Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa noastra de la munte, P+1, Valenii de Munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#91
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Billy, ca peste tot, totul se rezuma la bugetul curent, daca ar fi buget cred ca ne-am fi pus cu totii vata de 20 si 40cm in pod ca sa fim bulletproof sau futureproof..Ideea de baza e sa se puna 'fara numar' acolo unde nu mai poti interveni (pe elevatii/sub placa/pe placa sub sapa), iar daca in viitor te dau banii afara din casa, poti sa mai suplimentezi si prin alte locuri (cu mai mult sau mai putin deranj). Posted Image

#92
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Care e diferenta dintre eps 100 si xps? E adevarat ca eps-ul se sfarama in timp?

M-am uitat la preturi pt vata bazaltica si gasesc preturi intre 20 ron/mp (isover) si 40ron. Prima are lamda 0.040, iar a doua 0.037. E diferenta asa mare intre cele 2 valori lamda? Nu de alta, dar in primul caz pot sa pun dublu in aceeasi bani..

#93
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postmanghels, on 06 septembrie 2017 - 08:24, said:

Billy, ca peste tot, totul se rezuma la bugetul curent, daca ar fi buget cred ca ne-am fi pus cu totii vata de 20 si 40cm in pod ca sa fim bulletproof sau futureproof..... iar daca in viitor te dau banii afara din casa, poti sa mai suplimentezi si prin alte locuri (cu mai mult sau mai putin deranj). Posted Image
Posted Image  Nu generalizati, in Romania inca se intalnesc opinii ca '"de banii ce ii dai pe anvelopa, mai bine iti iei echipamente mai scumpe'"..  '"da mai bine'" : https://forum.softpe...0#entry21636018
''Daca nu vrei sa platesti multi bani pe intretinere - esti un sarantoc, iar daca dai '"fara numar'" pentru aceasta - esti smeker..""
Posted Image

#94
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cred ca remarcile alea is facute de cei care s-au nascut in bani..sau cei care fac doar bascalie pt a induce lumea in eroare.

Cei care stiu cu ce se mananca izolatiile / pierderile termice (necesar termic), instalatii eficiente de incalzire/ventilare/recuperare/etc..stiu sa discearna si sa izoleze informatiile corecte si mai ales sa aleaga in cunostinta de cauza (macar isi asuma alegerile pt ca atat si-au permis). Eu unu, daca mi-as fi permis, as fi izolat casa intr-o asa maniera incat sa platesc intretinerea casei undeva spre zero lei..Insa bugetul nu mi-a aprobat cererile de suplimentari de cheltuieli..Posted Image

Edited by manghels, 06 September 2017 - 12:38.


#95
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
La multi ani tuturor si mult spor in constructii anul acesta!

Vreau sa ma apuc si eu de constructie anul acesta si am zis sa incep prin cumpararea materialelor.

Vad ca au crescut preturile binisor fata de anul trecut, asa ca vreau sa va intreb daca preturile urmatoare sunt cele corecte (obtinute de la o firma mare, dupa ofertare in fct de lista mea de cantitati):
- Fier beton brut - 3.2 RON / kg
- Fier fasonat - 3.55 RON
- Plasa sudata 6 (5000*2000) 15 x 15 - 134 RON / buc
- EPS 80+ / 10 cm - 42.5 RON
- XPS Zentyss 5cm - 115.72 bax (10.3mp)
- CARAMIDA BRIKSTON BKS 30 250X300X238 80BUC/PAL - 4.40 RON / buc
- CARAMIDA BRIKSTON BKS 14 500X140X238 70BUC/PAL - 5.15 RON / buc
- PALETI CARAMIDA BRIKSTON - 50 buc - 1,874.00

Ce parere aveti?

L.E. Ah, uitasem. E o chestie care mi s-a parut suspecta. Consultantul mi-a facut un calcul de caramida de 200mp exterior, 100mp interior, pe cand cel de la arhitect era de 400mp exterior si 200 interior.

Edited by Renex, 10 January 2018 - 12:06.


#96
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
personal mai suspect mi se pare polistirenul extrudat de 5 cm
la valorile lambda nu te uiti? ca una e 0.032 si alta 0.040

#97
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View PostRenex, on 10 ianuarie 2018 - 12:02, said:

La multi ani tuturor si mult spor in constructii anul acesta!

Vreau sa ma apuc si eu de constructie anul acesta si am zis sa incep prin cumpararea materialelor.

Vad ca au crescut preturile binisor fata de anul trecut, asa ca vreau sa va intreb daca preturile urmatoare sunt cele corecte (obtinute de la o firma mare, dupa ofertare in fct de lista mea de cantitati):
- Fier beton brut - 3.2 RON / kg
- Fier fasonat - 3.55 RON
- Plasa sudata 6 (5000*2000) 15 x 15 - 134 RON / buc
- EPS 80+ / 10 cm - 42.5 RON
- XPS Zentyss 5cm - 115.72 bax (10.3mp)
- CARAMIDA BRIKSTON BKS 30 250X300X238 80BUC/PAL - 4.40 RON / buc
- CARAMIDA BRIKSTON BKS 14 500X140X238 70BUC/PAL - 5.15 RON / buc
- PALETI CARAMIDA BRIKSTON - 50 buc - 1,874.00

Ce parere aveti?

L.E. Ah, uitasem. E o chestie care mi s-a parut suspecta. Consultantul mi-a facut un calcul de caramida de 200mp exterior, 100mp interior, pe cand cel de la arhitect era de 400mp exterior si 200 interior.

Astea-s preturile, sunt corecte. Au crescut ceva fata de aceiasi perioada a anului trecut, mai ales la fier.
La arabesque luam fierul acum un an cu 2,62-2,66 acum e  3,24-3,27. Chiar zilele trecute l-au mai scumpit o tura. Sa-i fwta cainii.

View PostOxigen1234, on 12 ianuarie 2018 - 08:11, said:

personal mai suspect mi se pare polistirenul extrudat de 5 cm
la valorile lambda nu te uiti? ca una e 0.032 si alta 0.040

Zentyss e ok, are 0.033 W/mK. Iar pretul ala e de anul trecut. Acum se duce cam la 130 lei baxul.

Edited by laffin, 12 January 2018 - 08:42.


#98
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
intrebarea era la ce trebuie extrudat de 5 cm? este insuficient, mai ales sub placa parter, si oricum la acelasi pret se gaseste extrudat grafitat cu 0.027

#99
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View PostOxigen1234, on 12 ianuarie 2018 - 09:29, said:

si oricum la acelasi pret se gaseste extrudat grafitat cu 0.027

Te referi la astia care declara valoarea minima si maxima ? :lol:

http://www.giasxps.r...-grafit-xps-700

#100
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
oricum 10 cm de la astia e mai bun decat 5 cm de oricare

#101
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View PostOxigen1234, on 12 ianuarie 2018 - 13:58, said:

oricum 10 cm de la astia e mai bun decat 5 cm de oricare

No shit, Sherlock Posted Image

Pe acelasi directie... 20 cm de la oricare e mai buna decat 10 cm de la astia...

Edited by laffin, 12 January 2018 - 16:31.


#102
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
adica nu e bine ca nu e 0.027 ci 0.032 la 10 cm dar e mai bine 0.033 la 5 cm ?

ideea e ca 5 cm de extrudat e insuficient mai ales sub placa parter unde nu poti sparge betonul sa mai pui un strat, la exterior mai merge cu carpeli ulterioare, dar acolo nu se foloseste extrudat

#103
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View PostOxigen1234, on 15 ianuarie 2018 - 07:55, said:

adica nu e bine ca nu e 0.027 ci 0.032 la 10 cm dar e mai bine 0.033 la 5 cm ?

ideea e ca 5 cm de extrudat e insuficient mai ales sub placa parter unde nu poti sparge betonul sa mai pui un strat, la exterior mai merge cu carpeli ulterioare, dar acolo nu se foloseste extrudat

Bre, vorbeam de conductivitatea termica, nu de grosime. Compari mere cu pere, nu te-ai prins?
Cat despre cat de suficienta este izolatia placii pe sol, putem sa ne uitam la normativul privind calculul coeficientilor globali de izolare termica la cladirile de locuit, indicativ C 107/1 si vedem acolo o valoare MINIMA de 4.5 m2K/W. Adica fix 15 cm xps sub 0.035 W/mK Posted Image

#104
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostRenex, on 06 septembrie 2017 - 11:22, said:

Care e diferenta dintre eps 100 si xps? E adevarat ca eps-ul se sfarama in timp?

M-am uitat la preturi pt vata bazaltica si gasesc preturi intre 20 ron/mp (isover) si 40ron. Prima are lamda 0.040, iar a doua 0.037. E diferenta asa mare intre cele 2 valori lamda? Nu de alta, dar in primul caz pot sa pun dublu in aceeasi bani..
Rezistenta termica a unui material este caracterizata de relatia R =  d/λ.
Rezistenta termica a 10 cm vata cu λ=0.040 este egala cu R=0.1/0.04 = 2.5 [m²K/W]
Rezistenta termica a 10 cm vata cu λ=0.037 este egala cu R=0.1/0.037 = 2.7 [m²K/W]
Diferente sunt mici, as zice chiar insesizabile la calculul global al pierderilor de caldura...

Rezistenta termica a 15 cm polistiren extrudat cu λ=0.035 este egala cu R=0.15/0.037 = 4.28 [m²K/W] - exemplul dat de laffin pentru minimul cerut de normativ.
Analogia se poate continua...sper ca te-ai prins cum functioneaza nu? Daca ai un perete multistrat se aduna R1+R2+...+Rn de la fiecare material

#105
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Va multumesc tuturor pentru lamuriri. E adevarat ca nu am mai scris pe aici, dar am citit cateva forumuri si m-am documentat destul de mult despre diverse chestii pe internet. Se pare ca sunt unul dintre utilizatorii care mai mult citesc, decat scriu :)

Daca nu venea iarna la sfarsitul lunii februarie, in curand am fi vrut sa ne apucam de treaba...dar asta e...socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.

Am luat pana la urma, dupa sfatul lui brawnie, EPS100 de 10cm pt izolatia de sub placa si vom mai pune 10cm pe exteriorul elevatiei. Vom mai avea 10cm de izolatie intre placa si sapa. De asemenea, am cumparat de la artsani caramida Brikstone de 30cm pt exterior si 14cm pt interior si fierul.

Am stat si ne-am gandit destul de mult si pana la urma a biruit sfatul dl Andrei. Vrem sa ne facem un termosemineu, pe care sa il putem folosi ca backup. Ne-am gandit sa il amplasam in birou/biblioteca,  pe coltul N-V, avand intentia sa facem un colt "traditional" al casei, unde din cand in cand, sa citim o poveste la "gura sobei", stand pe scaunele si sorbind un ceai/vin fiert :)

Din cate stiu, trebuie sa il conectam in CT la un puffer, la care sa fie conectata si centrala pe gaz, si de acolo sa fie apoi folosita apa pt IPAT si uz caznic. O nimeresc? Cum ar trebui sa fie un sistem mixt de centrala pe gaz, termosemineu si eventual, panouri fotovoltaice? Ma gandesc, ca peste cativa ani, sa imi iau si cateva panouri solare si fotovoltaice, de aceea as vrea sa gandesc de acum un sistem care sa permita toate aceste lucruri.

#106
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Salut.

Gata! Vrem sa ne apucam si noi de treaba. Luni o sa facem trasarea, iar marti am dori sa turnam talpa fundatiei (speram sa ne permita timpul). Daca aveti vreun "tips&tricks" pt aceasta faza, va rog sa imi spuneti Posted Image

In alta ordine de idei, va spuneam mai devreme ca ne-am hotarat sa facem un termosemineu. Intre timp am aflat cum ar tb facute legaturile intre termosemineu, centrala pe gaz, panouri solare si IPAT.

Acum mai trebuie sa decidem pozitia termosemineului. Am pus cele 4 variante in imaginea atasata. Varianta preferata de noi este nr 3. Am dori sa facem un termosemineu de tip tunel, in peretele dintre living si biblioteca, cu alimentare din biblioteca. Pare varianta cea mai complicata, din cateva puncte de vedere:
1) In living, pe acel perete, ne-am dori un centru media (TV etc). Am vazut o multime de poze pe internet cu TV deasupra semineului, dar tot nu imi e clar: acel TV nu va avea probleme/se va strica din cauza faptului ca e pus intr-o zona f calda?
2) Daca punem termosemineul pe mijlocul peretelui, ar tb sa facem cosul de fum pe margine (ca in imagine) pt ca altfel ar trece prin mijlocul unui dormitor de copil, ceea ce nu e ok, mai ales ca acea camera e micuta.
3) Imi e foarte neclar cum ar trebui sa il asezam in acea pozitie + constructia peretului. Banuiesc ca ar tb sa luam termosemineul si sa il asezam inainte sa facem peretele respectiv, doar ca asta ar complica lucrurile din cauza ca ar munci 2 echipe diferite la acel perete.

Tare mult m-ar ajuta sfaturile voastre. Si ce bine ar fi daca ar mai trece dl andreilesan pe la mine pe topic Posted Image

Attached Files



#107
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Nu uita de tarusii si platbanda de impamantare! Si masoara de 10 ori la trasare...constructorul e mai incet cu calculele de obicei si cum asezi casa...aia e..acolo ramane.
Cred ca pozitia 3 e ok la soba aia, cu cat mai in centru cu atat mai bine. Sper ca ai in proiect cosul si strapungerile prin acoperis, trebuie prevazute f clar, are 40X40 ..se bordeaza cu fier beton, etc. Bafta si atentie!


#108
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Multumesc Catalin. Am vb cu electricianul si da, vom face impamantarea.

Cat despre cos, din pacate nu e in proiect, din cauza ca decizia de a-l face am luat-o de curand, in conditiile in care am aflat:
1. S-ar putea sa ne faca racordarea la gaze intr-un an.
2. In Pantelimon (unde stau acum) s-a schimbat firma de gaze si in mod automat au crescut preturile foarte mult.

Astfel ca ideea de a ne baza exclusiv pe gaze a disparut. Mai mult, cochetez cu ideea unui termosemineu + puffer cu acumulator (probabil tank in tank) in care sa tinem apa incalzita ceva mai mult timp + panouri solare. Nu stiu insa daca am putea renunta la gaze, fara a baga "prea mult" pe foc, iar daca panourile solare fac fata pt apa menajera + IPAT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate