Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Windows 10 Redstone 3 ( Fall Creators Update ) - RTM

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1008 replies to this topic

#253
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Aia cu opritul e daca ai timp sa o faci.
Pana acum la upgrdae-urile majore era descarcat in background si aparea la WU cand era gata ca poate fi instalat si daideai click tu ptr instalare. Acu si eu m-am trezit cu el ca deja a inceput instalarea in backgroud si cere doar restart.
Fortarea asta e cam naspa, mai ales la munca, unde sigur sunt probleme de incompatibilitati.
Si mai mult ca sigur am uitat 1-2 PC-uri sa le mut pe Current Branch for Business ca sa gaseasca upgrade-ul abia cand e copt. Al meu il tin pe normal ca fac intai teste pe el, dar restul...

View Postsandu2010, on 17 octombrie 2017 - 21:44, said:

Dacă am versiunea 17017 înseamnă că am RedStone 4?? Adică ceva mai bun ca Windows Creator Fall Update???

Inseaman ca nu mai poti trece la Fall Creators Update decat prin reinstalare de la 0.
Acum esti practic pe un alfa ptr viitoarea editie din primavara.


View Postd4m4g3, on 17 octombrie 2017 - 21:31, said:

Ambele versiuni? Te referi la Redstone 3/4?

32 si 64 de biti. Mi-e mai comod sa le am pe ambele pe acelasi stick cu acelasi setup - am PC-uri si pe 64 si pe 32 de biti, deci...

#254
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
A testat careva Windows 10 S ?

PS. Il testez virtual, apoi ma gandesc daca fac update sau nu Posted Image

LE. Si versiunea la build....
Si se pare ca mai are si alte update-uri, deci il repara repede :lol:

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 18 October 2017 - 08:48.


#255
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Nu cred ca merita - adica nu poti decat sa instalezi aplicatii din store, orice altceva... pas.

Am facut si eu ceva probe pe PC-urile de servici si astept acu sa vad de ce probleme ma lovesc.

Pana acum:
- La Upgrade-ul de pe stick daca selectez sa descarce update-uri cand ajunge pe la 80% se inchide setupul faar niciun avertisment. Nu merge decat daca debifez optiunea.
- Mi-a schimbat Wllpaper-ul de pe ecranul de Lock Screen - culmea in setari imi arata tot wallpaperul meu...
- Mi-a schimbat o parte din setari legate de unele aplicatii - gen mi-a pus iar power shell in loc de cmd si altele.

#256
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

View Postnotrust, on 18 octombrie 2017 - 00:01, said:

A facut updateul, este o mizerie.
Mi-a stricat toate setarile, si-a pus pe default toate setarile serviciilor, si si-a facut recovery partition de la el putere.
O mizerie incomensurabila.
A crescut consumul de memorie RAM de la 1.2 GB in idle, la 1.8GB, jalnic.
Astia de la M$ pot pune pe butuci un sistem decent destul de usor in ritmul asta.

Adevarat  imi ocupa 2.4GB de memorie RAM cu browserul Opera deschis doar cu tabul Softpedia.

#257
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postnotrust, on 18 octombrie 2017 - 07:40, said:

Asta (recovery):


Au facut schimbari la interfata, au mai luat din transparenta meniului START Posted Image
Si nu te bucura de noul explorer s-au de siparitia Control Panel, ca o sa fie mai greu de ajuns sub capota ca sa poti scoate mizeriile si "gandacii" pusi de M$.

Aveam o gramada de salvari de jocuri si programe, acum trebuie sa scormonesc prin Windows.OLD.
Daca esti intr-o companie si se intampla ceva cu windows.old si ai salvari de proiecte pe acolo e tare de tot....
Ai 2 tera de hdd si te plangi de 450 mega?

Daca ti-au disparut salvarile de la jocuri sau alte programe... Asta nu e bine deloc.
Mie nu mi s-a intamplat, merge totul ok

#258
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005

View Posteiffel, on 18 octombrie 2017 - 08:09, said:

32 si 64 de biti. Mi-e mai comod sa le am pe ambele pe acelasi stick cu acelasi setup - am PC-uri si pe 64 si pe 32 de biti, deci...

Imi spui si mie cum pot face asta? Cum pun ambele versiuni pe un stick? Daca crezi ca aici e offtopic eventual pe PM, mersi.

#259
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Cred ca-mi fac si eu stickul, si fac un clean install Posted Image

@danielavram
Cu Media Creation Tool si debifezi USe the recommended options....apoi alegi Both (sau x86 and x64), in loc de x64...

LE. Poza

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 18 October 2017 - 10:41.


#260
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdanielavram, on 18 octombrie 2017 - 10:26, said:

Imi spui si mie cum pot face asta? Cum pun ambele versiuni pe un stick? Daca crezi ca aici e offtopic eventual pe PM, mersi.

Pai e simplu - Media Creation Tool - il rulezi, zici ca vrei sa faci un mediu de instalare - iti da ceva recomandat ptr ce ai tu si debifezi optiunea de recomadnare si alegi ce vrei - Limba, Windows si versiune de Windows - aici ai 32, 64 si ambele versiuni. Selectezi ambele.

#261
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostPetrecristi, on 18 octombrie 2017 - 10:24, said:

Ai 2 tera de hdd si te plangi de 450 mega?
Nu ma plang de spatiu ci de faptul ca acea partitie nu exista, a aparut cu "forta"
Si 450Mb e destul de mult daca ai fi avut de aface cu HDD de 320Mb...

View Postandupustiu, on 18 octombrie 2017 - 10:19, said:

Adevarat  imi ocupa 2.4GB de memorie RAM cu browserul Opera deschis doar cu tabul Softpedia.
Ocupa el default mult.
Optimizat ocupa maxim 1.2Gb, neoptimizat sta linistit la 1.8Gb RAM.

#262
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Si la Clean install, daca dai New, Apply, o sa-ti apara acea partitie Posted Image
PS. Si daca hardu era de 320MB.....nu aveai 10 :lol:

Edited by xxvirusxx, 18 October 2017 - 10:56.


#263
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postxxvirusxx, on 18 octombrie 2017 - 10:55, said:

Si la Clean install, daca dai New, Apply, o sa-ti apara acea partitie Posted Image
PS. Si daca hardu era de 320MB.....nu aveai 10 Posted Image
Eu am partitionat HDDurile in alt P.C. tocmai ca sa nu am acea partitie, mi se pare destul de grav faptul ca HDDul a fost partitionat fara voia mea....

#264
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 06.04.2005
Mai degrab am pune problema in alti termeni si anume care e beneficiul meu odata cu acea partitie noua? deci, ce aduce in plus, in bine acea partitie? E la fel si cu consumul de RAM, ok ii aloc mai mult DAR PENTRU CE? Asta e problema reala consumul in sine nu e o problema mai ales ca dispunem de acele resurse dar sa stim la ce folosesc acele resurse.

Edited by danielavram, 18 October 2017 - 11:16.


#265
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postdanielavram, on 18 octombrie 2017 - 11:16, said:

Mai degrab am pune problema in alti termeni si anume care e beneficiul meu odata cu acea partitie noua? deci, ce aduce in plus, in bine acea partitie? E la fel si cu consumul de RAM, ok ii aloc mai mult DAR PENTRU CE? Asta e problema reala consumul in sine nu e o problema mai ales ca dispunem de acele resurse dar sa stim la ce folosesc acele resurse.
https://docs.microso...rive-partitions

#266
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
acum fac și eu un stick cu MCT, se descarcă destul de greu la mine.

dacă tot faceți clean install, de ce nu partiționați HDD-urile înainte? puteți să accesați cmd din kitul de instalare înainte să începeți instalarea și din DiskPart partiționați tot HDD-ul (fără să rămână spațiu liber), apoi formatați partițiile și Windows-ul nu mai face nicio partiție în plus.

#267
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
De ce as partitiona tot hardul?

#268
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
E mai comod pe urma. Nu-ti mai amesteca nici literele dca ai mai multe medii de stocare.
Eu il partitionez compelt la inctalare.

Si partitia aia de 350-450-500 Mb se poate scoate direct din installer - dupa ce s-a creat o stergi pe cea de a doua, apoi selectezi partitia mica de 450 Mb si dai sa o extinda cat ai nevoie.
Dupa care cu ea selectata dai clic sa inceapa instalarea.

#269
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,207
  • Înscris: 07.01.2007
La mine nu vrea sa termine update-ul din cauza la o aplicatie WindowBlinds, imi spune ca trebuie dezinstalata, dau uninstall and continue si apoi imi spune ca trebuie stearsa manual, unde naiba gasesc aplicatia asta ca nu o gasesc ?

Attached Files



#270
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@eiffel

Mai sta bunica sa faca setarile pe linux pe urma.......format C install si gata Posted Image

@Danosul

Stardock WindowBlinds?

Edited by xxvirusxx, 18 October 2017 - 12:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate