Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

vecin 5 mașini= 5 locuri de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
absolut ,nu exagerez , am un vecin care are 5 ( cinci) maşini propietate personală. recte,ocupă 5 locuri de parcare !!
toată stima pentru cei care se descurcă ,a nu se înțelege că am ceva cu cei ce pot mai mult ,au de unde , etc etc
problema e că ocupă 5 ( cinci) locuri de parcare adiacente blocului ,locației de domiciliu ..
nu considerați că ar trebui plătit impozit ,,extra,, pentru cel puțin o a doua maşină care ocupă loc de parcare moka ??!!

Edited by vio1971, 20 February 2017 - 17:50.


#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ai masina si nu ai loc de parcare ?

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ocupa locuri de parcare platite?

#4
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
De curiozitate, ce masini are ?
Sper ca nu este vreun 'descurcaret' cu 2 rable !
Ai dreptate, de la a doua masina in sus ar trebui sa platesca pentru ele.

5 rable, sorry

#5
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 diZy, on 20 februarie 2017 - 17:50, said:

Ocupa locuri de parcare platite?

absolut Neplătite !!

#6
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 vio1971, on 20 februarie 2017 - 17:45, said:

nu considerați că ar trebui plătit impozit ,,extra,, pentru cel puțin o a doua maşină care ocupă loc de parcare moka ??!!
Platesti parcarea aia sau esti pe logica mosilor care spun: Eu stau aici de 40 de ani si parchez... Ca daca esti pe logica asta, plimba ursu

#7
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

 cobi1, on 20 februarie 2017 - 17:49, said:

Ai masina si nu ai loc de parcare ?

la a 2-a plătesc 80 lei lunar,parcare privată !!

 blade0blade, on 20 februarie 2017 - 17:53, said:

Platesti parcarea aia sau esti pe logica mosilor care spun: Eu stau aici de 40 de ani si parchez... Ca daca esti pe logica asta, plimba ursu

absolut nu am ..locul meu preferat ,, !!! nu am acestă gandire comunistă !!

#8
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Perfect. Atunci nu te f..e grija de capra vecinului... ca este imoral fata de voi ceea ce face vecinu e alta discutie...

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 vio1971, on 20 februarie 2017 - 17:55, said:


la a 2-a plătesc 80 lei lunar,parcare privată !!

Si atunci ce te intereseaza ce face capra vecinului ?!

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 vio1971, on 20 februarie 2017 - 17:45, said:

absolut ,nu exagerez , am un vecin care are 5 ( cinci) mașini propietate personală. recte,ocupă 5 locuri de parcare !!
toată stima pentru cei care se descurcă ,a nu se înțelege că am ceva cu cei ce pot mai mult ,au de unde , etc etc
problema e că ocupă 5 ( cinci) locuri de parcare adiacente blocului ,locației de domiciliu ..
nu considerați că ar trebui plătit impozit ,,extra,, pentru cel puțin o a doua mașină care ocupă loc de parcare moka ??!!
Daca e parcare gratuita, nu poti sa parchezi tu masina acolo cand pleaca el?

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 vio1971, on 20 februarie 2017 - 17:45, said:

absolut ,nu exagerez , am un vecin care are 5 ( cinci) maşini propietate personală. recte,ocupă 5 locuri de parcare !!
toată stima pentru cei care se descurcă ,a nu se înțelege că am ceva cu cei ce pot mai mult ,au de unde , etc etc
problema e că ocupă 5 ( cinci) locuri de parcare adiacente blocului ,locației de domiciliu ..
nu considerați că ar trebui plătit impozit ,,extra,, pentru cel puțin o a doua maşină care ocupă loc de parcare moka ??!!
Eu nu inteleg un lucru:
vecinu' plateste impozit la stat pe toate cele 5 masini ?
plateste si cele 5 locuri de parcare ?

Daca da, care-i treaba ta ?!

#12
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
,,capra vecinului = 5 maşinii !! ,,

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Invidia asta o sa te bage in mormant . Vezi-ti de ale tale si lasa-i pe altii sa-si vada de ale lor .

Edited by cobi1, 20 February 2017 - 18:01.


#14
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 vio1971, on 20 februarie 2017 - 17:59, said:

,,capra vecinului = 5 maşinii !! ,,
Prost o fi daca nu isi ia si un camion... Atata timp cat aia este o parcare gratuita... nu e treaba ta.... El oricum plateste impozite pe cate masini detine. Daca primaria reglementeaza situatia locurilor de parcare din zona, la fel de bine isi poate cumpara 10 locuri de parcare... Hai nu mai fii indivios, pune mana la munca, fii de dreapta, si i-ati 7 masini. Sa crape capra vecinului !!!

PS: astept topic facut de vecinu vis-a-vis de tine ca parchezi 7 masini pe 7 locuri de parcare, ce sa vezi, fix gratuite

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
vio1971, ai 2 mașini, pentru una având loc de parcare plătit iar cealaltă e la bătaie cu cei ce nu au dar te deranjază că vecinul are 5? La fel îi deranjază și mașinile tale pe cei ce au doar una dar nu au apucat loc plătit sau stau cu chirie și nu-l pot avea.

#16
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Deci voi va luati de omul asta care e indignat de faptul ca o singura persoana ocupa 5 locuri de parcare... Si mie-mi e rusine de vecini sa-mi mai iau inca o masina... Am loc de parcare platit (La subsol, cu CF deci e al meu permanent, nu e de la primarie sa se redistribuie) si in fata sunt locuri ale blocului libere pentru (b)locatari si vizitatorii lor. Vreau sa-mi mai iau una mica de oras si am o oarecare jena fata de vecini ca ocup si-un loc platit si-unul pentru cei ce nu au loc...

C'mon, hai sa nu fim mai papa decat papa de la Roma... are tot dreptul sa parcheze acolo, dar trebuie sa fie de-a dreptul nesimtit....
Si nu e vorba ca are omu bani, a si spus ca are 5 rable... nu masini scumpe. Asa hai sa-mi iau si eu vreo 10 cielo-uri cu vreo 6000-7000 euro toate si ocup toata parcarea blocului..... ce??? Am dreptul asta.... Platesc impozite pe ele, deci am dreptul sa ocup toate locurile de parcare daca am atatea masini.

Edited by AndyM, 20 February 2017 - 18:21.


#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Lupilor moralisti care sustin vecinul "descurcaret", le urez sa caute seara loc de parcare minim 30 de minute si sa parcheze la 1 kilometru de casa. Cu alte cuvinte le urez cat mai multi vecini descurcareti cu cat mai multe masini pe cap de apartament.

Si stati linistiti ca in vest treaba e in felul urmator: prima masina primesti permis de parcare pe strazile adiacente gratis (atentie, nu loc dedicat, parchezi unde si daca gasesti!). Pentru a doua masina permisul de parcare costa vreo 100 de euro pe luna. Pentru urmatoarele masini pretul creste progresiv, probabil pe la a 5-a masina ajungi pe la 500 de euro pe luna. E mai ieftin sa parchezi pe locuri pe care se plateste daca nu ai permis de parcare pentru riverani si sa iei amenda la cateva zile.

Deci nu, nu este absolut deloc normal ce face vecinul, dar legea ii permite. Suck-it up sau mobilizeaza-te sa schimbi legea. Sa vrei o tara ca in vest.

Edited by Groot, 20 February 2017 - 18:22.


#18
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Boala romanului nu e capra vecinului (invidia).. boala e la vecin si senzatia lui ca ar fi invidiat. Da in realitate nu e.

Eu ma mir ca nu a aparut o minte asa mai luminata care sa impoziteze de la 2a sau 3a masina cu 500% ca sa se mai decongestioneze orasele ca e dezastru deja. Nu intereseaza pe nimeni cate masini ai, problema e ca numarul din ce in ce mai mare de masini creeaza un disconfort general pe care il resimt toti. Trafic infernal, poluare, zgomot, aglomeratie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate