Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ce altceva sa invat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
vreau sa invat c++ si m-am orientat catre youtube. se gasesc playlisturi enorme cu tot ce vreau.
intrebarea fiind avand in vedere ca eu nu stiu mai nimic despre calculatoare :ce altceva pe langa lectiile propriuzise de c++ imi trebuie? probabil ca in programa de liceu (eu am facut uman asa ca nu stiu) se face si altceva decat programare propriuzisa, probabil se invata si alti termeni, probabil exista si materie de hardware , probabil exista si alte notiuni ce trebuiesc invatate ....care sunt alea si unde le gasesc ca sa pot sa invat ?

#2
greierasul007

greierasul007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.02.2017

 vyctoras1985, on 06 martie 2017 - 07:50, said:

vreau sa invat c++ si m-am orientat catre youtube. se gasesc playlisturi enorme cu tot ce vreau.
intrebarea fiind avand in vedere ca eu nu stiu mai nimic despre calculatoare :ce altceva pe langa lectiile propriuzise de c++ imi trebuie? probabil ca in programa de liceu (eu am facut uman asa ca nu stiu) se face si altceva decat programare propriuzisa, probabil se invata si alti termeni, probabil exista si materie de hardware , probabil exista si alte notiuni ce trebuiesc invatate ....care sunt alea si unde le gasesc ca sa pot sa invat ?

Tie iti trebuie cursurile de la o facultate in domeniu. Acolo gasesti ce mai ai nevoie pe langa programare.

#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
La programare nu ai nevoie de cunostinte de hardware, ai nevoie de prioiecte. Nu faci programare pe exemple didactice pt ca nu ai nici o motivatie. Faci un proiect care sa faca ceva practic: o traducere, o rezolvare de teme, o recunoastere de imagini. Ceva ce sa aiba un scop final. Si pe masura ce te lovesti de probeleme, cauti si rezolvarea lor. Altfel, vei invata programare dupa metode anacronice: se da sirul de numere, sa se afiseze cifrele nu stiu care, etc, etc, etc. Sunt pline manualele cu astfel de exemple care nu te atrag in nici un fel.
Incearca pe proiecte care folosesc la ceva practic.

#4
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Nu știu dacă așa se pune problema.. Înveți ce ți se pare util și lesne. Nu cred că poți face preziceri ce o fi bun peste 10 ani.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Mai bine citesti carti. La mine da rezultate.
Daca n-ai rabdare, atunci programarea nu e de tine.
La prima problema pe care o intampini nu te grabi sa intrebi, ci cauta solutii.

Edited by red46, 06 March 2017 - 09:04.


#6
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 08:16, said:

La programare nu ai nevoie de cunostinte de hardware,
Poate la alte limbaje de programare nu ai nevoie  de cunostiinte hardware.Paradoxal ca sa intelegi limbajele  din familia C, trebuie sa ai cunostiinte de baza despre cum functioneaza  registrele unui procesor si stiva memoriei.
Altfel nu o sa intelegi cum functioneaza notiunile de baza:adresa, pointeri si aritmetica pointerilor

Edited by lightpoint, 06 March 2017 - 09:19.


#7
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 lightpoint, on 06 martie 2017 - 09:18, said:

Poate la alte limbaje de programare nu ai nevoie  de cunostiinte hardware.Paradoxal ca sa intelegi limbajele  din familia C, trebuie sa ai cunostiinte de baza despre cum functioneaza  registrele unui procesor si stiva memoriei.
Altfel nu o sa intelegi cum functioneaza notiunile de baza:adresa, pointeri si aritmetica pointerilor
Pentru asta nu e nevoie de semestre intregi de studiu al arhitecturii calculatoarelor cum se face la facultate. Cursuri complet inutile. Nu le folosesti la nimic.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 vyctoras1985, on 06 martie 2017 - 07:50, said:

ce altceva pe langa lectiile propriuzise de c++ imi trebuie?
Invata notiunile de limbaj, apoi fara sa vrei vei folosi biblioteca standard, pe urma altele si uite asa, curiozitatea si nevoia te va impinge sa cauti despre sisteme de operare si API-urile acestora, despre cum functioneaza un hardware etc. Nu iti propui din start sa le intelegi si studiezi in paralel, ci pas cu pas, in mod natural. Doar ca tu n-ai rabdare!

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 09:33, said:

Cursuri complet inutile. Nu le folosesti la nimic.
Daca tu nu ai tangenta in munca de zi cu zi cu astfel de notiuni, nu inseamna ca-s inutile si nu folosesc altora!

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 09:58.


#9
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 09:33, said:


Pentru asta nu e nevoie de semestre intregi de studiu al arhitecturii calculatoarelor cum se face la facultate. Cursuri complet inutile. Nu le folosesti la nimic.
Pt cei care au doar că hobby trecator programarea , evident că nu le trebuie facultate de profil.Însă pt cei care vor sa devina ingineri de sisteme de calcul dar și pt cei care se i-au in serios , ce oferă facultatea este doar o introducere.Pt aceastia din urmă este doar o chestiune de timp până când vor interfață cu hardware-ul

Edited by lightpoint, 06 March 2017 - 10:09.


#10
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 09:57, said:

Daca tu nu ai tangenta in munca de zi cu zi cu astfel de notiuni, nu inseamna ca-s inutile si nu folosesc altora!
Daca ai facut Facultatea de Calculatoare sau ceva asemanator si lucrezi in domeniu sau cunosti pe cineva care lucreaza in domeniu, spune-mi cat la suta din cursurile de la facultate are nevoie la locul de munca ? Daca punem toate cursurile care au legatura cu hardware: de la tranzisor pana la mutliplexoare si tot ce tine de sisteme digitale, cat la suta din aceste pagini le feolosesti efectiv la locul de munca ? Spune un procent.

 lightpoint, on 06 martie 2017 - 10:07, said:

Pt cei care au doar că hobby trecator programarea , evident că nu le trebuie facultate de profil.Însă pt cei care vor sa devina ingineri de sisteme de calcul dar și pt cei care se i-au in serios , ce oferă facultatea este doar o introducere.Pt aceastia din urmă este doar o chestiune de timp până când vor interfață cu hardware-ul
Doresc un exemplu concret de curs de la facultate care are legatura cu hardware si care l-ai folosit efectiv la locul de munca.

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 10:42.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu m-am dus pe calea hardware. Dar unii, cati or fi ei, au ajuns si in proiectare circuite. Eu, pe calea software, printre altele, doar interfatez niste dispozitive cu PC-ul, mai pun si un tranzistor in schema, mai lucrez cu specificatiile unui IC, mai scriu un driver, povesti din astea. Iar meseria am deprins-o din facultate, plecand de la acele cursuri si nu numai (eram pasionat de electronica din liceu dar pe analogic si radioamator).

#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 10:42, said:

Doresc un exemplu concret de curs de la facultate care are legatura cu hardware si care l-ai folosit efectiv la locul de munca.
La primul job au fost:
analiza si sinteza dispozitivelor numerice(partea de proiectarea circuitelor logice combinationale), semnale circuite si sisteme  din "Teoria Semnalelor",  sisteme de operare din familia  GNU/Linux(configurarea si recomplilarea kernelului de linux, etc), programarea microprocesoarelor (Atmel AtMega), programarea in C, sisteme de achizitii de date, prelucrarea datelor experimentale, teoria sistemelor,  traductoare si sisteme de masurare, automate finite deterministe, sisteme de reglare automata(SRA-urile).

Edited by lightpoint, 06 March 2017 - 11:14.


#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 neagu_laurentiu, on 06 martie 2017 - 09:57, said:

Invata notiunile de limbaj, apoi fara sa vrei vei folosi biblioteca standard, pe urma altele si uite asa, curiozitatea si nevoia te va impinge sa cauti despre sisteme de operare si API-urile acestora, despre cum functioneaza un hardware etc. Nu iti propui din start sa le intelegi si studiezi in paralel, ci pas cu pas, in mod natural. Doar ca tu n-ai rabdare!
La facultate le studiezi in paralel pt un motiv totusi.
Se leaga toate intre ele

#14
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 lightpoint, on 06 martie 2017 - 11:03, said:

La primul job au fost:
analiza si sinteza dispozitivelor numerice(partea de proiectarea circuitelor logice combinationale), semnale circuite si sisteme  din "Teoria Semnalelor",  sisteme de operare din familia  GNU/Linux(configurarea si recomplilarea kernelului de linux, etc), programarea microprocesoarelor (Atmel AtMega), programarea in C, sisteme de achizitii de date, prelucrarea datelor experimentale, teoria sistemelor,  traductoare si sisteme de masurare, automate finite deterministe, sisteme de reglare automata(SRA-urile).

La programarea PIC-urilor intr-adevar ai nevoie sa intelegi hardware. Dar ma intreb cati programeza circuite integrate ?
La programarea in C, nu ai nevoie sa cunosti arhiterctura calclatorului. Pointerii si adresele de memeorie le poti intelege si fara sa intri in cele mai mici detalii despre magistrale, multiplexoare/demultiplexoare, etc.
La Teoria Sistemelor nu se face hardware, se face fizica amestecata cu matematica, tot felul de exemple de gandire abstracta, in nici un caz nu le folosesti la programare. Pt ca despre programare vorbim.
La Teoria Semnalelor, la fel, nu ai ce sa folosesti de acolo la programare.
Din tot ce ai scris, sunt de acord ca la Circuite Intergrate Programabile ai nevoie de hardware. Oare cine mai programeaza PIC-uri in ziua de azi ?

Edited by PlatonX, 06 March 2017 - 11:32.


#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 10:42, said:

Daca ai facut Facultatea de Calculatoare sau ceva asemanator si lucrezi in domeniu sau cunosti pe cineva care lucreaza in domeniu, spune-mi cat la suta din cursurile de la facultate are nevoie la locul de munca ? Daca punem toate cursurile care au legatura cu hardware: de la tranzisor pana la mutliplexoare si tot ce tine de sisteme digitale, cat la suta din aceste pagini le feolosesti efectiv la locul de munca ? Spune un procent.


Doresc un exemplu concret de curs de la facultate care are legatura cu hardware si care l-ai folosit efectiv la locul de munca.
E ca si cum ai spune "de ce fac la scoala matematica, romana, engleza, chimie, fizica daca eu vreau sa fiu programator, fizician, medic etc"
Si totusi ai nevoie de toate. Nu ai nevoie sa fii expert in toate, dar nu se pune problema sa nu fie utile pt devoltatea ta, a modului de a gandi, intelege etc

#16
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 PlatonX, on 06 martie 2017 - 11:31, said:

La programarea in C, nu ai nevoie sa cunosti arhiterctura calclatorului. Pointerii si adresele de memeorie le poti intelege si fara sa intri in cele mai mici detalii despre magistrale, multiplexoare/demultiplexoare, etc.
C-ul a fost proiectat pentru intefatarea cu hardware-ul.C-ul a fost proiectat de ingineri electronisti si nu informaticieni.C-ul a fost proiectat efectiv ca sa vorbesti cu hardwareul.Bine daca vrei poti s-o faci si in assembly dar inseamna sa fii putin cam masochist.
Intotdeauna cei care vor vedea cum intefateaza C-ul cu hardware-ul vor vedea cu alti ochi acelasi program C pe care l-au vazut inainte de interactiune.

Quote

La Teoria Sistemelor nu se face hardware, se face fizica amestecata cu matematica, tot felul de exemple de gandire abstracta, in nici un caz nu le folosesti la programare.
Softwareul este un sistem. Si ca orice sistem are o functie de transfer.Determini functia de transfer a sistemelui si poti sa-i calculezi polii functiei de transfer.In functie de polii functiei de transfer
poti sa-i determini entropia sistemului.Adica poti sa determini  conditiile cand acel software este stabil si conditiile care determina ca acel software sa devina instabiil.

Pe de alta parte, hardware este si el un sistem, care poate fi abstractizat si modelat in Teoria sistemelor si rezulta sistemul abstract aferent.Apoi interactionam sistemul reprezentat de software cu sistemul
reprezentat de hardware in cadrul teorieii sistemlor si determinam matricea de  instablitate, s.am.d

Quote

La Teoria Semnalelor, la fel, nu ai ce sa folosesti de acolo la programare.
teoria semnalelor ma invata si sa gandesc dar si sa modelez semnalele.In functie de tipurile de semnale, pe baza disciplinei respective, imi rezulta digraful starilor finite.Pe baza digraful starilor finite
folosind o alta discplina ( ASDCN-ul) imi modelez tipul de automat finit deterministic de care am nevoie.In functie de aceatea imi proiectez circuitele cu porti logice(minimizate si optimizate numai in porti NAND).Pe baza circuituilui rezultat aplic algebra booleana si imi scot forma minima disjunctiva a circuitului cat si forma minima conjuctiva a circuitului. Pe baza acestor functii imi creez programul aferent in limbajul C( cu operatorii bitwise ).Dupa care fac deploy pe un chip Atmel/Atmega. Et voila dispozitivul numeric creat de tine functioneaza. Si toate astea plecand de la teoria semnalelor.

PS: fara teoria semnalelor , cum poti sa faci tu debugging la semnalul de output al unui circuit hardware , atunci cand aplici la intrare un semnal Dirac-Delta, numai tu stii.

Edited by lightpoint, 06 March 2017 - 12:02.


#17
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

 unbrutus, on 06 martie 2017 - 11:31, said:

E ca si cum ai spune "de ce fac la scoala matematica, romana, engleza, chimie, fizica daca eu vreau sa fiu programator, fizician, medic etc"
Si totusi ai nevoie de toate. Nu ai nevoie sa fii expert in toate, dar nu se pune problema sa nu fie utile pt devoltatea ta, a modului de a gandi, intelege etc
La scoala generala faci de toate pt ca de asta sw enumeste generala. La liceu e normal sa faci specializare si la facultate exact ce folosesti la locul de munca. Altfel, vei ajunge in fata angajatorului fara sa stii sa faci ce are el nevoie si vei fi refuzat pe bada rulanta la interviuri. Pt ca ai invatat psihologie, chimie, fizica etc. la facultatea de Inginerie - Automatica si Informatica inloc sa dezvolti un proiect concret care sa faca ceva practic si cu care sa iti dezvolti abilitatile de programare.
Am ajuns sa facem la Facultatea de Inginerie materii precum Psihologie si Marketing. Ti se pare normal ?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Un inginer, in functie de ce rol are, lucreaza si cu altii in subordine, deci are nevoie si de pshihologie. La fel si cu vanzarea in mod optim si productia asemenea, deci notiuni din marketing.

Edited by neagu_laurentiu, 06 March 2017 - 11:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate