Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa noastra de la munte, P+1, Valenii de Munte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#55
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Wow, eu nu am mai vazut asa ceva pana acum :(.... Numai mie mi se pare
Iipsa de simetrie suparatoare? Acoperisul ala nu cred ca exista, poate l-a facut cineva care nu cunoaste bine softul de proiectare, asa ciudatenii imi ieseau si mie cand ma jucam cu chiefarchitect pt ca nu imi raspundea proiectantul la telefon si ma apucam singura de modificat :).

#56
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Brawnie, acolo va fi de fapt tot tabla faltuita. Multumesc de observatie.

Ce parere ai despre restul proiectului?

#57
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
la planuri nu am nimic de comentat ...atat doar ca as pune accesul in camara in peretele din stanga ca sa nu ocolesti toata bucataria pentru o leguma Posted Image
Indiferent ce tabla o sa fie acolo la acperis tot se va aduna zapada si intr-un final (doamne ferestre) vei avea infiltratii... eu as merge pe o panta la acoperisul acela mai mica astfel incat sa ma inchid cu el sub acoperisul celalalt...siiiiii obligatoriu cu streasina pentru ca arata ciudat o parte a acoperisului cu streasina si cealalta fara...

Attached Files



#58
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Imaginea e buna de pus pe un topic -  de ciudatenii arhitecturale :)



#59
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
multumesc brawnie pt sugestii! Esti de mare ajutor, ca intotdeauna. Cand trec prin Cluj, neaparat trebuie sa dau cateva beri ;) Am schimbat acoperisul, si am discutat cu arhitectul sa faca si intrarea in camara conform ideii tale.

Am facut cateva capturi fatadelor dupa ce au fost facute modificarile. Ce parere aveti?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   114.24K   83 downloads
  • Attached File  2.jpg   112.07K   63 downloads
  • Attached File  3.jpg   94.68K   86 downloads
  • Attached File  4.jpg   131.59K   81 downloads
  • Attached File  5.jpg   91.97K   65 downloads


#60
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRenex, on 19 aprilie 2017 - 23:56, said:

Am facut cateva capturi fatadelor dupa ce au fost facute modificarile. Ce parere aveti?
Nu am observat cosul de fum. Posted Image

#61
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
asa mai vii de acasa...parca arata un pic altfel cu acoperisul ala, nu?
mai jos comentariile mele pe poze....

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   164.89K   136 downloads
  • Attached File  3.jpg   145.16K   132 downloads
  • Attached File  5.jpg   128.51K   117 downloads


#62
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Prea multi arhitecti au doar skill-uri de desenatori 3D si prea putine de arhitecti...

#63
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Usa dinspre living spre terasa este glisanta. Mie imi e place cum arata, cum se deschide si ca face o continuare intre living si terasa, dar am o intrebare: o astfel de usa se va inchide etans sau va fi o punte termica si in partea aia a livingului va fi mai rece?

@andreilesan - nu am pus inca cosul de fum pt ca nu am decis ce alternativa la caldura vom alege, daca vom avea suficienti bani sa facem si un demisol si mai sunt destul de multe necunoscute.

@brawnie - am observat si eu o parte dintre lucrurile alea, dar cred/sper ca ele se vor rezolva cand vom incepe sa lucram la detalii. Momentan am doar un concept brut 3D din care sa vad cum ar fi casa si sa ma pot plimba prin ea.

#64
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Si noi am avut o astfel de usa culisanta intre living si terasa. Oferta pt Veka Softline 82 pe gri era de aproape 2000 de euro.

#65
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Iata ce s-a mai intamplat de la ultima mea postare:
  • am ridicat o magazie de 6 x 3 mp din OSB+polistiren de 5cm, acoperita cu tabla, vata minerala si osb.
Attached File  IMG_20170420_084534.jpg   419.28K   88 downloadsAttached File  IMG_20170420_084546.jpg   646.32K   86 downloadsAttached File  IMG_20170429_141438.jpg   782.38K   92 downloads
  • am sapat intrarea pe teren pentru cifa si materiale. Sper sa se poata intra bine. Aici mai trebuie sa punem balastru si va fi gata deocamdata.
Attached File  IMG_20170429_090148.jpg   224.33K   92 downloadsAttached File  IMG_20170429_141652.jpg   707.67K   89 downloadsAttached File  IMG_20170429_141705.jpg   838.3K   110 downloads
  • am stabilit varianta finala a proiectului si "inca" astept sa primesc DTAC de la structurist + instalatii.
Attached File  parter.jpg   295.36K   179 downloadsAttached File  etaj.jpg   259.84K   149 downloads

Legat de sursa alternativa de caldura, a trebuit sa renunt deocamdata la ea, din cauza ca sapatura unui demisol ar fi depasit bugetul pe care il am estimat pentru casa. As vrea insa in timp sa imi fac fie o pompa de caldura, fie un sistem solar (cred ca se fac progrese in inovarea acestora, intrucat tiglele lui Elon Musk tocmai au fost lansate).

#66
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRenex, on 31 mai 2017 - 07:51, said:

...Legat de sursa alternativa de caldura, a trebuit sa renunt deocamdata la ea, din cauza ca sapatura unui demisol ar fi depasit bugetul pe care il am estimat pentru casa. As vrea insa in timp sa imi fac fie o pompa de caldura, fie un sistem solar (cred ca se fac progrese in inovarea acestora, intrucat tiglele lui Elon Musk tocmai au fost lansate)...
La nivel national e vai de posmagii nostri in legatura cu sursele alternative, cu implementarea lor in conceptul de locuinta moderna si cu deservirea lor postgarantie.. Sistemul produce in continuare morti in fasa si apoi ne miram cat de adevarat este ca in Romania nu se preteaza.. Cersim din usa in usa si dam stiri cu mare mandrie ca am reusit sa atragem investitii straine, caci investitii autohtone nu se inghesuie nimeni sa faca.. Investitorii romani prefera alte tari decat cea unde le raman parintii..Bravo!Posted Image
Revenind la sursele alternative, imi poveste cineva ca odata cu inasprirea controlului asupra combustibilului de origine vegetala multi au inceput sa investeasca in pompe de caldura aer/apa, insa datorita obtuzitatii celor ce au conceput constructia si instalatia termica, aceste pompe de caldura sunt mentinute la temperaturi maxime de lucru pentru agentul termic si numai despre performanta nu ne mai ramane sa discutam...
O alta "'constatare'' pe care am auzit-o de la colegii care ofera si monteaza panouri solare a fost ca '"aportul la incalzire aferent panourilor solare este frectie la picior de lemn, iar ca sa obtii macar ceva rezultate trebuie sa ocupi tot acoperisul cu panouri'".. La intrebarea mea cum de la occidentali merge si la noi nu, raspunsul a fost: '"Conceptele sunt diferite, acolo se construiesc locuinte mici si anvelopate corespunzator incat consumul anual de energie aferent prepararii ACM e comparabil cu consumul anual aferent incalzirii... "" Deci, spor la construit si nu uitati Sistemul are nevoie de cat mai multi sclavi/donatori (putem sa ne numim oricum ca esenta e foarte greu de schimbat). Posted Image

P.S. Vedeti cu ce agent frigorific vor fi incarcate aparatele de aer conditionat, chillerele si pompele de caldura, caci de la 01.01.2017(conform reglementarilor UE) toate instalatiile care au anumite tipuri de agenti frigorifici trebuiesc luate la evidenta si verificate anual ! Cum inca mai avem prejudecati ca Aerul Conditionat este un lux, pentru a mai avea o sursa de venit la buget institutiile abilitate ale Statului nu vor ramane amorfe mult timp.. Unii au si inceput demersurile sa li se ofere listele cu toti beneficiarii instalatiilor dotate cu pompe de caldura apa/apa..  ''Un lucru bun e mai greu de facut, un lucru rau, in schimb, - e foarte simplu..'"

Edited by andreilesan, 01 June 2017 - 07:14.


#67
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Salut.

A trecut ceva vreme de cand nu am mai scris nimic in jurnal, insa am urmarit cu interes cateva dintre jurnalele voastre. In realitate, am fost ocupat cu tot felul de alte lucruri, in afara de noua casa: nastere, botez, vacanta, deadline, release, vacanta etc.

Acum am reluat proiectul Casa. Am hotarat sa facem anul acesta fundatia (inclusiv placa 0), urmand ca din primavara sa continuam cu celelalte etape. Sambata viitoare vom face trasarea, iar luni, 11 septembrie vom incepe treaba.

Revin la voi cu cateva intrebari aparute in urma parerilor diferite ale arhitectilor si constructorului:

1) In proiect, structuristul mi-a prevazut o talpa a fundatiei adanca de 50cm, umpluta cu beton mort (C8/10). Constructorul zice ca aceasta talpa nu e necesara si pentru o casa de p+1 nu are mare importanta. Puteti sa ma ajutati cu o lamurire: care e rolul acestei talpe si cat de importanta este? Are dreptate constructorul sau arhitectul?
Attached File  1.jpg   213.83K   46 downloads
2) In placa de la cota 0 structuristul a prevazut doua randuri de plasa SNTB, cu distantieri intre ele. Constructorul zice ca ar fi suficient un singur rand. Cum e corect? Stiu ca intotdeauna mai mult poate insemna mai bine, dar din punct de vedere al rolului/importantei/efectului versus pret (sau din alte considerente de care nu imi dau eu seama), cum e mai ok?

3) Sub placa am prevazut 5cm de extrudat sub placa si 10cm de extrudat peste placa. sub IPAT. E ok asa? Am nevoie si de acei 5cm, sau sunt suficienti cei 10? Mentionez ca as vrea ca aceasta casa sa fie cat mai etansa, astfel incat facturile la utilitati sa fie cat mai mici, dar nu imi dau seama daca acei 5cm mai ajuta cu ceva, odata ce am pus 10cm sub IPAT.

Va multumesc ca va opriti si la mine pe jurnal si il cititi Posted Image

#68
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostRenex, on 02 septembrie 2017 - 23:07, said:

...Revin la voi cu cateva intrebari aparute in urma parerilor diferite ale arhitectilor si constructorului:

3) Sub placa am prevazut 5cm de extrudat sub placa si 10cm de extrudat peste placa. sub IPAT. E ok asa? Am nevoie si de acei 5cm, sau sunt suficienti cei 10? Mentionez ca as vrea ca aceasta casa sa fie cat mai etansa, astfel incat facturile la utilitati sa fie cat mai mici, dar nu imi dau seama daca acei 5cm mai ajuta cu ceva, odata ce am pus 10cm sub IPAT.  

Recomand cu caldura sa se familiarizeze proiectantii d-tale cu prevederile din Anexa nr.3 la C107/1 modificat in decembrie 2010.
Cu aceeasi caldura recomand se se simuleze in u-wert.net cati cm de termoizolant trebuie sa contina placa de pe sol incat sa se incadreze sub valorile care in Anexa nr.3 sunt trecute ca maxim admise.


Daca se considera ca e o pierdere de timp sa rogi proiectantii sa-si faca treaba aducandu-si cunostintele la zi, atunci poti sa le transmiti simularea atasata. Posted Image

Attached Files



#69
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
1. La treaba cu talpa si constructorul: daca un constructor mi-ar zice asa ceva as fi foarte circumspect si as cere argumente tehnice ( " asa se face, asa am mai facut" nu e argument). Am vazut deja destule proiecte, cred ca ai un constructor mai sarac cu duhul... no offense!
2. Despre termoizolatie sub placa: intreabarea este daca doar 10 cm sunt suficienti. La Valeni e mai rece, pune minim 15 cm si simuleaza in uwert, este investitie fianciara si plus de confort, mai ales daca ai Ipat. Fa un calcul termic pt toata casa si decide apoi. Multi nu pun xps sub placa ci eps cu densitate minim 80, se pare ca este suficient de rezistent si la jumatate de pret.

#70
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Schimba constructorul ! Rolul sau este de a executa un proiect facut de un inginer nu de unu' cu 3 clase care are 4 oameni la lucru si e mare patron.

De la CTA (cota teren amenajat) ai 50 cm elevatia armata plus inca 50 cm talpa si ajungi la 1 metru - adica adancimea de inghet. Daca nu s-ar face talpa atunci ai avea fundatia la doar 50 cm in pamant ceea ce nu este bine. Talpa este mai lata decat elevatia pentru a distribui incarcarile la terenul de fundare pe o suprafata mai mare.
Placa de la cota 0.00 se poate intradevar arma si cu un singur rand de plasa daca straturile de sub ea s-au compactat corespunzator dar daca proiectantul a dat 2 randuri pai atunci cam asa ar trebui sa faci.
Poti pune expandat cu o densitate ceva mai mare (un EPS 100) sub placa daca nu sunt probleme cu apa subterana....eu as merge pe 10 cm dedesubt si 10 cm deasupra.

#71
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Multumesc pentru raspunsurile prompte.

Dle Andrei, puteti sa imi dati si un link spre acea anexa sa o studiez? Multumesc mult pt calculul in u-wert. Am observat pe mai multe jurnale ca a fost folosit acest instrument, dar imi este destul de greu sa inteleg care e treaba cu acel u-value si cum se va raporta la factura pe care o voi plati lunar la caldura. Am vazut ca exista si un Excel care circula pe forum, dar  de asemenea nu am stiut cum sa il completez ca sa am o imagine reala asupra lucrurilor.

Cat despre constructor, ideea e ca l-am intrebat eu daca ar mai fi ceva de optimizat (din cate am auzit, unii structuristi tind sa exagereze prin intarirea prea tare a structurii), si asa a ajuns sa imi spuna ca a mai lucrat asa (legat de talpa), dar in general la vile/blocuri mai mari.

Am fost astazi pe la 2 comercianti mari de materiale. La Brico mi-au spus din start ca nu au oferte personalizate pentru case, ceea ce m-a uimit, dar fiecare isi stie strategia de vanzare - daca un client care iti va aduce cateva zeci de mii de euro pare neinteresant pt tine ca vanzator, atunci...

La Dede mi-au dat contactul de la Ploiesti, dar evident ei nu vand fier, si astfel am primit un nr de la altcineva. Se pare ca pretul ar fi de 3.05 RON/kg. Asa de mult s-a scumpit fierul in doar cateva luni, sau acesta e un pret exagerat? Tot la Dede m-am interesat de EPS 80/100 si XPS, si o varianta buna ar fi sa merg asa cum ati spus si voi spre EPS de 10cm. Ma gandesc sa pun EPS 80 de 10 cm, care ar iesi mai ieftin decat 5cm de XPS. E ok?

Mai am o problema. Structuristul mi-a spus cantitatea de lemn pt cofraj de care am nevoie, si anume 226mp. Dupa ce regula transform acesti mp in m3?

Edited by Renex, 03 September 2017 - 21:18.


#72
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
- refiritor la u-wert si la valoarea u...cu cat e mai mica valoare cu atat va fi mai mica si factura Posted Image mai multe detalii afli daca citesti topicul danei84 acolo unde Andrei a ajutat-o cu un calcul al pierderilor de caldura care se transforma de fapt in necesar termic...
- da fierul s-a scumpit foarte mult...asta e pretul actual
- pentru izolatie sub pardoseala incearca sa iei macar un EPS 100 de 10 cm
- 40 mp de cofraj este un mc de scandura...deci 226/40 = 5.65 mc de scandura.

LE: Din cauza unor beneficiari ca tine ajungem noi, proiectantii, sa supradimensionam structurile pentru a putea fi acoperiti....sa nu mai vorbesc de minunatul constructor (inca nu e prea tarziu sa cauti altul) care te indemna sa nu mai torni talpa fundatiei si care nu stie ca 1mc de scandura inseamna 40 mp de cofraj....ce urmeaza peste o luna? O sa ne spui ca structuristul a exagerat si ti-a dat in proiect armare din bare independente plus calareti la placa de peste parter iar constructorul vrea sa armeze cu plasa sudata? sau ca a pus 4 bare in grinda si constructorul vrea sa optimizeze si sa puna doar 3?

Edited by brawnie, 03 September 2017 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate