Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

[UNDE] reclamăm mizeria lăsată de stăpânii câinilor pe străzi? [CUM] soluționăm concret?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Buna seara, sper ca un moderator sa faca acest topic sticky si topicul sa ajute la rezolvarea problemei cu rahatii de animale de pe strada.

Rog numai postari despre solutii concrete, rezultate obtinute si mai putine glume ca sa putem sa obtinem un beneficiu din topicul asta cu totii.
Nu e un atac la iubitorii de animale, din contra.

Asadar:

1) DE CE nu e normal sa traim printre fecale de animale? E pericol de imbolnavire, mai ales pt copii:
"bucureştenii inhalează, zilnic, 5 tone de materii fecale. Specialiştii în protecţia mediului susţin că, într-o lună, excrementele produse de patrupedele cu sau fără stăpân se transformă în praf toxic şi astfel ajung în organismul nostru. Studiile făcute de medici parazitologi de la Spitalul Colentina spun că şansele să ne îmbolnăvim cu paraziţi în parcuri sunt de 33 de ori mai mari decât în alte locuri publice. Pe fiecare metru pătrat de trotuar din Bucureşti există câte un rahat de câine." http://www.click.ro/...0-de-lei-amenda
Alte referinta: https://www.universu...-pentru-sntate/

2) CINE ar trebui sa constate si amendeze? Politia locala. Vezi referinta  si imaginile cu afisele politiei locale sector 4

3) CE contravine legii si care lege? Simpla plimbare a cainilor fara a detine pungi si manusi e motiv de amenda:
Potrivit Hotararii Consiliului General al Municipiului Bucuresti nr. 120/2010 privind aprobarea Normelor de salubrizare si igienizare ale municipiului Bucuresti, nerespectarea curateniei pe domeniul public de catre persoanele care poseda animale de companie constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 200 la 500 lei in cazul persoanelor fizice. Potrivit legislatiei in vigoare, proprietarii de caini si pisici trebuie sa fie dotati cu manusi si pungi din plastic atunci cand ies cu animalele de companie la plimbare. Daca sunt surprinsi pe domeniul public fara aceste obiecte de curatenie, acestia pot fi amendati. Politia locala de sector, aflata in subordinea Primariei locale, face controalele si aplica amenzile/avertismentele, potrivit legii.

3) Cate amenzi s-au dat pana acum? Destul de multe in sectorul 3, aproape deloc in sectorul 5! Sectorul 5, trezeste-te:
"in 2015, Primaria sector 3 a aplicat 1.100 amenzi, Primaria sectorului 1 circa 600 de amenzi, in timp ce Primaria sectorului 4 a aplicat doar 19 amenzi, iar Primaria sectorului 5, doua amenzi. Sectorul 6 nu detine aceste date pentru 2015, insa in primele 6 luni din 2016 a dat doar 27 de amenzi." http://www.hotnews.r...-primariile.htm

4) Unde reclam? Cauta in google "politia locala orasulmeu".
Exemplu pt Bucuresti: https://www.politia6.ro/contact, http://www.politialo...ri-petitii.html etc

5) Pot afla cate amenzi a dat politia locala de la mine din sector/oras? DA. Puteti cere pe email f simplu comunicarea acestor date in baza Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, cu un text de genul: http://www.cnas.ro/c...-legii-544.html sau http://mmediu.ro/cat...ii-544-2001/157

6) Ce alte prevederi ale legii mai pot face obiectul unei amenzi?
- Permiterea intrarii cainilor pe spatiile verzi din parcuri, gradini publice si cele aferente ansamblurilor de locuinte, in locurile de joaca ale copiilor
- Plimbarea fara lesa a cainilor

Daca mai aveti idei, nu stiu cat timp mai pot edita postul, dar incerc sa mai adaug.

Attached Files


Edited by unbrutus, 25 February 2017 - 22:39.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu sunt proprietar de patruped, dar Shar-Pei-ul meu nu cred ca a deranjat pe cineva vreodata.
Poate pe cersetorii aia cu "un copil bolnav "grav" de leucemie", faze clasice si pe facebuci.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si pentru "productia" cainilor "comunitari" cine plateste ?

http://www.hotnews.r...ada-craiova.htm

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 pasilla, on 25 februarie 2017 - 22:38, said:

Si pentru "productia" cainilor "comunitari" cine plateste ?

http://www.hotnews.r...ada-craiova.htm


hotnews.ro/stiri-esential-21630694-barbat-internat-rani-grave-dupa-fost-atacat-doi-caini-unul-comunicar-rottweiler-strada-craiova.htm


Posted Image
Caine comunicar

Edited by Lex404, 25 February 2017 - 22:41.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pasilla, on 25 februarie 2017 - 22:38, said:

Si pentru "productia" cainilor "comunitari" cine plateste ?

http://www.hotnews.r...ada-craiova.htm
Asta era rugamintea, sa ne pastram on topic... al 2 lea post si deja off.
E alt subiect ala...

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lex404, on 25 februarie 2017 - 22:40, said:

hotnews.ro/stiri-esential-21630694-barbat-internat-rani-grave-dupa-fost-atacat-doi-caini-unul-comunicar-rottweiler-strada-craiova.htm


Posted Image
Caine comunicar
Limba romana este vie Posted Image

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ericmario, on 25 februarie 2017 - 22:34, said:

Eu sunt proprietar de patruped, dar Shar-Pei-ul meu nu cred ca a deranjat pe cineva vreodata.
Poate pe cersetorii aia cu "un copil bolnav "grav" de leucemie", faze clasice si pe facebuci.
Inseamna ca nu e clar deloc subiectul din topic, e vorba de proprietari, nu de caini.
Ii strangi fecalele conform legii ? Asta e subiectul, incalcarea unei legi.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 22:43, said:

Asta era rugamintea, sa ne pastram on topic... al 2 lea post si deja off.
E alt subiect ala...
Ce e off ? Ca nu ai unde reclama rahatii cainilor "comunitari" ? Ori ca aia nu se rahatesc ?

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 22:45, said:

Asta e subiectul, incalcarea unei legi.
Si primarii care nu iau masuri sa adune cainii de pe strada, nu incalca legea ?

Ce crezi ca e mai grav, sa calci intr-un rahat de caine, sau sa fii mutilat ?

Edited by pasilla, 25 February 2017 - 22:49.


#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pasilla, on 25 februarie 2017 - 22:48, said:

Ce e off ? Ca nu ai unde reclama rahatii cainilor "comunitari" ? Ori ca aia nu se rahatesc ?

Si primarii care nu iau masuri sa adune cainii de pe strada, nu incalca legea ?
De ce nu deschizi un topic pe subiectul care te revolta?
La mine 99% din rahati sint de la cainii oamenilor, vecinilor practic, comunitari nu prea mai exista in ultimii ani.
Daca la tine situatia e altfel, poti reclama si asta la primarie, poti de ex cere pe legea 544/2001 informatii despre numarul de caini comunitari de la tine din sector/oras.
Dar te rog incearca sa nu deturnam discutia.

Cainii se aduna de pe strada in urma reclamatiilor, cu hingheri etc. Stii si tu asta. Dar e alt subiect.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@unbrutus
La politia locala.
Conform legi ei trebuie sa se ocupe de aceasta problema in 99.99% din cazuri nu vor sa se implice.

Edited by arg, 25 February 2017 - 22:54.


#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 arg, on 25 februarie 2017 - 22:52, said:

@unbrutus
La politia locala.
Conform legi ei trebuie sa se ocupe de aceasta problema in 99.99% din cazuri nu vor sa se implice.
Sa inteleg ca nu ai citit postul? Am explicat cum stau lucrurile cu politia locala si chiar si numarul de amenzi date de politia locala. Probabil ai citit doar titlul

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 22:52, said:

La mine 99% din rahati sint de la cainii oamenilor, vecinilor practic, comunitari nu prea mai exista in ultimii ani.
Ma uimeste faptul ca cineva sta sa contorizeze provenienta rahatilor de caine.

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 22:52, said:

poti de ex cere pe legea 544/2001 informatii despre numarul de caini comunitari de la tine din sector/oras.
Astia nu pot da informatii despre numarul cetatenilor, cine crezi ca sta si numara cainii comunitari ?

Edited by pasilla, 25 February 2017 - 22:58.


#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Si acum, daca il vad pe unu' cu POTAIA fara botnita, ce fac? Sun la telefoanele alea si plec? Ii urmaresc pe cei 2 si le zic politistilor prin telefon pe unde sunt?
Daca ala se rahateaza si merge in casa, eu astept ca bou' politia si platesc si amenda pentru ca i-am pus degeaba pe drumuri?

Practic, ce-i de facut?
Daca politia vine dupa 1 ora, eu tot afara stau?


Inca ceva... cu pipiloiu' ce facem? Ala nu-i nociv? Oamenii trebuie sa iasa si cu Axionul dupa ei?

Edited by sorin147, 25 February 2017 - 23:01.


#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 pasilla, on 25 februarie 2017 - 22:57, said:

Astia nu pot da informatii despre numarul cetatenilor, cine crezi ca sta si numara cainii comunitari ?
De unde stii, ai trimis o inrebare pe legea 544 si nu ti s-a raspuns?
Cat ai postat aici de 2 ori, trimiteai deja solicitarea.
Altfel, doar ne plangem dar nu facem nimic

#15
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Si cate tone sute de tone de rahat uman un inhaleaza cetateanul.Noxele nocive si cancerigene de la masini.Si alte mizerii.Astea unde se reclama?

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,801
  • Înscris: 14.10.2008
Te uiti pe unde calci. Eu zic mai intai sa nu mai avem caini maidanezi pe strazi, apoi sa ne ocupam de rahatii turcesti. Daca vad caine cu stapan si lesa ma doare in pix, dar daca vad caine fara stapan, ii bai.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 unbrutus, on 25 februarie 2017 - 22:56, said:

Sa inteleg ca nu ai citit postul? Am explicat cum stau lucrurile cu politia locala si chiar si numarul de amenzi date de politia locala. Probabil ai citit doar titlul
In primul rad ar fi trebuit sa pui in titlu Bucuresti.
In al doilea rand titlul nu corespunde cu sumarul primului post in care incerci sa expui ceea de doresti.

Edited by arg, 25 February 2017 - 23:07.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 sorin147, on 25 februarie 2017 - 23:00, said:

Si acum, daca il vad pe unu' cu POTAIA fara botnita, ce fac? Sun la telefoanele alea si plec? Ii urmaresc pe cei 2 si le zic politistilor prin telefon pe unde sunt?
Daca ala se rahateaza si merge in casa, eu astept ca bou' politia si platesc si amenda pentru ca i-am pus degeaba pe drumuri?

Practic, ce-i de facut?
Daca politia vine dupa 1 ora, eu tot afara stau?


Inca ceva... cu pipiloiu' ce facem? Ala nu-i nociv? Oamenii trebuie sa iasa si cu Axionul dupa ei?
Nu se vorbeste nicaieri de o amenda ca ii chemi degeaba. De ce ar mai fi facut politia sector 4 afisele cu nr de telefon?
De ce mi se pare ca vrei cumva sa iti bati joc de mine/postul meu doar pt ca ceva nu e perfect?

De ce nu suni la politia locala si sa discuti cu ei cum se poate concret reclama cineva?

Botnita nu e obligatorie decat pt rase agresive, e alt subiect

Edited by unbrutus, 25 February 2017 - 23:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate