Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Loganu' lu Kokoshmare 0.9 TCE

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
871 replies to this topic

#469
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am ajuns la viteza asta mai degraba din plictiseala pentru ca A2 este una dintre cele mai plicticoase sosele posibil.

Aseara a dat harnicia in mine mai de nevoie avand in vedere vremea de afara si am purces la curatarea de gheata si zapada de pe toata masina.
Am lasata totodata masina sa se raceasca cat se poate de mult astfel incat sa se duca toata umezeala si sa nu apara gheata la chedere.
Rezultatul - in dimineata asta am plecat ca boierul in vreme ce alti adormiti abia reuseau sa ciopleasca gheata de pe geamuri
Attached File  20180318_231142.jpg   1.19MB   115 downloads

#470
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

View Postandrew1980, on 18 martie 2018 - 22:21, said:

Oameni mai ipocriti, pe cuvantul meu de onoare, nu ati avut ce sa comentati si v-ati legat de viteza lui, pe care sunt sigur ca l-a atins sa vada si el odata in viata cum merge si a redus dupa...asta e, legea ii lege si Romania este o tara tare respectuoasa, unde orice lege ii cuvant sfant si tinut ca la carte de catre toti cetatenii lui,  si numai "descreierati vitezisti ca si colegul " il mai practica foarte rar... sa aduca cineva un camion de pietre si sa aruncam spre el cu totii pana ne obosim...

Nu a fost prima data Posted Image

View PostKokoshmare, on 19 aprilie 2017 - 11:00, said:

Alimentat de la OMV din Sebastian cu Calea Rahovei, au scumpit bajetzii benzina.
Initial vroiam sa merg doar cu 110-120 sa vedem consumul dar m-am plictisit si I-am dat talpa asa ca am mers cu 150-170. Dupa Drajna incolo a inceput o ploaie pana pe la Cernavoda si am lasat-o mai moale.

Nu ma supara ca se merge cu viteza. Pe Autobahn ma dau la o parte cand vad ca omul vine cu viteza din spate. E dreptul lui sa mearga cu viteza, sa mearga cu 400 km/h daca il tine si i se permite. Aici am deschis un topic unde imi exprimam dorinta ca limita de viteza pe autostrazile Romaniei sa creasca la 140/150 km/h.

E insa trist ca nu se respecta legea: mai depasim viteza, mai aprindem farurile de ceata, mai depasim pe linia continua si uite asa ajungem tara cu cele mai multe accidente mortale in UE si cu soferi nervosi si stresati zi de zi.

Edited by Bursul, 19 March 2018 - 14:56.


#471
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Toti se cred lupi moralisti si daca mergi cu ei in trafic ai senzatia ca traiesti filmul Taxi pe viu...

Am profitat si eu de autostrada goala, ora potrivita sa nu fie urma de politist si am fript-o fara sa vreau, la modul ca pana la 160 nu am simtit ca am accelerat si daca tot am ajuns la viteza aia am decis sa-i dau "blana" si sa vad unde se opreste, limitarea a intrat la 183km/h pe Waze si 190 pe ceas, in mod suspect masina s-a simtit stabila la viteza aia cu toate ca aveam vand lateral, dar nu mai ma auzeam in habitaclu sii consumul instant statea la 10%.

@Kokosh, s-au deschis usor usile cu toata ploaia asta inghetata?
Urmeaza sa iau Duster si la acela am vazut ca au lasat chederele expuse precum la Logan si pare un risc suplimentar de inghet.

La Duster voi regreta 100% dupa dinamica si tinuta de drum de la CT, dar si cand voi vedea facturile de mentenanta voi spune ca am ales ceva din categoria smart-buy si nu luxury.

Edited by connectorxp, 19 March 2018 - 22:16.


#472
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am facut acelasi tratament si aseara. In cateva minute ies afara la zapada sa mi-o bag in Elsa si in Olaf


#473
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am dat putina zapada de pe ea fata de altii. Aderenta pe stradute a fost mult mai buna datorita dezghetului din timpul zilei de ieri si zapezii cazute ulterior
Attached File  20180320_070139.jpg   1.49MB   108 downloads

Attached Files


Edited by Kokoshmare, 20 March 2018 - 08:06.


#474
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View PostDannyMC, on 18 martie 2018 - 14:09, said:

Mie asta mi se pare interesant! La mine, aceeasi masina, acelasi motor, dar fabricat 2015, diferenta este intre 4 si 6 km/h, indiferent de viteza. Ma gandesc sa nu fie mai degraba o intarziere de update a vitezei la Waze!

aveti aceleasi roti amandoi? 15? ca stiu ca unele au si pe 16 si de aici mai poate fi o mica diferenta.

dar cel mai imporant, ai verificat si la viteze d-astea mari? peste 150-160 real?

#475
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Eu am rotile clasice pe 15! Am verificat, la 175 pe bord aveam intre 169 si 171 pe Waze!

Edited by DannyMC, 21 March 2018 - 18:54.


#476
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Am spalat-o si curatat-o dupa zilele trecute care si-au lasat urmele. Tocmai bine pentru visoclul de maine
Attached File  20180322_121719.jpg   1.24MB   110 downloadsAttached File  20180322_121728.jpg   1.32MB   112 downloadsAttached File  20180322_110445.jpg   1.09MB   110 downloads

Edited by Kokoshmare, 22 March 2018 - 15:04.


#477
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postconnectorxp, on 19 martie 2018 - 22:14, said:



@Kokosh, s-au deschis usor usile cu toata ploaia asta inghetata?
Urmeaza sa iau Duster si la acela am vazut ca au lasat chederele expuse precum la Logan si pare un risc suplimentar de inghet.

Vezi mai sus precautiile pe care le iau ca sa evit inghetul la chedere

#478
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Cea mai buna solutie de a pastra masina curata pentru dimineata (pentru mine): ii pun husa cand ajung acasa.
Dimineata doar scutur la repezeala husa de zapada depusa si masina e brici.
Geamuri curate, intreaga masina curata.
Cateodata mai am o pojghita subtire de gheata pe geamuri, daca masina a fost uda la punerea husei.
Dar e foarte subtire, se ia imediat.

#479
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009
Dar la cat de fragila e vopseaua la Dacia, cred ca intr-un an maxim de pus husa, scos husa, trebuie revopsita! Posted Image

View PostKokoshmare, on 22 martie 2018 - 17:16, said:

Vezi mai sus precautiile pe care le iau ca sa evit inghetul la chedere
Eu ii dau toamna cu solutie pentru chedere si nu s-au lipit niciodata!

Edited by DannyMC, 22 March 2018 - 18:19.


#480
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
NU se recomanda sa pui husa pe masina. Provoaca o ruginire mult mai rapida si, in plus, datorita vopselei moderne pe baza de apa iti zgarie fin toata masina si trebuie sa o polisezi. De asemenea, cred ca este o greseala sa o speli inainte de inghet si zapada...Dar, bineinteles, este doar parerea mea.

#481
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu inteleg de ce ar provoca o ruginire mai rapida. Ma gandesc ca daca vopseaua nu sta cu gheata pe ea, e mai bine. Adica gheata aia cred ca afecteaza cumva vopseaua si tabla. Nu e un capat de tara, dar, din cate stiu, e recomandat daca e posibil sa fie cumva protejata.

#482
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cum Romania nu e o tara curata (am circulat pe ploaie sute de kilometri in USaA si nu s-a pus fir de murdarie pe masina) intra tot felul de mizerii sub husa si cu ajutorul vantului va avea un efect abraziv asupra caroserieriei. In plus, daca se formeaza condens si temperatura scade sub 0 grade, se poate lipi de masina prin inghetare si atunci afectezi vopseaua cand incerci sa o inlaturi.

Nu stiu cum e la alte masini dar la japoneza mea a inceput sa sara vopseaua, combinatia de sare si nisip pe drumuri plus vopsea pe baza de apa isi fac efectul.

#483
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pa a mea nu se pune problema de ruginire mai rapida caroseria e complet galvanizata.
De obicei caut sa dau cu apa pe masina la serviciu, inainte de plecarea spre casa, sa nu am zapada mare pe ea.
Cand ajung, am cativa fulgi, in caz ca ninge ... dau cu peria la repezeala si pun husa.
Consider ca e mult mai bine protejata vopseaua asa, decat sa se stranga multa zapada pe toată masina, si dimineata sa ma chinui sa o dau jos; pe langa chin, problema e ca vor aluneca de pe masina si bucati mari, eventual cu gheata sub ele, care sigur fac mai mult rau decat husa pusa eventual pe ud.
Nici eu nu sunt atat de cretin sa pun husa peste masina in conditii de jeg, nisip, etc ...

#484
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Acu vreo doi ani mi-am luat o husa jmekera, mama-mama, eram tare mandru de ea. Si la prima ploaie am pus-o, mai cu injuraturi mai cu blesteme. Dimineata cand am dat-o jos, era evident uda si si facuta morman , iar am bagat injuarturi pana cand am dus-o inapoi in casa si am aruncat-o intr-un colt. Si atat de bine am aruncat-o atunci incat nici acum nu stiu unde dracu e. Am gasit cutia dar husa canci

In alta ordine de idei in seara asta mi-am luat a doua busitura pe spate. Stateam eu cuminte la stop si deodata vine in spate un camion d-asta cu cupa de la deszapezire. Cand da se puna verde bang, ma zgaltaie lovitura. Ma lovise cu cupa din fericire cu muchia de cauciuc. Am o stersatura sa vad maine pe lumina cat e de nasoala ca pe intuneric nu pare mare lucru. A coborat omu, imi pare rau domnu, am luat picioru prea devreme , v-o facem la polish noi la garaj. Ce dracu era sa ma cert in ninsoare, am dat din mana si am plecat.

LE. Mi-am adus aminte de o husa si mai smechera cu aer comprimat care formeaza un balon protector. Am vazut-o la SIAB, am zis ca iau dar nu am mai vazut la vanzare pe unde m-am perindat

Edited by Kokoshmare, 22 March 2018 - 22:52.


#485
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
M-am programat la Auto Serus din bvd. Timisoara pe 10 aprilie la revizia de un an. Are acum masina 18513 km. Costul estimat cu toate materialele incluse ar fi de 600 de lei.


#486
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ai optat pentru garantia extinsa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate