Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Roata incinsa fata

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 IonutTotoi, on 15 martie 2017 - 18:21, said:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat pt mine sau pr mecanicii care au lucrat la masina mea. Am un Hyundai Atos micut si roata din fata mi se incinge. Cand am ridicat-o pe cric si am invartit-o in gol se invartea greu motiv ca era infranata. Am fost la un prim mecanic care mia spus ca e furtunul obturat de la lichidul de frana. L-am schimbat dar problema nu sa rezolvat. Am fost la un al doilea mecanic si am schimbat intreg etrierul dar problema tot nu sa rezolvat. Am dus masina iarasi la service si mi-au spus ca nu stiu ce ar putea fi dar incearca sa o faca. Imi puteti da un sfat la ce ar putea fi ? Ca poate asa ii pot recomanda eu mecanicului ce sa verifice. Va multumesc mult pt ajutor

Am platit deja vreo 7 mil si tot nu am rezolvat problema si sunt foarte dezamagit. De aceea am apelat la voi cu un sfat fiind prima oara cand intru pe un forum sa caut rezolvari. As aprecia foarte mult orice indiciu care ar putea duce la rezolvarea problemei
Tu de fapt nu ai fost la niciun mecanic (aia nu sunt mecanici) si pe deasupra mai pui capac si cu faptul ca tu trebuie sa-i spui "mecanicului" ce trebuie sa verifice ! Posted Image Cauta un mecanic cum trebuie si nu mai arunca banii aiurea, pe forum o sa primesti 1000 de indicatii si "mecanicul" ala de care zici o sa ma ia niste bani degeaba pe niste verificari care poate nici nu au cea mai mica legatura cu problema. Adica aia "(mecanicii" ) cu masina in fata nu au fost in stare sa afle de unde vine problema, te descurca colegii de forum care nici macar o poza  nu au in fata ?

Edited by stlk, 15 March 2017 - 20:25.


#38
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 IonutTotoi, on 15 martie 2017 - 19:14, said:

O sa il sun pe mecanic sa-i dau toate indiciile astea.

ala nu e mecanic....e ca si cum te-ai duce la doctor si ii zici, doctore, opereaza-ma pe inima ca ma doare capul, faci cum iti zic eu, nu cum vrei tu...cam asa si cu tine. Ala iti ia si bani presupun, nu? cand o fi sa ii platesti faceti suma jumate-jumate, ca deh, tu l-ai invatat mecanica

#39
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Din cunostintele mele, in Romania anului 2017, un service auto care se respecta si executa lucrari la sistemul de franare, este obligat de lege sa aibe si  rampa (stand de proba) exact asa cum se verifica franele la ITP. deci cei care ti-au lucrat la masina si ti-au dat Masina fara o verificare, au facut un lucru ilegal. nu sunt autorizati de RAR sa lucreze la frane.
Legat de problema ta, cred ca port etrierul si glisierele sunt problema, dar este mai greu sa-ti dai seama doar din ce spui tu, fara etrier, butucul cu discul de frana se invarte usor?

Edited by romulus69ro, 15 March 2017 - 20:26.


#40
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Este foarte posibil ca sa se fi comis o eroare la montajul rulmentilor noi ! Pina sa schimbi rulmentii roata se incalzea? Slabeste piulita care stinge rulmentii cu 1/2 sau 1/3 tura si vezi daca si mai simte la fel de "infrinata" . Daca se simte ca merge usor atunci clar ai rulmentii montati fara sa-i mai fi pus distantierul intre ei si trebuie demontatt si facuta corectarea si poate si alti rulmenti !Ar trebui sa mergi la serviceul care ti-a schmbat rulmentii sa refaca lucrarea pe banii lor!

#41
IonutTotoi

IonutTotoi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.03.2017
Se incalzea roata si inainte sa schimb rulmentii. Si intradevar aveti dreptate. Mecanicul ar trbui sa gaseasca problema. Am fost nevoit sa duc masina inapoi acolo in service deoarece ei lor le-am platit intreg etrierul si mi se pare normal sa rezolve problema dar din ultima mea discutie cu ei au spuc ca nu stiu ce ar putea avea masina si ca o sa incerce sa o repare. Am apelat la voi ca nu cumva sa faca vreo improvizatie doar ca sa scape de mine. In caz ca o repara as vrea totusi sa stiu motivul problemei exact si nu cumva sa ma abureasca cu ceva neadevarat. Macar sa-i spun eu la ce sa se mai uite ca din cate am observat de la voi, multe presupun ca nu au fost verificate pana sa imi schimbe etrierul. Va multumesc inca o data

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 15 martie 2017 - 19:01, said:

Am avut asa ceva la vechea Dacie. Nu reveneau pistonasele inapoi. Mecanicul a zis: franeaza mai mult sa nu intepeneasca pistonasele.
Si la actuala masina am schimbat placutele de frana la 76.000 km.
Nu folosesc frana de serviciu doar pt ca o am. Folosesc frana de motor iar cea de serviciu in cazuri absolut necesare.

Am 125,000 cu placutele originale si inca sunt bune, :lol:

#43
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Tsunnnami, on 15 martie 2017 - 21:03, said:

Am 125,000 cu placutele originale si inca sunt bune, Posted Image
Doar daca pui frana ca-n Flinstone...

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 romulus69ro, on 15 martie 2017 - 20:26, said:

Din cunostintele mele, in Romania anului 2017, un service auto care se respecta si executa lucrari la sistemul de franare, este obligat de lege sa aibe si  rampa (stand de proba) exact asa cum se verifica franele la ITP. deci cei care ti-au lucrat la masina si ti-au dat Masina fara o verificare, au facut un lucru ilegal. nu sunt autorizati de RAR sa lucreze la frane.
  Cunostintele tale sunt doar partial corecte. Da, legal au obligatia sa faca test de franare dupa orice interventie la sistem, la fel cum tot legal au obligatia sa faca test de gaze dupa orice schimb de distributie.
  Nu sunt obligati sa detina stand de verificare, pot la fel de bine sa aiba contract cu o statie ITP din apropiere unde sa faca strict verificarea de frane/gaze, fara nici o alta verificare la masina.

  Dar cand iti mai adauga 80 de lei la reparatie ca iti face testul de frane la statia unde au contract, le zici sa treaca in fisa ca au schimbat un pivot, asta la propunerea lor.

  Si normal (nu stiu daca si legal) ar trebui sa suporte costurile pieselor si manoperei efectuate aiurea in urma unei diagnoze facute de ei.
Daca omul a mers ca i se infraneaza roata, asta e defectul reclamat, ei au facut diagnoza si au zis "etrierul". Pai daca au schimbat etrierul si roata e tot infranata, eu de ce sa le platesc etrierul si manopera? Ca ei nu au reparat defectul reclamat de mine, au reparat altceva ce nu era defect.  Dar in felul asta 90% din serviceuri s-ar inchide ca ar merge pe pierdere la greu.
  Cand ma duc eu si le zic ce sa schimbe suport eu costul diagnozei facute gresit de mine. Cand imi zic ei ce sa schimb sa isi suporte costul.
In vara mi s-a aprins un bec la senzorul de nivel lichid frana. Verific si vad ca e la nivel asa ca merg sa intreb daca au electrician. Fac ei o diagnoza fara sa vada masina, senzorul, e cu tot cu vasul de lichid, 200 piesa +manopera. Zic, ok, dar stau sa vad ca il schimbati, daca nu se stinge becul nu va platesc, daca se stinge va platesc. Au refuzat operatiunea. De ce?

Edited by PoeOvidiu, 16 March 2017 - 10:19.


#45
IonutTotoi

IonutTotoi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.03.2017
Buna seara. Am dus masina din nou la service, au zis ca mi-au verificat ca amandoua roti sa stranga la fel la franare, ca au verificat conducta si ca ar trebui sa fie ok acum. Am mers 4 zile cu masina si acum am observat ca roata dreapta se infierbanta din nou si scartaie. O sa merg la un alt service ca astia la care am fost m-au pagubit de vreo 7 milioane si fara sa imi rezolve problema. Problema e ca nu mi-au dar nici o garantie/factura. Greseala mea care nu o sa se mai repete. Va multimesc pt sfaturile date pana acum

#46
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
sa nu fie pompa Abs de bai.
Circuitul a fost aerisit?

#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 IonutTotoi, on 22 martie 2017 - 19:12, said:

Buna seara. Am dus masina din nou la service, au zis ca mi-au verificat ca amandoua roti sa stranga la fel la franare, ca au verificat conducta si ca ar trebui sa fie ok acum. Am mers 4 zile cu masina si acum am observat ca roata dreapta se infierbanta din nou si scartaie. O sa merg la un alt service ca astia la care am fost m-au pagubit de vreo 7 milioane si fara sa imi rezolve problema. Problema e ca nu mi-au dar nici o garantie/factura. Greseala mea care nu o sa se mai repete. Va multimesc pt sfaturile date pana acum
Ala nu e service. Ai putea sa ii sperii oleaca si sa le spui ca pentru banii primiti sa iti rezolve problema, daca nu ii reclami la ANPC, ANAF si altele. Ai sa vezi ca s-ar putea sa faca minuni.
Ei au zis ca ti-au verificat...dar ai vazut tu cum si daca au verificat ? Eu cred ca asa cum ai lasat-o ai si luat-o.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate