Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Achizitionare macbook Pro SH

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Ya'll! La ce sa fie atent omul inainte de achizitionara unui laptop sh? Stiu de numarul de incarcari a bateriei (nu mai multe de 300). Dar cum isi poate da seama omul ca nu are probleme interne, nu a fost scapat sau a suferit socuri fizice? Sau daca are virusi deja?
De exemplu asta: https://www.ebay-kle...9359597-278-989
Omul e cinstit si arata din poza ca e usor lovit lateral.
Vad ca are si uindouz instalat. Sa imi fac griji?
Sau asta https://www.ebay-kle...04225-278-18697
Sau asta https://www.ebay-kle...9702457-278-951
Merci fain anticipat de sfaturi.
Yours

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 13:05.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Vrei MacBook pro (nu Mac Pro).

De pe ebay, poti doar spera ca nu are defectiuni tehnice.

Dupa cumparare, a oricarui mac SH, iti recomand sa faci o reinstalare a sistemului (e usor). Virusi mai rar, dar Adware am vazut Posted Image


ps. daca are Win in BootCamp nu e nicio problema, inseamna ca omul a avut nevoie.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 13:10.


#3
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Asta de exemplu are tot ambele sisteme instalate (am mai vazut asta si la alte anunturi. Nu inteleg de ce opteaza nemtii pt asa ceva), mai multa memorie (si asta conteaza f mult pt mine), mai ieftin dar are bateria defecta.
Sa il iau totusi si apoi baterie separat?
Watcha think?

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 13:09, said:

Vrei MacBook pro (nu Mac Pro).

De pe ebay, poti doar spera ca nu are defectiuni tehnice.

Dupa cumparare, a oricarui mac SH, iti recomand sa faci o reinstalare a sistemului (e usor). Virusi mai rar, dar Adware am vazut Posted Image


ps. daca are Win in BootCamp nu e nicio problema, inseamna ca omul a avut nevoie.
Merci mult de raspuns, Lex.
Deci sa intreb cum are instalat uindozu?
Stiu ca luat sh de pe ebay vine cu riscuri, dar tot de pe ebay mi-am luat si ipadul in 2014, aparat din 2012, si merge zeiss. L-am scapat pe gresie, podea, asfalt si n-are nici pe dracu. E mac. De aia ma uit dupa macuri. Daca era alta firma nu ma uitam dupa shuri. Dar chiar nu are rost sa dau 600 de euro mai mult doar ca sa il iau direct din magazin, daca e cumparat si folosit din 2015. Zic astea in conditiile in care a fost pastrat si folosit ok. Ca poti sa-l scapi de la doi metri si dupa ce iesi cu el din magazin, si sa il vinzi apoi busit. Nah

Da, deci macbook pro. Sorry.
Si inca o intrebar: eu am deja un macbook super vechi, inca functionabil. Dar are neste virusi pe el. Si multa informatie. Cum sa transfer toata informatia pe cel nou fara riscuri? Si rapid (adica fara usb)?

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu conteaza ca are windows, e inutil. A avut nevoie omul. Nemtii nu se impaca foarte bine cu MacOS.

Tu cand il primesti poti sa pui doar MacOS (si e recomandat o reinstalare de sistem) si daca simti nevoia, Windows. Poti pune Windows si pe HDD extern si merge fara probleme pentru ca pe USB3/ thunderbolt vitezele sunt bune. Eu m-am jucat GTA 5 pe HDD extern, de exemplu :lol:

Tu trebuie sa stii:

Modelul exact
Detaliile tehnice (CPU, stocare, ram)
Ciclurile bateriei.


Acuma cu bateria, e cu doua taisuri. Una noua costa vreo 800 RON la Noumax (cu montaj cu tot) sau daca te pricepi, poti sa o comanzi si sa o instalezi singur. Dar nu e ieftina oricum.

#5
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Aici vad baterii cu garantie si deci noi, fara cicluri de incarcare, in jur de 100 euro. http://www.batteryup...roupId/87592676
650 plus 120 fac 770. Pt un comp retina cu 500 ssd e super convenabil
Totusi, un comp cu baterie defecta nu e totusi de rau augur? Stiu ca multe baterii de mac crapa in europa dar ma gandesc sa nu fie si altceva la mijloc.

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 13:22, said:

Nu conteaza ca are windows, e inutil. A avut nevoie omul. Nemtii nu se impaca foarte bine cu MacOS.

Tu cand il primesti poti sa pui doar MacOS (si e recomandat o reinstalare de sistem) si daca simti nevoia, Windows. Poti pune Windows si pe HDD extern si merge fara probleme pentru ca pe USB3/ thunderbolt vitezele sunt bune. Eu m-am jucat GTA 5 pe HDD extern, de exemplu :lol:

Tu trebuie sa stii:

Modelul exact
Detaliile tehnice (CPU, stocare, ram)
Ciclurile bateriei.


Acuma cu bateria, e cu doua taisuri. Una noua costa vreo 800 RON la Noumax (cu montaj cu tot) sau daca te pricepi, poti sa o comanzi si sa o instalezi singur. Dar nu e ieftina oricum.
Cum adica sa instalez bateria singura? Dar nu e un fleac? Apesi pe buton si o schimbi automat in doua secunde? Sau la noile computere bateriile se scot altfel?!.

Eu ma refeream la faptul ca avand uindouz e vulnerabil la virusi.

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 13:30.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Au fost niste loturi de baterii defecte, poate omul nu s-a dus sa-si schimbe jucaria.

O baterie e facuta pentru a fi folosita. Deci o baterie cu multe cicluri inseamna ca a fost folosita. Nu tin la nesfarsit. Ba mai degraba as lua unul cu 200 de cicluri decat unul cu 50 si activat acum 3 ani.

Bateriile nu afecteaza restul componentelor. Plus ca un ciclu de baterie inseamna descarcare aproape completa, incarcare completa. Ce-s pe langa, nu sunt contorizate. Nici timpul de folosire cu el in priza nu e contorizat (de baterie)


ps. grija la ce baterii iei.

mid 2014 https://www.ifixit.c...ttery/IF123-053

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 13:33.


#7
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Cum adica ce baterii? Dar nu sunt toate apple?
Mda, deci cred ca il uit pe asta defect, dar memorie de 128 e al naibii de putin. :(
Deci nu ai zis nimic de virusi (la transfer de date si windows existent).
Merci oricum mult de ajutor.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTaylor_M, on 23 martie 2017 - 13:29, said:

Cum adica sa instalez bateria singura? Dar nu e un fleac? Apesi pe buton si o schimbi automat in doua secunde? Sau la noile computere bateriile se scot altfel?!.

Eu ma refeream la faptul ca avand uindouz e vulnerabil la virusi.

La macbook, precum si la alte laptopuri din aceiasi clasa, bateriile sunt in carcasa:
Desurubezi (suruburi speciale)
deconectezi bateria
Incalzesti suprafata
Dezlipesti bateria de carcasa
O lipesti pe cea noua
Conectezi
pui carcasa la loc.

Nu exista buton Posted Image
https://www.ifixit.c...placement/27832

View PostTaylor_M, on 23 martie 2017 - 13:36, said:

Cum adica ce baterii? Dar nu sunt toate apple?
Mda, deci cred ca il uit pe asta defect, dar memorie de 128 e al naibii de putin. Posted Image
Deci nu ai zis nimic de virusi (la transfer de date si windows existent).
Merci oricum mult de ajutor.

Sunt si baterii OEM pe piata, nu doar originale. China e mare...

Intelege ca Windowsul nu are nicio treaba cu macbookul, omul l-a pus ca a avut nevoie. Nu ajung virusii de Win in MacOS. Si nici invers.
Tu cand il iei, ii faci erase si reinstalezi MacOS (asta e foarte usor, click click click descarca si gata).

Un Macbook are MacOS. Daca e nevoie, poti pune si Windows.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 13:39.


#9
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 13:36, said:



La macbook, precum si la alte laptopuri din aceiasi clasa, bateriile sunt in carcasa:
Desurubezi (suruburi speciale)
deconectezi bateria
Incalzesti suprafata
Dezlipesti bateria de carcasa
O lipesti pe cea noua
Conectezi
pui carcasa la loc.

Nu exista buton :)
Am si eu macbook si nu e in carcasa. Se scoate usor apasand pe clapa.
Mda, suna complicat.
Btw, omul a explicat ca a folosit compul numai acasa, cu firul in priza, avand bateria defecta.
Stiu ca se pot arde usor. Mi-au ars si mie doua baterii la al meu dupa ce am venit in europa. Dar asa erau toate bateriile din 2004-2006 la mac.

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 13:39.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai ala pe care il ai e vechi :D De vreo 10 ani sunt in carcasa acum

https://www.ifixit.c...placement/27832

#11
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 13:38, said:



La macbook, precum si la alte laptopuri din aceiasi clasa, bateriile sunt in carcasa:
Desurubezi (suruburi speciale)
deconectezi bateria
Incalzesti suprafata
Dezlipesti bateria de carcasa
O lipesti pe cea noua
Conectezi
pui carcasa la loc.

Nu exista buton Posted Image
https://www.ifixit.c...placement/27832



Sunt si baterii OEM pe piata, nu doar originale. China e mare...

Intelege ca Windowsul nu are nicio treaba cu macbookul, omul l-a pus ca a avut nevoie. Nu ajung virusii de Win in MacOS. Si nici invers.
Tu cand il iei, ii faci erase si reinstalezi MacOS (asta e foarte usor, click click click descarca si gata).

Un Macbook are MacOS. Daca e nevoie, poti pune si Windows.
Ok. Inteles. Deci baterii numai originale. Nici nu am stiut ca sunt si de alt fel pt macuri. Sa vad cat costa alea.
Pai frate, eu stiu ca unii virusi distrug si harderele. Dracu stie ce buguri au mai iesit acum. Am avut colega din China, care mi-a bagat virusi pe comp prin wulanul din casa.

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 13:40, said:

Pai ala pe care il ai e vechi :D De vreo 10 ani sunt in carcasa acum

https://www.ifixit.c...placement/27832
Pai am zis ca e super vechi. Dã ce ranjesti asa? Noah, nu m-am inghesuit sa imi iau altul nou dupa ce mi-am luat ipadul. Ca nu prea mi-a mai trebuit.
Ce kkt! Adica sunt mai noi si perfomante dar mai dificil de folosit. Ce avea forma veche de baterie!?!

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTaylor_M, on 23 martie 2017 - 13:42, said:

Ok. Inteles. Deci baterii numai originale. Nici nu am stiut ca sunt si de alt fel pt macuri. Sa vad cat costa alea.
Pai frate, eu stiu ca unii virusi distrug si harderele. Dracu stie ce buguri au mai iesit acum. Am avut colega din China, care mi-a bagat virusi pe comp prin wulanul din casa.

Virusii sunt componente software si contrar teoriilor populare, nu distrug hardware-ul (decat daca il suprasolicita). Virusii au ca scop furtul de date, spionare, control. De ce ar distruge hardware-ul? Posted Image


ps la o reinstalare de sistem, scapi de ei. Oricum, daca nu stii sa folosesti un PC/ Mac, ii iei inapoi. Virusii se iau 99.9% din vina utilizatorului.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 13:47.


#13
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Whatever.

Deci eu m-am uitat online si vad baterii pt macuri de nu mai mult de 120 de euro. Cum naiba costa in romania 200?

Asta, de ex, nu e original?

https://www.google.d...HauLAkQQgjYIlAU

Asta vine cu trei ani garantie. Nici asta nu e okey?
Ce trebuie sa scrie pe el ca sa fie de la Apple?

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mi-ai dat un link din google...

In RO, cu 200 EUR ai si montajul, si garantia, direct in service apple. Si in Germania daca te duci in service Apple, sub 200 nu cred ca iesi.
Plus ca daca iti comanzi singur bateria si decizi s-o montezi, ai nevoie de scule. Si ai nevoie sa stii exact ce part number are bateria ta.


ps. ti-am dat link cu baterie originala pe ifixit. e aproape 90 USD. Plus montajul, plus sculele, plus taxele.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 13:55.


#15
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 13:53, said:

Mi-ai dat un link din google...

In RO, cu 200 EUR ai si montajul, si garantia, direct in service apple. Si in Germania daca te duci in service Apple, sub 200 nu cred ca iesi.
Plus ca daca iti comanzi singur bateria si decizi s-o montezi, ai nevoie de scule. Si ai nevoie sa stii exact ce part number are bateria ta.


ps. ti-am dat link cu baterie originala pe ifixit. e aproape 90 USD. Plus montajul, plus sculele, plus taxele.
Merci mult pt rabdare.
Oricum m-am gandit sa ii cumoar bateria si sa o schimb direct la apple. Nu ma duc la turci sau bodege de cartier.
Deci teoretic as avea de ales intre schimbat bateria sau achizitionat memorie mai multa. Adica intre un apple cu baterie defecta dar 500 memorie pt 650 euro si unul ceva mai nou, mai scump (850 euro) dar cu ssd de 128. Primul prezinta riscuri mai mari de alte defecte, zic eu. Si cred ca e si un picut mai vechi.
Tu ce ai face? :D

Mai esti?
Sau tu ti-ai lua unul nou? ;)

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu l-am vazut pe ala la 600, nu ai pus link.

Eu ce as face? Depinde. E posibil ca ala la 600 sa fie din 2013 si nu 2014 (precum celelalte postate).

Eu l-as alege pe cel cu CPU si RAM mai bun, si generatie mai noua.

Spatiul (SSD) il poti extinde extern, celelalte nu.
Eu de exemplu stau bine cu 64GB intern si HDD extern la nevoie. Ba chiar am si vreo 3 jocuri instalate si 7GB liberi :lol: Deci eu m-as impaca si cu 128.

#17
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014
Acum am vazut ca tipul respectiv are mai multe produse apple de vanzare.https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-bestandsliste.html?userId=24385294
Face comert, nu e un simplu privat.
Eu zic ca asta ar fi un argument pro. :D

E 650. Dar nu da prea multe detalii. O sa trimit mesaj. Deci ce sa intreb?
Uite : https://www.ebay-kle...9703459-278-951

View PostLex404, on 23 martie 2017 - 14:20, said:

Nu l-am vazut pe ala la 600, nu ai pus link.

Eu ce as face? Depinde. E posibil ca ala la 600 sa fie din 2013 si nu 2014 (precum celelalte postate).

Eu l-as alege pe cel cu CPU si RAM mai bun, si generatie mai noua.

Spatiul (SSD) il poti extinde extern, celelalte nu.
Eu de exemplu stau bine cu 64GB intern si HDD extern la nevoie. Ba chiar am si vreo 3 jocuri instalate si 7GB liberi :lol: Deci eu m-as impaca si cu 128.
Carat accesorri externe exclus. Eu vreau ceva cat mai light, practic si portabil.
Stiu ca se poate adauga memorie mai multa. Dar si aia costa. Deci ar fi 850 euro plus...

Edited by Taylor_M, 23 March 2017 - 14:23.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTaylor_M, on 23 martie 2017 - 14:18, said:

Mai esti?
Sau tu ti-ai lua unul nou? Posted Image

mai sunt Posted Image

Astea noi au pret maricel, dar da, sunt misto. Daca as avea cu ce, mi-as lua Posted Image
Si vezi ca si la astea noi, e o diferenta de potenta intre cel mai ieftin si cel mai ieftin cu touchbar.
In rest, sunt minunate. M-am jucat cu unul luna trecuta si aveam o.r.g.a.s.m. apple.

Partea proasta, ce nu-mi place, e ca le-a crescut pretul. 1750 USD unul (unde mi-s acum) cu touchbar. Cel fara are procesor mai slab si nu merita diferenta.

Daca poti sa iei unul nou, iti recomand. Daca nu, iti recomand un 2015. Au forcetouch care ii misto. Si inca il gasesti de nou pe la 1200 (128/ 8GB ram).

ps. si depinde si ce vrei sa faci cu el. SUnt si alternative, in acelasi pret (sau mai scumpe).


ps. ca exemplu eu mi-am luat HP-ul SH. Elitebook din 2013. Merge si acum, bateria i-as schimba-o ca tine doar 2 ore. In rest, țâță de mâță pentru ce imi trebuie. Insa asta la lansare a fost mai scump decat un Macbook :)
idem Dell XPS.

Edited by Lex404, 23 March 2017 - 14:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate