Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Academia Fortelor Terestre

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.03.2017
Salut sunt nou pe acest forum. Vreau sa intru la Academia Fortelor Terestre dar am unele nelamuriri. Din cate am inteles dupa ce termini academia ai loc de munca asigurat ca sublocotenent in cadrul Armatei Romane. Problema e ca nu stiu ce face un sublocotenent, dupa ce termini academia care e treaba ta ca sublocotenent in cadrul armatei? Care este salariul si ce trebuie sa faci pentru a promova la gradul de locotenent?

Astept raspunsuri serioase.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Fiind cel mai mic grad din categoria ofiterilor, ca orice ala mai mic din orice meserie. Duce greul. Va avea in subordine o grupa de ostasi pe care o scolarizeaza in arma sa.
Promovarea se face la fapte deosebite inainte de termen sau cand vine acel termen, automat.

#3
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Ai belit coclenderul asta face un sublocotenent. Mai bine te angajezi soldat ca este mai sigur decat sa-ti iei toate scatoalcele de la superiori...iar in caz de razboi tu cu ostasii tai sunteti linia intai :)))

Edited by arbuneaionut, 05 March 2017 - 16:54.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Voi n-aveti un deja vu cu topicul asta? Eu am.

#5
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.03.2017

 arbuneaionut, on 05 martie 2017 - 16:52, said:

Ai belit coclenderul asta face un sublocotenent. Mai bine te angajezi soldat ca este mai sigur decat sa-ti iei toate scatoalcele de la superiori...iar in caz de razboi tu cu ostasii tai sunteti linia intai Posted Image))
Nu poti compara salariul unui soldat cu cel al unui sublocotenent

#6
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

 neagu_laurentiu, on 05 martie 2017 - 16:51, said:

Fiind cel mai mic grad din categoria ofiterilor, ca orice ala mai mic din orice meserie. Duce greul. Va avea in subordine o grupa de ostasi pe care o scolarizeaza in arma sa.
Promovarea se face la fapte deosebite inainte de termen sau cand vine acel termen, automat.
promovarea in armata se face la un anumit termen sau depui si un fel de test , o licenta ceva? altminteri nu imi inchipui ca ar putea exista promovare doar pentru ca " a trecut timpul si tre sa te facem mai superior"?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai ambele variante, depinde de grad. Detalii in statutul cadrelor militare, il gasesti pe net.

#8
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 28.11.2001

 neagu_laurentiu, on 05 martie 2017 - 16:51, said:

Fiind cel mai mic grad din categoria ofiterilor, ca orice ala mai mic din orice meserie. Duce greul. Va avea in subordine o grupa de ostasi pe care o scolarizeaza in arma sa.
Promovarea se face la fapte deosebite inainte de termen sau cand vine acel termen, automat.
Vezi dacă nu ai făcut armata?

Edited by badmania98, 05 March 2017 - 19:19.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Am facut insa nu e cazul aici sa intru aici in detalii: pluton, companie si alte organizari.

Edited by neagu_laurentiu, 05 March 2017 - 19:24.


#10
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 28.11.2001

 KloppToKop, on 05 martie 2017 - 16:46, said:

Problema e ca nu stiu ce face un sublocotenent, dupa ce termini academia care e treaba ta ca sublocotenent in cadrul armatei?
Astept raspunsuri serioase.
Caută un birou de informare-recrutare. Acolo îți vor răspunde la întrebările tale.
https://dmru.mapn.ro/pages/view/98

 neagu_laurentiu, on 05 martie 2017 - 19:23, said:

Am facut dar nu vrei sa intru aici in detalii: pluton, companie si alte organizari.
Atunci scrie măcar că conduce un pluton, nu grupă. Este elementar.

Edited by badmania98, 05 March 2017 - 19:29.


#11
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 KloppToKop, on 05 martie 2017 - 16:46, said:

Astept raspunsuri serioase.
gaseste-ti altceva pana mai ai timp.

#12
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 KloppToKop, on 05 martie 2017 - 17:31, said:

Nu poti compara salariul unui soldat cu cel al unui sublocotenent
Atunci du-te si devino sublocotenent. Mai stiu un talalau care si-a dorit enorm sa devina politist local si cand a ajuns a stat NUMAi 2 luni ca spunea el ...este bataie de joc. Credea ca-i dau aia masina si telefon de servici ...sau cine stie ce mai era in mintea lui... si in realitatea l-au pus paznic in parcul monument iarna pe ger
La fel si tu... crezi ca dupa ce ai sa inveti in draci ca sa ajungi sublocotenent te pun aia pe butoiul cu varza ca sa supraveghezi soldatii?... s-ar putea pentru banii aia care crezi tu ca-s mai multi... sa faci efort dublu decat soldatul si nimeni sa nu se gandeasca la studiile tale. Toate boacanele din unitate o sa pice pe tine

Acum am vazut si unde vrei sa dai in armata... la fortele terestre : ))) macar stii ce inseamna sau cu ce se ocupa oamenii aia? mai toti credeti ca armata este un loc cald cu salarii sigure si cand vedeti ce efort fac oamenii aia preferati sa fiti slugi la straini pe banii aia

Edited by arbuneaionut, 06 March 2017 - 07:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate