Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Renovare Casa Veche

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
aisman

aisman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.12.2012
Salutari tuturor. De ceva timp ma tot gandesc sa imi renovez casa in care locuiesc.
Vreau sa mentionez ca am 27 de ani si locuiesc singur deocamdata. Casa este in curte comuna cu casa parintilor mei. Deoarece nu aveam canalizare pe strada am tot amanat constructia baii in casa mea, eu folosind baia din casa parintilor care este legata la fosa septica.

Recent au bagat si canalizarea si m-am hotarat sa imi fac o baie si o bucatarie mica, casa fiind constructie veche, renovata, dar fara baie si bucatarie in aceasta cladire. M-am tot gandit ce si cum sa modific dar nu am nici o idee care ar fi si practica si sa arate OK asa ca va cer ajutorul.

Casa dispune de 3 sau 4 camere depinde cum o privesti, un hol, living si o camara, dar este asezata destul de ciudat. Ideile care le aveam eu au nevoie de multe sparturi, infundat de usi, facute altele si nu stiu daca merita.  Pe viitor s-ar putea sa imi construiesc alta, deoarece teren as avea dar nu dispun de banii de o constructie noua + finisaje. Nici nu as vrea sa investesc in aceasta cladire bani cu care as putea sa construiesc alta.

Am facut si un desen de incepator pentru a va face o idee de asezarea incaperilor.
Vreau sa renunt la o camera sau puteti sa imi dati ideile voastre
Atasez si o poza, sper sa fie ok
Multumesc

Attached Files



#2
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Foarte ciudata asezarea camerelor. Parerea mea e ca poti folosi camera de langa cazare pentru a amenaja baia. Trebuie sa ii decupezi un geam micut neaparat.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ai putea sa pui și ceva dimensiuni, nu de alta dar de unde sa știm cat are o camera?
Poate abia te încadrezi la living...
Interesant holul ala, asa în mijlocul casei...
Camera de lângă "cazare" e buna ideea doar ca nu are acces la ea, de aia zic ca ar trebui ceva dimensiuni..
Acum vad ca camera de lângă "cazare" e cămară de fapt, mergi la următoarea, cea de lângă birou.

Edited by ddaannii, 01 March 2017 - 00:04.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ddaannii, on 28 februarie 2017 - 23:58, said:

Interesant holul ala, asa în mijlocul casei...

...care nu are acces!

#5
aisman

aisman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.12.2012
Holul chiar e ciudat. Initial casa era mai mica, fara living, fara camara si camera de cazan. Toate au fost adaugate/construite mai "recent" sa zic de mai bine de 10 ani. Livingul initial a fost o terasa uriasa acoperita, dupa care s-a inchis si a devenit living. Ma gandeam la varianta: din camera 4x3 sa fac bucataria si din camara sa o impart in jumatate si sa o fac baie, dar nu da prea bine baia langa bucatarie(parerea mea). Update cu dimensiunile aproximative

Attached Files


Edited by aisman, 01 March 2017 - 00:47.


#6
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,
as lasa cum ai facut tu dar cu urmatoarele modificari:

- usa de la baie mutata in coltul dinspre living(pe peretele pe care ai figurat-o tu),deschiderea ei se pastreaza cum ai aratat-o tu.
- din camara as lasa doar 2 pe 2 m, de la actuala usa spre cazan si spre baie.
- facut  hol de 2 pe 1 m de la usa de care am zis mai sus si pina la baie, cu  o usa  spre baie cu deschidere pe peretele din stinga  spre interiorul baii.

Edited by gabimilo1, 01 March 2017 - 12:24.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
Indiferent de solutia aleasa de tine trebuie sa tii cont ca legal si teoretic ai nevoie de autorizatie de construire,avand in vedere cu tu doresti bucatarie si baie.
Pana acum ai primit sfaturi doar pentru baie.Vad ca de bucatarie au uitat toti.
Banuiesc ca doresti constructie noua nu transformari,pentru ca ai amintit si de faptul ca ai teren destul.

#8
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

@adisz, mie unul mi s-a parut ok bucataria asa cum a aratat-o initiatorul in ultima schita, de aceea n-am mai dat sfaturi.
eu am inteles ca vrea transformari si nu construcție noua, mai trebuie autorizații?

vad ca initiatorul nu mai zice nimic.

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cel mai simplu este cu împărțirea holului actual în doua, partea dinspre exterior sa fie transformată în baie, iar pe partea cealaltă , mutată ușa de la camera, cu demolarea unei părți a peretelui.
Camera de lângă cămară sa fie amenajată ca bucătărie , fără modificare.

#10
aisman

aisman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.12.2012
Multumesc pentru sfaturi. Nu am mai apucat sa intru pe forum, fiind ocupat cu serviciul.
Da, momentan doresc sa renovez putin casa actuala, neavand fonduri suficiente pentru casa noua, si nu vreau sa construiesc pe ea ani buni, si sa o tin in rosu.

Deci cam asa va ramane atunci planul + un hol
Daca cumva va mai vin idei sunt deschis si la alte modificari. Ma voi apuca cum incepe sa se incalzeasca putin vremea :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate