Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Durabilitate anvelope vara Dunlop Blueresponse

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
In martie 2015 am achizitionat 4 bucati anvelope vara Dunlop Sport Blueresponse 205 55/R16,varianta fabricata in Germania cu DOT din sept-oct 2014.
De atunci am parcurs in jur de 22-24.000 km,nu pot preciza cu exactitate pentru ca iarna le-am folosit pe cele de iarna.Le-am masurat zilele trecute adancimea profilului si mai au 5 mm[in conditiile in care noi au in jur de 8 mm,sincer nici nu stiu exact cat au]
Stiu ca sunt moi,dar sa se toceasca in halul ăsta?Astept pareri in special de la cei care ati utilizat aceste anvelope mai multi kilometric,mai exact cat au rezistat pana ce au ajuns la uzura maxima acceptata 2 mm sau 1.6 mm...
Deci am rulat normal,fara franari bruște(un set de placute de frână imi rezistă 60-70.000 km),presiunea exact cea recomandata in cartea masinii si verificată la 2 saptamani,in majoritatea timpului maxim 2 personae in masina.
Oare acum dupa 2 ani dupa ce s-a mai invechit cauciucul,sa se toceasca mai greu?

PS;inainte am avut Bridgestone Turanza,alea cred ca m-au tinut peste 70.000 km si inca mai aveau 3 mm "carne"...Stiu,erau foarte tari.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Bridgestone Turanza sunt anvelope dure.... si foarte galagioase am avut asa pe masina.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
E uzura normala. 3 mm la 24.000 km e OK.

#4
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Am avut si eu pe mașină blueresponse și s-au tocit repede de tot = 2 sezoane, cam 45-48k km. Acu am luat continental sa vad daca la fel le termin.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Profilul este clasic , dar santurile sunt prea largi. De aceea se tocesc repede. Nu sunt foarte compacte. Ruleaza mult " pe varfuri " . Nu este o problema de pilotaj , sau de greutatea masinii , sau de calitate a anvelopelor . Pur si simplu suprafata de contact cu solul este cam mica si uzura se face repede simtita .

Edited by JurasikMan, 17 March 2017 - 11:38.


#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
conteaza mult si greutatea masinii pe care sunt montate.
intr-un fel vor tine pe seria1 si in alt fel pe un seria 5.

dar in mare cam atat tin, uzura e normala.

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Un set de anvelope tin cam 50k km, asa ca esti in parametri. Am aceleasi anvelope pe masina (si pe cealalta tot Dunlop de vara am avut), si cam 20k rulati cu ele, tot vreo 2-3 mm au disparut din peisaj. Personal sunt foarte multumit de ele.

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Mihai_3, on 17 martie 2017 - 11:32, said:

Bridgestone Turanza sunt anvelope dure.... si foarte galagioase am avut asa pe masina.
Asa e.

 JurasikMan, on 17 martie 2017 - 11:38, said:

Profilul este clasic , dar santurile sunt prea largi. De aceea se tocesc repede. Nu sunt foarte compacte. Ruleaza mult " pe varfuri " . Nu este o problema de pilotaj , sau de greutatea masinii , sau de calitate a anvelopelor . Pur si simplu suprafata de contact cu solul este cam mica si uzura se face repede simtita .
Sunt de parere ca de vina este compoundul din compozitia cauciucului,stiu de la bicicleta,nicidecum profilul.
Oricum ele sunt anvelope cu rezistenta mica la înaintare,ajuta la economia de combustibil.

 bossake, on 17 martie 2017 - 11:42, said:

conteaza mult si greutatea masinii pe care sunt montate.
intr-un fel vor tine pe seria1 si in alt fel pe un seria 5.

dar in mare cam atat tin, uzura e normala.
Nicidecum,masina are greutate de clasă compacta,in jur de 1350 kg.

 RealThing, on 17 martie 2017 - 11:43, said:

Un set de anvelope tin cam 50k km, asa ca esti in parametri. Am aceleasi anvelope pe masina (si pe cealalta tot Dunlop de vara am avut), si cam 20k rulati cu ele, tot vreo 2-3 mm au disparut din peisaj. Personal sunt foarte multumit de ele.
Si eu sunt multumit,franeaza bine,silentioase,confortabile.....dar parcă prea repede se tocesc totusi.
Locuiesc si la munte,hai ca daca stateam in București sau Alexandria vara ,asfalt incins mai era cum era.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
missionnad: verifica rulementii....roata nu trebuie sa faca nici un zgomot cand este ridicata de sol si o misti axial rapid cu mana.
eu i-am schimbat pe amandoi pe fata la scurt timp dupa ce renuntat la Turanza.
devenisera cam galagiosi, defapt unul din ei. I-am schimbat pe amandoi pana la urma
chiar daca celalat mai "mergea" ....

Edited by Mihai_3, 17 March 2017 - 12:11.


#10
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Eu zic ca daca te-au tinut 70.000km un set de anvelope dure, unele moi sa duca 50.000 este foarte bine. Anvelopa este facuta sa se toceasca, o anvelopa care nu vrea sa se toceasca este o anvelopa slaba.

#11
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
poate mergi mult pe drum de macadam.
De cateva ori pe an merg pe un drum de 10km pavat cu piatra sparta gen ca aia de pe calea ferata.

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Mihai_3, on 17 martie 2017 - 12:10, said:

missionnad: verifica rulementii....roata nu trebuie sa faca nici un zgomot cand este ridicata de sol si o misti axial rapid cu mana.
eu i-am schimbat pe amandoi pe fata la scurt timp dupa ce renuntat la Turanza.
devenisera cam galagiosi, defapt unul din ei. I-am schimbat pe amandoi pana la urma
chiar daca celalat mai "mergea" ....
Stai ca nu te inteleg:ce legatura au amvelopele Turanza( care sunt recunoscute ca fiind.zgomotoase) cu rulmentii?
Odata cu înlocuirea acestora masina a devenit silentioasa,de altfel si cand le puneam pe cele de iarna imediat se.cunostea.
Mercy,dar posed noțiuni elementare de mecanica,cand imi înlocuiesc rotile de iarna/vara trag de ele,le mișc,bag levierul si verific eventualele jocuri in rotulele inferioare...

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 TheWarrior, on 17 martie 2017 - 12:50, said:

poate mergi mult pe drum de macadam.
De cateva ori pe an merg pe un drum de 10km pavat cu piatra sparta gen ca aia de pe calea ferata.
Trebuia sa scoata cineva porumbelul din gură.
Daca rulam pe macadam,pietris crdr ca ma prindeam si eu ce cauzeaza uzura,numai deschideam topic pe softpedia.
Si ca sa-ti raspund la intrebare,rulez pe asfalt bun,preponderent intre Ploiesti si Brasov "imi fac veacu".

#14
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
@Initiator,
Confirm si eu tocirea mai rapida a unor anvelope dunlop (ce-i drept, alt model) comparativ cu multe altele; la mine cred ca e si mai accentuata treaba decat la tine. Ca o regula generala, cred ca, cu cat o anvelopa este mai performanta, cu atat se toceste mai repede in aceleasi conditii de rulaj.

#15
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
missionnad: dac aai facut verificarea aia de "joc" este perfect....
eu am banuit ca de la anvelopele turanza sipentru ca erau prea tari mi-au stricat unul din rulmenti
in fine era o banuiala .... totusi am mers 60si cu acea pereche de rulmenti.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 closchkutza, on 17 martie 2017 - 12:38, said:

Eu zic ca daca te-au tinut 70.000km un set de anvelope dure, unele moi sa duca 50.000 este foarte bine. Anvelopa este facuta sa se toceasca, o anvelopa care nu vrea sa se toceasca este o anvelopa slaba.
Nu-i obligatoriu. Si eu am (avut) Turanza si erau f bune ca si aderenta. La fel f rezistente atat mecanic (gropi) cat si ca rulaj. Din pacate dure (carcasa, nu neaparat compozitia), grele si cam inconfortabile.
Mai am 2 pe care le tin pe spate (vara) si la care am pierdut de mult numarul de km.

Legat de Dunlop am Sport Maxx pe fata de care am auzit la fel ca se duc repede dar nu mi s-a parut.
La cealalta am niste Pirelli care imi plac f mult (le-am luat la oferta). P1 sau P7, nu mai retin exact, modelul mai ieftin/touring dintre cele 2. Fff comfortabile si silentioase, suticient de aderente si surprinzator de rezistente. Am luat un crater in care masina din fata mea a avut explozie la 2 cauciucuri fara urmari de vreun fel.

Edited by underb, 17 March 2017 - 15:22.


#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 missionnad, on 17 martie 2017 - 11:22, said:

In martie 2015 am achizitionat 4 bucati anvelope vara Dunlop Sport Blueresponse 205 55/R16,varianta fabricata in Germania cu DOT din sept-oct 2014.
De atunci am parcurs in jur de 22-24.000 km,nu pot preciza cu exactitate pentru ca iarna le-am folosit pe cele de iarna.Le-am masurat zilele trecute adancimea profilului si mai au 5 mm[in conditiile in care noi au in jur de 8 mm,sincer nici nu stiu exact cat au]
Stiu ca sunt moi,dar sa se toceasca in halul ăsta?Astept pareri in special de la cei care ati utilizat aceste anvelope mai multi kilometric,mai exact cat au rezistat pana ce au ajuns la uzura maxima acceptata 2 mm sau 1.6 mm...
Deci am rulat normal,fara franari bruște(un set de placute de frână imi rezistă 60-70.000 km),presiunea exact cea recomandata in cartea masinii si verificată la 2 saptamani,in majoritatea timpului maxim 2 personae in masina.
Oare acum dupa 2 ani dupa ce s-a mai invechit cauciucul,sa se toceasca mai greu?

PS;inainte am avut Bridgestone Turanza,alea cred ca m-au tinut peste 70.000 km si inca mai aveau 3 mm "carne"...Stiu,erau foarte tari.
e uzura normala pentru anvelope sport moi.mai merg 25-30k, iese in total 50k ceea ce este spre foarte bine.

#18
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Și eu am același model de anvelope pe mașină, luate în primăvara anului trecut. Sunt excelente, reduc consumul de carburant, sunt silențioase însă se uzează mult mai repede ca alte modele.
Eu personal nu știu dacă o să le montez și anul ăsta, deși am parcurs cu ele aproximativ 35000 de kilometri.
Am folosit în trecut și Dunlop SportResponse, care sunt mult mai rezistente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate