Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Confectii metalice. Executie, probleme, idei, solutii.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#1855
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Au ieșit foarte bine. Bravo 👏👏👏

#1856
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Multumesc! E prima scara metalica pe care am facut-o.

#1857
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Acum ca am terminat cu scarile, am alta dilema: usa de la beci. Usa ar trebui sa fie cumva orizontala, sa acopere intrarea in beci, dar sa aiba putina panta, sa nu stea apa pe ea si in acelasi timp sa etanseze, sa nu intre apa pe langa ea. In plus, as vrea sa fac cumva sa pot baga niste vata bazaltica in ea, altfel o sa am sauna vara si umezeala iarna. In mare imi imaginez cum vin balamalele, care mi se par cea mai mare provocare, dar nu am facut niciodata asa ceva, asa ca e foarte posibil sa omit detalii. Ma poate ajuta cineva cu ceva idei? PS: este total exclus sa fac o magazie sau alta constructie deasupra (sotia mea nu vrea sa auda de anexe prin curte si nici eu nu sunt foarte incantat sa fac asa ceva).

Edited by nightmare392, 23 January 2024 - 10:24.


#1858
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Iei un panel pvc (d-ala pt usi de termopan), faci o rama pentru el (obligatoriu mai mare decat deschiderea gaurii), "tocul" musai mai sus cu cca 10 cm decat planseul si restul le deslusesti la fata locului. Etansarea o faci pe rama de metal cu vreun cheder cauciucat cu adeziv pe el. Profilele le alegi in functie de ce mai ai prin curte, musai tratate antirugina si dai o vopsea de tip auto. Succes.

#1859
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Daca ar fi sa fac asta as alege sa fac o rama din cornier de 30-40mm pe care sa o prind in beton pe post de "baraj" pentru apa.
Peste ea o usa cu rama tot de 30-40mm care sa se inchida peste ea pe exterior, afica rama mai mare decit cea prinsa in beton in asa fel incit sa nu bata apa de ploaie direct.
Va imaginati o cutie de carton cu capac peste.
Se poate face si cu garnituri insa ... merita? ca de usor aia nu-i deloc usor.

Edited by Ion_Bumbu, 23 January 2024 - 19:09.


#1860
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006

View PostIon_Bumbu, on 23 ianuarie 2024 - 19:07, said:

Daca ar fi sa fac asta as alege sa fac o rama din cornier de 30-40mm pe care sa o prind in beton pe post de "baraj" pentru apa.


30-40mm nu-i suficient. "barajul" tre sa fie suficient de inalt sa permita si o maturare/spalare de cateva ori pe an. La 3-4 cm se aduna frunzele fix sub usa si cand deschizi pica in pivnita.

#1861
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
O sa clarific putin situatia. Deschiderea nu e la nivelul placii, exista o bordura de 40 cm de jur imprejur. Nu am o poza mai recenta si nu sunt acolo sa fac acum, dar bordura e si izolata cu polistiren de 10 cm pe lateral si sus, asa ca nu o sa fie simplu sa prind ceva acolo.

Attached Files



#1862
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Eu as face un chepeng într-o apa, adică o ușoară panta ca să nu îți stea apa pe acel capac.
Ca material eu as pune ceva zdravăn, adică un panou Sandwich din tabla, rezista foarte bine și mecanic, nu e chiar greu chiar la grosimi mai măricele. Problema la soluția asta ar fi sa gasești cumva închideri perimetrale pt panou.
Rama cu închiderile, balamale șamd... merge făcută din țeavă însă ar fi util sa găsești o soluție de a o izola.

Problema ar fi greutatea, la final atârnă ceva..

Poți sa încerci sa te gândești la o soluție care sa includă ca și rama/sistem de închidere niște profil gen cele pentru termopane, tot într-o apa și acoperite cu o foaie de ceva sa curgă apa de pe ele, o ușă simpla tine apa.

Ca și prindere de soclul ala e foarte simplu, tije filetate cu ancore chimice, o piulita pusa pentru a regla înălțimea, probabil îngropată în polistirenul pus acolo ca să vina la fata. Ca să nu îți iasă tija prin rama metalica dai o gaura mai mare sa încapă piulita și tubulara și practic îngropi piulita de fixare în țeavă.

Oricum e destul de problematic beciul fără constructie deasupra din mai multe puncte de vedere, poate totuși reconsideri partea asta.



#1863
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
E clar ca va trebui sa fac ceva cu o mica panta, sa se scurga apa. Problemele mele cele mai mari sunt etanseitatea perfecta la apa si posibilitatea de a izola termic usa. Greutatea nu va fi o problema, ii pun niste pistoane cu gaz si devine mult mai usor de manevrat. Constructia deasupra e total exclusa, pentru ca ar strica tot aspectul curtii, indiferent de constructie si in plus beciul e aproape lipit de gardul din spate, deci ar mai trebui sa cer si acordul vecinului sa construiesc ceva acolo. Am hidroizolat si termoizolat placa de deasupra, peretii sunt turnati din beton cu hyseal, deci nu ar trebui sa am probleme termice si cu infiltratiile. Incerc sa imi dau seama cum fac usa sa incapa izolatie termica in ea si sa evit pe cat posibil puntile termice, unde s-ar forma o gramada de condens. Teoretic cred ca ar trebui ca partea de sus a usii sa iasa peste marginile bordurii, ca sa nu stea nici acolo apa, care pana la urma isi va gasi drum pe sub rama.

#1864
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Daca tot e prea frig sa fac usa de la beci, am inceput lucrul la scara interioara. Imi era mai teama de scara asta decat de cea de la beci, dar mi se pare mai simplu de facut. Doar trebuie sa fiu atent la ordinea sudurilor, ca sa ajunga la poloboc la final.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate