Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Achizitionare macbook Pro SH

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Il mai are si pe asta de vanzare, are 250 memorie si e aproape nou. E mai scump, normal, si ceva mai mic. E mai practic dar cred ca am nevoie de niste extra cabluri pt transfer de date.
https://www.ebay-kle...9703329-278-951

Cred totusi ca cel pro are procesor mai puternic.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Oh nu. Macbook (12") are CPU mai prost si decat Air-ul. Doar display-ul si dimensiunile sunt bune.
Uita-te la Pro-uri.
Vezi poate are un mid 2015

#21
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 Lex404, on 23 martie 2017 - 14:28, said:



mai sunt Posted Image

Astea noi au pret maricel, dar da, sunt misto. Daca as avea cu ce, mi-as lua Posted Image
Si vezi ca si la astea noi, e o diferenta de potenta intre cel mai ieftin si cel mai ieftin cu touchbar.
In rest, sunt minunate. M-am jucat cu unul luna trecuta si aveam o.r.g.a.s.m. apple.

Partea proasta, ce nu-mi place, e ca le-a crescut pretul. 1750 USD unul (unde mi-s acum) cu touchbar. Cel fara are procesor mai slab si nu merita diferenta.

Daca poti sa iei unul nou, iti recomand. Daca nu, iti recomand un 2015. Au forcetouch care ii misto. Si inca il gasesti de nou pe la 1200 (128/ 8GB ram).

ps. si depinde si ce vrei sa faci cu el. SUnt si alternative, in acelasi pret (sau mai scumpe).


ps. ca exemplu eu mi-am luat HP-ul SH. Elitebook din 2013. Merge si acum, bateria i-as schimba-o ca tine doar 2 ore. In rest, țâță de mâță pentru ce imi trebuie. Insa asta la lansare a fost mai scump decat un Macbook :)
idem Dell XPS.
Si mie imi place cel nou nou, mai ales ca imaginea e super mega superba. dar e scump, intr-adevar, desi pt mine calitatea conteaza f mult, si as face un efort fnanciar sau l-as lua in rate, dar kktul ala de tastatura ma scoate din minti. Si nici marul nu mai lumineaza.
Nu stiu la ce dracu se gandesc CEOii de la Apple.

 Lex404, on 23 martie 2017 - 14:35, said:

Oh nu. Macbook (12") are CPU mai prost si decat Air-ul. Doar display-ul si dimensiunile sunt bune.
Uita-te la Pro-uri.
Vezi poate are un mid 2015
Dar ce are mid in comparatie cu end2014 sau begin2015? Nu cinteaza si cat a foat folosit? Asta cum verific?
Ala cu baterie defecta macar a fost tinut pe o suprafata tare o mare parte din timp.

Deci la NOU ma refeream luat din magazin - acelasi model, nu astea de ultima generatie.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Tastatura aia ii foarte misto, sa stii. Pentru scris cel putin, ii geniala.

Da, marul nu mai lumineaza. Pentru ca display-ul are o alta constructie (marul lumina din display, nu era led separat).

Dar ca raport calitate/ putere/ pret, early 2015 inca este o afacere buna. Il gasesti de nou la 1200.

ps. early 2015 pentru 13" si mid 2015 pentru 15".

#23
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Hai ca am obtinut raspuns: ala fara baterie e din 2013. Dec cade. Ramane cel la 850. Deci ce sa intreb?

 Lex404, on 23 martie 2017 - 14:40, said:

Tastatura aia ii foarte misto, sa stii. Pentru scris cel putin, ii geniala.

Da, marul nu mai lumineaza. Pentru ca display-ul are o alta constructie (marul lumina din display, nu era led separat).

Dar ca raport calitate/ putere/ pret, early 2015 inca este o afacere buna. Il gasesti de nou la 1200.

ps. early 2015 pentru 13" si mid 2015 pentru 15".
Uai! Foloseste-o tu. Ugh
Mare bila neagra. Marul ala e totul. A fost o idee geniala. Dar a trebui sa moara Steve. Asta e.
Deci ramane ala la 850 dar doar cu 128 giga. :((((

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Sau ala la 900, cu 512
https://www.ebay-kle...9359597-278-989

Chiar daca e putin ciobit, n-o sa stai sa te uiti in aia 2mm toata ziua Posted Image

Si are CPU putin mai bun, 512GB si 2 accesorii. In rest, nu inteleg ce zice.


ps. cu stocarea depinde, nu ii mare bai. Poti instala/ rula orice de pe un HDD extern (sau SSD).

Si cum ti-am zis, cauta Macbook Pro 2015

https://www.ebay-kle...|122408749342|0

Si vezi ce rezultate primesti Posted Image Astea au un trackpad misto (force touch), grafica si procesor noi.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 14:51.


#25
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 Lex404, on 23 martie 2017 - 14:50, said:

Sau ala la 900, cu 512
https://www.ebay-kle...9359597-278-989

Chiar daca e putin ciobit, n-o sa stai sa te uiti in aia 2mm toata ziua Posted Image

Si are CPU putin mai bun, 512GB si 2 accesorii. In rest, nu inteleg ce zice.


ps. cu stocarea depinde, nu ii mare bai. Poti instala/ rula orice de pe un HDD extern (sau SSD).

Si cum ti-am zis, cauta Macbook Pro 2015

https://www.ebay-kle...|122408749342|0

Si vezi ce rezultate primesti :)
Nu ciobitura ma deranjeaza, la urma urmei ma uit dupa aparat sh, ci la posibile defecte intern rezultate de socul fizic care a dus la ciobitura
Zice ca in rest e perfect, ecranul al fel, poate fi testat la el acasa, insa nu accepta returnare. Am vazutca are mai multe produse.
Merci ca mi-ai atras atentia asupra memoriei. Nici nu o vazusem!!
Nu stiu cat de important e CPUul ala. Ce e mai exact? Performanta procesorului?
Pretul e convenabil avand in vedere memoria instalata. Dar e un prag psihologic pt mine pt ca ma plecasem cu un pret de 750 in cap la vanat sehasuri. :P
Dar de ce e asa importand mid2015 asta? Ca nu sunt programator si nici nu joc tancuri si mitraliere oe el. Il folosesc pt navigare net, FB, muzica si office.
Deci sa intreb daca are office instalat.

E prea scump cel din link. ;) nope

Nu mi-ar raspuns la intrebarea cu transferarea datelor de pe cel vechi. Cum se face si daca exista riscul sa transfer si virusii.

Merci aghen pt ajutor.

Apropo, stii ce as putea face cu compul vechi? Daca as putea scoate si 50 de euro de pe urma lui ar fi super. :D

Mai esti? :D

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 14:56.


#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
CPU, e procesorul. Cu cat mai nou/ puternic, cu atat mai bun. Insa asta nu te afecteaza daca nu ai de gand sa faci randari sau alte minuni.

Office-ul il cumperi separat, sau folosesti o alternativa gratuita. Microsoft Office nu stiu cat costa in Europa, aici e 40 USD/ an (suita office completa, 1TB spatiu One Drive)

#27
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Exagerezi cu alea 300 de cicluri. Al meu are 750, health e la 80% si tine ore bune, nici nu observ diferenta de peste 2 ani de cand l-am luat. Nu a fost inchis de atunci si e folosit doar pe baterie, cand nu e folosit sta la incarcat.
Nu prea ai cum sa-ti iei teapa la macbook pro, problema e ca sunt scumpe si nu prea merita atatia bani la configuratiile care le au. Nici noi nu merita. Daca nu ai nevoie de macos mai bine iti iei dell sau altceva la 1/4 din pret..

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

 Taylor_M, on 23 martie 2017 - 15:05, said:


Nu mi-ar raspuns la intrebarea cu transferarea datelor de pe cel vechi. Cum se face si daca exista riscul sa transfer si virusii.

Merci aghen pt ajutor.

Apropo, stii ce as putea face cu compul vechi? Daca as putea scoate si 50 de euro de pe urma lui ar fi super. Posted Image

Mai esti? Posted Image

Datele le transferi in functie de nevoi. Eu iti recomand stocare externa. Pui totul acolo si "o iei de la 0" cu cel nou. Transferi pe memoria interna doar ce ai nevoie musai local (anumite documente, template-uri, etc) nu toate prostiile. Restul, la naftalina (HDD extern).

Nu stiu despre ce virusi vorbesti, ca nu stiu ce OS ai avut inainte. Dar nu, tinand cont de faptul ca ai specificat de un macbook cu baterie detasabila. Nu poti transfera virusi, sunt outdated.

Habar n-am ce poti face cu cel vechi :)

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Taylor_M, on 23 martie 2017 - 13:45, said:

Pai frate, eu stiu ca unii virusi distrug si harderele.

OMG, ce distrug virusii?

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

 AlexaLesby, on 23 martie 2017 - 15:09, said:

iei dell sau altceva la 1/4 din pret..

Un Dell/ HP din aceiasi gama si aceiasi calitate costa cat un mac, sau mai mult.
Eu am HP Folio 9470m, era 1700$ in 2013 si macul 1299. Ambele ar functiona foarte bine si in ziua de azi.

Un HP Elitebook sau Dell XPS nou e 1400 EUR cel putin, daca nu mai mult.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 15:13.


#31
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 AlexaLesby, on 23 martie 2017 - 15:09, said:

Exagerezi cu alea 300 de cicluri. Al meu are 750, health e la 80% si tine ore bune, nici nu observ diferenta de peste 2 ani de cand l-am luat. Nu a fost inchis de atunci si e folosit doar pe baterie, cand nu e folosit sta la incarcat.
Nu prea ai cum sa-ti iei teapa la macbook pro, problema e ca sunt scumpe si nu prea merita atatia bani la configuratiile care le au. Nici noi nu merita. Daca nu ai nevoie de macos mai bine iti iei dell sau altceva la 1/4 din pret..
Sorry, big Apple fan here.

Invatati sa utilizati prepozitiile din limba romana inainte sa dati sfaturi. Ca nu suntem toate Raluca Badulescu.

 Lex404, on 23 martie 2017 - 15:10, said:



Datele le transferi in functie de nevoi. Eu iti recomand stocare externa. Pui totul acolo si "o iei de la 0" cu cel nou. Transferi pe memoria interna doar ce ai nevoie musai local (anumite documente, template-uri, etc) nu toate prostiile. Restul, la naftalina (HDD extern).

Nu stiu despre ce virusi vorbesti, ca nu stiu ce OS ai avut inainte. Dar nu, tinand cont de faptul ca ai specificat de un macbook cu baterie detasabila. Nu poti transfera virusi, sunt outdated.

Habar n-am ce poti face cu cel vechi :)
Adica macurile astea noi (adica de dupa 1010) nu vin deja cu office-ul instalat? Eu stiam ca numai pt ipad trebuie sa il achizitionezi separat. Wtf?!?
Trebuie sa mai dau sute de euro si pe ala? Yearly membership nu ma intereseaza.
Am avut si inca am Tiger. :D

De ceee?? :(
Nici macar cablul nu-l pot vinde? :(
Pe ala vechi am deja tot officul. Mi l-a dat un tip gratis. Merge sa il transfer pe ala nou daca nu vine fara?

 ericmario, on 23 martie 2017 - 15:10, said:


OMG, ce distrug virusii?
Pe tine daca imi pierzi timpul.

 Lex404, on 23 martie 2017 - 15:10, said:



Datele le transferi in functie de nevoi. Eu iti recomand stocare externa. Pui totul acolo si "o iei de la 0" cu cel nou. Transferi pe memoria interna doar ce ai nevoie musai local (anumite documente, template-uri, etc) nu toate prostiile. Restul, la naftalina (HDD extern).
Am carti, documente, proiecte. Si vreau sa le accesez oricand.
Am spus ca exclud memorie externa. Nici in icloud nu m-as baza ca ma face dependenta de net. De aia doresc memorie cat mai multa, sa pot accesa ce info vreau oricand.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

 Taylor_M, on 23 martie 2017 - 15:23, said:

Sorry, big Apple fan here.

Invatati sa utilizati prepozitiile din limba romana inainte sa dati sfaturi. Ca nu suntem toate Raluca Badulescu.


Adica macurile astea noi (adica de dupa 1010) nu vin deja cu office-ul instalat? Eu stiam ca numai pt ipad trebuie sa il achizitionezi separat. Wtf?!?
Trebuie sa mai dau sute de euro si pe ala? Yearly membership nu ma intereseaza.
Am avut si inca am Tiger. Posted Image

De ceee?? Posted Image
Nici macar cablul nu-l pot vinde? Posted Image
Pe ala vechi am deja tot officul. Mi l-a dat un tip gratis. Merge sa il transfer pe ala nou daca nu vine fara?


Pe tine daca imi pierzi timpul.


Am carti, documente, proiecte. Si vreau sa le accesez oricand.
Am spus ca exclud memorie externa. Nici in icloud nu m-as baza ca ma face dependenta de net. De aia doresc memorie cat mai multa, sa pot accesa ce info vreau oricand.

Vin cu suita Apple, fostul iWork (Pages si restul). Insa daca vrei ceva pro, MS Office.
Sunt doua produse diferite a doua companii diferite. Nu vin preinstalate produse MS in macbookuri. Si nici nu poti transfera aplicatiile vechi...sunt, prea vechi :)

#33
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 Lex404, on 23 martie 2017 - 15:26, said:



Vin cu suita Apple, fostul iWork (Pages si restul). Insa daca vrei ceva pro, MS Office.
Sunt doua produse diferite a doua companii diferite. Nu vin preinstalate produse MS in macbookuri. Si nici nu poti transfera aplicatiile vechi...sunt, prea vechi :)
Deci are un office, chiar daca al lor. Nu ma intereseaza sa il folosesc pe cel de la microsoft in mod expres. Si deci documentele vechi din office vor fi acceptate/adaptate automat la transfer de iwork?
Merci.
I-am trimis deja mesaj tipului cu compul de 512 giga. L-am intrebat chuar si de office. :D
Desi are si windowsul instalat. Inca mai bine, cred.
L-am intrebat daca imi face si transferul de date insusi. :D
Nu inteleg insa ce sunt cele doua cabluri separate cu care vine, dvi si lan adapters.

Dar informatia de pe ipad o pot transfera? :D

Ete ce mai are: https://www.ebay-kle...2344359-225-989 ce e superdriveul asta? Suna bine.

-are chiar si masina de cafia!! Chiar ma gandeam sa iau una! :P

Mai esti?

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 15:41.


#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Taylor_M, on 23 martie 2017 - 15:39, said:

-are chiar si masina de cafia!!
Posted Image

@Lex, nu te ustura ochii? Posted Image

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Posted Image
Mai sunt dar plec imediat.


Saracul om...

DVi si LAN sunt niste adaptoare (unul video altul pentru LAN).
Superdrive-ul e ca sa țâpi CD/DVD-uri in el, daca ai nevoie.

Documentele vechi, nu stiu daca merg in aplicatii noi. De obicei exista niste incompatibilitati (plus incompatibilitati la nivel de aplicatie). Ele trebuie reformatate de obicei pentru a ajunge la forma dorita. De exemplu, documentele din LibreOffice au ceva probleme de afisare pe Microsoft Office. Dar nu mari, se rezolva din 5 clickuri.

Nu stiu daca o sa-ti faca transferul, poate. Cine stie.


@ericmario, nu ma ustura ca si eu mi-am luat expresor la 49 de lei promo de BF (si nu espressor, asa cum mi-au atras unii atentia pe topicul BF dupa cateva zeci de pagini; deci de accepta)


ps. tine iPadul la distanta de Mac :lol: daca nu esti atent la optiunile din iTunes ramai fara date pe el.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 15:52.


#36
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 Lex404, on 23 martie 2017 - 15:51, said:

Posted Image

ps. tine iPadul la distanta de Mac Posted Image daca nu esti atent la optiunile din iTunes ramai fara date pe el.
Say whaaat?

De ce sa nu ma ajute? Vedem. Posted Image
Ca daca nu, pe tine te tin juma de noapte sa imi explici cum sa le transfer singura.

Edited by Dany_Darke, 24 March 2017 - 18:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate