Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Achiziție placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 DIVX2006, on 27 februarie 2017 - 18:36, said:

Au cazut ~10 buc din cam 100 buc.  Eu am Gigabyte-ul meu din 2007 si nu am avut nici cea mai mica problema.
O placa scumpa este o garantie a calitatii aproape de fiecare data. Una ieftina are putine sanse sa fie si durabila sau stabila in timp.
Si apropo de piese, pe alea ieftine sunt "rebuturile", toate componentele au clase de calitate.
deci imbecilii aia au cumparat placi consumer pentru utilizare buzinezz... acu.. intreaba-i daca au mai facut astfel de experimente si pe alte tipuri de placi sau doar pe asrock...

in primul rand rebutul nu se foloseste. tocmai asta e sensul cuvantului. REBÚT, rebuturi, s. n. Produs care nu corespunde condițiilor calitative stabilite prin standarde, norme interne, contracte etc. și care nu poate fi utilizat direct în scopul pentru care a fost realizat, reprezentând o pierdere economică.

trecand peste asta, placile de baza "mai scumpe" - cu chipset Z in discutia actuala, sunt sigur ca nu au aceleasi componente ca si placile cu chipset H spre exemplu, tocmai pentru ca Z-urile ofera chestii in plus.
asa ca oricum nu merge teoria cu piesele de calitate, B, C, samd (ca asa se "noteaza").

mai aveti alte teorii minune?

PS: ca sa-ti dai seama ce inseamna utilizare buzinezz, pc-ul meu de la munca sta aprins 24/7 si a luat pauza maxim o luna adunat. adica a functionat cam 30.000 de ore (da, trei zeci de mii de ore) din septembrie 2013 pana in prezent.

Edited by shmu, 27 February 2017 - 18:47.


#38
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
In DEX, la Rebut nu ai gasit si ghilimelele?Posted Image
Imbecilii aia au de respectat un buget de achizitii, nu ploua cu bani ca sa ia comp-uri ca al tau.Posted Image

#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
atunci imi pare rau pentru ei... dar NU trebuie sa cumperi placi de baza consumer pentru sisteme office.
si daca totusi o faci, apoi nu emite teorii cum ca sunt proaste si pica. le-au utilizat in scopuri pentru care nu au fost proiectate.

Edited by shmu, 27 February 2017 - 18:50.


#40
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Ca sa dam si exemple, ca vad ca discutiq tine la nesfarsit

http://www.emag.ro/p...s/pd/DKD4GBBBM/

Sau

http://www.emag.ro/p...3/pd/D3107YBBM/

ar fi doua exemple bune, fiecare cu plusuri sau minusuri deopotriva, eu am dat link de pe emaag insa se poate alege din magazinul preferaaat.

#41
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Pentru Word, Excel, Mail, etc, nu le-au folosit pe post de papusi gonflabile...ce dracului...Posted Image

#42
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Patrocle_si_Lizuca, on 27 februarie 2017 - 18:54, said:

Ca sa dam si exemple, ca vad ca discutiq tine la nesfarsit
http://www.emag.ro/p...s/pd/DKD4GBBBM/
Sau
http://www.emag.ro/p...3/pd/D3107YBBM/
ar fi doua exemple bune, fiecare cu plusuri sau minusuri deopotriva, eu am dat link de pe emaag insa se poate alege din magazinul preferaaat.
hai totusi sa nu ne batem joc. punem si noi o placa ATX cu 4 sloturi de ram in caz ca vrea 16 pe viitor? asa in caz ca are 2x4 si nu 1x8?
punem o placa cu iesire digitala in caz ca se strica sau isi vinde placa si pana se rezolva?
exemplu 1 sau exemplu 2

 DIVX2006, on 27 februarie 2017 - 18:54, said:

Pentru Word, Excel, Mail, etc, nu le-au folosit pe post de papusi gonflabile...ce dracului...
faptu ca stau aprinse 24/7 le streseaza mult mai mult decat cantitatea de informatie care circula prine ele. si daca bugetul a fost la fel de generos si pentru surse(fluctuatii de curent, pene de curent) si pentru carcase (racire deficitara), ai combinatia perfecta de crapau.

Edited by shmu, 27 February 2017 - 19:35.


#43
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
In postul initial zice de mAtx, eu cred ca e micro atx nu mega atx, sa fi inteles gresit? Sau?

#44
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ups... pe asta am ratat-o...
atunci asta

PS: vedeti, stiu sa recomand si altceva in loc de asrock, cand merita.

Edited by shmu, 27 February 2017 - 20:02.


#45
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 shmu, on 27 februarie 2017 - 19:33, said:

hai totusi sa nu ne batem joc. punem si noi o placa ATX cu 4 sloturi de ram in caz ca vrea 16 pe viitor? asa in caz ca are 2x4 si nu 1x8?
punem o placa cu iesire digitala in caz ca se strica sau isi vinde placa si pana se rezolva?
exemplu 1 sau exemplu 2


faptu ca stau aprinse 24/7 le streseaza mult mai mult decat cantitatea de informatie care circula prine ele. si daca bugetul a fost la fel de generos si pentru surse(fluctuatii de curent, pene de curent) si pentru carcase (racire deficitara), ai combinatia perfecta de crapau.
Iar vorbesti vorbe,...functioneaza de la 08 la 16, L-V. Nu confunda calculatoarele astea din birouri cu ce au in camera serverelor...

Edited by DIVX2006, 28 February 2017 - 06:37.


#46
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 DIVX2006, on 28 februarie 2017 - 06:23, said:

Iar vorbesti vorbe,...functioneaza de la 08 la 16, L-V. Nu confunda calculatoarele astea din birouri cu ce au in camera serverelor...
pe unde am lucrat eu, nu se dadea/nu se da shutdown nici in birou. cum am spus, al meu are 30000 de ore de functionare in 3 ani.

#47
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu sunt curios ce placa de baza isi va cumpara @initiatorul acestui topic.
Asta daca nu a cumparat-o deja !

#48
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
Asus z97m plus

Maine o comand sa îmi intre banii de la garanție pe placa veche

As mai avea nevoie si de un cooler de procesor,am unul stock si vroiam sa il schimb

#49
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1) Chipset-ul Z97 nu are nimic in plus fata de chipset-ul H97 de la Gigabyte [GA-H97M-D3H] !
Micile diferente sunt ca:
Asus z97m plus are placa audio mai slaba fata de cea recomandata de toti colegii [Gigabyte GA-H97M-D3H];
suporta Ram cu Frecvente de pana la 3200 cu OC (dar procesorul tau suporta maxim ddr3-1600)
si e mai scumpa cu 40 Lei fata de Gigabyte GA-H97M-D3H.

2) Daca vrei sfat si pt. cooler, trebuie sa spui bugetul maxim pt. cooler.
Ca sunt coolere bune si ieftine si coolere foarte bune dar scumpe.

#50
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
Un cooler mai ieftin as vrea maxim 100 lei

H97m d3h am avut si înainte,dar m am gândit ca s a ars portul pci e ca e mai slaba,am căutat h97m d3h si am găsit doar la extreme digital 378 lei(garantie 2 ani)si la emag asus e 492,in seara asta o sa ma hotărăsc la una,in principiu cu gigabyte nu am avut probleme

#51
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Foloseste cooler-ul stock, este suficient.

Daca vrei neaparat cooler aftermarket, atunci Gammaxx 300 : http://www.pcgarage....ool/gammaxx300/

#52
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Unul dintre astea doua
[ https://s2.postimg.org/hqb2bca3d/Screenshot_2017_03_01_18_11_31.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
La coolerul stock am un picioruș rupt ai sta doar in 3

De aia vroiam altul

#54
durbala

durbala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.09.2012
Gigabyte h97m d3h nu găsesc pe stoc nicaieri

Pff..si era si mai ieftina

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate