Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Scaun auto copil

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
iZi Kid X2 i-Size - pare o investitie pe 4 ani.
Nu detin niciunul. Se pare ca esti la primul copil Posted Image
Sunt multe scaune bune, iti recomand sa il cumperi online si sa-l poti returna daca nu sta confortabil copilul.
Oricum, dupa un an, nu va mai avea stare sa stea prea mult in scaun. Condu prudent.
Eu pentru al doilea copil am asta: Scaun auto 4in1 Every Stages TwoTone Black, 0luni-36 kg, Joie
Insa, noroc de faptul ca am luat caurut 3 in 1, cu scoica. De multe ori a mers cu scoica fiindca era mai comod si economiseam spatiu. (nu luam in masina scaun + carut cu landou ci carut cu scoica doar). Cand ai de mers la medic e utila scoica. Sau cand merge sotia la medic cu taxiul - l-ai pus in scoica si ai plecat. Altfel nu te ia Taxify sau Uber fiindca e ilegal.

Edited by vRusu, 21 February 2019 - 09:12.


#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mi se par foarte scumpe.
1. cand este foarte mic se foloseste scoica, cele britax sunt in top pentru ca sunt adanci, nu e bine ca-s adanci si bebe sta aproape in fund dar nici nu zboara din scoica.... sunt unele aproape plate, la prima frana bebe zboara prin masina.
2. pe urma trebuie scaun pe care-l folsesti pana la cativa ani... urmareste sa se inchida usor si sa aiba clema de pe piept (sau o cumperi separat)

Edited by arg, 21 February 2019 - 18:36.


#75
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Da, la primul... E minunat, dar nu e deloc ușor prin hățișul atâtor lucruri și decizii pe care trebuie să le iei.

#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
stai ca nu inteleg... pe cielo vrei sa pui un scaund de 4000lei?

#77
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Exact.
Știu, probabil ca face de 2 ori cât mașina.  
Ce treaba are totuși tipul de mașina cu tipul de scaun și siguranță copilului?!

Scoică e deja cam mica. Avem 6 luni și jumătate. De aceea trebuie un scaun din categoria 0-18 kg, pana la 4 ani, asa cum este fiecare din cele 2 modele. Doar ca nu ma pot hotărî care din cele 2 și ma gândisem sa va cer sfatul.

Stai, ca înțeleg. Ți-e teama ca acum îmi vor fura mașina. În sfârșit intru și eu în categoria aceasta selecta...

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ideea era sa nu cheltui bani aiurea, vrei un grad ridicat de confort si siguranta, daca masina nu-l poate oferi scaunul nu are ce compensa.

eu am un scanun de vreo 350lei caruia i-am adaugat o curea isofox si o clema la piept, vezi cateva posturi mai in urma. a si am pus ceva in spatele scaunului ca sa stea mai aplecat spre spate.

p.a. toata lumea vrea ce e mai bun pentru bebe, dar pana la urma vorbim de ce mai bun nu mai scump. scump nu inseamna cel mai confortabil si sigur...

eu am gandit simplu... daca am un "evaniment" si ne rostogolim... 90% din scaune daca tragi in sus se balagane cum vor... asa ca rapid lista s-a dus catre catre chestii simple si solide.

Edited by arg, 22 February 2019 - 05:04.


#79
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
K. Multam fain.

#80
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ia joie recomandat mai sus. L-am avut si eu pana acum o luna (de la 6 luni la 6 ani aproape)

Nu iti bate capul cu isofix daca masina nu are, arunci banii degeaba, il vei prinde tot ca un scaun normal, platesti cateva sute inutil. Oricum pana la un an vei folosi scaunul cu spatele la drum. Dupa eu am pus scaunul pt siguranta pe centru. In felul acesta era ferita de impact lateral mai ok, aveam access rapid din fata si vedea si ea drumul, ajuta mult la drum lung. Acuma am dat 100e pe un scaun de 4-12 ani, care se transforma in apoi in inaltator si e super ok.

Daca totusi tii sa iei isofix, ia asta:
Britax Römer DUALFIX Group 0+/1 (Birth-18kg) Car Seat - Cosmos Black https://www.amazon.c...i_pDdCCbFBBKSJW

E acelasi model ca cel dorit de tine, doar ca e 2017. Cu livrare acasa de la amazon iesi la 1600 de lei. Daca ai un prieten in uk sa ti-l puna prin curierat ei, te costa pana in 20 de lire transportul si cu 210 lire, iesi pana in 1200 de lei.

Daca iei de pe amazon nu cumpara cu curency converter, pierzi mult, plateste in lire direct.(adica iti schimba cardul automat la cursul bancii, 5.1 lei vs 5.8 lei amazon)

Verifica pe youtube si pe site daca suporta sa fie prins cu centura, nu toate accepta!


Edited by t-balt, 22 February 2019 - 20:09.


#81
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ps. Scaunul cumparat recent de mine a fost aproape 500 de lei comandat de pe amazon si transport inclus. In Romania se gasea la 900+ de lei...

#82
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Caut un scaun cu isofix la care sa se poata regla unghiul de inclinare al bazei pe bancheta. Bancheta are o inclinare de 13 grade. Pozitia rear facing. (spre spate)

Edited by MotanulAlb, 25 February 2019 - 01:00.


#83
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
LA o masurare ulterioara rezulta 10 grade. Am cumparat de pe net un JANE ikonic 360 grade, reducere 10%. Adica de la 399 la 359.1, tramsport gratuit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5QmCPxgCyUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MotanulAlb, 03 March 2019 - 00:59.


#84
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
te duci in magazin, il probezi, tragi el in toate partile si pe urma il iei de pe net.

#85
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Am fost in magazin, le-am inclinat, am cumpărat de pe net.

#86
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Banuiesc ca euro sau lire si nicidecum lei nu?

#87
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Eurici. Mea culpa.

#88
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Montat.

Attached Files



#89
ghapciu

ghapciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 24.09.2008
Salutare, dragi forumisti.

Sunt in cautarea unui scaun auto, pentru un copil care are acum 1 an si 2 luni. Principalele caracteristici pe care le urmaresc sunt:
- prindere ISO FIX;
- sa poata fi montat in ambele directii ( rear si forward facing);
- sa poata fi folosit cat mai mult (de preferat grupa de grautate 9 - 36 kg);
- sa fie cat mai confortabil si sa poata fi inclinat pentru somn.

In prezent, pentru copilul nr. 1 folosesc un Chicco NextFit, care este EXCELENT. Din pacate nu il mai gasesc de cumparat.

La primele cautari mi-a atras atentia un PEGASUS cu ISOFIX si picior de sprijin:
https://www.bestkids...9BoCiPgQAvD_BwE

Mi se pare foarte interesant ai la un pret grozav, insa nu prea reusesc sa gasesc date despre producator si rezultate la teste (daca or fi fost facute...)
Ce parere aveti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate