Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Avans constructor?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Cum cu ce bani? Eu daca vreau sa-mi deschid un butic ma duc sa cer oamenilor de pe strada avans pt ce vor cumpara in viitor ca sa-mi pun bazele afacerii?
Logic ca din banii lui. Daca nu-i are de ce s-a mai facut constructor?

#20
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
E clar ce fel de lume cu ce fel de cunostinte se perinda pe forumul asta :)

Deci prietene initiator, reciteste ce am scris. E normal sa platesti avans, e normal sa te protejezi prin anumite mijloace.

Da-i bataie ca nu iti construieste nimeni nimic fara avans.

Iar 25% din 35k is about right.

#21
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Ca sa te protejezi ceri o scrisoare de garantie de la banca, nu bani in avans. Si banca iti da banii fara discutii daca clientul nu poate sau nu mai vrea. Se ocupa banca dupa aia de client sa-si recupereze banii..
Ca aproape toti ce avans am auzit si eu, dar nu e normal mai ales la noi unde tepele sunt un mod de a trai.

#22
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
In marile lucrari de infrastructura se practica avans de 5-10-15% garantate cu Scrisoare de Garantie pt acel Avans. In paralel se emite si Scrisoare de Garantie de Buna Executie/Garantie valabila de obicei pe perioada lucrarilor plus 2 ani. Toate acestea se bazeaza pe un deviz si grafic de lucrari, iar Beneficiarul stie pe ce se duc banii.

25% este un procent mare, iar in masura in care nu este documentat devine inacceptabil.

#23
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
numai la curve dai banii inainte...si nici aici nu ai certitudinea unei satisfactii depline, dar macar iese ceva..

in cazul de fata sunt multe neconoscute...
fara avans!.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostGroot, on 22 martie 2017 - 09:11, said:

25% din din 35.000 de euro inseamna 8750 de euro. Tu cat ai cere daca ai fi constructorul?

Aia e o lucrare mica, probabil se cumpara toate materialele odata pentru obtinere de discount. Cat crezi ca este ponderea materialelor din toata tarasenia?
daca as fi constructor as cere toti banii inainte si inca 20% pentru cheltuieli neprevazute.
daca ar fi client, as oferi 2000 euro + costul materialelor.

#25
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Nu e deloc normal sa dai avans, mai ales o asemenea suma, banii se dau dupa ce lucreaza ceva.

#26
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,631
  • Înscris: 15.01.2017

View PostDIY, on 21 martie 2017 - 22:35, said:

Am primit o oferta de pret pentru o combinatie de doua cladiri; un garaj si casa. Garajul plus casa, la "rosu" => valoare de contract undeva in jur de 35.000EUR.

Chestia care nu-mi da liniste este aceea ca mi se cere un avans de 25% la semnarea contractului. Deci ar urma sa platesc acest avans cu vreo sase saptamani inainte de data preconizata pentru inceperea lucrarilor Posted Image

Pareri?
Multumesc.
Daca include si materialele, un avans de 25% se justifica dar nu la semnarea contractului ci la momentul in care se face efectiv organizarea de Santier, trasarea săpături.
Un avans de 1000 euro, la semnarea contractului, este suficient, avand in vedere pretul contractului.

#27
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am achitat prin banca avans 30.000 RON la contract cu un deviz estimativ de 40.000 EUR.
Avansul s-a achitat cu cateva zile inainte de a incepe santierul.

Dar, in cazul meu, am avut confirmari de la clienti anteriori despre faptul ca antreprenorul general este de buna-credinta.

In cazul meu, plata se face in 4 etape (placa parter, planseu parter, planseu etaj, acoperis).
La fiecare etapa, pe factura apare "stornare avans 7500 RON", care se scade din suma finala a etapei respective.

Saptamana asta se va turna planseul parterului (pardoseala etajului).

Edited by kolfleading, 22 March 2017 - 11:19.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
initiator
Fa-i o favoare speculantului intitulat "dezvoltator imobiliar" si lasa-l sa se dezvolte in continuare pe banii lui nu pe ai tai.


View PostGroot, on 22 martie 2017 - 08:56, said:

Daca cere avans, ceea ce mi se pare foarte normal,...
De ce ar fi normal?Nu-i normal deloc.

#29
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,631
  • Înscris: 15.01.2017
Spre exemplu, comanda fier fasonat pe care nu-l poate folosi decat in proiectul respectiv. Daca mergi la magazin sa cumperi a masina, ți-o dau aia si tu o plătești cand si mai ales daca iti aduci aminte?

Orice marfa se plăteste înainte. Asa este normal. Execuția, bine-nțeles ca se achita dupa fiecare etapa executata ai funcție de etapele convenite.

#30
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Noi, persoanele fizice platim inainte. Firmele platesc la termen. Sau in avans daca primesc discount. Deci nu putem generaliza.

#31
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
nu da nici un avans , nu lua in seama nici o scrisoare , garantie , hartie , tzeapa bancara !
plateste doar ce construieste !
daca se angajau pe contract individual de munca , fiecare dintre constructori , primeau salariul la angajare ?!

plateste doar munca pe care o vezi cu rezultatul aferent !

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
intrebarea este: gaseste el vreun pe cineva dispus sa-i construiasca (sa-si mute utilajele si oamenii, sa organizeze santierul si sa faca rost de materiale etc) fara sa-i ceara deloc bani in avans?

#33
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostGroot, on 22 martie 2017 - 09:20, said:



Si cum ti se pare tie normal? Adica cu ce bani trebuie cumparate materialele? Trebuie constructorul sa isi foloseasca capitalul, profitul, sa vina cu bani de acasa sau sa faca imprumut la banca?

Alege o varianta ca la vrei sa fii Miliardar ;)
De buget de cheltuieli nu s-a auzit?

View PostAlexaLesby, on 22 martie 2017 - 09:32, said:

Cum cu ce bani? Eu daca vreau sa-mi deschid un butic ma duc sa cer oamenilor de pe strada avans pt ce vor cumpara in viitor ca sa-mi pun bazele afacerii?
Logic ca din banii lui. Daca nu-i are de ce s-a mai facut constructor?
Bingo! Frumos punctat!



View PostGroot, on 22 martie 2017 - 09:33, said:

E clar ce fel de lume cu ce fel de cunostinte se perinda pe forumul asta :)

Deci prietene initiator, reciteste ce am scris. E normal sa platesti avans, e normal sa te protejezi prin anumite mijloace.
.
Cu garantie bancara as da avans. Numai asa.



#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Un avans tot trebuie dat altfel nu cred că se apucă nimeni de treabă. Cuantumul mi se pare cam mare însă. Până la urmă am înțeles că ți-a făcut ție o ofertă pentru o casă așa cum vrei tu. Deci ar trebui un avans. Mai sunt constructori care nu cer niciun avans dar ăia construiesc case și apoi le vând. Case nu la comandă ci după un proiect propriu. Ăștia care se apucă să facă o casă cum vrea clientul cer de obicei avans pe materiale sau le aduci tu. Și încă ceva pe manoperă ca în caz că te sucesti să nu lucreze gratis ce-au lucrat.

#35
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015

View PostGroot, on 22 martie 2017 - 09:33, said:

E clar ce fel de lume cu ce fel de cunostinte se perinda pe forumul asta Posted Image

Deci prietene initiator, reciteste ce am scris. E normal sa platesti avans, e normal sa te protejezi prin anumite mijloace.

Da-i bataie ca nu iti construieste nimeni nimic fara avans.

Iar 25% din 35k is about right.

Daca esti constructor ai o afacere (asta insemnand investitii si riscuri, ca de aia e afacere). Ce afacere e asta la care tu nu investesti din banii tai (ci ai clientului), doar muncesti, dupa care obtii profit? Apropo de cum zicea un user, daca vreau sa imi deschid un restaurant dar n-am o chifla pot sa ma plimb cu mana in c*r si sa cer oamenilor de pe strada bani in avans ca viitori clienti, iar dupa ce strang de restaurant il deschid, le ofer comenzile si restul e profitul meu, nu? Ce usoara e viata, cum de nu m-am gandit la asta pana acum...
A, stai, ca de fapt trebuie sa am cateva zeci sau sute de mii de euro si de-abia apoi pot deschide restaurantul.

#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Riscul trebuie împărțit între părțile contractuale, altfel nu se apucă nimeni de treabă de teama de a nu lua țeapă. Că nici cu avans 0 nu se poate, și el poate lua țeapă în cazul ăsta. Comparația cu un butic sau restaurant e improprie, acolo e vorba de comerț aici de prestări servicii și materiale consumate. Voi i-ați construi unuia o casă fără niciun avans? Da sincer..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate