Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Masina noua pana in 15k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:12, said:

Salut, ma bate gandul de ceva timp sa ma ''inhamez'' la o idee de a mea mai vechie, anume sa imi iau o masina in leasing noua pana in 15000 de euro, masina ar fi folosita mai mult pentru plimbari si drumuri scurte, eu am 20 de ani si pana la varsta asta adica cei 2 ani de carnet am mers pe un Logan din 2008 destul de ok dupa mine, ideea este ca am niste masini pe o lista facuta in capul meu dar cer niste pareri poate membrii ai grupului au masinile de imi plac mie si cred ca ar fi ok sa aud niste pareri despre ele.


Hyudai Elantra 1.6 128cp echipare Highway
Skoda Rapid 1.2 90 cp TSI echipare STYLE
Ford Focus 1.0 EcoBoost 100cp echipare Trend

Salariul meu este in jur de 2000 de lei dar parinti ma ajuta si ei pentru masina, ideea este ca sunt undeva la 4000 de lei lunar in casa sa va faceti o idee poate gasiti ceva mai ok in bani astea, si as vrea sa mai stiu cam cat m-ar costa lunar intretinere... o suma aproximativa
Multumesc frumos !
Ford, garantie 2 ani
Skoda, garantie 4 ani
Hyundai, garantie 5 ani

Da o geana si la Seat, tot 4 ani garantie.

Mergi si fa un test drive cu toate si care te impaca, aia e.

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu dacă aș fi femeie nu m-aș băga într-o relație cu unul întreținut chiar și parțial de părinți, indiferent ce mașină are.

#21
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:12, said:

Salut, ma bate gandul de ceva timp sa ma ''inhamez'' la o idee de a mea mai vechie, anume sa imi iau o masina in leasing noua pana in 15000 de euro, masina ar fi folosita mai mult pentru plimbari si drumuri scurte, eu am 20 de ani si pana la varsta asta adica cei 2 ani de carnet am mers pe un Logan din 2008 destul de ok dupa mine, ideea este ca am niste masini pe o lista facuta in capul meu dar cer niste pareri poate membrii ai grupului au masinile de imi plac mie si cred ca ar fi ok sa aud niste pareri despre ele.


Hyudai Elantra 1.6 128cp echipare Highway
Skoda Rapid 1.2 90 cp TSI echipare STYLE
Ford Focus 1.0 EcoBoost 100cp echipare Trend

Salariul meu este in jur de 2000 de lei dar parinti ma ajuta si ei pentru masina, ideea este ca sunt undeva la 4000 de lei lunar in casa sa va faceti o idee poate gasiti ceva mai ok in bani astea, si as vrea sa mai stiu cam cat m-ar costa lunar intretinere... o suma aproximativa
Multumesc frumos !
Parca mai era oferta la Jetta de 1.2 TSI ~15K euro sau mai putin.

Sau bineinteles, Honda Civic 4D cu motor aspirat de 1.8 si 142cp. Pe la 14k euro daca nu ma insel.

Edited by Reynolds, 19 March 2017 - 13:36.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu n-as lua leasing. Mai bine rata, e mai convenabil.

#23
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 OriginalCopy, on 19 martie 2017 - 13:35, said:

Eu dacă aș fi femeie nu m-aș băga într-o relație cu unul întreținut chiar și parțial de părinți, indiferent ce mașină are.

Problema este ca am prietena si ea vad ca s-a bagat... asta este parerea ta, na ce sa zic mersi.

 Reynolds, on 19 martie 2017 - 13:35, said:

Parca mai era oferta la Jetta de 1.2 TSI ~15K euro sau mai putin.

Sau bineinteles, Honda Civic 4D cu motor aspirat de 1.8 si 142cp. Pe la 14k euro daca nu ma insel.

O sa ma uit, mersi de parere

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ia una pe benzina , cost mai mic si de achizitie si de intretinere daca faci sub 25 k km anual .  Ia masina cu credit nu cu leasing pt ca RCA mai mare , casco unde vrea firma de leasing , masina nu e pe numele tau pe perioada leasingului , nu poate s-o conduca decat cel autorizat de leasing si alte multe neajunsuri .
Daca ti-a placut Logan ramai acolo si nu te indatorezi prea tare la varsta ta .

#25
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 _R_A_D_U, on 19 martie 2017 - 13:34, said:

Ford, garantie 2 ani
Skoda, garantie 4 ani
Hyundai, garantie 5 ani

Da o geana si la Seat, tot 4 ani garantie.

Mergi si fa un test drive cu toate si care te impaca, aia e.


Salut, m-am uitat si pe la seat nu ma atrage asa dar daca vad ca nu fac nimic cu astea 3 am sa incerc si cu seatul pana la urma inceracrea moare nu are :))

#26
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:38, said:

Salut, m-am uitat si pe la seat nu ma atrage asa dar daca vad ca nu fac nimic cu astea 3 am sa incerc si cu seatul pana la urma inceracrea moare nu are Posted Image)
Depinde ce model de la Seat.

Daca vorbim de Leon care este fix o masina tinereasca...as merge numai pe echiparea FR. Din ce stiu, sare lejer de 15k euro.

Edited by Reynolds, 19 March 2017 - 13:40.


#27
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 Baxon, on 19 martie 2017 - 13:37, said:

Ia una pe benzina , cost mai mic si de achizitie si de intretinere daca faci sub 25 k km anual .  Ia masina cu credit nu cu leasing pt ca RCA mai mare , casco unde vrea firma de leasing , masina nu e pe numele tau pe perioada leasingului , nu poate s-o conduca decat cel autorizat de leasing si alte multe neajunsuri .
Daca ti-a placut Logan ramai acolo si nu te indatorezi prea tare la varsta ta .

Nu stiam de faza cu RCA-ul, mersi de parere si nu am sa raman la logan ca nu este masina mea..era masina de familie o foloseam toti 3 si da la benzina ma gandeam si eu. mersi de parere

 _R_A_D_U, on 19 martie 2017 - 13:36, said:

Eu n-as lua leasing. Mai bine rata, e mai convenabil.

Pai cred ca la rate am sa raman si eu, iti dai seama inca nu stiu asa ce sa fac adica finantarea cum o sa fie dar ideea este ca vreau masina noua in bani aia ok..mersi de parere

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Suzuki Baleno ai testat ?

Asteapta sa intre programul rabla si poate te poti intinde la mai multe dotari la masina vizata .

Edited by Baxon, 19 March 2017 - 13:42.


#29
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 Reynolds, on 19 martie 2017 - 13:39, said:

Depinde ce model de la Seat.

Daca vorbim de Leon care este fix o masina tinereasca...as merge numai pe echiparea FR. Din ce stiu, sare lejer de 15k euro.

Toledo parca, mai de mult m-am uitat adica acum o luna cred

 Baxon, on 19 martie 2017 - 13:41, said:

Suzuki Baleno ai testat ?

Asteapta sa intre programul rabla si poate te poti intinde la mai multe dotari la masina vizata .

Pana acum nu am incercat nici una ideea este ca vreau sa imi fac asa o lista unde sa ma duc ininte apoi la urmatoarea apoi ultima din alea 3 dar am sa ma uit si la suzuki

#30
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017

 TruculMagic, on 19 martie 2017 - 13:24, said:



Termina cu prostiile...
Sigur ca da, e o prostie planeta asta. Intr-un final cu totii vor regreta.

#31
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Stai ca nu inteleg, cei 4000 lei lunar sunt economii (profit) adica venituri minus cheltuieli? Sau sunt venit.
Daca e prima varianta te incadrezi la orice leasing vrei tu la orice masina vrei, si iti ajung banii si de plinuri lunare.
Pana la urma sunt 5 ani, nu e credit pe 20 de ani. Nu te lua dupa cei de mai sus ca sunt multi ani, ca stai cu parintii perioada aia, etc...

Personal m-as duce catre leasing, datorita unui singur motiv... nu e masina ta, deci daca pateste ceva te speli mai repede pe maini.
Asa cu rate (si presupun ca si fara casco) e mai ieftin putin, dar in caz de ceva, teapa ta.

#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
http://www.opel.ro/o...rs/mokka-x.html

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rumlegok, on 19 martie 2017 - 13:45, said:

Personal m-as duce catre leasing, datorita unui singur motiv... nu e masina ta, deci daca pateste ceva te speli mai repede pe maini.
Asa cu rate (si presupun ca si fara casco) e mai ieftin putin, dar in caz de ceva, teapa ta.
Nimeni nu-ti face rate fara casco. E mai bine cu rate decit cu leasing.

#34
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 rumlegok, on 19 martie 2017 - 13:45, said:

Stai ca nu inteleg, cei 4000 lei lunar sunt economii (profit) adica venituri minus cheltuieli? Sau sunt venit.
Daca e prima varianta te incadrezi la orice leasing vrei tu la orice masina vrei, si iti ajung banii si de plinuri lunare.
Pana la urma sunt 5 ani, nu e credit pe 20 de ani. Nu te lua dupa cei de mai sus ca sunt multi ani, ca stai cu parintii perioada aia, etc...

Personal m-as duce catre leasing, datorita unui singur motiv... nu e masina ta, deci daca pateste ceva te speli mai repede pe maini.
Asa cu rate (si presupun ca si fara casco) e mai ieftin putin, dar in caz de ceva, teapa ta.


Bani aceia sunt profit bine nu raman chear 4000 pe luna undeva intre 3700-3800  4000-4200 si nu vreau nici eu asa masina avion daca intelegi vreau o masina decenta si zic ca alea de le-am pus eu la inceput sunt destul de decente nu am nevoie de lux sau de motor de 400cp, si am vazut mai sus ca se recomanda rate dar ai dreptate intr-un fel daca se intampla ceva scap rapid de durere de cap, am sa ma interesez si pe finantare mai bine ca inca nu am facut-o bine asa adica stiam din spuse de pe la x si y, mersi de parere

 ericmario, on 19 martie 2017 - 13:47, said:


Sincer fara sa jignesc pe nimeni e o parere proprie am vazut si nu imi place, multumesc de post

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:43, said:


Toledo parca, mai de mult m-am uitat adica acum o luna cred



Pana acum nu am incercat nici una ideea este ca vreau sa imi fac asa o lista unde sa ma duc ininte apoi la urmatoarea apoi ultima din alea 3 dar am sa ma uit si la suzuki
Vezi daca-ti place, Opel Astra Enjoy 1.6/115CP e la final si au preturi bune. Cea mai ieftina versiune este pe la 11500 euro. Poate o scoti si mai ieftin ca nu se incadreaza la Rabla...

#36
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
depinde la ce rate te gandesti... probabil te gandesti la in credit auto.
dar poti lua creditul pentru consum si il folosesti pentru achizitie auto.

 _R_A_D_U, on 19 martie 2017 - 13:49, said:

Nimeni nu-ti face rate fara casco. E mai bine cu rate decit cu leasing.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate