Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ce altceva sa invat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#73
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postneagu_laurentiu, on 07 martie 2017 - 10:47, said:

Confunzi gimnaziul cu facultatea. Desi stii bine ca facultatea te invata sa inveti, nu regasesti dadaceala din anii anteriori, dar tanjesti dupa ea! E alt nivel, alta organizare, altfel trebuie sa abordezi tu problema din postura de student.
Rolul profesorului este sa te faca sa intelegi, indiferent de nivel. Altfel, pot invata si singur, nu am nevoie de profesorul de la facultate.
De ce sa dau banii pe salariul profesorului cand exact ce imi dicteaza el pot invata si din carti/cursuri online ?

#74
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPlatonX, on 07 martie 2017 - 10:55, said:

Rolul profesorului este sa te faca sa intelegi, indiferent de nivel.
Rolul profesorului universtar nu este sa te faca sa intelegi, acesta este interesul tau.

View PostPlatonX, on 06 martie 2017 - 21:20, said:

De ce sa nu cumpar ce vreau daca platesc ? Ti se pare normal ca pe banii mei sa imi impuna altul ce sa fac ? Si daca da, de ce ?
Vorbesti de invatamantul privat ?

View PostPlatonX, on 07 martie 2017 - 10:55, said:

De ce sa dau banii pe salariul profesorului cand exact ce imi dicteaza el pot invata si din carti/cursuri online ?
Pentru ca nu stii ce cumperi.

Edited by MarianG, 07 March 2017 - 11:06.


#75
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostPlatonX, on 07 martie 2017 - 10:31, said:

Eu il platesc pe profesor si pt asta nu este nevoie doar sa vina la cursuri si sa isi spuna poezia, asta pot sa citesc si din carti, pot sa platesc cursuri online.
Din ce ? Tu sau statul ?

#76
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostMarianG, on 07 martie 2017 - 11:02, said:

Rolul profesorului universtar nu este sa te faca sa intelegi, acesta este interesul tau.
Vorbesti de invatamantul privat ?
Pentru ca nu stii ce cumperi.

Rolul profesorului este sa te faca sa intelegi, altfel profesorul se transforma intr-un conferentiar care tine o confeinra sau un predicator care tine o predica. Daca seaparam rolul pedagogic al profesorului, atunci acesta nu mai este profesor. Este un bun orator, dar nu este un bun profesor.
Vorbesc de invatamantul privat.
Cumperi cursuri la fel cum cumperi carti de la librarie. Care este diferenta ca profesorul dicteaza un curs si el il scriu sau cumpar eu cursul care il dicteaza profesorul si nu il mai scriu dupa dictare ?

View Postlightpoint, on 07 martie 2017 - 11:05, said:

Din ce ? Tu sau statul ?
Eu la invatamantul privat.

Edited by PlatonX, 07 March 2017 - 11:14.


#77
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Acum ca am lamurit acest aspect, puteti sa va axati mai putin pe ce trebuie sa faca (sau sa nu faca) un profesor, si mai mult pe ce trebuie sa faca un student.

Edited by MarianG, 07 March 2017 - 11:27.


#78
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostMarianG, on 07 martie 2017 - 11:26, said:

Acum ca am lamurit acest aspect, puteti sa va axati mai putin pe ce trebuie sa faca (sau sa nu faca) un profesor, si mai mult pe ce trebuie sa faca un student.
Un student trebuie sa gandeasca si sa se gandeasca la viitorul lui. Si in functie de asta, sufera conecintele propriilor decizii.
Daca se documenteaza/se intereseaza ce anume se cere pe piata muncii si se pregateste pentru asta, atunci va reusi sa ia interviul de angajare, sau mai mult, va reusi sa fie el propriul lui angajat. Daca se va lasa in voia sortii, va suferi consecintele propriei neglijente.

Edited by PlatonX, 07 March 2017 - 11:42.


#79
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
Pentru discutii despre "piata muncii" avem topic separat -- https://forum.softpe...-in-programare/ --

Edited by MarianG, 07 March 2017 - 12:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate