Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Scaun auto copil

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Buna seara!
Imi puteti recomanda un scaun auto cu sistem de prindere Isofix si care poate fi inclinat spre spate pentru facilitarea somnului?
Pretul? Pai, cum vrea toata lumea, bun. Ne gandeam la vreo 400 lei, poate si mai putin, depinde ce gasim. As dori sa-mi impartasiti din experienta dv, deoarece pe net am gasit nenumarate modele, insa stim ca nu toate se inclina pe spate suficient.
Multumesc!

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Copiii nu au nevoie sa fie inclinati pe spate pentru facilitarea somnului. Cand e sa doarma, dorm si in cap. Cand e sa nu doarma, poti sa ii inclini in ce pozitie vrei tu ca n-or sa doarma.

Nu arunca banii degeaba. Ia un scaun normal.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Ei, nu as vrea sa doarmă cu capul aplecat...

Si sa stea inclinat, cred eu, este mai sigur.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Hoooo, mai usor, sa o luam cu inceputul! Scaunele se impart si ele in categorii, varsta, greutatea copilului, siguranta.

Deci ... in afara de 400 de lei, ce mai are copilul? :D

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Scaun 9-36 kg (actualmente, baietelul are 8 luni..). Vreau cu Isofix.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
Vezi si aici ca s-au scris destule, precum si ce am avut eu. Cred ca la al meu nu era indeajuns, inclinarea pe spate.

https://forum.softpe...0#entry16898543

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
M-am uitat. Nu as da 1400 pe unul, mi se pare exagerat.

Doar daca nu avem incotro, desi am vazut nenumarate modele.

#8
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

 YOUR_GOD, on 07 martie 2017 - 21:30, said:

M-am uitat. Nu as da 1400 pe unul, mi se pare exagerat.

Doar daca nu avem incotro, desi am vazut nenumarate modele.
Daca-ti permiti eu zic sa cumperi cel mai sigur scaun.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Toate scaunele sunt sigure pentru ca sunt omologate. Daca nu sunt sigure nu pot fi vandute. As simple as that.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Nici eu nu stiu ce sa fac.
Va dati seama ca vrem sa facem tot ce este bine pentru cel mic, dar totusi, un scaun de 1300 lei...este cam mult. Repet, il luam daca nu gasim altceva mai accesibil, doar ca vreau sa ma informez si sa iau o decizie in cunostinta de cauza.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La puiul meu i-am luat un scaun de la Chicco, ce seamănă cu scaunele mașinilor de curse. Avea sistem de rabatare și centură în 5 puncte dar nu era isofix (nici nu am avut nevoie că nu știa mașina)

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Isofix este grozav datorita faptului caci scaunul face cor comun cu bancheta masinii. Acest sistem de prindere este un must pentru noi.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,512
  • Înscris: 30.10.2003
I-ati unul la cat iti permiti. Avand Isofix e un plus de siguranta. Daca are si chestiile alea la cap laterale e si mai bine. De unde vrei sa cumperi?

Edited by Bursul, 07 March 2017 - 21:58.


#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010
Online, nu conteaza de unde pentru ca iau cu cash. Bine, sa fie magazin OK.

#15
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Pentru 9-18Kg am folosit Bebe Confort Iséos ISOFIX. A costat o gramada de bani, dar am fost foarte multumiti de el, nu i-am gasit nici un inconvenient.

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 YOUR_GOD, on 07 martie 2017 - 21:05, said:

........ scaun auto cu sistem de prindere Isofix si care poate fi inclinat spre spate pentru facilitarea somnului?..........Ne gandeam la vreo 400 lei, poate si mai putin......

in primul rand, astfel de scaune nu se pot inclina prea mult. tocmai din cauza ca stau foarte aproape de spatarul banchetei (deci practic nu ai unde sa-l inclini)
in al doilea rand, 400 lei e cam pretul minim pentru scaune cu isofix. chestiile bune, cu review-uri si protectie serioasa, sar de 1000 lei.
eu am un Duo Plus de la Britax, si sunt foarte multumit de el. dar e mult peste bugetul alocat de tine. ai putea incerca sa cumperi ceva sh, copiii cresc repede si ar trebui sa gasesti usor pe cineva care nu mai are nevoie de scaun pentru cei mici.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 YOUR_GOD, on 07 martie 2017 - 21:40, said:

Nici eu nu stiu ce sa fac.
Va dati seama ca vrem sa facem tot ce este bine pentru cel mic, dar totusi, un scaun de 1300 lei...este cam mult. Repet, il luam daca nu gasim altceva mai accesibil, doar ca vreau sa ma informez si sa iau o decizie in cunostinta de cauza.

Daca ar fi sa dau timpul inapoi la 8 luni as fi cumparat scaunul de 1300 RON, acum al meu foloseste inaltatorul si nu vreau sa iti zic la drum lung cum e cand adoarme pe masina. Cred ca acum ca am citit postul tau ma apuc si eu sa schimb inaltatorul cu un scaun sa poata doarmi relaxat. Copii trebuie transportati in siguranta si comfort, ca noi nu am avut si dormeam cum puteam pe bancheta din spate, dar acum este alt trafic, sunt alte viteze ale masinilor, sunt multi inconstineti in trafic si e bine sa tinem in siguranta copii.

#18
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Eu am Be Safe Izi comfort, sunt foarte multumit de el. Nou e destul de scump, dar l-am luat second hand. Daca nu vrei sa dai foarte mult pe scaun, iti recomand unul sh de calitate decat o chinezarie noname noua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate