Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Avans constructor?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDG1984, on 22 martie 2017 - 22:23, said:


Daca esti constructor ai o afacere (asta insemnand investitii si riscuri, ca de aia e afacere). Ce afacere e asta la care tu nu investesti din banii tai (ci ai clientului), doar muncesti, dupa care obtii profit? Apropo de cum zicea un user, daca vreau sa imi deschid un restaurant dar n-am o chifla pot sa ma plimb cu mana in c*r si sa cer oamenilor de pe strada bani in avans ca viitori clienti, iar dupa ce strang de restaurant il deschid, le ofer comenzile si restul e profitul meu, nu? Ce usoara e viata, cum de nu m-am gandit la asta pana acum...
A, stai, ca de fapt trebuie sa am cateva zeci sau sute de mii de euro si de-abia apoi pot deschide restaurantul.

afacerile de productie sunt de doua tipuri:
-care produc "pe stoc"
-care produc "la comanda"


cele care lucreaza "pe stoc" produc bunuri in masa, de obicei generice, cu aceleasi caracteristici, folosind fonduri proprii. de exemplu, fabricile de paine lucreaza "pe stoc".
cele "la comanda" produc bunuri ale caror proprietati pot fi selectate de clienti. folosesc si fonduri proprii, dar cer si un avans clientului. de exemplu, fabricile auto (mai nou cam toate lucreaza la comanda).

restaurantul din exemplul tau este o varianta mixta: ciorba, chiflele si altele sunt produse "pe stoc", iar fripturile si alte feluri sunt produse "la comanda". avansul nu exista pentru ca "afacerea" se consuma intre momentul intrarii in restaurant si cel al iesirii (practic platesti pe loc).
constructorul din acest topic lucreaza si el "la comanda", pentru ca bunul pe care il produce (casa) e unicat si nu-l poate vinde altcuiva daca se razgandeste clientul actual.

#38
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Asa este. Aș vrea să văd și eu constructorul care își blochează capitalul propriu, își mobilizează muncitorii și utilajele într-un proiect pe cel puțin câteva luni și care nu cere un avans. Și cel mai important detaliu, comanda clientului, nu o casă proiect propriu.

#39
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai si eu lucrez pe comanda. Si nu iau niciodata avans desi lucrez cu materialele mele. Daca e lucrarea mare ma inteleg cu clientul si o iparttim in etape iar la fiecare etapa o suma. Termin etapa iau banii pe ea. Inca nu am luat teapa sa lucrez degeaba.
  La fel poate si constructorul. atat cand e turnata fundatia, atat cand sunt sus peretii, si asa mai departe, practic ii platesti materialele si manopera pentru etapa finalizata. Dar sa iei avas inainte sa faci ceva mi se pare incorect.

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2017 - 19:29.


#40
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcaiuscorneliu, on 23 martie 2017 - 11:33, said:

Asa este. Aș vrea să văd și eu constructorul care își blochează capitalul propriu, își mobilizează muncitorii și utilajele într-un proiect pe cel puțin câteva luni și care nu cere un avans. Și cel mai important detaliu, comanda clientului, nu o casă proiect propriu.
Hai pana-n Cluj, ca-ți fac cunostinta cu constructorul. Casa am facut-o fără avans și cu plata la finalul etapelor stabilite.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Atunci jos pălăria. Și a lucrat așa, fără nicio garanție?

#42
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

View PostAlexaLesby, on 22 martie 2017 - 09:32, said:

Cum cu ce bani? Eu daca vreau sa-mi deschid un butic ma duc sa cer oamenilor de pe strada avans pt ce vor cumpara in viitor ca sa-mi pun bazele afacerii?
Logic ca din banii lui. Daca nu-i are de ce s-a mai facut constructor?



auzi comparatie !

#43
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postcristobob, on 23 martie 2017 - 21:03, said:

Hai pana-n Cluj, ca-ți fac cunostinta cu constructorul. Casa am facut-o fără avans și cu plata la finalul etapelor stabilite.


Pai pune-i numele si datele de contact aici sa-i faci reclama. Un astfel de om chiar merita si cred ca sunt foarte multi care vor sa construiasca in stilul asta. Nu e nevoie sa iei oamenii la misto invitandu-i, pe banii lor bineinteles, pana la Cluj.

Edited by Groot, 24 March 2017 - 08:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate