Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achiziție placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Normal, de ce nu... intre h97 si z97 diferenta este irelevanta. Z97 suporta overclocking si posibilitatea se a face 2x8 pe pci express in loc de 1x16. In rest e identic cu h97.
Ambele suporta 6 usb 3.0, 6 sata 3, generatia 5 haswell refresh cpu etc...

Edited by andreic, 27 February 2017 - 16:24.


#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 durbala, on 27 februarie 2017 - 00:13, said:

Salut,am nevoie de câteva sfaturi pt alegerea unei noi placi de baza,trebuie sa fie matx si socketul 1150,placa trebuie sa fie compatibila cu un i5 4460 ,gtx 980,sursa sirtec 500 w ,8gb ddr3,hdd 1tb.Placa sa nu fie mai scumpa de 500 lei.

 andreic, on 27 februarie 2017 - 16:19, said:

Normal, de ce nu... intre h97 si z97 diferenta este irelevanta. Z97 suporta overclocking si posibilitatea se a face 2x8 pe pci express in loc de 1x16. In rest e identic cu h97.
procesorul ala nu suporta OC, sursa nu suporta 2 GTX 980 si nu are de ce sa-si ia 2 GTX 980 ca e un animal de placa.

asadar de ce sa investeasca intr-un Z97 daca nu poate/nu are nevoie sa se foloseasca de chestiile "extra"?

PS: cam ce faci cu 6 usb 3.0?

Edited by shmu, 27 February 2017 - 16:24.


#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 durbala, on 27 februarie 2017 - 16:16, said:

Deci asus z97m plus ar fi ok?
Nu merita sa cumperi Asus caci platesti prea mult brandul !
Alege Gigabyte H97M-D3H ca are tot ce iti trebuie.
Sau daca vrei un chipset [Z97] cu chestii extra, cumpara tot Gigabyte (GA-Z97P-D3) ca e mai ieftina.
Dar eu zic sa ramai la Gigabyte H97M-D3H, sau chiar ceva mai ieftin !

shmu said:

de ce sa investeasca intr-un Z97 daca nu poate/nu are nevoie sa se foloseasca de chestiile "extra"?
Ca piesele de pe ele sunt mai bune, mai robuste, mai fiabile.
Crezi sau nu, producatorii de placi de baza fac placi de baza ieftine si scumpe indiferent de chipset si dotari;
diferenta consta in piesele alea de pe placa de baza caci nu pun aceleasi piese pe toate si orice placi de baza !

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ba da ale dreaq piese... iti dai seama... astea de pe placile ieftine sunt prioiectate sa pice dupa 1-2-3 ani nu? sau cum ca nu inteleg.
ce inseamna mai durabile? cum observi lucru asta? cum faci diferenta intre niste condensatori de top sau unii mai banali?
cum faci diferenta la etajul de alimentare procesor daca nu faci OC? iti spun eu: nu ai cum.

nu mai recomandati asa chipset Z doar de "mama ce tari sunt alea si le recomand pe alea mai tari"... recomandati dupa nevoile cumparatorului. nu dupa dorintele voastre.

daca recomandai o placa ATX ca are posibilitati de expansiune, ca are 4 sloturi de ram, samd... da... dar ca are condensatori mai smekeri.. hai sa fim seriosi. ca are 6 usb 3.0? ce poti sa pui in atatea? si daca totusi gasesti ce sa pui (daca te chinui probabil), este aia o situatie reala???

#23
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 shmu, on 27 februarie 2017 - 12:53, said:

da un articol mai actual nu gasesti?


cam unde ai auzit.. asa de curiozitate... si despre care vorbim? tot de cele antice ca si articolul de mai sus, sau cele actuale care ofera cel mai bun raport pret/dotari?

personal am asrock de 6-7 ani (sunt la a 2-a prima fiind luata SH). nu am avut probleme si nu am auzit nici pe altii..

acu sa zici ca "am auzit ca sunt proaste".. si eu am auzit ca zen e varza.... dar oare e adevarat?
De la persoane care lucreaza in IT la o companie mare....

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 DIVX2006, on 27 februarie 2017 - 16:53, said:

De la persoane care lucreaza in IT la o companie mare....
si isi cumpara placi de baza consumer pentru business? adica le pun in workstations care ruleaza si 24/7? apai scuza-ma.. acu am inteles :))))
placile astea de baza, care le gasesti tu in magazin, sunt proiectate pentru utlizare moderata, nu non-stop...

daca nu le-au folosit personal, doar isi dau cu parerea.

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 shmu, on 27 februarie 2017 - 16:49, said:

ba da ale dreaq piese... iti dai seama... astea de pe placile ieftine sunt prioiectate sa pice dupa 1-2-3 ani nu? sau cum ca nu inteleg.
Sunt chip-uri ieftine si chip-uri scumpe.
Aprofundeaza subiectul despre VRM-uri !

Daca vrei citeste articlolul "VRM Guide" de pe sinhardware.com;
sau poti urmari explicatiile video pe youtube.
Hint, cauta Motherboard VRM Explanation Part 1: The VRM and PWM si ai sa afli ca producatorii placilor de baza pot cumpara chip-uri ieftine si scumpe.

Deci, daca vrei o placa de baza sigura alege anumiti producatori ce nu cumpara chip-uri ieftine !

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu gasest articolul de la tine. poti sa pui link direct ca nu vinzi nimic acolo...

si repet ca vad ca zici de vrm... NU FACE OC.

Edited by shmu, 27 February 2017 - 17:42.


#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Tu traiesti cu impresia ca daca acel articol e vechi, producatorii de placi de baza nu cumpara chip-uri (ISL6367, IR3567) ieftine ?
Atata vreme cat si la ora actuala se fabrica si se vand chip-uri ieftine [de proasta calitate] pt. placile de baza, evident ca producatorii cumpara cele mai ieftine chip-uri si le pun pe placile lor vanzandu-le mai ieftin decat concurenta; chiar daca au acelasi chipset si dotari.

Adevarata intrebare este:
ce producator de mobo cumpara si pune chip-uri ieftine pe produsele lor ?
Asus ? ASRock ? ECS ? Gigabyte ? MSI ?........

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
TOTI. garantat. sau NICI UNU... daca e asa evident ca se pun dinalea naspa... acu na... atat timp cat nu poti verifica tu, faptu ca citesti un articol scris de un gigel, nu poti emite teorii despre unul din cei mai mari producatori de placi de baza...

nu tot ce e scump e scump pentru ca trebuie sa fie scump... vezi intel ca tot discuti despre amd...
si in plus poti sa faci profit si prin cantiate, nu doar adaos mai mare.

#29
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

atat timp cat nu poti verifica tu,
Ba se poate, trebuie sa citesti modelul chip-urilor [ISL6367 sau IR3567] sa vezi care mobo e mai OK.
Insa eu nu am bani sa cumpar mai multe placi de baza ci diferiite chipset-uri la preturi diferite sa verific chip-urile alea.

De asta vine lumea aici si intreaba:
"ce placa de baza sa cumpar ?"

Iar eu i-am recomandat @initiatorului acestui topic Gigabyte H97M-D3H ca are tot ce ii trebuie lui.

#30
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
La modul cel mai serios acum, o placa de baza cu B85 sau H81 e suficient, asta daca nu sunt cerinte exceptionale din partea userului.

#31
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

 DIVX2006, on 27 februarie 2017 - 12:09, said:

Am auzit ca-s destul de proaste(MB-urile Asrock), dar banuiesc ca-i vorba de modele ieftine.
Off doamne , iara cu "am auzit" eu sunt utilizator de MB-uri  Asrock de cel putin 5 ani , si din 3 modele ce am avut nu am avut probleme cu nici una , in schimb una singura gigabyte si aia avea la probleme cu biosul de numa , deci eu trebuie sa inbteleg atunci ca toate placile de la gigabyte sunt varza

#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Patrocle_si_Lizuca, on 27 februarie 2017 - 18:11, said:

La modul cel mai serios acum, o placa de baza cu B85 sau H81 e suficient, asta daca nu sunt cerinte exceptionale din partea userului.
Pai userul acestui topic are cerinte !
El vrea ca placa de baza sa...

 durbala, on 27 februarie 2017 - 00:13, said:

...fie:
matx si socketul 1150,
placa trebuie sa fie compatibila cu un i5 4460,
gtx 980,
sursa sirtec 500 w,
8gb ddr3,
hdd 1tb.
Placa sa nu fie mai scumpa de 500 lei.

Deci ce placa de baza costa 500 Lei si are/poate ce isi doreste @initatorul ?

#33
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Pai o placa de baza cu B85 sau H81 sunt toate pe 1150, format mATX se gaseste frecvent, toate au cel putin un slot sata 3 , pci e lane la fel, si suporta cel putin 8 gb de ram, restul sunt detalii. Ca unu vrea asrock altul gigabyte sunt preferinte ale fiecaruia.
Daca vrei sa dai 500 lei pe o placa de baza iarasi nu e o problema, dar nu vad beneficiul unei astfel de achizitii.

#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 super8, on 27 februarie 2017 - 18:17, said:

Deci ce placa de baza costa 500 Lei si are/poate ce isi doreste @initatorul ?
hai ca iar ai dat-o in tampenii...
aia e configuratia lui, nu cerinte pentru o placa de baza. daca gandeai putin problema iti dadeai seama ca singura lui cerinta era sa fie "compatibila" cu toate componentele actuale.

apoi, a spus MAXIM 500. nu cred ca deranjeaza pe nimeni sa fie mai ieftina... incercati sa luati asta ca pe maxim... daca poate sa faca economie, ajuta-l sa faca economie, nu mai vorbi din articole citite pe net.

#35
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Pai o placa de baza cu B85 sau H81 sunt toate pe 1150, format mATX se gaseste frecvent, toate au cel putin un slot sata 3 , pci e lane la fel, si suporta cel putin 8 gb de ram, restul sunt detalii. Ca unu vrea asrock altul gigabyte sunt preferinte ale fiecaruia.
Daca vrei sa dai 500 lei pe o placa de baza iarasi nu e o problema, dar nu vad beneficiul unei astfel de achizitii.

#36
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 antrax_beta23, on 27 februarie 2017 - 18:12, said:

Off doamne , iara cu "am auzit" eu sunt utilizator de MB-uri  Asrock de cel putin 5 ani , si din 3 modele ce am avut nu am avut probleme cu nici una , in schimb una singura gigabyte si aia avea la probleme cu biosul de numa , deci eu trebuie sa inbteleg atunci ca toate placile de la gigabyte sunt varza
Au cazut ~10 buc din cam 100 buc.  Eu am Gigabyte-ul meu din 2007 si nu am avut nici cea mai mica problema.
O placa scumpa este o garantie a calitatii aproape de fiecare data. Una ieftina are putine sanse sa fie si durabila sau stabila in timp.
Si apropo de piese, pe alea ieftine sunt "rebuturile", toate componentele au clase de calitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate