Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De unde vă făceați rost de muzică și filme în vremurile în care nu exista internet (de mare viteză)?

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Din Tadjikistan Posted Image

#38
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Din piata.
Erau rromi care vindeau cd-uri piratate de 10 ori mai ieftin decat in magazin. Si in magazin oferta era f slaba ca toti cumparau din piata.
Si mai inregistram de la radio romania tineret. Duminica seara era ceva top dance cu muzica buna

#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
in ordinea numerelor de pe tricou ..
1 -  nu faceam rost pentru ca nu aveam de niciunele - picap, cas, mag - sa am la ce sa ascult, nu ma preocupa, imi ajungea 100 de legende romanesti, teatru radiofonic si noapte buna copii ..
2 - cind ne-am luat casetofon, trageam de pe radio 3
3 - placi ... mai intai mi-am luat vreo 10, dupa aia mi-am luat si ziphona..
4 - mag, aveam un coleg care era ceva dj intr-o discoteca prin pasajul victoria, imi scapa numele (discotecii) care ne aproviziona
5  - video? prea, scump, prea acru, vedeam pe la altii
dupa aia ..potopul. acum, cind mai am timp, imi iau casetele alea mono cu frinturi de melodii de atunci, bucati despre care nu am stiut niciodata cine le cinta (majoritatea instrumentale) si incerc sa le dibui cu shazam sau altele ..

#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

 TruculMagic, on 24 martie 2017 - 16:59, said:

Din Tadjikistan  Posted Image

Cred că mai degrabă din Belgravistan   Posted Image

Edited by djl, 24 March 2017 - 17:17.


#41
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
De la capătul lui 21 (p-ta SF. Vineri).
Sau din fața cinematografului luceafarul.
Sau din Regie.
Etc.

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
21 întoarce la Sfântul Gheorghe, nu la Sfânta Vineri   :nonbad:  Nu a avut nicioadtă capătul pe acolo, dar da, a trecut pe acolo prin 1965-1966 când încă mergea în Berceni.
Proiector de 8 sau 16 m.m. a avut cineva?   :huh:

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 GingisHan2015, on 24 martie 2017 - 15:19, said:

Ce mag aveai Dorine ? Kashtan, Majak, Unitra, Tesla, M ?  Ce vremuri . Posted Image
De "Philips vertical N 4506" precursorul Maiak-ului,( care de fapt era copia mai "balsoi" a Philips-ului) cati ati auzit? Dar de studioul Audiotim, care umpluse Romania de muzica "buna" din vest si noutati sarbesti? Care aducea muzica din Germania, Statele Unite, Italia si o reproducea legal/ilegal dupa care aveau clienti  care cumparau de la ei in toata tara? Cat despre caste video, ce sa mai vorbim.  "Csiki chan", Rambo,  de la ai au plecat in tara. La acea ora, (anii `80) ei inregistrau cu Denon, Sony, Akai, tragand cate 15-20 de casete odata. Tot ei faceau si matritele pentru muzica din Banat cu Petrica Moise, Carmen Serban, Liliana Laichici, Dorin Covaci, si alti multi cantareti de muzica populara banateana.Trimiteau copii dupa matrite in toata tara.
LE. discuri Vinil, cumparate pe bani grei de la studentii negrotei din Complex, caminul 19, care erau apoi reproduse pe casete BASF, ,mai intai normale, apoi Crom, apoi Metal,  daca imi aduc bine aminte.

Edited by myshyk, 24 March 2017 - 17:51.


#44
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 GingisHan2015, on 24 martie 2017 - 16:22, said:

Si Rostov 205 era bun , aproape profesional . Rusesc , rusesc , da bun . Semiprofesional  .
Eu mai am inca un Rostov 105 S-1 si cateva zeci de benzi, multe neinregistrate.Posted Image
Mai am si cateva zeci de casete audio, vreo combina muzicala sau doua, doua videocasetofoane cu vreo 20 de casete.
Doua boxe boxe jazz 77 de 40w si doua boxe star 80w.
Toate-s depozitate la tara, nici nu mai stiu daca mai sunt bune.
Muzica gaseam pe la studiouri de inregistrare, radio fm de la sarbi, prieteni, din talcioc. Intr-o vreme erau indivizi care vindeau casete in orice piata.

Attached Files



#45
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pe vremurile acelea erau centre de inregistrat. Te duceai cu o caseta neinregistrata, iti dadeau un registru cu ce muzica aveau ei, iti alegeai ... si gata. In doua ore (daca nu aveau treaba) sau in maxim o zi erau gata. Majoritatea casetelor asa le aveam. Cumparam casete goale (Raks, Goldstar, Maxwel, etc...) si le dadeam la centre. Ce vremuri ...

#46
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 myshyk, on 24 martie 2017 - 17:46, said:

Dar de studioul Audiotim, care umpluse Romania de muzica "buna" din vest si noutati sarbesti? Care aducea muzica din Germania, Statele Unite, Italia si o reproducea legal/ilegal dupa care aveau clienti  care cumparau de la ei in toata tara?
Era unul in Timisoara in Piata 700, eram client fidel.

Edited by Bombalurina, 24 March 2017 - 18:07.


#47
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 adisz, on 24 martie 2017 - 14:05, said:


Pe vremea de care discut internetul se rezuma la telefonul fix,iar SMS-urile se manifestau prin batutul la usa prietenilor.
Eu la "internetul"asta aveam "retea" adica telefonul meu era cuplat cu telefonul altui vecin din bloc,daca vorbea vecinul ,eu nu puteam sa dau un telefon,asteptam sa termine si abia apoi :))

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Adică aveai cuplaj.

#49
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Sau acupulaj...

#50
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Era o derivatie.

#51
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,958
  • Înscris: 13.11.2016
Eu cutreieram toate studiourile de inregistari din oras de la acea vreme, adica din anii 80 si cativa ani dupa 90.
Eram la curent cu noutatile, dar nu iertam nici muzica veche.
Am si acum cateva zeci de casete, nu ma indur sa le arunc chiar daca nu mai am casetofon. Decat unul auto...:lol:

Intre timp a aparut netul.

#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Găseşti casetofon deck bun la 100-200 lei.

#53
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,390
  • Înscris: 06.02.2008
La începuturi foloseam un casetofon cu radio. În timp ce cânta o melodie la radio care-mi plăcea dădeam REC la casetofon (acelasi aparat). Sau cumpăram casete de la magazin. Unele originale altele se vedeau că au fost blank-uri înregistrate, nici măcar un print după poza originală nu aveau :)

Edited by caiuscorneliu, 24 March 2017 - 19:40.


#54
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,958
  • Înscris: 13.11.2016
Da, caiuscorneliu ! Am uitat cand inregistram de la radio ! Stiam programul radio aproape pe de rost, aveam tele-radio, nu asa-i zicea la ziarul acela ?
Primul radiocasetofon pe care l-am avut era un Phillips mono. Mama ce inregistrari aveam, melodii trunchiate si alte minuni audio :lol:
Apoi a urmat o combina stereo,o mai am si acum, dar e la ai mei. Se schimbase treaba acum, inregistram stereo !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate