utila a discutiei e ca fiecare se "repede" spre o alta solutie care i se pare mai la indemana si per total toti mai auzim si un alt mod de a ajunge la acelasi rezultat, mod la care poate nu ne-am fi gandit.

#572
CosminWiW

CosminWiW

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2019
Buna seara , as aprecia daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi ,pareri despre produsele care urmeaza sa le achizitionez pentru inceperea unei activitatii in domeniul confectiilor metalice. Am un buget de :
-3500 lei pentru un aparat de sudura mig mag care va fi static la "hala" de productie : https://www.magazind...promo--494.html
-5500 lei pentru o masina de roluit profile https://emasiniunelt...t-prm-10-m.html
-1700 lei fierastrau cu banda  https://www.ebernard...v-bernardo.html
-2600 lei pentru un aparat de sudura mma cu care se va merge la locul montarii : aici m-am cam plafonat , "socrul" mi-a recomandat sa caut un aparat care sa fie cu electrozi si sa poata suda toate tipurile de metal , aluminiu , fonta etc..

Cat de calitative sunt produsele alese?As putea gasii ceva mai calitativ in acesti bani ?
Pentru polizoare si masini de gaurit o sa scriu in topicul dedicat. Va multumesc!
ps: Sper ca am postat in locul potrivit.

Edited by CosminWiW, 10 March 2019 - 19:04.


#573
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca tot le ai cu confectiile metalice, iti facibtu o masina de roluit cu 1000 lei.

#574
CosminWiW

CosminWiW

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.03.2019
Am deja aparate handmade doar ca in contextul dat , am nevoie de aparate cumparate pentru ca accesez fonduri nerambursabile. M-ar interesa sa stiu ca aparatele sunt de calitate si nu am ales doar produse "scumpe". Principalul mester este socrul meu , eu am putina experienta in domeniu.

#575
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ce fel de confecții?  Garduri,  balustrade etc?  Sau hale, poduri și alte astfel de construcții mari.  În funcție de asta iei scule. Ca nu e tot același lucru sa lucrezi cu profile de 2-3mm în perete sau cu profile de 5-6mm sau chiar mai groase.

Dacă e vorba de garduri -balustrade; ia ce vrei tu și adaugă un invertor ieftin de 5-600 de lei. O sa intelegi ce când o sa mergi la montaj,  mai ales la construcții noi. Ai momente când nu ai unde pune aparatul și ești nevoit sa îl pui pe o bucata de scândură sau polistiren,  ce găsești la fața locului,  direct pe noroi. Nu te doare așa de ăla ieftin când mai cade în noroaie. Sau mai scapă Dorel de pe șantier câte un lemn pe el.

#576
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,543
  • Înscris: 16.03.2007
salutare, stiti unde pot gasi elemente fier forjat cu sectiunea 20x6 sau 20x8? Pe la astia online gasesc numai de 12 si 14

ma intereseaza elemente c,s, acolade, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate