Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Masina noua pana in 15k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017
Salut, ma bate gandul de ceva timp sa ma ''inhamez'' la o idee de a mea mai vechie, anume sa imi iau o masina in leasing noua pana in 15000 de euro, masina ar fi folosita mai mult pentru plimbari si drumuri scurte, eu am 20 de ani si pana la varsta asta adica cei 2 ani de carnet am mers pe un Logan din 2008 destul de ok dupa mine, ideea este ca am niste masini pe o lista facuta in capul meu dar cer niste pareri poate membrii ai grupului au masinile de imi plac mie si cred ca ar fi ok sa aud niste pareri despre ele.


Hyudai Elantra 1.6 128cp echipare Highway
Skoda Rapid 1.2 90 cp TSI echipare STYLE
Ford Focus 1.0 EcoBoost 100cp echipare Trend

Salariul meu este in jur de 2000 de lei dar parinti ma ajuta si ei pentru masina, ideea este ca sunt undeva la 4000 de lei lunar in casa sa va faceti o idee poate gasiti ceva mai ok in bani astea, si as vrea sa mai stiu cam cat m-ar costa lunar intretinere... o suma aproximativa
Multumesc frumos !

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:12, said:

masina ar fi folosita mai mult pentru plimbari si drumuri scurte,
In acest caz nu ai nevoie de putere mare a motorului. In locul tau, as alege masina cu dotari mai multe.

Edited by jegmihai, 19 March 2017 - 13:17.


#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cati traiti in casa cu aia 4000 de lei? Intreb. pentru ca rata+casco te duce in minim1500-1600 de lei. Apoi benzina..

Intretinere nu ai pentru ca ai garantie. Doar un schimb de ulei anual..

#4
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 jegmihai, on 19 martie 2017 - 13:17, said:

In acest caz nu ai nevoie de putere mare a motorului. In locul tau, as alege masina cu dotari mai multe.

Sincer nu am nevoie, dar zic sa am un minim de 100cp cred ca este decent si da la dotari ma uitam la elantra dar na poate imi da cineva o idee mai ok si mai buna pentru o masina mai dotata, multumesc ca ai raspuns!

#5
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Masina electrica, salveaza planeta asta si te salvezi pe tine! Plus ca nu ai nevoie de benzina si nu platesti taxe pentru mediu etc.

#6
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 mariovrs, on 19 martie 2017 - 13:19, said:

Cati traiti in casa cu aia 4000 de lei? Intreb. pentru ca rata+casco te duce in minim1500-1600 de lei. Apoi benzina..

Intretinere nu ai pentru ca ai garantie. Doar un schimb de ulei anual..

Suntem 3 persoane iar acea suma este cam ce ramane dupa intretinerea casei, bine nu mereu raman 4000 de lei dar in general 3800-4200 acolo la nivelul ala

#7
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:12, said:

Salut, ma bate gandul de ceva timp sa ma ''inhamez'' la o idee de a mea mai vechie, anume sa imi iau o masina in leasing noua pana in 15000 de euro, masina ar fi folosita mai mult pentru plimbari si drumuri scurte, eu am 20 de ani si pana la varsta asta adica cei 2 ani de carnet am mers pe un Logan din 2008 destul de ok dupa mine, ideea este ca am niste masini pe o lista facuta in capul meu dar cer niste pareri poate membrii ai grupului au masinile de imi plac mie si cred ca ar fi ok sa aud niste pareri despre ele.


Hyudai Elantra 1.6 128cp echipare Highway
Skoda Rapid 1.2 90 cp TSI echipare STYLE
Ford Focus 1.0 EcoBoost 100cp echipare Trend

Salariul meu este in jur de 2000 de lei dar parinti ma ajuta si ei pentru masina, ideea este ca sunt undeva la 4000 de lei lunar in casa sa va faceti o idee poate gasiti ceva mai ok in bani astea, si as vrea sa mai stiu cam cat m-ar costa lunar intretinere... o suma aproximativa
Multumesc frumos !

Eu am un Ford Focus-hatchback -astea sunt facute in Germania, berlinele in Spania-din 2007, in afara de revizii nu i-am facut nimic.
O mai tin 5 ani.

De Skoda aud numai de bine vizavi de fiabilitate.

Oricare din cele 3 zic ca merita.

Fa un drive-test , ca e sfant, sa vezi in care te simti cel mai bine.

#8
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 PantherOne, on 19 martie 2017 - 13:20, said:

Masina electrica, salveaza planeta asta si te salvezi pe tine! Plus ca nu ai nevoie de benzina si nu platesti taxe pentru mediu etc.

Ma crezi ca am vazut acea oferta de te ajuta statul sa iti cumperi, dar neavand acele stati prin tara si daca mergi un drum mai lung ce faci...deocamdata cred ca raman la o masina motorina/benzina poate peste 10-15 ani o sa ma gandesc la electrica

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
ia o masina sh pe care ti-o permiti. Nu m-as baga la un leasing nici sa ma bati.

Costurile de intretinere sunt zero, doar benzina si odata pe an un schimb de ulei si filtre (3-500lei), apoi dupa vreo 4-5 ani o sa bagi bani in anvelope, placute, discuri, distributie... apoi iarasi nu o sa ai probleme. Iar 3 ani masina e cu garantie. Teoretic nu ai defecte pe care sa le suporti.

#10
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 marius.bunu, on 19 martie 2017 - 13:22, said:


Eu am un Ford Focus-hatchback -astea sunt facute in Germania, berlinele in Spania-din 2007, in afara de revizii nu i-am facut nimic.
O mai tin 5 ani.

De Skoda aud numai de bine vizavi de fiabilitate.

Oricare din cele 3 zic ca merita.

Fa un drive-test , ca e sfant, sa vezi in care te simti cel mai bine.

Salut multumesc de parere, o sa fac dar acum vreau sa imi fac o idee asa...adica sa fac un clasament si apoi sa vedem daca ma surprind

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 PantherOne, on 19 martie 2017 - 13:20, said:

Masina electrica, salveaza planeta asta si te salvezi pe tine! Plus ca nu ai nevoie de benzina si nu platesti taxe pentru mediu etc.

Termina cu prostiile...

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E cam la limita zic eu sa te aventurezi la rata asa mare. Nu e pentru cateva luni ci pentru CINCI ani. O sa renuntati la multe pentru o biata masina, care dupa 5 ani mai face 4-5 mii de euro..

#13
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 TruculMagic, on 19 martie 2017 - 13:23, said:

ia o masina sh pe care ti-o permiti. Nu m-as baga la un leasing nici sa ma bati.

Costurile de intretinere sunt zero, doar benzina si odata pe an un schimb de ulei si filtre (3-500lei), apoi dupa vreo 4-5 ani o sa bagi bani in anvelope, placute, discuri, distributie... apoi iarasi nu o sa ai probleme. Iar 3 ani masina e cu garantie. Teoretic nu ai defecte pe care sa le suporti.

Salut, sincer eu as vrea masina asta sa o tin mai mult, la un sh se poate sa ma trezesc ca maine imi cade o piesa iar dupa 5 zile alta si na odata ce nu am nimic pe cap famile si astea de ce sa nu incerc pana la urma daca nu mai pot nu o mai platesc, dar cand ma apuc de ceva termin, multumesc de raspuns

#14
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Care taxa de mediu? Si nu prea se simte o masina electrica printre altele 2-400k masini!

#15
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 mariovrs, on 19 martie 2017 - 13:24, said:

E cam la limita zic eu sa te aventurezi la rata asa mare. Nu e pentru cateva luni ci pentru CINCI ani. O sa renuntati la multe pentru o biata masina, care dupa 5 ani mai face 4-5 mii de euro..

Salut, sincer o sa imi fie greu dar ma gandesc ca odata ce alcool nu consum de fumat nu fumez bani oricum ii sparg aiurea daca nu am in ce sa ii bag si o masina zic eu o sa o tin 10 ani minim si o sa fie o relizare pentru mine zic eu..

#16
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:23, said:

Salut multumesc de parere, o sa fac dar acum vreau sa imi fac o idee asa...adica sa fac un clasament si apoi sa vedem daca ma surprind

Evident, eu iti spun cum as face eu.
Cum te simti la volanul acelei masini conteaza mult.

Nu uita ca o masina noua e cheltuaiala mare, ii faci CASCO, ca de, nu e intrebare daca o gasesti lovita-zgariata, ci doar cand.
Mai e RCA-ul care e si asta in functie de cilindree, consumul,etc

In fine, daca e o masina fiabila, te tine si 10-15 ani si e amortizeaza costul.

Edited by marius.bunu, 19 March 2017 - 13:31.


#17
Aurel15

Aurel15

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.03.2017

 marius.bunu, on 19 martie 2017 - 13:30, said:

Evident, eu iti spun cum as face eu.
Cum te simti la volanul acelei masini conteaza mult.

Nu uita ca o masina noua e cheltuaiala mare, ii faci CASCO, ca de, nu e intrebare daca o gasesti lovita-zgariata, ci doar cand.
Mai e RCA-ul care e si asta in functie de cilindree, consumul,etc


Na pai zic eu ca ma incadrez in suma aia de 3000-4000 de lei...si nu vreau avion de masina la bani aia sau s class vreau o masina ok cu minim zic eu 100 de cai putere si sa arate cat de cat ok...

Edited by Aurel15, 19 March 2017 - 13:33.


#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Aurel15, on 19 martie 2017 - 13:27, said:



Salut, sincer o sa imi fie greu dar ma gandesc ca odata ce alcool nu consum de fumat nu fumez bani oricum ii sparg aiurea daca nu am in ce sa ii bag si o masina zic eu o sa o tin 10 ani minim si o sa fie o relizare pentru mine zic eu..
La aspectul finanțării ar trebui să îți pui și întrebarea dacă vei dori să stai la Hotel Mami pe toată durata creditului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate