Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat de fixe sunt ratele fixe?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Am atasat un exemplu. Cam asa ar trebui sa scrie si in contractul tau daca ai dobanda fixa.

Daca e cu dobanda variabila o sa vezi un calcul cu o marja fixa plus o valoarea ROBOR cand e calculata dobanda..

Attached Files

  • Attached File  ex.jpg   226.78K   25 downloads


#20
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Din cate inteleg din contract "Pentru rata dobanzii curente fixa
La data incheierii acestui Contract, rata dobanzii curente percepute de NOI, BCR, este cea mentionata in partea 1 din Contract la care se aplica, numai daca aveti prevazut express in partea 1, o reducere pentru perioada de si conditiile din partea 2. Sectiunea A.
6.2 Rata dobanzii curente este fixa si se va mentine constanta pe toata perioada de creditare.

Observ ca sunt 3 tipuri de credite/contracte,
Rate dobanzii curente fixa,
Rata dobanzii curente variabila
Rata dobanzii curente fixa si apoi variabila

Eu ma incadrez la 6.1 Dobanda curenta fixa.
Contractul fiind foarte general, paragrafe nu au ce cauta in el ca se adreseaza altor credite.

ROBOR/LIBOR/EURIBOR apar trecute in partea B. Pentru rata dobanzii curente variabile si apoi C. Pentru rata dobanzii curente fixa si apoi variabile.

La A. Dobanda fixa este doar ce am scris mai sus 6.1 si 6.2.

Durata credit 60 luni.
Dobanda curenta fixa 10.49% an.

Edited by _NeXUS-, 28 February 2017 - 14:17.


#21
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Esti ok, dobanda e fixa si ratele egale.

#22
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
Eu chiar m-am apucat si am citit contractul de credit, contract de servicii bancare pentru cont curent, contract de asigurare pe viata.
La dobanda nu m-am mai uitat ca scria fixa peste tot, chiar am rata mai mare din cauza ca este fixa, la variabila era dobanda mai mica.
Chiar si la ING dobanda fixa era mai mica, doar ca aveau comision de analiza si altele de tot pe acolo se ajungea, nu este diferenta mare intre ele.

Deci prietenul respectiv o avea dobanda fixa si apoi variabila, fiind vorba despre o rata mai mare la el, s-a simtit imediat, el a pus in cont suma necesara ratei si s-a pomenit cu telefon de la banca sa depoziteze in cont suma aferenta ratei.

Va multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate