Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare masina familie confortabila si pentru pasageri

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006
Rog stimatii colegi sa ne impartaseasca din experienta lor (pe scaunul din drepta si pe bancheta din spate) pentru a ma ajuta sa aleg o masina de familie, noua, cat mai confortabila din punct de vedere al pasagerilor.

Cu privinta la motorizari sunt zeci de topuri, comparatii si milioane de pareri. La fel si in ceea ce priveste caroseria.
La capitolul preturi situatia relativ e clara, fiecare stia cati bani are sau cat este dispus sa dea pe o masina.

Va rog deci sa ma ajutati sa gasesc o masina confortabila, pentru ca acest lucru nu se poate face numai prin vizualizare, ci e nevoie efectiv sa faci kilometri pe bancheta din spate sau langa sofer.

Am crezut ca am gasit masina ideala pentru mine din punct de vedere al motorizarii, dotarilor si carosieriei, dar ai mei (sotia si copilul de 14 ani) nu au acceptat o bancheta din spate dura si ingusta, chiar daca spatiu la picioare parea destul de mare (dupa mine). Am avut Dacia, Mazda, Ford si Opel. Am condus destul de multe masini. Pentru mine ca sofer este cam clar ce vreau, pentru familie nu ajunge o imagine sau o instalare in scaun cateva clipe intr-un showroom sau la un drivetest (desi astea mi-au sucit nevasta).

Mai jos sunt masinile care corespund din punct de vedere al pretului, motorizarii si marimii cu necesitatile mele.
Acum ca m-am justificat destul, va rog sa va dati cu pararea asupra:
- Opel Astra Sedan
- Renault Megane Sedan
- Hyundai Elantra
- Ford Focus 4usi
- Skoda Rapid
- Toyota Corolla

Din punctul meu de vedere, dupa ce am patit-o de cateva ori, clasamentul ar fi:
1. Elantra, 2. Astra, 3.Corolla , 4. Focus,  5. Skoda, 6. Megane.

#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Eu cred ca ar trebui sa treci la o clasa mai mare sau monovolum...

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Te uiti la clasa de masini care nu trebuie daca te intereseaza si pasagerii din spate, iti trebuie clasa medie, Passat, superb, a6, seria 5, accord, Mazda 6, Insignia, E-klasse etc.

Edited by SpeedDemon, 23 March 2017 - 19:54.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 all4u, on 23 martie 2017 - 19:43, said:

Am crezut ca am gasit masina ideala pentru mine din punct de vedere al motorizarii, dotarilor si carosieriei, dar ai mei (sotia si copilul de 14 ani) nu au acceptat o bancheta din spate dura si ingusta, chiar daca spatiu la picioare parea destul de mare (dupa mine).
nu esti lider de opinie.

#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Din punctul meu de vedere confortabile ar fi, in ordine:
1. Megane, 2. Corolla, 3. Elantra, 4. Astra, 5. Focus, 6. Rapid
Dar fiecare are standardele sale asa ca ... masina in care te simti TU cel mai bine aia e !

PS. Pentru comfortul pasagerilor incearca un BMW serie5-7 , Audi a8, Mercedes s klasse...etc! Posted Image

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 SpeedDemon, on 23 martie 2017 - 19:47, said:

Te uiti la clasa de masini care nu trebuie daca te intereseaza si pasagerii din spate, iti trebuie clasa medie, Passat, superb, a6, seria 5, accord, Mazda 6, Insignia etc.
Si caroseria nepotrivita, o caroserie Sedan e mai inghesuita in spate (in special din pdv al inaltimii) decat un Break.

Am stat perfect confortabil in Passat break, dar m-am simtit cu capul in tavan in Audi A6. Designul ala frumos in care acoperisul coboara brusc spre spate e dezastru.

Masinile Renault sint cam toate inconfortabile in spate (si in fata uneori).

Problema e ca tu ai ales numai Sedan... pt o familie un monovolum sau un break e mult mai util.

Ar mai fi si masini gen Golf Plus, care are vreo 10cm in plus fata de un golf normal

#7
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006

 bolo, on 23 martie 2017 - 19:47, said:

Eu cred ca ar trebui sa treci la o clasa mai mare sau monovolum...

 SpeedDemon, on 23 martie 2017 - 19:47, said:

Te uiti la clasa de masini care nu trebuie daca te intereseaza si pasagerii din spate, iti trebuie clasa medie, Passat, superb, a6, seria 5, accord, Mazda 6, Insignia, E-klasse etc.

Poate ca da, dar asta inseamna bani mai multi, iar la bugetul meu doar pe aici ma incadrez.
Familia (eu, sotia si copilul) crezi ca nu o sa se simta confortabil in cele de mai sus? Daca schimb clasa de masini, pana dimineata ajung la Mercedes sau Lexus. Glumesc!
Nu cred ca cei care iau masini din clasa amintita de mine circula singuri sau nu le pasa de confortul pasagerilor.

Motivele pentru care am ales aceste masini sunt date, in principal, de alti factori. Dar consider ca poti sa te simti confortabil (ca si pasager) aproape in orice masina, indiferent de volum sau forma caroserie. Aici ma refer la oameni normali, de o inaltime si greutate medie.

M-ar ajuta daca ati pune masinile de mai sus in ordinea pe care o credeti cea mai favorabila.

Edited by all4u, 23 March 2017 - 20:03.


#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Off-topic, cu scuzele de rigoare:
De ce la orice nume de masina postat pe forum se introduce link automat spre *********   autoevolution ? ? ?  Chiar atat de comercial a devenit acest forum care odinioara era liber? Am pus *** ca sa nu iau ban pentru expresii care denota starea mea de spirit!

Edited by Pekiasan, 23 March 2017 - 20:02.


#9
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006

 Fane, on 23 martie 2017 - 19:47, said:

nu esti lider de opinie.
Pana ieri am crezut ca in domeniul asta am ultimul cuvant in familie. Macar in asta....
Dar se pare m-am inselat.
La argumente gen "uite ce ingusta si tare e bancheta" sau "uite cum dau cu picioarele in scaunul din fata" nu am mai avut replica....

#10
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Octavia?este printre cele mai mari compacte!
Am luat de curand octavia 2 si chiar au ludat o niste amici care erau pe bancheta din spate,au zis ca stau f lejer si comod tinand cont ca nici eu nici ei nu suntem mici(peste 1.80 )

#11
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Mazda 6 Combi. Arata cel mai bine dintre toate si este si fiabila.

#12
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Mazda 6 este superba,am vazut ieri una la spalatorie:2016,navi,piele etc...era absolut superba masina,insa este alta clasa,automat mult mai scumpa fata de ce doreste initiatorul

#13
satanmicin

satanmicin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 17.03.2017
Da' de Skoda Superb ce spui? Spatioasa, economica si practica. Sau Skoda Octavia 2-3.  La fel de spatioase + super portbagaj.

#14
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006

 Pekiasan, on 23 martie 2017 - 19:54, said:

PS. Pentru comfortul pasagerilor incearca un BMW serie5-7 , Audi a8, Mercedes s klasse...etc! Posted Image
Daca aveam atatia bani pentru S klasse imi luam si sofer.

Mazda 6, Skoda Superb... mult peste posibilitatile mele.

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
As adauga si un Ford Mondeo la lista

#16
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
S-max.

#17
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Corolla este confortabila, Focus la fel, este placuta la condus, este bine insonorizata si are suspensia independenta pe spate. La Megane sedan stabilitatea si tinuta de drum nu e dintre cele mai bune dar este confortabila in sensul ca nu scutura tare. Elantra pare a fi o Corolla un pic mai ieftina. Am citit intr-un review ca intrun Golf 7 break, un pasager care a stat legat la ochi pe scaunul din fata nu a putut sesiza diferenta de confort la drum fata de Passat si si-a dat seama ca este Golf 7 doar dupa ce a pipait bordul.  Doar facand test drive cu masinile poti sa vezi care s-ar preta cel mai bine nevoilor personale.

#18
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006

 Pekiasan, on 23 martie 2017 - 19:54, said:

Din punctul meu de vedere confortabile ar fi, in ordine:
1. Megane, 2. Corolla, 3. Elantra, 4. Astra, 5. Focus, 6. Rapid
Dar fiecare are standardele sale asa ca ... masina in care te simti TU cel mai bine aia e !

PS. Pentru comfortul pasagerilor incearca un BMW serie5-7 , Audi a8, Mercedes s klasse...etc! Posted Image

 miran, on 23 martie 2017 - 20:47, said:

Mazda 6 Combi. Arata cel mai bine dintre toate si este si fiabila.

 satanmicin, on 23 martie 2017 - 21:00, said:

Da' de Skoda Superb ce spui? Spatioasa, economica si practica. Sau Skoda Octavia 2-3.  La fel de spatioase + super portbagaj.

 atupi, on 23 martie 2017 - 21:27, said:

As adauga si un Ford Mondeo la lista

 QuickSpeed, on 23 martie 2017 - 21:58, said:

S-max.
Multumesc pentru sugestii, dar vreau sa fac o alegere intre cele de mai sus. Orice isi doreste o masina de clasa superioara, insa... ghinion. Nu o pot face fara bani!!
Deocamdata ma intind atat cat pot. :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate