Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Jurnal de mobilare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#19
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postsuperm, on 10 martie 2017 - 16:55, said:

Inainte de a alege si cumpara anumite produse ar fi bine sa stabiliti exact cine si ce proiect de mobila se face si de asemenea discutat exact pentru toate lucrurile avantajele si dezavantajele...daca luam doar ce e bun si nu suntem atenti la reversul medaliei vom avea surprize, placate sau neplacute dupa caz ...
Mda, trebuie sa incep sa caut ...

View Postsuperm, on 10 martie 2017 - 16:55, said:

- daca pretul este un criteriu atunci prima care se scoate este chiuveta turnata care este mai scumpa si mai greu de intretinut in timp ... in cazul unui defect este mai greu sa scoti doar chiuveta si sa o schimbi

View Postsuperm, on 10 martie 2017 - 16:55, said:

- atentie la deschiderea geamului si tipul/dim bateriei
Geamul din dreptul bateriei e fix. Sunt mobile doar ochiurile de pe laterale.

View Postsuperm, on 10 martie 2017 - 16:55, said:

- aparatele frigorifice incastrate sunt ok dar ca volum ... insa ca dimensiuni interioare au ceva probleme la un vas mai mare, un platou sau vorba unui client "nu intra un pepene mare deci nu il iau". Frigiderul trebuie vazut inainte si clar TREBUIE SA FIE MODEL DE INCASTRAT. Nici m s vase si nici frigiderul nu trebuie luate modele independente si incastra ...
Ok, ma uit.

View Postsuperm, on 10 martie 2017 - 16:55, said:

Deci avantaje/dezavantaje si apoi cu incredere inainte ... perfectiunea nu exista dar daca stim si acceptam mici defecte este ok ...
Oo, nici nu ma astept sa fie totul perfect. Doar vreau sa fiu convinsa ca am luat deciziile cunoscand cat mai multe dintre variabile. Cand am facut mobila la ap in care stau am luat multe decizii proaste din lipsa de informare. Asa ca acum am inceput din timp sa ma interesez ce mai e nou in domeniu, ce s-ar putea/ar merita sa fie implementat la mobila de la casa mea ... practic de aceea am deschis topicul. Pentru ca nu am nicio tangenta cu domeniul acesta.

#20
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postdana84, on 08 martie 2017 - 11:36, said:

Salutare tuturor,
...
O sa incep cu mobila de bucatarie ..
- pal cu fronturi din mdf alb mat (vopsit sau infoliat, inca nu stiu ce e mai ok atat dpdv al designului cat si al pretului)
- manere ascunse (prefer cu frezare, dar daca nu o sa gasesc executant pentru asa ceva, atunci e ok si cu profile Gola)
...

Ai găsit executant pentru mobila dorită?

#21
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postcristobob, on 11 martie 2017 - 07:56, said:

Ai găsit executant pentru mobila dorită?
Pana in momentul de fata am doar recomandari: Trofimob mi-a recomandat cineva pe jurnalul de casa, Art Decor House mi-a recomandat cineva care are mobila de la ei de cativa ani buni si sunt foarte multumiti (niciunul dintre acestia nu fac manere cu frezare cum mi-ar placea mie) si mi-a mai recomandat altcineva mobila Scavolini (dar asta e mobila modulara, din cate am inteles, produsa in Italia, calitate foarte buna, insa nu am gasit in Cluj si nici nu stiu daca mi s-ar potrivi pe dimensiunile bucatariei).

#22
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdana84, on 11 martie 2017 - 10:36, said:


Pana in momentul de fata am doar recomandari: Trofimob mi-a recomandat cineva pe jurnalul de casa, Art Decor House mi-a recomandat cineva care are mobila de la ei de cativa ani buni si sunt foarte multumiti (niciunul dintre acestia nu fac manere cu frezare cum mi-ar placea mie) si mi-a mai recomandat altcineva mobila Scavolini (dar asta e mobila modulara, din cate am inteles, produsa in Italia, calitate foarte buna, insa nu am gasit in Cluj si nici nu stiu daca mi s-ar potrivi pe dimensiunile bucatariei).

...ce buget ? Cu blat de quartz si chiuveta separata in ce buget aproximativ ar trebui sa se incadreze ?

#23
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postsuperm, on 11 martie 2017 - 16:15, said:

...ce buget ? Cu blat de quartz si chiuveta separata in ce buget aproximativ ar trebui sa se incadreze ?
~ 5-5.5k

#24
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Oare se poate realiza din pal masa din poza de mai jos?
Attached File  c8.jpg   84.92K   81 downloads
Unde as putea gasi acele talpi metalice ?

#25
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Se poate, dar la cum apare in poza trebuie calculat destul de bine dimensiunea in pozitia extinsa la maxim, posibil sa nu fie foarte stabila sau sa se rupa blatul in consola.
Deci se poate realiza dar nu as face cu extensie foarte mare. Talpile metalice sunt pur si simplu placi metalice cromate in care se baga surub pt prindere de picior, eu le-as face mai late si mai lungi un pic functie de dimensiunea mesei si as lua un sistem de glisare care sa sustina masa/blaturile, nu doar sa le "plimbe" pe sina.

Edited by superm, 06 July 2017 - 09:57.


#26
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ma apropii incet si de mobila asta ... Tot am desenat in SektchUp, nu prea mare lucru, dar asa, cat sa imi fac o idee cam ce as vrea. Si cam asa arata:

Bucataria, la care cerintele au ramas aceleasi de la inceput. Bugetul e acelasi, insa inca nu am gasit blat. Ma tot bate gandul sa cer un pret de la Silestone, iar daca sare mult de buget sa renunt de tot la compozit si sa merg pe ceva termorezistent...
Attached File  bucatarie_7.png   538.95K   89 downloadsAttached File  bucatarie_8.png   529.94K   93 downloads

Baia de la parter:
Attached File  bp4.png   595.82K   88 downloads

Baia cu dus de la etaj:
Attached File  be8.png   595.4K   75 downloadsAttached File  be9.png   594.56K   77 downloads

Baia cu cada:
Attached File  bce1.png   790.8K   84 downloads

Aceeasi problema cu blaturile ca si in bucatarie. Nu prea stiu din ce sa le fac.

Dormitorul matrimonial:
Attached File  dm1.png   428.34K   80 downloadsAttached File  dm2.png   366.89K   77 downloadsAttached File  dm3.png   501.99K   76 downloads
Patul as vrea sa para cumva suspendat, insa sa aiba totusi o lada de depozitare. Ceva in genul acesta, dar cu colturile rotunjite.
Attached File  pat-matrimonial-cu-lada-bianca-800x600.jpg   111.6K   71 downloads

Culorile inca nu le-am decis, ma intereseaza mai mult functionalitatea momentan. Vedeti ceva probleme majore ?

Edited by dana84, 12 November 2017 - 00:00.


#27
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
mie imi plac mult de tot chiuvetele albe pe blat lemn culoare stejar. Dar vreau sa verific cum ar trebui facute astfel incat sa nu se umfle....
Citisem undeva ca sunt date cu rasina transparenta....
Dar de cand cu pozele cu cabine de dus fara bare de sustinere incep sa cred ca unele poze sunt prea frumoase sa fie adevarate SAU arata bine in poze si se strica dupa 1 an.

Am mai vazut la piatraonline blaturi de piatra de dimensiune 60cm cu 110cm sau 120cm parca la preturi care mi s-au parut foarte ok, sub 200ron. Spuneau ca ar fi ideala dimensiunea pentru baie.

In rest, mobilierul care am vazut ca se gaseste sau se face pe comanda este mdf...nici asta nu pare prea durabil.

Alte variante ce ar fi?

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Ma bucur ca ai rezolvat intersectia aia blat/colt cuptor pana sa apuc eu sa scriu ca e urata prima versiune. Acum, ca sa scriu ceva, iti recomand sa pui gola in defavoarea profilelor frezate si sa iei in calcul eventual o jaluzea rulou in coltul ala peste blat.
Ca blat ia in calcul si hpl solid. Cauta un paletar de la Abet laminati pe la tine prin oras.
In ce priveste cuptoarele, am acelasi aranjament si nu se simte caldura in corpul adiacent pana se coace ceva uzual. Frigider incorporabil nu am putut sa-mi iau. Imi plac prea mult cele cu congelator sus, dar cel mai tare regret ca nu m-am indurat sa sclavagesc pe cineva sa imi urce un side by side.
Cu patul te voi ajuta la momentul potrivit, e usor de calculat, mai ales daca preferi un pat jos.

#29
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdana84, on 11 noiembrie 2017 - 23:55, said:

[...]Ma tot bate gandul sa cer un pret de la Silestone, iar daca sare mult de buget sa renunt de tot la compozit si sa merg pe ceva termorezistent...[...]

De-a lungul timpului am avut blaturi din lemn, compozit, granit si dintr-asta termorezistent. De departe, in exploatare, cel din material compozit le bate pe toate. De aspect nici nu mai pomenesc; sunt variante pentru toate gusturile.
Decat sa accept compromisul inlocuirii compozitului cu termorezistent ... mai bine aman mobila de dormitor si dorm, un timp, pe-a saltea proptita pe-un suport de lemn. Si zic ca-i "urban glamping".  Posted Image

Edited by DIY, 21 November 2017 - 02:56.


#30
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postsebulbus, on 20 noiembrie 2017 - 18:20, said:

Ma bucur ca ai rezolvat intersectia aia blat/colt cuptor pana sa apuc eu sa scriu ca e urata prima versiune. Acum, ca sa scriu ceva, iti recomand sa pui gola in defavoarea profilelor frezate si sa iei in calcul eventual o jaluzea rulou in coltul ala peste blat.
Da, nici mie nu imi placea varianta la semiinaltime. Parca nu e nici sus nici jos Posted Image
Gola va fi sigur si da, la geam nu va fi perdea pentru ca am o scafa de lumina sus, pe toata lungimea geamului.

View Postsebulbus, on 20 noiembrie 2017 - 18:20, said:

Ca blat ia in calcul si hpl solid. Cauta un paletar de la Abet laminati pe la tine prin oras.
Hm, da, am vazut si Abet laminati si Parklex. Daca ar fi sa aleg hpl clar ar fi Parklex. E mult mai frumos dpmdv decat Abet. Da, poate asta ar fi o solutie ca sa am blat cu "finisaj" de lemn.

View Postsebulbus, on 20 noiembrie 2017 - 18:20, said:

In ce priveste cuptoarele, am acelasi aranjament si nu se simte caldura in corpul adiacent pana se coace ceva uzual. Frigider incorporabil nu am putut sa-mi iau. Imi plac prea mult cele cu congelator sus, dar cel mai tare regret ca nu m-am indurat sa sclavagesc pe cineva sa imi urce un side by side.
Eu voi avea congelatorul in camara (dupa ce dezgrop priza de la el pe care mi-au acoperit-o mesterii si trebuie sa o caut cu "lumanarea"), asa ca in bucatarie va fi un frigider de sus pana jos (cel mult cu un congelator din acela micut in partea de sus)

View Postsebulbus, on 20 noiembrie 2017 - 18:20, said:

Cu patul te voi ajuta la momentul potrivit, e usor de calculat, mai ales daca preferi un pat jos.
Da, patul nu vreau sa fie foarte sus, nici nu mai stiu cat e pe schita. As zice undeva la 40-50 cm sa fie nivelul de sus al saltelei. Probabil ca la inaltimea asta nici nu o sa pot avea cine stie ce lada de depozitare. Poate renunt la ea de tot, daca nu se va putea. Nici nu stiu ce inaltime trebuie sa aiba patul ca sa pot avea lada de depozitare sub el ?

Edited by dana84, 21 November 2017 - 20:17.


#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Cele mai joase cutii din alea de bagat sub pat cu rotite ce le-am vazut eu au vreo 12cm. Pe mine nu ma mai ajuta treaba asta, daca am vrut doar 8cm liber sub el.

Daca vrei in consola/plutitor, conteaza pe faptul ca structura va avea macar 10cm grosime, salteaua cat vrei sa aiba deasupra, si ce ramane e disponibil pentru picioare si depozitare. Prea departe de podea nu il poti ridica oricum ca nu mai arata bine.

#32
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Dana, ce hota ai ales?

#33
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Imi place de la Bosch DWB098J50 si DWB097A50, insa nu imi dau seama cat e de deranjant faptul ca tot timpul e acolo, la nasul meu si nu se poate inchide. Probabil o fi o chestie de obisnuinta si asta.

#34
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Si platesti  2.89999 Lei pentru o hota ?

Edited by flavius18, 02 December 2017 - 19:36.


#35
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postflavius18, on 02 decembrie 2017 - 19:33, said:

Si platesti  2.89999 Lei pentru o hota ?
Am scris ce imi place :D In momentul asta inclin spre modelul mai ieftin din cele doua, tocmai din cauza diferentei de pret, care nu imi pare justificata.

#36
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Eu mi-am luat una Cata 3 viteze cu cos ceva in genul modelelor aratate de tine... insa am platit pe ea 500 lei acu ceva timp.

Cert este un lucru, ca daca maine trebuie sa iau hota iar nu as mai lua din inox, azi o speli a 3 zi se vede prafu pe ea si e pretentioasa, frec la ea de-mi sar dracii sa nu ramana patata.... si da am folosit mai toate produsele pentru inox... ca de si aragazu la fel e.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate