Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

vecin 5 mașini= 5 locuri de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
am specificat destul de clar în primul post  că NU am absolut nimic cu omul care se descurcă  etc etc
într o parcare super-ultra - full de aglomerată cum este cea riverană blocului (blocurilor) unde locuiesc mi se pare absolut ultra nesimțire să ai parcate :
1. maşina ta personală
2. maşina neveste tii
3. maşină de cărat termopane
4.un VW t5 nemişcat de vreo 4 luni cu nr de DE expirate
mea culpa ,una din ele a vandut o ,au rămas numai 4
recunosc n am citit toate postările
cand tu  vii seara şi cauți cu disperare un loc de parcare ,vecinu are 4 buc. ,altu are 3 etc etc
alții nu le mută cu lunile din motive enumerate şi aici
absolut mi ar fi jenă să ocup 4 locuri de parcare NUMAI ale mele .
ține foarte mult de Bun Simț !!

Edited by vio1971, 21 February 2017 - 13:28.


#92
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 vio1971, on 21 februarie 2017 - 13:27, said:

am specificat destul de clar [...] mi se pare absolut ultra nesimțire [...]

recunosc n am citit toate postările[...]

ține foarte mult de Bun Simț !!
Exact. Tine foarte mult de "Bun Simț".
Acum treci si citeste, altfel este "absolut ultra nesimțire".

#93
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Flat, on 21 februarie 2017 - 13:15, said:

Dacă pleci luni de zile sau ești bolnav ar fi de bun simț sa nu ții ocupat un loc public pe care îl pot folosi cei care chiar circula cu masinile. Iei frumos mașina și o bagi într-o curte, garaj sau o dai cuiva sa o foloseasca
A naibii chestie, n-am primit mail c-o saptamana inainte, sa m-anunte ca-mi voi rupe picioru', sa pot duce masina intr-o curte..

#94
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Rogi și tu un prieten. În eventualitatea unei reglementari, sunt sigur ca statul ar putea înființa pe la primarii un serviciu de ridicări/stocari care sa te scape gratis de povara masinii pe.timpul cat ești disabled

#95
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Iar la ultima plecare din oras, am avut exact doua ore sa ma pregatesc (duş, bagaje).  La altele nici atat.

#96
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Flat, de acord cu tine. Da'..., frate, sa ma plateasca atunci cand o plimb.
Ca-i trebe hidratare, smacuri, pantofi, haine noi.

#97
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
E la fel si la mine la bloc. Am multi vecini cu mai multe masini, 90% dintre ele nu misca de mai mult de 2-3 ori pe an, dar sunt parcate fix la scara.
O vorba de bun simt lipsa, dar decat sa stai sa iti toci nervii, mai bine ignori totul si-ti vezi de ale tale.
La mine e unul cu 4 masini, toate cu numere de Italia si BG, dintre care doua sunt dube Iveco(deci alea ocupa mai mult loc decat un sedan normal.
Altul, are un Range Rover , un S class, un wrangler, un SL si un Audi tt. Iti vine sa plangi cand le vezi cum aduna praf.
Numai astia doi ocupa jumatate din locurile din fata blocului.
Dar e dreptul lor legal sa parcheze acolo, asa cum e si dreptul fiecaruia dintre noi.
Ideea e ca unii chiar au fost afectati de saracie si acum compenseaza cat pot, chair daca nu le trebuie atatea masini.

#98
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
sa nu mai zic ca nu e bine nici pt masini sa stea nemiscate in zapada praf soare ploaie gainatz grindina
e unu cu un fiesta pe la mine a pus-o neinspirat sub un stalp si acum are masina acoperita de sute de rahati de pasari

http://www.dmv.org/h...des/storage.php

#99
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am 4 masini in familie:  2 ale mele (firma & personala) ,1 taica-miu ,1 sormea

Masina lu sormea si cea din firma ajung in parcare/pe strada maxim 2 zile pe saptamana. Decapotabila o tin in garaj si o folosesc doar 6 luni pe an ....iar singura care sta in permanenta in fata casei e cea a lui taica-miu. Se mai intampla uneori sa parchez o masina langa alta......in rest stau parcate raspandite (mereu raman cate 2-3 locuri libere in zona ,deci nu e problema lipsa locurilor de parcare).
Cu toate astea mi s-a atras atentia ca am prea multe masini si am avut cateva divergente cu cativa mai comunisti, mai frustrati , mai retardati ....nu stiu in ce categorie sa-i incadrez.

Acum, cu unul dintre ei sunt prieten foarte bun !  Mi-a specificat ca in ultima saptamana avusese probleme mari la servici ,iar eu ajungeam cu cateva secunde inaintea lui si ocupam mereu locul cel mai `bun` din parcare.......asa i-a picat pe mine......`ca am prea multe masini`. Omul mi-a explicat ca nu a avut o reactie normala si nici logica .....Bine eu ii raspunsesem la momentul respectiv ca daca i se pare ca am intins coarda , le voi aduce pe toate + bonus voi cumpara 2-3 rable si le voi parca pe locurile `cele mai bune`.(mai ales ca in oras nu se ridica masini)

Sunt genul de persoana care incearca sa nu-i deranjeze pe ceilalti , sunt politicos cu toata lumea (poate unii ma iau de prost) , insa daca-mi dai `o palma`  peste obraz .....nu-ti voi intoarce si celalalt obraz, iti voi da doua.(zodia e de vina)

Edited by polizei, 21 February 2017 - 23:09.


#100
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 vio1971, on 20 februarie 2017 - 17:45, said:

nu considerați că ar trebui plătit impozit ,,extra,, pentru cel puțin o a doua maşină care ocupă loc de parcare moka ??!!

Judecand "la rece" aceasta problema tipica pentru Ro, daca nu ocupa locurile unul care are 5 masini, ocupau locurile alea 5 oameni care au o masina. Deci cam tot aia era.

Edited by LauCalin, 24 February 2017 - 11:28.


#101
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 PoeOvidiu, on 20 februarie 2017 - 18:51, said:

Eu am o curiozitate. Pe cate locuri de parcare ai vrea sa parcheze 5 masini? Mi se pare normal pe 5. Ca nici tu nu parchezi doua masini pe un loc.
Matematica de clasa1. Daca intr-o parcare sunt 5 masini, cate locuri de parcare ocupa?

posibil sa ocupe doar 3 locuri/ 5 masini daca locuiesti pe anumite strazi cu anumite locuri de parcare Posted Image
pe scurt, stiu locuri de parcare (platite la primarie) care sunt foarte lungi,  in fata un gard si in spate trotuar. un matiz si un Ford mondeo incap pe acele locuri fara probleme si trotuarul ramane liber  (pe unele chiar incap chiar doua mondeo)
https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=en

dar una peste alta e nesimtire sa stai cu 5 rable care se infunda in asfalt in timp ce vecinii cu masini pe care chiar le folosesc au probleme
dar e posibil ca si asta se poata reglementa la primarie, se poate cere amenajarea parcarii in vederea inchirierii locurilor
vecinul nu va avea cum sa ia 5 locuri

Edited by aeon, 24 February 2017 - 11:44.


#102
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Hai sa întreb și eu aici o chestie la obiect: la parterul blocului nostru s-a deschis de anul trecut un serviciu de ambulanta privat. Acesta are vreo 5-6 mașini (ambulante) din care cel puțin 3 sunt parcate în zona.
Locurile de parcare sunt la liber, pe marginea străzii.
De asemenea, mai sunt vreo 4-5 autoutilitare care sunt parcate în aceeași zonă (din când în când vine un șofer cu o mașină și pleacă cu alta). Acestea cred că sunt de la un șantier din zona.
Există vreo reglementare care să specifice ca o firma (persoana juridica) cu parc auto trebuie să aibă o parcare proprie?


#103
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cel putin in Bucuresti, pentru locurile inchiriate zice asa:

LOCURI de PARCARE BUCUREŞTI. Conform legislaţiei actuale, exploatarea parcajelor de reşedinţă prin închiriere se face pe bază de contract cu durata de valabilitate de 1 an şi cu posibilitatea reînnoirii. Atribuirea locurilor în parcajele de reşedinţă se face numai după avizul de încadrare emis de către Comisia Tehnică de Circulaţie a Municipiului Bucureşti.
Atribuirea locurilor în parcajele de reşedinţă se face numai cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) nu se poate aloca mai mult de un loc de parcare pentru fiecare apartament
B) atribuirea se face cu acordul asociaţiei de locatari sau de proprietari a imobilului;
c) se pot atribui locuri în parcajele de reşedinţă numai pentru autovehiculele cu masa totală autorizată mai mică de 3,5t;
d) se pot atribui locuri în parcajele de reşedinţă numai pentru autovehiculele care au prevazută în certificatul de înmatriculare adresa respectivă, persoanele cu handicap locomotor având prioritate la atribuire.

de aici:
http://www.b365.ro/p...nzi_256249.html

#104
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Sau atribuirea se face in functie de cat de tare in gura esti sau cat de mult iti poti umfla muschii. Posted Image

#105
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
atribuirea se face pe spaga, exclusiv

locurile publice sunt la liber, poate sa-si puna ambulantele si ce masini vrea, chiar daca e firma. daca prinzi liber ocupi tu locul si gata

#106
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

 Flat, on 24 februarie 2017 - 14:29, said:

atribuirea se face pe spaga, exclusiv

locurile publice sunt la liber, poate sa-si puna ambulantele si ce masini vrea, chiar daca e firma. daca prinzi liber ocupi tu locul si gata
Asta si fac/facem toți ceilalți . Nu ne certam cu ei ca nu avem baza legala... Doar ne ofticam  :lol:  :D  ca ocupă degeaba locurile (au fost 2-3 ambulante nemișcate 2 luni în iarna asta si noi ne invarteam si parcam pe unde puteam...iar o ambulanță ocupă cam un loc și jumătate ..
De celelalte autoutilitare ce sa mai zic..sunt parcate în preajma unui alt bloc, învecinat ...așa ca ma doare mai puțin. ;)

#107
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
trebuie sa-i trimiteti lui Firea propuneri din alte orase europene si sa va plangeti. altfel de unde sa viseze ea ce probleme aveti.

plus, masina pe care o foloseste vecinul mai des, ocupati locul cand e gol si blocati-o cat mai des, chit ca trebuie sa luati taxi pe urma.

Edited by 41ex, 24 February 2017 - 20:35.


#108
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
uite exemplu la mine, vin acasa si gasesc locul meu(preferat) ocupat de vizitatorul cuiva, parchez in locul altui vecin de la scara de langa, vine si ala si isi parcheaza masina in spatele masinii sotiei lui(cumva pusa aiurea pt el), nu o baga in locul gol al altui vecin. Posted Image dupa 1 ora pleca vizitatorul si ma dusai sa mi-l ocup. asta inseamna sa(ti) respecti locul.

Edited by 41ex, 24 February 2017 - 22:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate