Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

De unde vă făceați rost de muzică și filme în vremurile în care nu exista internet (de mare viteză)?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De unde vă făceați rost de muzică și filme în vremurile în care nu exista internet, nu aveați internet sau internet de mare viteză?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Din magazin?

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Copiam casete de la prieteni, la combina/video.

Mai stie cineva ce sunt chestiile astea sau vorbesc chineza?

Edited by don_dannielo, 24 March 2017 - 13:53.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu ştiu ce mai sunt. La o rudă e chiar una funcţională, doar cu ceva curele schimbate   :)

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Existau studiouri de inregistrare, ma duceam cu banda de magnetofon sau caseta audio, lasam banul si treceam peste ceva timp s-o iau "trasa" cu muzica noua. Apoi ma duceam la vecinul, luam imprumut scula lui, o legam la a mea, copiam banda/caseta si mai recuperam ceva bani de la el.
Mai cumparam din comert viniluri, in general cu muzica romaneasca. Cele cu muzica straina erau piratate pe la bulgari.
Apoi au aparut CD-urile si binenteles o noua piratare.
Inca mai am prin casa 2 combine care au casetofoane (un SONY LBT-A290 si un Pioneer, dar modele mai noi, ca au si CD, iar Sony si vinil). La magnetofoane am renuntat in momentul cand nu mai existau benzi (prin '91-'92).

Edited by danyel61, 24 March 2017 - 14:05.


#6
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
De pe internetul de mica viteza.

#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si eu stiu. Si inca mai am o combina audio (cu dubla caseta). Si un video perfect functional, foarte putin folosit chiar (adus in Franta).
Sau CD-uri copiate (dar deja trecem in alta perioada).

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ danyel61 : discurile de vinil de la "Balkanton" erau originale. De la un studio de înregistrare mai făceai rost de viniluri pirat, dar astea sunt de serie mică. Discurile de vinil şi LaserDiscurile erau foarte greu de pirtatat!
Pe vremea internetului de mică viteză sau când nu aveam internet acasă mi-am tras muzică de la internet cafe sau de la studenţi (colegi).
Nu am decât un C.D. pirat tras normal (adică nu cu m.p. 3-uri). Dacă nu trăgeam m.p. 3-uri, preferam C.D.-ul original. Şi acum mai cumpăr C.D.-uri originale, dar la s.h. de obicei   :)

Edited by djl, 24 March 2017 - 14:02.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Music box/DVD Guru. Program de ocolit protectia la copiere sau altele pentru creat copii 1:1 a discurilor si gata.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

 don_dannielo, on 24 martie 2017 - 13:51, said:

Copiam casete de la prieteni, la combina/video.

Mai stie cineva ce sunt chestiile astea sau vorbesc chineza?

Inaintea casetelor existau banzile de magnetofon.Iar muzica era adusa de pe la Bucuresti.
Banuiesc ca in fiecare oras existau persoane care se ocupau doar cu asa ceva.Daca imi amintesc bine,se cerea intre 25 si 50 de lei pentru o banda medie trasa pe doua piste (stereo).
Ca fapt divers,detin inca o banda de magnetofon pe care tatal meu mi-a inregistrat primele gangureli,acum ceva timp.Tata avea un magnetofon T.e.s.l.a. Sonet.

ps.
Pe vremea de care discut internetul se rezuma la telefonul fix,iar SMS-urile se manifestau prin batutul la usa prietenilor.

Edited by adisz, 24 March 2017 - 14:10.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: pe forum când mai scrii mărci de maşini apare link către autoevolution. Când ai scris Tesla a apărut link către marca de maşini, nu cea de electronice.   :nonobad:
Şi eu am 2 casete cu mine când eram mic. Ar trebui să le digitizez.

Edited by djl, 24 March 2017 - 14:05.


#12
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Muzica din magazine pe casete,din studiourile care existau sau mai mergeam in targ la Timisoara duminica si de la un prieten care avea relatii. Filme la cinema sau ce era la tv.

#13
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
discuri de la mag. Muzica
inregistrare cu casetofonul de la radio/TV (TVR emitea si in FM pe undeva pe la 88MHz - vinerea si sambata aveau emisiuni de la MTV - oportunitatea perfecta de a trage muzica)
casete de la dughenele din piata (colectia VIVO era cea mai cuprinzatoare)
legea drepturilor de autor in 96 >> muzica a devenit indisponibila pretul pe casetele si CD-urile originale (cu holograma) fiind de 5-10 ori mai mare
internet ~2000: intai mIRC, apoi Kazaa, DC++ si mai ales Soulseek. de pe Soulseek am tras cataloage intregi de label-uri

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Radio Televizija Beograd

[ http://www.ebrcko.net/images/avgust_2013/rtv-beograd-2308.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,037
  • Înscris: 07.11.2006

 djl, on 24 martie 2017 - 14:05, said:

Off-topic: pe forum când mai scrii mărci de maşini apare link către autoevolution. Când ai scris Tesla a apărut link către marca de maşini, nu cea de electronice.   Posted Image
Şi eu am 2 casete cu mine când eram mic. Ar trebui să le digitizez.

Am modificat.Multumesc de atentionare.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Sunetul de la TVR în Bucureşti se recepţiona pe 91,75 M.Hz. (canalul 4 de tv conform normei O.I.R.T. (Est) ). Dar nu era stereo   Posted Image
Eu am tras muzică din filmul "Viva Las Vegas" cu Elvis Presley şi Ann Margret.

Eu mă întreb de unde făceau tata + tatăl lui rost de casete video în anii '80. Am unele trase pe Sky şi ceva tras de pe LaserDisc!, dar nu ştiu dacă au fost trase în România sau în afară. Bine, astea-s trase cel mai devreme în 1989.

Edited by djl, 24 March 2017 - 14:23.


#17
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Eu cand nu exista internetul plateam sa se aduca la curte cadane si dansatori, bine, acum mi se pare ca si muzica e mai buna, atunci habar nu avea unul ce inseamna dubstep.

#18
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Intrucat am ramas fan muzicii din tinerete (cea actuala nu o inteleg) si casetele audio nu se mai aud bine din cauza vechimii, internetul de mare viteza ma ajutat sa-mi refac colectia de muzica preferata, de data asta in format digital (mp3 si flac). Avand acces la vastul internet, am ramas surprins cata muzica veche exista, de care nu stiam nimic la vremea respectiva. Si ca sa nu existe dubii, ma refer la muzica anilor 80-90. Intre timp mi-am mai cumparat niste radiouri (sa le zicem asa) care se cupleaza la wifi si-mi redau posturile de radio online fara a fi nevoie de pc.
In concluzie, desi am schimbat "sculele" de la magnetofon sau casetofon la combina cu flac de pe usb sau radio online, tot aceeasi muzica o ascult.
Avantajul e ca e mai usor de accesat si ocupa mai putin loc (stick-ul e mult mai mic decat o caseta/banda si incape mai mult pe el). Sa nu mai spun de un NAS de pe care se poate face streaming in retea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate