Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sandero Stepway 0,9 TCe cu Easy-R

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabrieln2016, on 23 februarie 2017 - 16:31, said:

... Doresc si pareri ale celor care au acest motor de 0,9 TCe de ceva vreme tocmai ca nu sunt prea increzator in turbo de cilindree mica.Motorul este de cativa ani pe Dacia/Renault si ar trebui sa fie posesori care au deja 100.000 km cu el. ...
Lumea zice ca ar fi cel mai bun motor de s-a pus pe dacii. Intreaba toti taximetristii si-ti vor confirma asta.
Pentru mai multe pareri "avizate" cred ca ar trebui sa intri pe forumul celor de la Dacia ca amvazut ca discuta la greu acolo baietii despre asta.
PS E misto rau StepWayul ala... Mie, cel putin, imi place. Si aici, pe forum colegul DannyMC are acest motor dar pe un Logan. Are jurnal... https://forum.softpe...ogan-ii-09-tce/

Edited by _R_A_D_U, 23 February 2017 - 16:44.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Post_R_A_D_U, on 23 februarie 2017 - 16:40, said:

Lumea zice ca ar fi cel mai bun motor de s-a pus pe dacii. Intreaba toti taximetristii si-ti vor confirma asta.
Eu nu am auzit acelasi lucru, desi am intrebat de masini/motoare toti taximetristii pe care i-am prins.
Stiu ca taximetristii prefera ceva care se poate trece pe gaz, se poate si acest motor turbo converti?

#21
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Orice motor pe benzina poate fi trecut pe gaz. Dar parerea mea e sa lasi masina in pace. Mai ales daca e noua si in garantie. Stiu doi oameni care au trecut de 100000 de km cu motorul asta, fara probleme. Bine, altele au fost problemele, dar sunt unele... hai sa le zicem oarecum normale la Dacia (cateva puncte de rugina, bloc de lumini schimbat pe garantie, un burduf de planetara spart... chestii de-astea).

View Post_R_A_D_U, on 23 februarie 2017 - 16:25, said:

Cei de la Skoda au anuntat ca vor echipa Fabia si Rapid cu noile motoare 1.0 TSI de 115CP. Nu se stie nimic de aspirate.
Fabia are cel mai mare portbagaj din clasa ei: 330 litri. Nici Sandero StepWay nu sta rau: 320 litri.
http://www.automarke...trim=113117&pn=

Noul Seat Ibiza il are si mai mare.

Edited by LauCalin, 23 February 2017 - 17:18.


#22
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
@gabrieln2016 Eu ti-am spus deja parerea mea despre motor! Posted Image Daca vrei mai multe pareri iti recomand sa-ti faci cont aici .

View Postunbrutus, on 23 februarie 2017 - 17:12, said:

Stiu ca taximetristii prefera ceva care se poate trece pe gaz, se poate si acest motor turbo converti?
Se poate cumpara direct cu instalatie GPL!

Edited by DannyMC, 23 February 2017 - 17:17.


#23
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Totusi 100.000km nu e mult, din ce am vazut pe la taximetristi, 400.000km pe loganuri cu motorizarile vechi (non-turbo, 1.4 si 1.6 8v) se intalnesc destul de des.
Dar acelea erau motoare mai simple si deci mai rezistente.
Motorasul asta de 0.9 turbo mai are de demonstrat, insa depinde si pt cat timp cumperi masina si pt ce, multi ajung la 100.000km abia in 10 ani

#24
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
E normal sa se faca taximetrie pe 1.2 75 CP, din moment ce motorul ala e mai ieftin. Plus ca in oras nu ai nevoie de cine stie ce performante dinamice.
Cati ani ai de gand sa pastrezi masina ci cati km estimezi ca vei face anual?

#25
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In banii de Sandero Stepway 0.9 TCe Easy-R intra si o Kia Cee'd 1.4 GSL Best. Se pierde cutia automata si motorul supralimentat dar se castiga spatiu, confort, garantie si mai ales siguranta. Eu n-as da banii pe o masina de clasa mica cand as putea lua o compacta.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLauCalin, on 23 februarie 2017 - 17:14, said:

...Noul Seat Ibiza il are si mai mare.
Hi, hi... noi vorbim de prezent. Ce zici tu va fi valabil din iunie 2017. Atunci apar in showroomurile din Europa. Daca mai dai si comanda speciala...

#27
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcobi1, on 23 februarie 2017 - 16:34, said:

Celerio http://www.suzuki.ro...erio-1-0-gl-mt/
la pretul asta si la dotarile ei e peste Sandel si orice Fabie de pe planeta . La 8650 euro nu are rival nici ca siguranta nici ca dotari nici ca si garantie .. ca voua va place shorma , e alta treaba dar luand-o comparativ , punctual nu aveti drept de replica .
Nu e saloon , nu e turbo dar nici pretul nu e ca la alea ..
In rest , sa-si ia omul Sandero ca pe mine nu ma afecteaza cu nimic Posted Image
Noua,noua Celerio asta dar sa vezi dupa 3-4-5 ani cand iese din garantie si gasesti piese aftermarket(caroserie,mecanica) cu camionul la o Skoda(ce service nu "face" VW-AG)iar la Suzuki cumperi aproape tot doar OE si te usuca de bani.Atunci sa vezi durere!

#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdevlin2427, on 23 februarie 2017 - 17:30, said:

In banii de Sandero Stepway 0.9 TCe Easy-R intra si o Kia Cee'd 1.4 GSL Best. Se pierde cutia automata si motorul supralimentat dar se castiga spatiu, confort, garantie si mai ales siguranta. Eu n-as da banii pe o masina de clasa mica cand as putea lua o compacta.
Cutia Easy-R aduce si o crestere de consum oare?

#29
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostAdrianHH, on 23 februarie 2017 - 17:49, said:

Noua,noua Celerio asta dar sa vezi dupa 3-4-5 ani cand iese din garantie si gasesti piese aftermarket(caroserie,mecanica) cu camionul la o Skoda(ce service nu "face" VW-AG)iar la Suzuki cumperi aproape tot doar OE si te usuca de bani.Atunci sa vezi durere!
No' acuma e si un neajuns clar daca vorbim de dezmembrari , acolo ajung foarte multe de la Skoda , VW , de bune ce is ; daca cauti Suzuki in dezmembrari nu gasesti nici una ca toate functioneaza brici inca dupa ani si ani ; iar ca piese io nu stiu ce-s alea secand hand ca n-am luat in viata mea piese secand hand nici nu-s curios . Daca se bazeaza pe piese de schimb secand hand atunci clar ia Skoda , Vw , Ford , Opel ..

#30
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016

View Postdevlin2427, on 23 februarie 2017 - 17:30, said:

In banii de Sandero Stepway 0.9 TCe Easy-R intra si o Kia Cee'd 1.4 GSL Best. Se pierde cutia automata si motorul supralimentat dar se castiga spatiu, confort, garantie si mai ales siguranta. Eu n-as da banii pe o masina de clasa mica cand as putea lua o compacta.

KIA este una dintre masinile care imi plac foarte mult, in special Sportage Din pacate modelul propus de tine  este prea scump. Pretul la promotie este 11.864 euro. Chiar si prin o eventuala Rabla nu cred ca este posibil sa coboare sub 10.000 euro. Chiar daca pot suplimenta bugetul, ar trebui sa fac anumite sacrificii pe care pur si simplu nu sunt dispus sa le fac.
Masina pentru care am deschis topicul costa acum 11.950 euro. O sa iau in calcul eventualitatea cumpararii ei doar prin Rabla plus un discount. In vara-toamna pretul a fost in jur de 9.600 euro prin Rabla.

#31
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca te bazezi atat de mult pe rabla s-ar putea sa fii dezamagit.

#32
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Anul trecut, Astra J Sedan, cu motorul de 1,6 benzina aspirat, cu ticketul rabla si dotarile standard era undeva pe la 10.000.

#33
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016

View Postunbrutus, on 23 februarie 2017 - 18:04, said:

Cutia Easy-R aduce si o crestere de consum oare?

Testele facute pe internet spun ca nu, dar nu stiu cat este de adevarat. Asta pe de o parte. Pe cealalta parte, daca cresterea este mica, cred ca merita prin prisma confortului oferit.

#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcobi1, on 23 februarie 2017 - 15:28, said:

Un Suzuki Celerio nu ti-ar place ?


Attached File  fix-sc-06.jpg   52.05K   116 downloads  Mai exista vreo masina care sa aibe chestia aia? Si asta e 2017?!?!?!?!

#35
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,178
  • Înscris: 04.11.2016

View Postdevlin2427, on 23 februarie 2017 - 18:12, said:

Daca te bazezi atat de mult pe rabla s-ar putea sa fii dezamagit.

Nu mai sunt la varsta la care sa am dezamagiri din cauza unei masini. Nu este rabla, no problem. Luam din nou in considerare "fratii" PSA. Atata tot, ca daca totusi va fi, vreau sa fiu pregatit pentru o decizie rapida.

#36
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
@gabriel Ar trebui sa faci test drive cu Easy-R inainte sa comanzi! Este alta cutie decat cea de pe dci si umbla vorba ca nu e atat de reusita ca aceasta!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate