Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Improvizație plomba?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
SkatMD

SkatMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2011
Salut. Am fost marți la dentist si mi-a curățat o carie destul de profunda și mi-a pus plomba provizorie fiindcă e aproape de 2 nervi si sa vedem dacă nu creează probleme vreunul după spusele ei.

Problema e ca mi-a căzut deja plomba provizorie la vreo 2 - 3 de cand a fost pusa. (un buton de ciocolata cu cocos cred ca i-a fost fatala 😁). Ideea e ca nu am dureri când mananc în zona respectiva doar ca imi e frica sa nu se carieze pana ajung din nou la dentist. M-a programat abia la mijlocul săptămânii viitoare. Încerc sa curat gaura bine după fiecare masa dar e cam dificil.

Exista vreo modalitate prin care sa improvizez singur o plomba provizorie? Știu ca pare dificil dar încerc sa ma protejez pana o plombez definitiv.

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Lasa improvizatiile si suna-ti dentistul, o sa-ti zica el ce e de facut si daca trebuie sa te reprogrameze.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In UK am vazut asta,dar nu stiu daca exista si prin farmaciile din RO. merita sa incerci.
http://www.boots.com...ir-kit-10197863

#4
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Asa departe are cabinetul dentistul?
Trebuia sa te duci imediat dupa ce ti-a cazut, nu inteleg de ce nu ai facut asta.

Mai lasa batoanele Bounty, ca dauneaza :D

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
s-ar putea sa te coste mai scump daca procedezi astfel...

#6
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
solutia cea mai ieftina..bei.

e o vorba  "mancarea e fudulie, bautura-i temelie"

#7
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Bagi niste pasta de dinti in gaura si stai cu gura deschisa larg pana se usuca :D
Dupa ce se usuca te duci la dentist.

#8
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Plastic polimorf. Vezi daca gasesti si in Ro, pe Ebay e plin.

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Deja ti-a intrat mancare in zona si nu ai cum sa cureti singur, prin urmare orice improvizatie pui va fi mult mai rau decat daca sta deschisa.
Suna la medic sau du-te pana acolo. Nu e grav, dar poate are timp, ca te rezolva in 5 min.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Du-te nene la medic, ca te face gratis!

Zici ca e o carie adanca si nu ai dureri? Hmm...ciudat! Nici la dulce, nici la rece?

#11
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Lasă improvizaţiile, mergi la doctor :P

#12
SkatMD

SkatMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2011
Pai dacă omul m-a programat abia săptămâna viitoare ca are programul full cum sa ma duc? Nu îmi e lene sau ceva dar atunci m-a programat. Si cum am zis dureri nu am doar ca sper sa nu se carieze la loc unde m-a curățat pana ajung din nou la cabinet.

#13
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Omule programarea aia e pentru situatii normale... pentru urgente precum ai tu o sa te strecoare cand te duci.
E si obligat sa faca asta, deoarece lucrarea lui a fost proasta.

In plus nu va avea curajul sa te taxeze pentru lucrarea lui proasta... va fi gratuit.

#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Omul te-a programat saptamana viitoare pentru ca atat avea nevoie sa stai tu cu plomba provizorie acolo. Nu avea nevoie sa stai tu cu o gaura in masea inca o saptamana. Doh!
Da-i telefon si prezinta-i situatia si vezi ce spune. Daca e nevoie o sa te cheme mai devreme.

 rumlegok, on 24 martie 2017 - 09:42, said:


E si obligat sa faca asta, deoarece lucrarea lui a fost proasta.

In plus nu va avea curajul sa te taxeze pentru lucrarea lui proasta... va fi gratuit.

Cum ai ajuns la concluzia asta?

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Daca maninci caramele cum ai iesit pe usa stomatologului, e problema ta, nu este vorba de nicio lucrare proasta!

Tot prostie e, dar a ta, nu a doctorului!

Si du-te inapoi la cabinet, nu mai improviza acasa cu superglue!

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Sa fim seriosi, Bounty e baton moale, e cocos invelit in ciocolata, daca era un Mars, Snickers, Lion mai intelegeam, ca alea au caramelul ala lipicios.
Dar ca idee, am avut si eu pansament din ala si am mancat tot ce am vrut si nu mi-a cazut. Daca la el a cazut de la un baton Bounty e clara treaba ca lucrarea a fost proasta.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 SkatMD, on 24 martie 2017 - 09:32, said:

Pai dacă omul m-a programat abia săptămâna viitoare ca are programul full cum sa ma duc?

 rumlegok, on 24 martie 2017 - 09:42, said:

E si obligat sa faca asta, deoarece lucrarea lui a fost proasta.

Nu te grabi cu caracterizarea de lucrare proasta.
Poate i-a explicat pacientului ce NU trebuie sa faca si pacientul n-a respectat indicatiile.Programarea nu-i facuta ca n-are timp.Programarea-i facuta ca trebuie sa TREACA un anumit timp cu plomba de proba.

 rumlegok, on 24 martie 2017 - 10:18, said:

e clara treaba ca lucrarea a fost proasta.

Fii te rog amabil si pune o copie aici pe forum cu diploma ta de stomatolog si autorizatia de functionare a cabinetului tau stomatologic.

Asta ca stim cu cine avem de-a face.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 SkatMD, on 24 martie 2017 - 09:32, said:

Pai dacă omul m-a programat abia săptămâna viitoare ca are programul full cum sa ma duc? Nu îmi e lene sau ceva dar atunci m-a programat. Si cum am zis dureri nu am doar ca sper sa nu se carieze la loc unde m-a curățat pana ajung din nou la cabinet.

Nu se cariaza asa usor.
Spala-te dupa fiecare masa
Da-i un telefon medicului si spune-i.
Nu baga alte prostii in gura.

E normal sa te doara.
nervul e foarte aproape.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate