Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cat de fixe sunt ratele fixe?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Stiam ca ratele fixe sunt fixe pe toata durata contractului, adica ce apare pe desfasuratorul primit de la banca, pai aia platesti.
Am vorbit cu un prieten de familie si mi-a spus ca i-au crescut ratele fixe din cauza la robor, acum nu stiu daca sa il cred? Roborul afecteaza ratele fixe? Atunci de ce mai sunt promovate ca fiind rate fixe?
Sau prietenul respectiv a semnat gresit si nu are rate fixe?

Asa ca intrebarea este? Ratele fixe pot sa fie afectate de robor, se pot modifica? indiferent de motiv?

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in mod normal nu, ratele fixe sunt fixe. ca altfel le zicea variabile.

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poate e vorba de rate egale, nu fixe, daca rata e legat de robor clar ca e variabila

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Pai citesti contractul si vezi cat sunt de fixe. Ratele fixe nu variaza cu ROBOR-ul.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Sunt fixe in sensul ca platesti aproximativ aceasi suma si nu mai mult la inceput si mai putin la sfarsit. Dar sunt conditionate de ROBOR.

Rate fixe care nu sunt conditionate de ceva variabil vor avea aceasi valoare de plata lunara pe toata perioada creditului. De ex. 12 rate fixe cu DAE 0% in cazul cumpararii cu cardul de credit la comerciantii parteneri. (1200 lei in 12 rate cu DAE 0% inseamna 100 de lei pe luna)

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cred ca incurcati ratele fixe cu dobanda fixa si variabila.

La rate fixe poate varia dobanda ceea de duce la variatia perioadei de rambursare dar pot fi rate fixe cu dobanda fixa unde nu variaza nimic daca sunt in lei sau variaza in functie de cursul de schimb al monedei in care este facut creditul.

Edited by arg, 28 February 2017 - 10:12.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Creditele pe termen mediu şi lung nu se fac cu rate fixe dar pot fi mixte, în sensul că pentru o anumită perioadă, ratele sunt fixe după care devin variabile. În contract trebuie să fie foarte clar stabilit acest lucru.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca "rate fixe" e o expresie populara. Exista dobanda fixa si rate egale.
Daca esti legat de Robor care e variabil (f. mic in prezent), se va modifica scadentarul la fiecare modificare de Robor.

#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
la prima casa creste in functie de robor, dar putin..variaza cu - / + 50 lei la fiecare 3 luni.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postoverseas, on 28 februarie 2017 - 10:34, said:

Cred ca "rate fixe" e o expresie populara. Exista dobanda fixa si rate egale.
Daca esti legat de Robor care e variabil (f. mic in prezent), se va modifica scadentarul la fiecare modificare de Robor.
corect, si eu m-am incurcat in rate fixe Posted Image

#11
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Eu am sarit repede sa intreb pe internet, adica ma uitam la prietenul respectiv si ma gandeam ca am si eu rate care ar terbui sa fie fixe, ca din cauza asta am si facut creditul... sa fie ratele fixe.
Altcumva luam rate flexibile cu o dobanda mult mai mica si asteptam dupa banca...

Edited by _NeXUS-, 28 February 2017 - 10:52.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nu va mai luati dupa denumirile puse de banci. multe dintre ele sunt puse anume ca sa induca in eroare. cititi contractul, acolo ar trebui sa fie explicat ce intelege prin fix banca respectiva.

#13
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Formulele din contracte mai precis. Pe termen lung cam greu de gasit ceva care sa nu aiba ROBOR sau EURIBOR, trecut pe acolo.

#14
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Eu am asa ceva https://www.bcr.ro/r...nale/divers-bcr
Scrie rate lunare fixe.
Daca se considera promo puteti sa scoateti link bcr.

#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Apasa pe butonul Calculator rate si in pagina urmatoare apare cuvantul magic:ROBOR
-------------------------------------
*Calculul estimativ realizat prin intermediul calculatorului de rate online este orientativ și nu are valoare contractuală.
28/02/2017
Valoare dobândă anuală: 10,49%
*Valoarea indicelui de referință Robor folosit în calculul de mai sus este cea aferentă ultimei zile lucrătoare din luna precedentă. În cazul creditelor garantate cu ipoteci imobiliare clientul va suporta cheltuielile de constituire şi publicitate a garanţiilor, asigurarea de imobil (după caz)

#16
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Deci sa inteleg ca am rate fixe care nu sunt fixe?

Este credit de nevoi personale fara vreo garantie.

#17
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Citeste contractul semnat si vezi ce scrie acolo. E singurul care te poate lamuri. Sau pune o poza aici acoperind datele personale si vei primi raspunsuri concrete.

#18
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
ok, o sa caut partea de rate fixe

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate