Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare masina familie confortabila si pentru pasageri

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu treci la sh din clasa superioara (clasa medie, nu premium) nu o sa gasesti nici o compacta confortabila, mai ales ca vad ca spatiul la picioare e important.
Toate masinile din clasa compacta sunt micute, limitate ca spatiu in spate si bancheta cam deloc confortabila. Sunt masini gandite pentru persoane singure sau familii mici (sot si sotie), practic niste low cost.

#20
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Laguna?

#21
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Eu as zice Corolla, care e chiar spatioasa in spate, dar sunt subiectiv, ca am modelul vechi de Corolla, obiectiv si eu as alege un break, nu un sedan! Culmea, Auris break nu e asa spatios in spate ca si Corolla! Corolla are 2700 mm ampatament, Aurisul 2600, cei 100 de mm se simt cand stai pe locurile din spate!
Sunt de vreo trei ani in aceeasi dilema ca tine, sa aleg o masina confortabila si fiabila in clasa compacta si nimic din ce gasesc in clasa compacta nu ma multumeste! Nu sunt multumit nici de ce gasesc in clasa medie!
Ce m-a multumit pe mine din punct de vedere al spatiului interior, atat in fata cat si in spate e Sportage, Kia Sportage, ca sa-l imit pe Bond, James Bond! Da o tura pe la dealer sa o vezi si cu ocazia asta arunca un ochi si la Ceed break, poate te multumeste aia!
Daca vrei musai un sedan cu costuri mici de exploatare, Corolla 1.6 benzina e raspunsul! O am de aproape 10 ani si e o masina care nu-ti da batai de cap, si cu  200 000 de km garantie sau 6 ani, chiar e ok!
Nu e o masina perfecta, are si ea "detractorii' ei, dar e te obisnuiesti cu ei, daca vrei !

Edited by kodiak, 23 March 2017 - 23:11.


#22
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Am mers in spate in Octavia 2.Spătarul banchetei nu mi s-a parut cel mai confortabil comparat cu al altor masini din clasă.

#23
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 unbrutus, on 23 martie 2017 - 19:56, said:


Si caroseria nepotrivita, o caroserie Sedan e mai inghesuita in spate (in special din pdv al inaltimii) decat un Break.

Am stat perfect confortabil in Passat break, dar m-am simtit cu capul in tavan in Audi A6. Designul ala frumos in care acoperisul coboara brusc spre spate e dezastru.

Masinile Renault sint cam toate inconfortabile in spate (si in fata uneori).

Problema e ca tu ai ales numai Sedan... pt o familie un monovolum sau un break e mult mai util.

Ar mai fi si masini gen Golf Plus, care are vreo 10cm in plus fata de un golf normal

Nu e asa, combi e net mai mic in spate decat sedan.
Pt initiator: Jetta.

Edited by denky, 23 March 2017 - 23:46.


#24
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Criteriul comoditatii banchetei a fost un criteriu extrem de important cand am ales eu tinicheaua.
Asa m-am pricopsit cu un i30.

#25
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Skoda Superb e baza. Pasagerii pot face chiar si sex pe bancheta din spate fara sa se atinga de scaunele din fata. :))

#26
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Masinile sedan si break au in general suspensia setata mai mult spre confort in comparatie cu masinile hatchback care au suspensia mai spre sport. O suspensie setata mai sportiv o sa-i cam zdruncine pe cei din spate (mai ales pe drumuri cu denivelari/gropi, sine de tramvai, etc.). Daca suspensia spate este independenta este si mai bine deoarece in curbe si pe drumurile cu denivelari confortul va fi mai bun. Mai conteaza ampatamentul care, cu cat este mai mare cu atat este mai mult spatiu in spate. De exemplu, Corolla are acelasi ampatament (2700 mm) ca si Avensis care este din clasa medie. Daca faci test-drive cu Auris si dupa aceea cu Corolla, iti dai seama imediat de confortul superior al Corollei. Pentru un confort bun, masina trebuie sa fie bine antifonata si insonorizata ca sa nu se simta deranjant de tare zgomotul de rulare si zgomotul facut la frecarea cu aerul (zgomotul de vant). Cand faci test drive trebuie sa mergi cu masina si cu viteza mai mare (130-150 km/h), ca sa verifici cum se aude in masina zgomotul facut de vant. Daca masina are geamuri atermice confortul va fi mai bun, fiindca vara nu te arde soarele prin geamurilel masinii. Unele masini din clasa compacta au geamuri atermice (Octavia, Jetta), iar altele nu au nici macar optional.

#27
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Nu e mai simplu sa va duceti sa faceti test drive cu fiecare masina si alegi? Faza cu confortul in spate depinde de fiecare, eu unul ma simt bine si in golf 4, altul poate plange la A6 2013 ...

#28
leob46

leob46

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2010
Pentru comfort si spatiu eu as recomanda Citroen c5.

#29
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Daca tot te uiti la Opel, vezi si un Opel Signum.

#30
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pune si bugetul si starea masinii , noua/sh , poate vei primi si alte sugestii decat cele din lista ta !

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 all4u, on 23 martie 2017 - 19:58, said:

Poate ca da, dar asta inseamna bani mai multi, iar la bugetul meu doar pe aici ma incadrez.
M-ar ajuta daca ati pune masinile de mai sus in ordinea pe care o credeti cea mai favorabila.

Ar trebui sa intelegi ca acele masini nu sunt de familie,indiferent de topul facut de tine sau preferintele utilizatorilor de pe forum.
Ar trebui sa specifici in primul rand banii de care dispui sau esti dispus sa-i cheltui.Pragul maxim.
Apoi ar fi bine sa vorbesti si despre "gabaritul" pasagerilor membrii de familie pe care vrei sa-i transporti.
Ca si recomandare,ar fi Citroen Picasso C4 sau cele asemanatoare.Strict din ce ai enumerat ar fi Toyota sau Hyundai.

#32
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 adisz, on 24 martie 2017 - 10:34, said:


Ar trebui sa intelegi ca acele masini nu sunt de familie,indiferent de topul facut de tine sau preferintele utilizatorilor de pe forum.
Ar trebui sa specifici in primul rand banii de care dispui sau esti dispus sa-i cheltui.Pragul maxim.
Apoi ar fi bine sa vorbesti si despre "gabaritul" pasagerilor membrii de familie pe care vrei sa-i transporti.
Ca si recomandare,ar fi Citroen Picasso C4 sau cele asemanatoare.Strict din ce ai enumerat ar fi Toyota sau Hyundai.

Cel mai realist post de pana acum - bravo 'adisz'
Astea nu prea sunt masini de familie.

#33
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006
Motivele pentru care am ales masinile de mai sus sunt bugetul la dispozitie, motorizarile si faptul ca-mi plac mie ca si sofer, in urma unor diverse criterii, printre care si drive test.

Nu am vrut sa discut si de alte variante, pentru ca ori ieseam din buget (14.500 maxim), ori o luam de la capat cu cautarile.
Nu voiam variante fanteziste, gen Mercedes sau BMW, pentru ca stiu exact cat pot sa platesc pentru o masina noua, iar variantele de sh nu fac obiectul prezentei discutii. Voiam pareri cu privire strict la aceste modele, care sunt convins ca nu sunt cele mai bune pentru voi, dar eu atat pot la salariul meu.

Privitor la forma caroseriei hatch, sedan sau break, am ales sedanul. Cu totii sunt de inaltime medie (eu sunt cel mai lung de 1.80) si greutate medie (eu sunt cu maximul de 90 kg)

Am taiat pana acum de pe lista Renault Megan si Skoda Rapid. Optiunea 1 pana acum fiind Elantra.
Deci daca aveti amabilitatea puneti in ordinea preferata masinile de mai jos (toate variante sedan):
- H. Elantra,
- O. Astra,
- T..Corolla ,
-  F. Focus.

Edited by all4u, 24 March 2017 - 17:06.


#34
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Cred ca Elantra este cea mai spatioasa din cele enumerate!
O Octavie nu gasesti in buget?

#35
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
In cazul asta fiabilitatea trebuie să fie unul dintre cele mai importante criterii iar raspunsul nu poate fi decat unul singur  - Toyota

#36
all4u

all4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 13.03.2006

 farausername, on 24 martie 2017 - 17:15, said:

Cred ca Elantra este cea mai spatioasa din cele enumerate!
O Octavie nu gasesti in buget?
Peste 16.000 Octavia benzina cu motor 1.0 TSI 115CP

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate