Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[UNDE] reclamăm mizeria lăsată de stăpânii câinilor pe străzi? [CUM] soluționăm concret?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Deci in Bucuresti amenda minima este 200lei daca nu ai manusi si punga.
Eu folosesc doar pungi (alea de sandwich-uri de la lidl sunt potrivite ca dimensiune si au plasticul tare, se rup greu).
Tehnica este foarte simpla bag mana in punga si o foloesc ca pe o manusa, dupa care o scot de pe mana intorcand-o pe dos, iar continutul ramane inauntru.

@unbrutus
Deci discutam doar despre kk de caine?

Edited by arg, 25 February 2017 - 23:16.


#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 22:45, said:

Inseamna ca nu e clar deloc subiectul din topic, e vorba de proprietari, nu de caini.
Ii strangi fecalele conform legii ? Asta e subiectul, incalcarea unei legi.
Da, eu strang fecalele in urma patrupedului meu.
Nu de alta, dar am trait si eu acolo unde ma voi intoarce.
Bafta voua!

#21
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
HCGMB nr.120/2010 cu privire la posesorii de animale de companie presupun ca e valabila doar pentru municipiul Bucuresti,
Dar vre-o hotarare sau lege valabila in toata tara exista?

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 arg, on 25 februarie 2017 - 23:05, said:

In primul rad ar fi trebuit sa pui in titlu Bucuresti.
In al doilea rand titlul nu corespunde cu sumarul primului post in care incerci sa expui ceea de doresti.
Nu e doar pt Bucuresti

Timișorenii au reclamat faptul că, o dată cu încălzirea vremii, se iese tot mai des cu copiii în parcuri, iar faptul că patrupedele își fac necesitățile în aceste zone de agrement, pe iarbă și chiar în locurile amenajate cu nisip pentru copii reprezintă nu numai o încălcare a legislației, ci și un pericol de îmbolnăvire pentru micuți. De asemenea, în ceea ce privește lesa și botnița, există tendința posesorilor de câini ca, odată ajunși în parcuri, să le dea drumul liberi, existând de asemenea pericolul ca animalele să devină agresive”, spun reprezentanţii Poliţiei Locale Timişoara.
Marţi, poliţiştii locali au organizat o acţiune de amploare în mai multe parcuri din Timişoara, cum ar fi Parcul Regina Maria, Parcul Copiilor, Parcul Justiţiei, Civic, Botanic, dar şi în zone frecventate de proprietarii de câini, cum ar fi Ceasul floral, Dacia, Bucovina, Cugir şi Silistra.
În doar câteva ore, 26 de proprietari de câini care nu respectă legislaţia au fost amendaţi. Sancțiunile în aceste cazuri pot ajunge și la 2.000 de lei.
http://www.tion.ro/p...litisti/1393606

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 25 februarie 2017 - 23:12, said:

Da, eu strang fecalele in urma patrupedului meu.
Nu de alta, dar am trait si eu acolo unde ma voi intoarce.
Bafta voua!

Sa vezi emoti cand sa deranjat cainele la stomac si am consumat toate cele 5 pungi pe care le aveam la mine, mai eram si in fata sediului politiei locale sector 1.

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 costeld69, on 25 februarie 2017 - 23:17, said:

HCGMB nr.120/2010 cu privire la posesorii de animale de companie presupun ca e valabila doar pentru municipiul Bucuresti,
Dar vre-o hotarare sau lege valabila in toata tara exista?
Din ce oras esti? Asta incurajez in primul post, implicarea fiecaruia, contributia cu informatii.
Contacteaza primaria orasului tau in baza Legii 544/2001 si intreaba-i care e legea mai exact. Absolut orice date doresti, sint obligati sa ti le dea daca sint de interes public.

#25
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 ericmario, on 25 februarie 2017 - 22:34, said:

Eu sunt proprietar de patruped, dar Shar-Pei-ul meu nu cred ca

Primul viteaz, cine te-a intrebat desteptule de cainele tau, bravo tie, zi ce facem cu restul. Vezi cumva un poll cu intrebarea " Unde isi face cainele dvs nevoile?" Eu nu vad iar cand ies din casa peste tot unde merg dau de cacati de caine, mai adauga ceva si am sa iti fac poza la o strada cu cacati din centrul capitalei alaturi de ziarul de maine si numele tau scris cu litere mari. Mi-e scarba, odata cu topirea zapezii se vede nesimtirea. Si e multa, multa rau de tot.

Edited by mofone, 25 February 2017 - 23:24.


#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pai, daca sistemul nu-i perfect si eu, in calitate de reclamant imi iau amenda ca i-am pus pe oameni pe drum degeaba, la ce sa mai sun si a doua oara? Daca stii, si 112 e afisat mai peste tot dar daca suni aiurea (nu ma refer la "Cat e ceasul, doamna?") iti iei bucurii.

Nu-mi bat joc de postul tau dar daca politia isi bate joc de mine ca i-am pus pe drumuri, fac ce face catelul pe numarul lor.

Totusi, eu nu-s lamurit, cum facem atunci cand vedem un catel ca se rahateste fara a strange (stapanul) in urma lui? OK , sun dar...stau acolo? Plec? Fac poze? Il intreb unde sta si ce CNP are (sa nu se mai chinuie politia)? Ii dau amenda? Ce fac?

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Brasov: http://old.mytex.ro/...ilor_423876.php

 sorin147, on 25 februarie 2017 - 23:23, said:

Pai, daca sistemul nu-i perfect si eu, in calitate de reclamant imi iau amenda ca i-am pus pe oameni pe drum degeaba, la ce sa mai sun si a doua oara? Daca stii, si 112 e afisat mai peste tot dar daca suni aiurea (nu ma refer la "Cat e ceasul, doamna?") iti iei bucurii.

Nu-mi bat joc de postul tau dar daca politia isi bate joc de mine ca i-am pus pe drumuri, fac ce face catelul pe numarul lor.

Totusi, eu nu-s lamurit, cum facem atunci cand vedem un catel ca se rahateste fara a strange (stapanul) in urma lui? OK , sun dar...stau acolo? Plec? Fac poze? Il intreb unde sta si ce CNP are (sa nu se mai chinuie politia)? Ii dau amenda? Ce fac?
Asta spun, sa incercam aici sa sharuim informatii ca sa gasim cele mai bune solutii, nu sa ne dam in cap.

Eu am incercat in primul post sa clarific f multe din intrebarile care mi le-am pus si eu.

Tu ridici altele, maine putem suna la politia locala si sa ii intrebam. Din cate stiu lucreaza si duminica.
De asemenea, poti sa le scrii un mail etc.

Tre sa faci si tu un minim de efort, o conversatie la telefon nu e chiar asa un efort. Implicarea cetateanului e ceea ce lipseste in Ro.
Daca rezolvam cu asta, primariile si politia locala au doar o singura solutie: sa faca ce vrem noi.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
In Vienna era plin de afisele astea:

Si mi se par ok: simple, funny, amenintatoare etc.

Attached Files

  • Attached File  dog.jpg   362.7K   62 downloads

Edited by arg, 25 February 2017 - 23:31.


#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
@arg, daca poti edita postul sa pui si o traducere.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 23:30, said:

@arg, daca poti edita postul sa pui si o traducere.
Din pacate nu stiu germana iar google tanalate spune tampenii.

Edited by arg, 25 February 2017 - 23:32.


#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 arg, on 25 februarie 2017 - 23:18, said:

Sa vezi emoti cand sa deranjat cainele la stomac si am consumat toate cele 5 pungi pe care le aveam la mine, mai eram si in fata sediului politiei locale sector 1.
N-am inteles nimic din ce ai zis. Esti din Bucuresti? Fuuuugi tare cat poti

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 25 februarie 2017 - 23:34, said:

N-am inteles nimic din ce ai zis. Esti din Bucuresti? Fuuuugi tare cat poti
Ce nu ai inteles? s-a kk de 5 ori si a trebuit sa strang de 5 ori, am folosit cele 5 pungi pe care le aveam.

Edited by arg, 25 February 2017 - 23:41.


#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 mofone, on 25 februarie 2017 - 23:22, said:

Primul viteaz, cine te-a intrebat desteptule de cainele tau, bravo tie, zi ce facem cu restul. Vezi cumva un poll cu intrebarea " Unde isi face cainele dvs nevoile?" Eu nu vad iar cand ies din casa peste tot unde merg dau de cacati de caine, mai adauga ceva si am sa iti fac poza la o strada cu cacati din centrul capitalei alaturi de ziarul de maine si numele tau scris cu litere mari. Mi-e scarba, odata cu topirea zapezii se vede nesimtirea. Si e multa, multa rau de tot.
Mi-e  scarba si mie, ca o data cu topirea zapezii se vad ...se mai vad?

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 25 februarie 2017 - 23:42, said:

Mi-e  scarba si mie, ca o data cu topirea zapezii se vad ...se mai vad?
Corect, nu se mai vede trotuarul de cati kk sunt.

Edited by arg, 25 February 2017 - 23:44.


#35
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 arg, on 25 februarie 2017 - 22:52, said:

@unbrutus
La politia locala.
Conform legi ei trebuie sa se ocupe de aceasta problema in 99.99% din cazuri nu vor sa se implice.
Le e și lor greu.. Să se bage în rahat :lol:

#36
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 23:30, said:

@arg, daca poti edita postul sa pui si o traducere.
Din puținul meu, un pic de germana...acolo zice:
Sunt cârnații tăi?

Eu sunt la periferie de Köln și pe aici pe trotuar mai apare cate unul pe săptămână....cârnaț.
E foarte nașpa căci seara târziu calci pe ei, o sa sun la politie fără ezitare dacă dau cu crucea peste inculpat.
Pana atunci nu am ce face.

Edited by ddaannii, 26 February 2017 - 00:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate