Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Estimare viteza si inregistrare auto in mars...

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am o mica problema. In cartierul meu se circula cu niste viteze ametitoare pe o limita de 30km/h. Se ajunge chiar la 120km/h.
Problema este ca aceasta strada, o linie dreapta dreapta de 1500ml, trece exact prin fata blocului, iar pericolul este incredibil de mare. Oricand poate iesi din scara blocului un copil neatent, care sa fie zburat de un vitezoman de asta teribilist de 18 ani cu BMW de 300cp.

Prin urmare, as dori sa solicit primariei sa monteze un limitator de viteza pe asfalt. Putem sa il montam noi, problema este ca nu avem voie sa facem acest lucru...
Pe langa cerere, ar fi bun un exemplu real. Mi-ar trebui o aplicatie care sa estimeze viteza reala a vehicolului, care vine din sens opus. Bineinteles ca trebuie sa fie poata inregistra toata treaba.

vreo idee?
Ce am gasit eu deocamdata, sunt niste lucruri complicate care detecteaza viteza avioanelor la decolare/aterizare, alte chestii pentru tenis sau baseball, dar nimic care sa ma ajute in mod real.

Nu conteaza platforma, poate fi IOS (ar fi perfect), Android, etc...

#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai de la 30 la 120 e o diferenta destul de mare. O simpla filmare ar fi de ajuns.

Viteza = distanta/timp. Atat distanta cat si timpul se pot aproxima din filmare.

PS: Filmezi de departe pentru a prinde in cadru atat masina care circula cat si reperele intre care se poate masura distanta.

Edited by baliosss, 05 March 2017 - 13:46.


#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
O sa blestemati saracia aia de limitator care vreti sa o puneti.

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Da, asta este varianta de rezerva... o sa fac o filmare normala daca nu gasesc ceva mai special...
Am zis insa ca este bine sa intreb inainte. L-am tot intrebat pe Google, dar nu prea mai intelege.

View PostSpeedDemon, on 05 martie 2017 - 13:46, said:

O sa blestemati saracia aia de limitator care vreti sa o puneti.

De ce spui asta?
A mai fost un limitator, care a fost scos de un idiot de primar, fara ca noi sa fim de acord cu treaba asta. S-a decis el asa deodata, sa le scoata pe toate din oras...
Imediat dupa ce a disparut, viteza a crescut enorm.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pt ca o sa treceti toata ziua peste el si o sa va saturati de el. Trebuie franat la 10 km/h la ora ca sa nu te zguduie o porcartie din aia.
Personal in afara trecerilor de pietoni de langa scoli nu cred ca au ce cauta astfel de limitatoare. De curiozitate, ai masina?
Asa eram si eu la 18 ani, dar faza ii ca ala o sa se mai maturizeze intr-un an doi si dar voi ramanesti cu limitatorul ala. Posted Image
Oricum nicaieri in afara de scoli din nou nu are ce cauta macar o limita de 30 km/h.

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Te duci afara, ca tot e frumos si masori la pas o distanta. Acum, stalpii de electricitate pot fi un reper, parca trebuiau sa fie la o distanta fixa unii de altii.
Iti iei ca reper stalpii si te pui pe filmat de la balcon, In cadru bagi si un cronometru. Cand vine bemveu' si trece prin fata primului stalp, apesi pe butonul de start al cronometrului. Cand trece si de al doilea reper, apesi pe cronometru sa-l opresti. Calculezi si vezi ce-ti da.
Mai poti incerca si o o sesizare pe la politie, sa vina sa-si faca norma de amenzi pe acolo, poate se mai potolesc.

#7
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Nu mai exista politie?

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View PostSpeedDemon, on 05 martie 2017 - 13:53, said:

Pt ca o sa treceti toata ziua peste el si o sa va saturati de el. Trebuie franat la 10 km/h la ora ca sa nu te zguduie o porcartie din aia.
Personal in afara trecerilor de pietoni de langa scoli nu cred ca au ce cauta astfel de limitatoare. De curiozitate, ai masina?
Asa eram si eu la 18 ani, dar faza ii ca ala o sa se mai maturizeze intr-un an doi si dar voi ramanesti cu limitatorul ala. Posted Image
Oricum nicaieri in afara de scoli din nou nu are ce cauta macar o limita de 30 km/h.

Bai, eu nu pot sa cred ca ai facut comentariul asta... m-ai lasat masca!
hai sa-ti raspund:

Da, am mai multe masini.
De ce trebuie sa fie o diferenta intre trecerea de pietoni din fata blocului meu si o scoala?! Sunt mai importanti copii cand sunt la scoala, decat atunci cand sunt acasa... ca nu inteleg?! Trecerea de pietoni este la 7ml de bloc.
Ce logica este asta, "se maturizeaza"... frate, tu gandesti ce spui?! Se maturizeaza dupa ce imi nenorocesc copilul, merci nu ma ajuta cu nimic. Si daca astia isi revin, nu cresc altii in locul lor?

Nu vreau sa imi mai raspunzi, aici este vorba despre o aplicatie, nu despre necesitatea de a monta un limitator de viteza, deci esti off toppic...

Edited by floraur, 05 March 2017 - 14:02.


#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostSpeedDemon, on 05 martie 2017 - 13:53, said:

Oricum nicaieri in afara de scoli din nou nu are ce cauta macar o limita de 30 km/h.
Care ar trebui sa fie limita intr-o zona rezidentiala?

View PostSpeedDemon, on 05 martie 2017 - 13:53, said:

Asa eram si eu la 18 ani, dar faza ii ca ala o sa se mai maturizeze intr-un an doi si dar voi ramanesti cu limitatorul ala.
Si la 18 ani nu poti omori un pieton sau cum? N-am inteles.

Edited by baliosss, 05 March 2017 - 14:04.


#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postanygel, on 05 martie 2017 - 13:57, said:

Nu mai exista politie?

O strada intr-un cartier, cine sa vina sa stea la panda? Nu pot avea pretentia sa stea un echipaj aici, in fiecare zi.

#11
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Eu as pune asa ceva peste tot : https://www.google.r...!8i6656!6m1!1e1

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Poate fi si ceva mai simplu... numai sa fie ceva!
Asta este strada Constantin Levaditti, se vede in foto. Estimati si voi cam cati copii sunt in blocurile astea si daca merita sa faci partie pentru toti figurantii prost crescuti!

Attached File  Captură de ecran din 2017.03.05 la 14.04.59.png   1.45MB   46 downloads

Edited by floraur, 05 March 2017 - 14:12.


#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostSpeedDemon, on 05 martie 2017 - 13:53, said:

Pt ca o sa treceti toata ziua peste el si o sa va saturati de el. Trebuie franat la 10 km/h la ora ca sa nu te zguduie o porcartie din aia.
Personal in afara trecerilor de pietoni de langa scoli nu cred ca au ce cauta astfel de limitatoare. De curiozitate, ai masina?
Asa eram si eu la 18 ani, dar faza ii ca ala o sa se mai maturizeze intr-un an doi si dar voi ramanesti cu limitatorul ala. Posted Image
Oricum nicaieri in afara de scoli din nou nu are ce cauta macar o limita de 30 km/h.
In Brasov sunt o groaza de limitatoare,acum pe timpul iernii le scot,dar urmeaza sa fie montate la loc.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca diferenta intre viteza cu care se circula si viteza maxima inpusa este chiar atat de mare, sunt suficiente cateva filmari, care sa cuprinda cat mai clar si pe o portiune cat mai mare fapta contraventionala.

Ulterior, se face o petitie pe care o semneaza cat mai multa lume care locuieste pe acea strada, si se trimite la consiliul local, alaturi de dovada video.

Totusi, cel mai probabil raspunsul o sa fie zero, din pacate.

Edited by Ann0nyym0us, 05 March 2017 - 15:54.


#15
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Baieti, aici este vorba despre aplicatie, nu despre ce vreau eu sa fac cu ea...

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu inteleg ce atata stres ca sa masori viteza alora. Te incalzeste cu ceva ca alearga cu 119 in loc de 110 km/h?

Locatarii si asociatiile de locatari de pe strada aia incepeti sa inundati primaria cu reclamatii si pana la urma vor face ceva, adica vor pune bumpere. Apoi va veti plange ca racerii tot alearga ca ocolesc bumperele alea si sunt si mai periculosi.
Si aici la mine in Pitesti alearga toata noaptea cu masini galagioase copiii baronilor si smecherilor locali, politia nu le face nimic, se face ca nu ii vede.
Si asa se intampla in orice oras.
Cand v-ati luat apartamente cu vedere la un bulevard mare la ce va asteptati, la triluri de privighetori si miros de iasomie?
Pe de alta parte copiii care traverseaza neatenti pot fi loviti si de aia care merg cu 50.
Ori va obisnuiti, ori va mutati.

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ai citit pe diagonala... ia uita-te pe harta aia si spune-mi ce mare bulevard avem noi in fata blocului.
Apoi intreaba-te daca exista bulevard cu limita 30km/h.

Inca o data, va rog sa raspundeti doar daca aveti idee despre o aplicatie. Daca nu, abtineti-va!

Nu exista aplicatia, ok inchidem thread-ul. O sa fac un film simplu si il atasez la o cerere comuna a locatarilor din zona. In rest, vorbim vorbe si facem posturi aiurea...

Edited by floraur, 05 March 2017 - 16:10.


#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postfloraur, on 05 martie 2017 - 16:01, said:

Baieti, aici este vorba despre aplicatie, nu despre ce vreau eu sa fac cu ea...

O aplicatie care sa masoare viteza unui vehicul, si sa ruleze pe telefon, nu cred ca exista. Tu vrei practic sa-ti transformi telefonul intr-un radar, precum cele de pe masinile de politie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate