Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Achizitionare macbook Pro SH

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Valeu lasă ca te ajuta, fără grija :lol:


(Nu de alta dar eu sunt pe alt fus orar, alt continent, plus ca e nevoie de cineva offline)

#38
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostTaylor_M, on 23 martie 2017 - 14:18, said:

Oricum m-am gandit sa ii cumoar bateria si sa o schimb direct la apple. Nu ma duc la turci sau bodege de cartier.
apple nu lucreaza cu produse cumparate din alta parte. la fel cum nu lucreaza pe orice a fost desfacut de altcineva. deci daca a fost desfacut de altcineva, pt orice motiv, apple nu se mai uita la el.

vad ca iti sare tandara cam repede - la nivelul tau de intelegere, ar fi bine sa faci un efort si sa iei unul nou. poti nimeri unul sh fara probleme, dar poti nimeri si cu probleme, si sunt destul de sigur ca nu ti-ai da seama.

#39
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Nu e vorba ca imi sare tandara repede, dar ma seaca literele si sunetele inutile, deci inclusiv ironiile tale.
M-am gandit si la unul nou, pt siguranta, dar e prea scump. Unul cu 500 giga e deja vreo 1700. Mai bine il iau pe cel cu touchpad, cum zice Lex.

Wait, deci daca a fost desfacut pt a i se adauga memorie nu se mai uita cei de la apple store la el?!
Inseamna ca trebuie sa intreb pe acest vanzator si cum i s-a adaugat memoria de 512, adica daca are pierduta garantia sau nu. Holy molly!

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 16:23.


#40
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
daca nu a fost desfacut tot de ei, evident. mai bine intreaba la un apple shop sa fii sigura. in apple shop in munchen au refuzat sa se uite la device-uri desfacute anterior de altii.

off-topic, ironiile nu trebuie sa-ti placa, nu de asta le posteaza lumea, cred ca le intelegi gresit. ai putea totusi sa inveti din ele.

Edited by born2lose, 23 March 2017 - 16:26.


#41
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
A zis ca nu stie cate cicluri are bateria. Zis is fishy. ;)

View Postborn2lose, on 23 martie 2017 - 16:25, said:

daca nu a fost desfacut tot de ei, evident. mai bine intreaba la un apple shop sa fii sigura. in apple shop in munchen au refuzat sa se uite la device-uri desfacute anterior de altii.

off-topic, ironiile nu trebuie sa-ti placa, nu de asta le posteaza lumea, cred ca le intelegi gresit. ai putea totusi sa inveti din ele.
Stiu ca apple, sau alte companii, nu se mai uita la aparatele desfacute de privati. Dar cum aflu daca a mai fost desfacut deja? Cei de la applestore nu au de unde sti daca nu se uita la smecherie. Eu cum verific personal?

Nu, nu a mai foat deschis. E memoria originala. Nu mi-a raspuns inca la intrebara cu bateria. Deci cam de la cate cicluri de reincarcare in sus e riscant?
Astea cu "il am de enspe ani si are 1000 de cicluri dar nu m-a lasat niciodata in drum" nu ma impresioneaza. Unii s-au nascut in leaganul norocos, mie personal, nu imi place sa risc.

Merci pt toate informatiile acordate.

#42
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu zic sa nu pui asa mare importanta pe ciclurile alea de baterie. pe de alta parte, vezi ca macbook-ul de 12 are doar port usb-c, deci e posibil sa ajungi sa umbli cu o geanta de adaptoare dupa tine, si nu sunt ieftine.

edit: m-am uitat de curiozitate, al meu are 206 cicluri in 3 ani jumate, dar nu este relevant, pt ca a fost folosit destul de mult in priza. oricum, bateria tine cel putin 90% din cat tinea initial asa ca... bateriile sunt bune, oricum   :)

Edited by born2lose, 23 March 2017 - 16:46.


#43
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Merci.
Eu la cel de 12 deja renuntasem. Mi-a explicat Lex mai sus ce si cum.
Momentan e vb de asta https://www.ebay-kle...9359597-278-989
Am vorbit deja cu vanzatorul, am pus niste intrebari. Mai ramane sa stabilim cand ne intalnim.
A zis ca ma ajuta si cu transferarea datelor! Atat de pe comp cat si de pe ipad.

Acum mi-am dat seama ca 900 euro e destul de putin pt un computer care  costa in jur de 1700 euro in acest moment.
Poate din cauza zgarieturilor din lateral a lasat din pret.

#44
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Ok. Ma intalnesc cu el intr-o ora jumatate sa ma uit la el.
Deci la ce sa ma uit cu atentie? Ce sa intreb?

#45
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTaylor_M, on 23 martie 2017 - 16:39, said:

A zis ca nu stie cate cicluri are bateria. Zis is fishy. Posted Image

Vrajeala de Buftea.
Uita-te atenta la mufa de alimentare, sa nu fie bube la pini.
Sa nu aiba taste lucioase, (urme de uzura).
Loviturile sunt chestii descalificante.

#46
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
:(

Cica il are de doi ani jumate. Deci e computer produs in 2014.
Cat de uzat poate sa fie?
Merci de idei

Poate de asta il si da asa ieftin plus accesoriile. Totusi, pt 512 ram e ofertant.
Si poate nu s-a gandit sa se uite la baterie. Oricum, a zis ca poate si testat si analizat. Fix asta o sa fac in seara asta.
Dar nu situ la ce sa ma uit in primul rand.

Cablu si baterie. Ok. Got it.
What next?

Nici nu stiu sa verific performanta procesorului

Btw, a zis ca nu l-a scapat pe jos. Zgarieturile le are de la geanta. ;) mda

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
512 ram? MB? serios?
Eu tocmai i-am cumparat sotiei un macbook air 13 ( forma a fost obligatorie), dar are CPU i5, are 8 giga de RAM si 1,5 giga placa video.
E 2015, mi-a dat factura din Altex, certificat de garantie (mai am pana la sfarsitul anului asta) si avea 3 cicluri bateria. Acum are 11 de cand l-am luat.
Incarcatorul e in folie, cablul nu e ingalbenit.
Inca miroase a nou. 550 euro a fost ghidusia.
L-am actualizat la Sierra, ca tot e gratis.

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
A scris el gresit 512mb, se referea la SSD.

No, ce-ai facut? Eu am fost sa iau o trusa de surubelnite mici (torx, penta si philips), mi-am rezervat un zbor saptamana viitoare si am mancat o shawarma :lol:

Pff, ce bine ca iti transfera datele. Parca acum simt si eu ca dorm mai bine :lol:

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
No mě Piști, ce-ai fěcut? L-ai țâpat sau nu?

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 21:01.


#50
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View Postericmario, on 23 martie 2017 - 20:11, said:

512 ram? MB? serios?
Eu tocmai i-am cumparat sotiei un macbook air 13 ( forma a fost obligatorie), dar are CPU i5, are 8 giga de RAM si 1,5 giga placa video.
E 2015, mi-a dat factura din Altex, certificat de garantie (mai am pana la sfarsitul anului asta) si avea 3 cicluri bateria. Acum are 11 de cand l-am luat.
Incarcatorul e in folie, cablul nu e ingalbenit.
Inca miroase a nou. 550 euro a fost ghidusia.
L-am actualizat la Sierra, ca tot e gratis.
Ai luat tu mec la 550 nou? Bei, ma leshi?

Deci fui la uom acasa. Fratilor, ne-am alarmat degeaba. E un tip tipic neamt. Mai neamt decat asta nu cred ca il nimeream: ochi mari, inocenti, albastri, emotiv, grijuliu si foarte scrupulos. Atingea cu atata delicatete compul respectiv de zici ca era din cristal de Baccarat. M-a intrebat su daca am ceva de zis legat de pret. Am zis ca nu, avand in vedere caracteristicile laptopului mi se pare un pret fair. Cand am intrrebat de cablurile alea doua, mai ales ca una chiar nu stiam la ce foloseste, mi-a zis ca il poate pastra si deci scadea din pret. Nu se targuieste, rromeste aiurea. Apreciez asta f mult. Si eu sunt la fel.
Stiu unde sta, daca e sa se intample ceva grav cu masinaria (sa mi se prapadeasca placa) stiu unde sa ma duc. Ii stiu nr telefon, email, chiar si unde lucreaza.
Si-a facut program sambata seara sau luni sa ma ajute cu transferul de date si alte clarificari, setari, discutii. Era atat de stresat sa imi rezolve treaba cu transferul de date, ca nici el nu parea ca se pricepe, ca se pregatea sa imi transfere pe loc datele din ipad, desi stabilisem deja sa ne intalnim mai tarziu pt incheierea tranzactiei. Nici nu ii trecuse eventual prin cap sa faca transferul rapid cu ajutorul cablului. Se chinuia sa apelze la iTunes. :))))
Nu l-am platit inca ca nu am avut timp sa ma duc la banca sa scot toata suma.
Compul arata nou-nout. Se vede ca a fost bine ingrijit si nu prea folosit de fapt.
In weekend sau luni il iau.
Ma simt safe. :)

Am uitat sa il intreb de baterie. Dar nu cred ca e nevoie.

Am uitat sa ma uit sila cablu si la mufe. Shit!
Dar erau in cutie, in puii mei. Si totul mirosea a nou!

Am vazut ca a scos anuntul de oe net. Inseamna ca mi l-a rezervat si nu se uita mai departe. Are incredere la randul lui in mine.
Foarte frumos din partea lui. :)

#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Macurile miros a noi cam 3-4 ani :lol:

La mufe, singura care mai pica (dar rar) e magsafe.
In rest, cablul ala nenorocit se strica destul de des. Cand il iei pune-l la incarcat, pe-o parte si pe alta.

#52
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 22:05, said:

Macurile miros a noi cam 3-4 ani :lol:

La mufe, singura care mai pica (dar rar) e magsafe.
In rest, cablul ala nenorocit se strica destul de des. Cand il iei pune-l la incarcat, pe-o parte si pe alta.
Iar razi de mine. Ce-ai?
Stiu de problema cablurilor de la mec. Eu am avut probleme in trei randuri cu cablul de la ipod. Dar de alea groase nu am auzit pana acum ceva.
Acum sa ii mai trimit mesaj sa il pun sa numere pinii e cam penibil, zic. :P

Ah, nu, stai ca cablul are si o parte subtire. Aia de contact cu compul.
Shit!

Deci nici nu ma gandeam  azi-dimineata ca o sa cumpar mai pe seara computer de 900 de euro. :))))))))

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 22:27.


#53
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Esti semi amuzant, de aia rad de tine :lol:

Mai degraba sa masoare rezonanta magnetica, incarcatoarele au cap magnetic :)


ps. glumesc.

ps². grija mare daca ai pisici!

#54
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Bai frate, de cate ori sa iti spun ca mi te apelezi cu genul gresit? Tu nu te uiti in poza?

Da ce au pisicile? Chiar planuiam sa imi iua una la anul. :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate