Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Sandero Stepway 0,9 TCe cu Easy-R

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Buna ziua,
Dupa cateva ezitari, m-am hotarat sa deschid acest topic pentru a obtine informatii pe cat posibil direct de la posesorii unui Sandero Stepway 0,9 Tce cu Easy-R, dar si de la posesorii de alte autoturisme Renault/Dacia, care au motorul de 0,9 Tce si/sau cutia Easy-R.
Intentionez ca cel mai tarziu in aceasta vara, daca se va mai continua programul Rabla, sa-mi cumpar o masina noua. Cred ca au trecut deja 5 luni de cand tot “cotrobai” prin ofertele dealeri-lor auto. Cerinte minime initiale: berlina si motor pe benzina aspirat de maxim 1,4 l. La capitolul dotari imi sunt suficiente aerul conditionat manual, un sistem audio nepretentios, proiectoare, geamuri electrice, cruise control, eventual oglinzi electrice. De asemenea am incercat sa iau in calcul si costurile de intretinere ulterioare precum si perioadele de garantie acordate de producatori. In mod intentionat am lasat la urma bugetul, care este de maxim 10.000 euro, suma pe care nu doresc sa o depasesc sub niciun motiv. Nu doresc sa ma explic aici de ce acestea sunt cerintele mele si nu altele, asa ca va rog sa nu insistati pe aceasta tema.
Prima lista a continut: Logan, Skoda Rapid, Seat Toledo, Fiat Tipo, Peugeot 301 si Citroen C-Elysee. Am adaugat apoi si un Hyunday i20, chiar daca este hatch. Am vizitat reprezentantele, nereusind decat la una dintre ele sa fac drive-test cu o masina care sa se incadreze in ceea ce vreau.
Logan-ul a picat din prima din cauza ca sotiei nu ii place de nicio culoare. Dintre celelalte, au ramas “fratii” PSA. Un C-Elysee as fi putut (cel putin la nivel teoretic) sa-l iau cu 8.100 euro. Am mers cu unul si desi nu pot sa spun ca a fost dezamagitor, nici nu m-a convins, cel putin pe moment. Probabil ca daca nu va mai fi Rabla, ma voi opri la el sau la un Peugeot 301.
De cateva zile mi-au picat ochii pe Sandero Stepway Prestige 0,9 Tce cu Easy-R si am inceput sapaturile. Primul obstacol, sotia, a fost trecut. Am fost surprins ca i-a placut masina. Urmeaza sa fac o vizita la dealer sa vad daca exista o masina de drive-test.
Nu doresc polemici de genul benzina vs motorina, masina noua vs masina second hand samd. Stiu foarte bine ce vreau si mai ales ce-mi permit sa cumpar si sa intretin.
As aprecia daca puteti sa va postati impresiile si le multumesc anticipat celor care o vor face.

Edited by gabrieln2016, 23 February 2017 - 14:42.


#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca te-ai hotarat la ce bun e topicul asta ?? Ia-o si gata , fa un jurnal de bord in care sa continui cu ideile ...

#3
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Multumesc pentru prima postare. Este usor sa scoti din context ceea ce spune cineva. Stiu foarte bine ca vreau masina noua si pe benzina si nu doresc polemici pe aceste teme

Astept in continuare impresiile dv.

Daca acest topic nu este in sectiunea care trebuie, imi cer scuze si rog un moderator sa-l mute.

Edited by gabrieln2016, 23 February 2017 - 15:06.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ca patriot, zic Săndel.
Cu inima, as sari pe Citroen.

#5
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Dar un Sandero cum vrei tu, nu e mai scump?

#6
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 LauCalin, on 23 februarie 2017 - 15:09, said:

Dar un Sandero cum vrei tu, nu e mai scump?
Este mai scump, dar cu Rabla se poate scoate sub 10.000 euro.

 TruculMagic, on 23 februarie 2017 - 15:12, said:

Altu care ne spune povestea lui de dragoste fara sa ne intereseze Posted Image Posted Image Posted Image
Va multumesc si dv. pentru postare. Daca nu va intereseaza, aveti o solutie simpla si la indemana: ignorati acest topic! Chiar v-as ramane indatorat.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Suntem cu totii subiectivi, asa ca merg si eu pe aceeasi linie: de ce vrei Sandero? O Fabia, nu vrei?
Doresti neaparat masina noua? Daca vrei noua, in avara de ceva Dacia, nu ai ce sa iei cu 10000 E. Eu am testat si Duster si nu mi-a placut, am testat Passat, repet, mana a doua. Am luat Skoda.
Am mers cu Peugeo cu Citroen, sunt masini OK, dpdv functional. Nu mi-a placut aspectul.

Gandeste-te bine ce vrei sa faci. Vad ca ai pus acolo si Hyundai, brand net superior Dacia.

Skoda Rapid iarasi o masina clar de luat in seama, care si arata, se si simte si face mai multe decat Dacia. 10000E este prea mult pentru orice Dacie. Imi cer scuze pentru subiectivism.

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Un Suzuki Celerio nu t-ar place ?
P.S. Daca zici ca nu si nu ajungi sa-mi dai dreptate la ce am scris mai sus !

#9
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016
Toti suntem subiectivi, avem gusturi diferite, suntem diferiti.
Eu am o vorba: Daca toata lumea ar gandi la fel inseamna ca nimeni nu gandeste.

Cat despre masinile sh. Nu am absolut nimic impotriva lor si a celor care le cumpara. Pur si simplu, eu nu doresc o masina sh.
Am adaugat ulterior si un i20 cu toate ca nu va cobora sub buget nici cu Rabla si nici cu eventuale discounturi. Dar totusi, nu se stie niciodata. Daca l-as scoate in suma dorita de mine, as renunta la berlina, care a fost doar o cerinta initiala. Dupa cum se vede, acum caut pareri despre Stepway.
Fabia este o masina buna, dar din pacate nu-mi place.

 cobi1, on 23 februarie 2017 - 15:28, said:

Un Suzuki Celerio nu t-ar place ?
P.S. Daca zici ca nu si nu ajungi sa-mi dai dreptate la ce am scris mai sus !
Ba da, m-am uitat si la Suzuki, dupa ce chiar tu (daca nu ma insel) ai propus unei doamne un Swift. Din pacate nu exista reprezenta la noi. La primul drum la Bucuresti, o sa-i vizitez. Este o optiune, multumesc. Nu sunt genul de om care, daca-l ia pe nu in brate, o tine asa pana-n panzele albe.

Edited by gabrieln2016, 23 February 2017 - 15:36.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 gabrieln2016, on 23 februarie 2017 - 15:15, said:

Va multumesc si dv. pentru postare. Daca nu va intereseaza, aveti o solutie simpla si la indemana: ignorati acest topic! Chiar v-as ramane indatorat.

Daca ai zis ca ai ales deja si ca stii ce iti doresti, la ce ai mai facut topic ???

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 gabrieln2016, on 23 februarie 2017 - 15:32, said:

Fabia este o masina buna, dar din pacate nu-mi place.

Buna pe dracu !

 gabrieln2016, on 23 februarie 2017 - 15:32, said:

Ba da, m-am uitat si la Suzuki, dupa ce chiar tu (daca nu ma insel) ai propus unei doamne un Swift. Din pacate nu exista reprezenta la noi. La primul drum la Bucuresti, o sa-i vizitez. Este o optiune, multumesc.
Swift a iesit din fabricatie din nefericire ( poate mai gasesti pe stoc la dealeri ) , este inlocuit de Baleno , mai marisor dar mult mai scump , de aia ziceam de Celerio ( care e peste Fabia sau Sandel cu mult ) .

Edited by cobi1, 23 February 2017 - 15:37.


#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Dintre toate, si cu mana pe inima, iti recomand i20-ul.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 cobi1, on 23 februarie 2017 - 15:35, said:

Buna pe dracu !

Swift a iesit din fabricatie din nefericire ( poate mai gasesti pe stoc la dealeri ) , este inlocuit de Baleno , mai marisor dar mult mai scump , de aia ziceam de Celerio ( care e peste Fabia sau Sandel cu mult ) .

Hai las-o naibii de treaba. Celerio este un cotet de oras in care incap 2 mosnegi si 2 sticle de suc. Sandero si Fabia sunt mult mai incapatoare, mai performante, mai impunatoare am putea zice. Sunt din clasa mica. Celerio este din clasa mini/micro. Celerio se compara cu Skoda Citigo nu cu Fabia.
Celerio imi place ca are consum foarte bun si e ideal pt drumuri scurte sau in mediul urban, insa sa dai atatia bani pe unul nou chiar nu merita, eventual sh cand se devalorizeaza.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 cobi1, on 23 februarie 2017 - 15:35, said:

Buna pe dracu !

Swift a iesit din fabricatie din nefericire ( poate mai gasesti pe stoc la dealeri ) , este inlocuit de Baleno , mai marisor dar mult mai scump , de aia ziceam de Celerio ( care e peste Fabia sau Sandel cu mult ) .
De ce e Fabia rea si Suzuki bun? Intrebare serioasa, pe ce te bazezi?
Suzuki se zbate undeva la baza clasamentelor cu colaborari dubioase cu Fiat

 gabrieln2016, on 23 februarie 2017 - 14:40, said:

Buna ziua,
Dupa cateva ezitari, m-am hotarat sa deschid acest topic pentru a obtine informatii pe cat posibil direct de la posesorii unui Sandero Stepway 0,9 Tce cu Easy-R, dar si de la posesorii de alte autoturisme Renault/Dacia, care au motorul de 0,9 Tce si/sau cutia Easy-R.
Cerinte minime initiale: berlina si motor pe benzina aspirat de maxim 1,4 l.
Mie mi se pare ca iti place sa repeti "stiu ce vreau" si de fapt habar nu ai ce vrei, nu te supara, spun asta pt ca motorul la care pare ca te-ai hotarat este Turbo si tu spui ca vrei motor aspirat.
Nu am incredere in motoarele Turbo mai deloc, dar ramane de vazut fiabilitatea in timp

Edited by unbrutus, 23 February 2017 - 16:17.


#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Si ce motor de pe Fabia i-ai recomanda? Ca singurul aspirat e cel de 1000 cmc si 75 CP.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 LauCalin, on 23 februarie 2017 - 16:09, said:

Si ce motor de pe Fabia i-ai recomanda? Ca singurul aspirat e cel de 1000 cmc si 75 CP.
Cei de la Skoda au anuntat ca vor echipa Fabia si Rapid cu noile motoare 1.0 TSI de 115CP. Nu se stie nimic de aspirate.
Fabia are cel mai mare portbagaj din clasa ei: 330 litri. Nici Sandero StepWay nu sta rau: 320 litri.
http://www.automarke...trim=113117&pn=

Edited by _R_A_D_U, 23 February 2017 - 16:36.


#17
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,224
  • Înscris: 04.11.2016

 unbrutus, on 23 februarie 2017 - 16:02, said:

De ce e Fabia rea si Suzuki bun? Intrebare serioasa, pe ce te bazezi?
Suzuki se zbate undeva la baza clasamentelor cu colaborari dubioase cu Fiat


Mie mi se pare ca iti place sa repeti "stiu ce vreau" si de fapt habar nu ai ce vrei, nu te supara, spun asta pt ca motorul la care pare ca te-ai hotarat este Turbo si tu spui ca vrei motor aspirat.
Nu am incredere in motoarele Turbo mai deloc, dar ramane de vazut fiabilitatea in timp
Nu ma supar cat timp limbajul este civilizat . Si da, ai dreptate. Initial am luat in considerare un motor aspirat de max 1,4l (motorul de 1,2 l de la PSA ar fi principalul argument pentru Citroen sau Peugeot, in afara pretului, desigur). Tocmai de aceea am initiat acest topic. Doresc si pareri ale celor care au acest motor de 0,9 TCe de ceva vreme tocmai ca nu sunt prea increzator in turbo de cilindree mica.Motorul este de cativa ani pe Dacia/Renault si ar trebui sa fie posesori care au deja 100.000 km cu el. Nu sunt obtuz, daca gasesc ceva mai bun in suma maxima alocata, nu am niciun motiv sa nu accept. La fel, o conditie initiala a fost berlina si uite, am ajuns sa ma uit la Stepway. Cand am spus "stiu ce vreau" m-am referit ca vreau masina noua si pe benzina.

Edited by gabrieln2016, 23 February 2017 - 16:38.


#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Celerio http://www.suzuki.ro...erio-1-0-gl-mt/
la pretul asta si la dotarile ei e peste Sandel si orice Fabie de pe planeta . La 8650 euro nu are rival nici ca siguranta nici ca dotari nici ca si garantie .. ca voua va place shorma , e alta treaba dar luand-o comparativ , punctual nu aveti drept de replica .
Nu e saloon , nu e turbo dar nici pretul nu e ca la alea ..
In rest , sa-si ia omul Sandero ca pe mine nu ma afecteaza cu nimic :)

Edited by cobi1, 23 February 2017 - 16:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate