Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Multinationala, noul bau bau al Romaniei

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2067 replies to this topic

#2035
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 Flat, on 13 aprilie 2018 - 12:35, said:

[...]2. contributiile de pe github ar putea avea cod malicios si cine ar sta sa le verifice/auditeze??? sunt chestiuni de securitate, nu pot fi lasate asa, la liber
GovIT-ul lui Cioloș. Nici acum nu bagi cod de capul tău pe orice proiect open source fără să verifice cineva, din membrii proiectului, pull requestul tău. Și mai sunt consultanți de securitate recunoscuți internațional care pot băga un ochi pe proiecte. De fapt, cred că toată planeta ar fi cu ochii pe surse, fiind un fapt fără precedent Posted Image

#2036
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,893
  • Înscris: 20.10.2015

 dexterash, on 13 aprilie 2018 - 06:39, said:

Eu ti-am mai zis ca aberezi aiurea si ca Romania a avut destule multinationale* intre 1990 si 2000. Te faci ca uiti, ca nu ma crezi sau ce "altceva"?


Nu te cred pentru ca spui prostii
Ce inseamna "destule"
Comparat cu ce? Cu Korea de nord? Cu Cuba? Sau cu SUA, Luxembourg, Marea Britanie?

#2037
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,893
  • Înscris: 20.10.2015

 poadol, on 13 aprilie 2018 - 12:31, said:

Negocierea exista [...]
Suficient, deci exista si deci, se poate.
ce lipseste insa sa existe si la celelalte categorii? Nu cumva lipsa de concurenta?

 poadol, on 13 aprilie 2018 - 12:31, said:

Aberatiile pe care multi le iau deja ca normalitate le numesti tehnicalitati?

Bineinteles. Era vorba de un exemplu pe care sa-l inteleaga orice copil care citeste.
Investitorul pune banii in actiuni si castiga bani, Pensionarul pune banu la cec si castiga bani. Atat. Nu discut la definitie dupa google, nu discut de cantiatea de bani economisita sau investita, nu discut despre NIMIC altcva, ci faptul ca si investitorul si pensionarul care foloseste cecul o fac sa castige o dobanda acolo care se face in acelasi mod.

 poadol, on 13 aprilie 2018 - 12:31, said:

Cand ai sa vezi scris de catre mine ca "fara multinationale Romania era mult mai departe" (o generalizare fara cap si fara coada) atunci cu siguranta poti sa fii sigur de asta, altfel pui pe seama mea o intelegere total gresita a ceea ce am scris.

Atunci de ce te comporti ca prostu-ala de rade p-aici si imi vii cu crampeie din ziare de tot rahatul
Vino la masa si discutam cum am crezut ca incepusem acum cateva zile cu tine despre avantajele multinationalelor, dezavantajele lor, adaptarea la viata cu multinationale, adaptarea si profitul tau ca persoana sa lucrezi acolo, avantajele sa devi antreprenor intr-o piata in care multinationalele iau o halca nepermis de mare din economie.
Nepermis de mare nu din cauza multinationalelor, pentru ca ele-si urmaresc scopul, ci din cauza guvernului si din cauza romanului care mai bine nu face si comenteaza sa prostu, sau mai bine lucreraza acolo in multinationala si injura si bea bere dupa.
Lucruri pe care le-am studiat personal.
Dar imi inchizi gura cu ce zice un ziarit al carui scop este sa-si vanda ziarul si sa excite cititorii cu interpretarea lui a aberatiilor rusesti.
De ce zic ca-s aberatii rusesti?
Pentru ca este una dintre politicile lui Putin, o strategie de razboi informational prin care excita prostii spre nationalism si-i mâna ca pe vite sa blameze multinationalele.
Pentru ca si Putin si prostu de rade, vin doar cu injuratura, hai bah sa blamam multinationalele FARA NIMIC IN SCHIMB, si e usor de inteles ca idiotu care rade (si aici nu fac referire numai la el, ci la o intreaga shleahta de puturosi), doreste sa traiasca ca pe vremea lui Ceausescu.
Deci, tu alegi. Ne batem joc si faci ca prostu' sau discutam?

 poadol, on 13 aprilie 2018 - 12:14, said:

Pretul este intotdeauna mai mare decat profitul. Pretul inteles ca ceva cuantificabil in bani, cat si pretul care este imposibil sa fie cu usurinta cuantificabil in bani.

Cand spui "cu orice pret", trebuie sa definesti.
Eu am definit capitalismul ca:
"Castiga cat poti de mult intr-un cat mai lung timp"
Si atat. Asta e filozofia capitalismului. Firma simpla, PFA, salariat, multinationala, ASTA II ESTE MENIREA.
Cat este legal e okay, cat este ilegal (de multe ori cu acordul statului), nu mai este okay, dar nu blama Microsoft pentru ca Udrea cere mita, problema e la arbitru.

#2038
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Tsunnnami, on 13 aprilie 2018 - 14:34, said:

Nu te cred pentru ca spui prostii
Ce inseamna "destule"
Comparat cu ce? Cu Korea de nord? Cu Cuba? Sau cu SUA, Luxembourg, Marea Britanie?
Cu economia locala, normal. Studiaza nitel graficele atasate, facute de BNR.
https://www.piarom.r...02/2016cs42.pdf

Cat si chestia asta:

Quote

Autohtonii cu autohtonii, străinii cu străinii: acesta este modelul relațiilor de afaceri cel mai uzitat în prezent. Principalul partener de afaceri al companiilor româneşti cu capital majoritar autohton este reprezentat de firmele de același tip.[...]
Analog se întâmplă pentru firmele cu capital majoritar străin. Acestea realizează majoritatea cifrei lor de afaceri, fie în relația cu parteneri din străinătate (comerț exterior)17, fie cu firme autohtone, dar având capital majoritar străin.

Deci, cine erau principalii angajatori in anii '90?

Attached Files


Edited by dexterash, 13 April 2018 - 15:40.


#2039
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Tsunnnami, on 13 aprilie 2018 - 15:00, said:

Bineinteles. Era vorba  de un exemplu pe care sa-l inteleaga orice copil care citeste.
Investitorul pune banii in actiuni si castiga bani, Pensionarul pune banu la cec si castiga bani. Atat. Nu discut la definitie dupa google, nu discut de cantiatea de bani economisita sau investita, nu discut despre NIMIC altceva, ci faptul ca si investitorul si pensionarul care foloseste cecul o fac sa castige o dobanda acolo care se face in acelasi mod.
Vino cu exemple clare pentru oameni maturi, altfel induci persoanele participante la discutie in eroare si poti primi drept raspuns "jigniri" nedorite si mai ales nejustificate. Am refuzat sa acuz de infantilism si mare noroc ca am asteptat sa confirmi indirect sau direct cum ai facut-o, "Era vorba  de un exemplu pe care sa-l inteleaga orice copil care citeste.", de altfel.

Edited by poadol, 13 April 2018 - 15:46.


#2040
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Tsunnnami, on 13 aprilie 2018 - 15:00, said:

Atunci de ce te comporti ca prostu-ala de rade p-aici si imi vii cu crampeie din ziare de tot rahatul
Vino la masa si discutam cum am crezut ca incepusem acum cateva zile cu tine despre avantajele multinationalelor, dezavantajele lor, adaptarea la viata cu multinationale, adaptarea si profitul tau ca persoana sa lucrezi acolo, avantajele sa devi antreprenor intr-o piata in care multinationalele iau o halca nepermis de mare din economie.
Nepermis de mare nu din cauza multinationalelor, pentru ca ele-si urmaresc scopul, ci din cauza guvernului si din cauza romanului care mai bine nu face si comenteaza sa prostu, sau mai bine lucreraza acolo in multinationala si injura si bea bere dupa.
Lucruri pe care le-am studiat personal.
Dar imi inchizi gura cu ce zice un ziarit al carui scop este sa-si vanda ziarul si sa excite cititorii cu interpretarea lui a aberatiilor rusesti.
De ce zic ca-s aberatii rusesti?
Pentru ca este una dintre politicile lui Putin, o strategie de razboi informational prin care excita prostii spre nationalism si-i mâna ca pe vite sa blameze multinationalele.
Pentru ca si Putin si prostu de rade, vin doar cu injuratura, hai bah sa blamam multinationalele FARA NIMIC IN SCHIMB, si e usor de inteles ca idiotu care rade (si aici nu fac referire numai la el, ci la o intreaga shleahta de puturosi), doreste sa traiasca ca pe vremea lui Ceausescu.
Deci, tu alegi. Ne batem joc si faci ca prostu' sau discutam
?
Cate lozinci sau catalogari uneori gratuite ati auzit din partea mea?

Discutiile serioase de obicei contin, mai mult sau mai putin, numai partea ramasa netaiata.

Pretindeti dar oferiti foarte putin in aceasta directie a seriozitatii.

Da, 'active95' greseste atunci cand se pune pe ras cel mai des motivat si nu mai explica nimic, deoarece il considera un act inutil, exact ca si introducerea unei nuci in perete.

#2041
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 Tsunnnami, on 13 aprilie 2018 - 15:00, said:

Cat este legal e okay, cat este ilegal (de multe ori cu acordul statului), nu mai este okay, dar nu blama Microsoft pentru ca Udrea cere mita, problema e la arbitru.

Microsoft a vandut licentele la pretul lor normal unei firme romanesti de partid
Ca firma romaneasca a umflat de N ori pretul cand a re-vandut la randul ei aceste licente statului roman, e alta gasca in alta traista.

Edited by marius.bunu, 13 April 2018 - 16:30.


#2042
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,893
  • Înscris: 20.10.2015

 dexterash, on 13 aprilie 2018 - 15:39, said:

Cu economia locala, normal. Studiaza nitel graficele atasate, facute de BNR.
https://www.piarom.r...02/2016cs42.pdf

Cat si chestia asta:


Deci, cine erau principalii angajatori in anii '90?

pai imi raspunzi la alta intrebare
Eu am zis ca intre 90 si 2000 multinationalele erau CA SI inexistente
Dezvoltarea serioasa pe care au inceput s-o simta oamenii s-a facut mult dupa 2000 si nu a fost aportul romanului iaici, a fost infuzia de capital, fortarea furnizorilor companiilor mari sa deschida si ei in Romania etc.
Ca-ti convine sau nu asta, nu mai e problema mea.
Mie imi convine, inca nu sunt suficiente corporatii in Romania sa traiasca de pe urma lor si aia din Botosani. Inca nu sunt suficiente sa ma atraga si pe mine sa fiu interesat sa caut de munca acolo.
Dupa ce ti-ai format insa o infrastructura serioasa  in tara, dupa ce tara are "nas" sa il tina pe sus, abia atunci te poti plange de monopolul multinationalelor si poti sensibiliza poporul sa combata efectul multinationalelor prin re-orientarea cumparatorilor, catre firme locale, asa cum se face in restul lumii.
Asta trebuie sa vina in paralel cu educatia care in momentul de fata nu se face, se pierde vremea pe segmentul educational, la televizor se arata doar Monica Columbeanu si Arsenie Boca.

Problema nu in multinationale sta ci in educatie

#2043
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 Tsunnnami, on 12 aprilie 2018 - 18:30, said:

. Tu nu vezi ce tampenii scrii?
Stii cum era fara negociere? Ca pe vremea lui ceausescu: $xxx. Asta e salariul


Iar cu negociere iote cum sta problema : Nu mi-am negociat salariul NICIODATA.
Am acceptat cat mi s-a propus.
Posted Image Posted Image Posted Image


 shiva, on 13 aprilie 2018 - 12:57, said:

GovIT-ul lui Cioloș. Nici acum nu bagi cod de capul tãu pe orice proiect open source fãrã sã verifice cineva, din membrii proiectului, pull requestul tãu. Și mai sunt consultanți de securitate recunoscuți internațional care pot bãga un ochi pe proiecte. De fapt, cred cã toatã planeta ar fi cu ochii pe surse, fiind un fapt fãrã precedent

Aveti dreptate, doar ca multinationale zic ca avantaju' pe care-l ofera consta in support si anume ca  nu tre' sa astepti pina cind cineva se milostiveste,


 Tsunnnami, on 13 aprilie 2018 - 15:00, said:

..
Cat este legal e okay, cat este ilegal (de multe ori cu acordul statului), nu mai este okay, dar nu blama Microsoft pentru ca Udrea cere mita, problema e la arbitru.

Posted Image Posted Image
Oh da bine inteles, cum adica sa blamezi multinationala ca da spaga, ca doar saracei ii este rasucit bratu' de catre stat pina cind nu mai poate si tre' sa cedeze.


 poadol, on 13 aprilie 2018 - 16:00, said:

Da, 'active95' greseste atunci cand se pune pe ras cel mai des motivat si nu mai explica nimic, deoarece il considera un act inutil, exact ca si introducerea unei nuci in perete.

Daca v-ati uita mai pe la inceput asa, am incercat dialogul, motivind opiniile pe care le-am exprimat, da' in momentu' in care raspunsul la el consta in io le stiu pe toate, n-am nevoie sa probez cit de cit, daca vrei sa probez e clar ca esti un comunist, pesedist si bine inteles rus se taie filmu'.
Cum de exemplu ar fi opinia asta

 Tsunnnami, on 13 aprilie 2018 - 18:12, said:

pai imi raspunzi la alta intrebare
Eu am zis ca intre 90 si 2000 multinationalele erau CA SI inexistente
Dezvoltarea serioasa pe care au inceput s-o simta oamenii s-a facut mult dupa 2000 si nu a fost aportul romanului iaici, a fost infuzia de capital, fortarea furnizorilor companiilor mari sa deschida si ei in Romania etc.
Ca-ti convine sau nu asta, nu mai e problema mea.
Mie imi convine, inca nu sunt suficiente corporatii in Romania sa traiasca de pe urma lor si aia din Botosani. Inca nu sunt suficiente sa ma atraga si pe mine sa fiu interesat sa caut de munca acolo.
Dupa ce ti-ai format insa o infrastructura serioasa  in tara, dupa ce tara are "nas" sa il tina pe sus, abia atunci te poti plange de monopolul multinationalelor si poti sensibiliza poporul sa combata efectul multinationalelor prin re-orientarea cumparatorilor, catre firme locale, asa cum se face in restul lumii.
Asta trebuie sa vina in paralel cu educatia care in momentul de fata nu se face, se pierde vremea pe segmentul educational, la televizor se arata doar Monica Columbeanu si Arsenie Boca.
Problema nu in multinationale sta ci in educatie
Ce rost ar avea sa intru intr-o polemica opinind ca multinationale n-au venit in Romania pina cind n-a exista o piata cit de cit, ca piata aia s-a facut datorita romanilor nu a multinationalelor, ca atit timp cit salariile oferite vor continua sa fie de kkt pe multinationale le cam doare la bashketi de infrastructura, ca in cazu' in care ar exista infrastructa da' s-ar cere salarii pe masura multinationala isi pune palma in fund si se cara si mai ales ca in momentu' in care multinationalele ajung la monopol, adica controleaza piata, cum mama naibii ar putea exista ceva autohton catre care sa re-orientezi cumparatorii fiind evident ca doar cele de nisa reusesc sa supravietuiasca la umbra multinationalelor, cind sint convins ca opinia pe care o va exprima va fi: comunistule.?
Cum sa nu te umfle risu' cind mai in urma cu citeva pagini opina, cu atita emfaza, vis-a-vis beneficiile multinationalei ca unu' dintre ele era taman ca te educa, ca acu' sa cada in sarcina statului.?
Pt. mine e evident ca opinia pe care o exprima vine dintr-un puternic sindrom Stockholm, pt. frimitura pe care o primeste fiind in stare sa nege si ca pamintu' e rotund, deci exact de ce mi-as pierde timpu' argumentind in loc sa ironizez din capu' locului?

#2044
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,893
  • Înscris: 20.10.2015

 active95, on 14 aprilie 2018 - 13:48, said:


Vezi de ce te consider asa cum esti?
Pentru ca razi degeaba. Nu intelegi cuvintele sau ce?

 active95, on 14 aprilie 2018 - 13:48, said:

Ce rost ar avea sa intru intr-o polemica opinind ca multinationale n-au venit in Romania pina cind n-a exista o piata cit de cit, ca piata aia s-a facut datorita romanilor nu a multinationalelor, ca atit timp cit salariile oferite vor continua sa fie de kkt pe multinationale le cam doare la bashketi de infrastructura, ca in cazu' in care ar exista infrastructa da' s-ar cere salarii pe masura multinationala isi pune palma in fund si se cara si mai ales ca in momentu' in care multinationalele ajung la monopol, adica controleaza piata, cum mama naibii ar putea exista ceva autohton catre care sa re-orientezi cumparatorii fiind evident ca doar cele de nisa reusesc sa supravietuiasca la umbra multinationalelor, cind sint convins ca opinia pe care o va exprima va fi: comunistule.?

Foarte fals, cand nu faci pe prostu' esti binevenit sa discutam
Multinationalele au venit CAND A MERITAT. Si asta nu datorita lui Iliescu
O sa revin ca-s pe fuga

#2045
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,893
  • Înscris: 20.10.2015

 active95, on 14 aprilie 2018 - 13:48, said:

in cazu' in care ar exista infrastructa da' s-ar cere salarii pe masura multinationala isi pune palma in fund si se cara

Gresit, slariile se dau in functie de situatia din momentul ala de pe piata aia, nu are legatura cu infrastructura, cu infrastructura are legatura logistica si costul logisticii.
Cum e gresit sa crezi ca o firma cheltuie €10M (cazul Nokia) si cand nu-i mai convine, pleaca.. Aia a fost o investitie proasta, fac pariu ca studiul de marketing a fost facut foarte slab. Sunt de acord ca si romanii cadn sunt intrebati de un lucru raspund in 2 dodii fara sa gandeasca, dar asta nu stirbeste raspunderea celui care a facut studiul pe baza caruia s-a luat decizia de investitie in Romania. Si nici salariile nu au fost motivul

 active95, on 14 aprilie 2018 - 13:48, said:

Cum sa nu te umfle risu' cind mai in urma cu citeva pagini opina, cu atita emfaza, vis-a-vis beneficiile multinationalei ca unu' dintre ele era taman ca te educa, ca acu' sa cada in sarcina statului.?

Educatia generala e in grija statului, multinationala te invata altceva si n-o face pentru tine, o face DOAR pentru firma.
Ca si tu beneficiezi apoi de pe urma asta e la secundar, dar, daca pregatirea asta n-ar exista nici tu nu ai avea-o.
Asta daca vrei sa discutam serios si sa nu te faci ca nu intelegi, pentru ca cred ca stii foarte bine la ceea ce ma refer.

Greseala pe care o faceti si tu si panoadol este ca NU LUATI IN CONSIDERATIE investita firmelor care TREBUIE recuperata si TREBUIE PROFIT, asta e CONDITIA ca aia sa vina sa te invete sa muncesti, sa iai arate CE SA MUNCESTI, CUM S-O FACI, IN CAT TIMP, si apoi sa te invete sa VINZI pentru ca cineva ARE NEVOIE de munca aia a ta.
O parte din ia, din munca ta o iei inapoi sub forma de salariu, beneficii, prime, concediu, adica DECENTA
Asa e in toata lumea nu numai in Romania.
D-asta am si dat exemplul cu CEC-ul sa va fac sa ganditi cum e sa PIERZI bani, asta pentru romanu inca are mentalitatea, "e strain, da-l dracu ca are bani, sa-mi dea si mie!"

 active95, on 14 aprilie 2018 - 13:48, said:

Posted Image Posted Image
Oh da bine inteles, cum adica sa blamezi multinationala ca da spaga, ca doar saracei ii este rasucit bratu' de catre stat pina cind nu mai poate si tre' sa cedeze.

Am pledat eu vreodata sa nu plateasca daca sunt in afara legii?
Ce vrei sa fie aici ca-n Columbia sau Argentina?

#2046
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 22:17, said:

Gresit, slariile se dau in functie de situatia din momentul ala de pe piata aia, nu are legatura cu infrastructura, cu infrastructura are legatura logistica si costul logisticii.


Tu nu intelegi, don'le ca multinationala trebuie sa dea salarii decente chiar daca angajatorii romani si statul roman nu o fac? :lol:
1000 de euro salariul minim la multinationala . ;)

#2047
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

 poadol, on 13 aprilie 2018 - 12:14, said:

Pretul este intotdeauna mai mare decat profitul. Pretul inteles ca ceva cuantificabil in bani, cat si pretul care este imposibil sa fie cu usurinta cuantificabil in bani.

Pretul este cuantificabil numai in bani, dupa parerea unora, care se autolimiteaza in acest fel.

CUANTIFICA - 1. A determina cantitatea a ceva.

Bati cimpii...

#2048
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 active95, on 14 aprilie 2018 - 13:48, said:

Daca v-ati uita mai pe la inceput asa, am incercat dialogul, motivind opiniile pe care le-am exprimat, da' in momentu' in care raspunsul la el consta in io le stiu pe toate, n-am nevoie sa probez cit de cit, daca vrei sa probez e clar ca esti un comunist, pesedist si bine inteles rus se taie filmu'.
Cum de exemplu ar fi opinia asta

Ce rost ar avea sa intru intr-o polemica opinind ca multinationale n-au venit in Romania pina cind n-a exista o piata cit de cit, ca piata aia s-a facut datorita romanilor nu a multinationalelor, ca atit timp cit salariile oferite vor continua sa fie de kkt pe multinationale le cam doare la bashketi de infrastructura, ca in cazu' in care ar exista infrastructa da' s-ar cere salarii pe masura multinationala isi pune palma in fund si se cara si mai ales ca in momentu' in care multinationalele ajung la monopol, adica controleaza piata, cum mama naibii ar putea exista ceva autohton catre care sa re-orientezi cumparatorii fiind evident ca doar cele de nisa reusesc sa supravietuiasca la umbra multinationalelor, cind sint convins ca opinia pe care o va exprima va fi: comunistule.?
Cum sa nu te umfle risu' cind mai in urma cu citeva pagini opina, cu atita emfaza, vis-a-vis beneficiile multinationalei ca unu' dintre ele era taman ca te educa, ca acu' sa cada in sarcina statului.?
Pt. mine e evident ca opinia pe care o exprima vine dintr-un puternic sindrom Stockholm, pt. frimitura pe care o primeste fiind in stare sa nege si ca pamintu' e rotund, deci exact de ce mi-as pierde timpu' argumentind in loc sa ironizez din capu' locului?
Si dumneavoastra de data asta ati citit numai inceputul fara a intelege sau a lua in considerare partea de final, care suna cam asa, subliniat dedesubt:

 poadol, on 13 aprilie 2018 - 16:00, said:

Da, 'active95' greseste atunci cand se pune pe ras cel mai des motivat si nu mai explica nimic, deoarece il considera un act inutil, exact ca si introducerea unei nuci in perete.
Deci, evident, stiam. Posted Image

#2049
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 vrajitoruldinoz, on 13 aprilie 2018 - 06:31, said:

Bai m-ai innebunit cu prostia asta "cu orice pret". Cum adica cu orice pret? cu siguranta pretul nu poate fi mai mare decit profitul! Adica nu cu pretul amenzilor daca sint substantiale, nu cu pretul inchisorii, nu cu pretul falimentului etc.
Sa luam un exemplu concret, pentru o intelegere relativ mai usoara a problemelor: Volkswagen (in imagine profitul incepand cu 2009 si cel pe 2017 in milioane de Euro 13.818)

Quote

Dieselgate se apropie de final. Volkswagen va plăti amenzi de 4,3 miliarde de dolari în SUA, sumă ce se adaugă despăgubirilor de aproximativ 19 miliarde de dolari, promise deja proprietarilor americani ai mașinilor implicate în scandal.

În plus, conform acordului final negociat cu autoritățile americane și Departamentul de Justiție, VW își va recunoaște vinovăția în scandalul manipulării testelor de emisii și în toate cele trei capete de acuzare implicate. Înțelegerea încheie orice fel de dispute legale, atât în prezent, cât și în viitor, pe teritoriul Statelor Unite, efectele sale neavând, însă, caracter de precedent juridic și în afara jurisdicției SUA.

Valoarea cumulată de 4,3 miliarde a penalităților ce vor fi plătite de VW în SUA include o amendă penală de 2,8 miliarde de dolari, o contravenție de 1,45 miliarde de dolari, menită să încheie disputele de natură civilă și încălcările legislației federale privind protecția mediului, precum și o amendă civilă de 50 milioane de dolari.

Divizia americană a grupului VW va fi supravegheată timp de trei ani de o autoritate de monitorizare independentă, care se va asigura că termenii înțelegerii vor fi respectați.

Acordul final semnat cu Departamentul de Justiție american a fost deja aprobat de reprezentanții consiliului de supraveghere al companiei, care s-au întrunit miercuri.

Conform presei americane, costurile asociate acordului încheiat cu Departamentul de Justiție american vor urca nota de plată a scandalului Dieselgate în SUA și Canada la aproximativ 23 miliarde de dolari, depășind astfel provizioanele constituite, de aproape 19,1 miliarde dolari.

Fondurile acoperă și înțelegerea precedentă semnată cu EPA (Agenția de Mediu americană) și autoritățile statului California, prin care VW s-a angajat să repare sau să răscumpere peste 480.000 mașini diesel vândute în SUA și echipate cu motoare TDI de 2 litri. Acordul în valoare de 14,7 miliarde de dolari prevede constituirea în următorii trei ani a unui fond de 2,7 miliarde dolari dedicat reducerii emisiilor de oxizi de azot pe teritoriul SUA, precum și investirea altor 2 miliarde de dolari în dezvoltarea și lansarea de automobile electrice și infrastructură conexă. O altă înțelegere, neaprobată încă, prevede rechemarea în service și remediarea a peste 83.000 de mașini cu motorizări 3.0 TDI, cheltuielile în acest caz fiind estimate la 1 miliard de dolari.

VW a recunoscut în septembrie 2015 că a instalat softuri de manipulare a testelor de emisii pe 11 milioane de automobile ale grupului, la nivel mondial. Acordul parafat ieri cu Departamentul de Justiție nu încheie și investigația referitoare la răspunderea personală a angajaților VW, mai mulți foști sau actuali directori, printre care și fostul șef de dezvoltare Heinz-Jakob Neusser, fiind în vizorul autorităților americane, riscând să fie inculpați.

VW Dieselgate: Amenzi și despăgubiri de 23 miliarde dolari în SUA


Acuma in ce fel pot si vor fi despagubiti cei care au inhalat aerul imbacsit cu fum produs de catre aceste masini, bineinteles ca si alte marci de masini polueaza, dar ne referim in special la cele produse sub marca Volkswagen si "manarite"?

Vor fi despagubiti in niciun fel. = Pret de platit care nu poate fi cuantificat in bani si evident nu-l plateste nimenea, decat cei care sunt mai sensibili si devin alergici la te miri ce, sau din cauza organismului slabit si de catre aerul imbacsit cu fum se trezesc ca se imbolnavesc de te miri ce boli.

Deci per total PRETUL "COSTUL" este cu mult mai mare decat profitul contabil real al unui an oricare ar fi el.

Asa in mare, fara mii de detalii, sper ca s-a inteles cat de cat, bineinteles cu obiectiile de rigoare. Posted Image

Evident sunt mii de cazuri, incluzand si pe cele nedescoperite sau musamalizate, in care pretul "costul" "greselilor" voite sau fara voie este mai mic decat profitul.

Sunt zeci poate sute de exemple din acestea imense. PROFITUL CU ORICE PRET ESTE REGE.

Attached Files


Edited by poadol, 16 April 2018 - 10:39.


#2050
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 poadol, on 16 aprilie 2018 - 10:30, said:



Sunt zeci poate sute de exemple din acestea imense. PROFITUL CU ORICE PRET ESTE REGE.

Orice pret legal.
In rest, ai dreptate, profitul e tinta oricarei afaceri.

#2051
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 18:43, said:

Vezi de ce te consider asa cum esti?

Posted Image
Domnia voastra poa' sa considere ce vrea inclusiv ca ce viseaza noaptea asa si e, asta nu insemna ca-i capabila sa inteleaga cit de hilar e sa-l auzi pe unu' care in viata lui n-a negociat si a acceptat orice i-a fost oferit sa vb de negociere.



 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 18:43, said:

Multinationalele au venit CAND A MERITAT. Si asta nu datorita lui Iliescu
O sa revin ca-s pe fuga

Posted Image
Conform propriilor opinii in 1995-2000 nu erau multinationale venind dupa 2000. Oare cine era presedinte in perioada 2000 -- 2004?
Pe cimpii fluturind stegulete?



 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 22:17, said:

Gresit, slariile se dau in functie de situatia din momentul ala de pe piata aia, nu are legatura cu infrastructura, cu infrastructura are legatura logistica si costul logisticii.


Posted Image
Dupa ce ti-ai format insa o infrastructura serioasa in tara, dupa ce tara are "nas" sa il tina pe sus, abia atunci te poti plange de monopolul multinationalelor si poti sensibiliza poporul sa combata efectul multinationalelor prin re-orientarea cumparatorilor, catre firme locale, asa cum se face in restul lumii.


 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 22:17, said:

Cum e gresit sa crezi ca o firma cheltuie €10M (cazul Nokia) si cand nu-i mai convine, pleaca.. Aia a fost o investitie proasta, fac pariu ca studiul de marketing a fost facut foarte slab

Posted Image
Studiu de marketing?
Cit platim unui angajat neamt? 1300-1400 de euro. Cit platim unui scalvete roman? 200-300 de euro. Studiu inchis.
Cit platim unuia si mai sclavete ce traieste exact in comunism, adica unui chinez? 10-20 de euro. Intradevar sa nu ne mutam.
Functie de industrie costurile cu salariile ajung sa inghita 60 pina la 70 % din cheltuielile, deci aberatii adulatoare in alta parte.



 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 22:17, said:

Educatia generala e in grija statului, multinationala te invata altceva si n-o face pentru tine, o face DOAR pentru firma.
Ca si tu beneficiezi apoi de pe urma asta e la secundar, dar, daca pregatirea asta n-ar exista nici tu nu ai avea-o.
Asta daca vrei sa discutam serios si sa nu te faci ca nu intelegi, pentru ca cred ca stii foarte bine la ceea ce ma refer.

Stiu ca va referiti la o lozinca, pt. ca nici o multinationala nu te angajeaza daca n-ai educatie si pregatire.
Nenorocitu' ala de stat atit de mult blamat, ca sa nu mai zic de ala comunist, a bagat educatie si pregatire in domnia voastra, daca n-o facea azi n-ati mai fi opinat atitea adulari neavind cum.


 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 22:17, said:

Greseala pe care o faceti si tu si panoadol este ca NU LUATI IN CONSIDERATIE investita firmelor care TREBUIE recuperata si TREBUIE PROFIT, asta e CONDITIA ca aia sa vina sa te invete sa muncesti, sa iai arate CE SA MUNCESTI, CUM S-O FACI, IN CAT TIMP, si apoi sa te invete sa VINZI pentru ca cineva ARE NEVOIE de munca aia a ta.
O parte din ia, din munca ta o iei inapoi sub forma de salariu, beneficii, prime, concediu, adica DECENTA
Asa e in toata lumea nu numai in Romania.
D-asta am si dat exemplul cu CEC-ul sa va fac sa ganditi cum e sa PIERZI bani, asta pentru romanu inca are mentalitatea, "e strain, da-l dracu ca are bani, sa-mi dea si mie!"

Posted Image
D'aia ma distreaza opiniile lozincarde fiindca ele vor sa te puna in pielea violatorului ca sa-i intelegi motivatia dom'le.
Daca nu stii sa tai cu ciocanu', nu te angajeaza multinationala. Punct. Restu' sint aberatii intru adulare.
Iar in momentu' in care dau cu ciocanu' exact ca ala care e platit triplu, se vede adevarat motivatie a multinationalei.
In ce priveste obsesia aia cu vinzarea, zic obsesie fiindca ati mai opinat, moama cum i-a mai invatat Nokia sa "vinda" pe aia care asamblau.
Si chiar daca sint convins ca nu veti intelege, luind cealalta obsesie a domniei voastre, rosia ca sa fie vinduta la un restaurant francez, cineva trebuie sa sape pamintu', cineva trebuie sa planeteze seminta de rosie, cineva trebuie sa o ude, fiindca rosia, soc si groaza, n-apare din neant, cineva tre' sa pregateasca locu'.

 Tsunnnami, on 14 aprilie 2018 - 22:17, said:

Am pledat eu vreodata sa nu plateasca daca sunt in afara legii?
Ce vrei sa fie aici ca-n Columbia sau Argentina?

Zic ca nimic nu obliga multinationala sa accepte ok? It takes 2 to tango zice o vb a partenerului nostru strategic. O face (si) fiindca prin asta tine statul slab si corupt, ca sa le fie cumparate kkt de la Mall.

 marius.bunu, on 15 aprilie 2018 - 07:17, said:

Tu nu intelegi, don'le ca multinationala trebuie sa dea salarii decente chiar daca angajatorii romani si statul roman nu o fac? Posted Image
1000 de euro salariul minim la multinationala . Posted Image

Fiindca opinia excelentei voastre e pe baza de cu o floare se face primavara dovada ca se poate, daca vrei, consiliera persoanala a lu' eroina lu' matale are salar de 10000 de euro pe luna deci daca la stat se poate hai cu egalarea la multinationala sau cu cercu'n parc ati incercat ?


 poadol, on 16 aprilie 2018 - 09:49, said:

Si dumneavoastra de data asta ati citit numai inceputul fara a intelege sau a lua in considerare partea de final, care suna cam asa, subliniat dedesubt:
Deci, evident, stiam. Posted Image

Stiu, stiu, reply-ul era cu mantinela, crezind ca daca bat saua poate mai exista un neuron functional la iapa, da' bag seama ca e rezolvata de tot situatia.. Posted Image

#2052
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Acuma in ce fel pot si vor fi despagubiti cei care au inhalat aerul imbacsit cu fum produs de catre aceste masini, bineinteles ca si alte marci de masini polueaza, dar ne referim in special la cele produse sub marca Volkswagen si "manarite"

Nu-i chiar asa.
VAG a fost pedepsit foarte tare pentru magaria facuta. Si-au luat-o de nu s-au vazut.
Din pdv al poluarii generale ce au facut ei nu a contribuit in USA nici cu 0.001%, in primul rind ca au numai vreo 2% din vinzari dar din astea un procent infim erau diesele. BTW, americanii au alte stadarde la masinile mari de transport, unele din ele put de te dau jos (autobuzele de scoala in special).
Daca treaba ar fi fost mai serioasa compania ar fi putut intra usor in faliment. Si asa au fost la 2 pasi de penal.
Sta in natura umana sa-si asume nise riscuri de dragul "gloriei", dar cind riscurile astea sint clar resprezentate (ptin exemple) le trece cheful imediat.

Deci pina la urma pretul a fost foarte mare fata de profit si parerea mea e ca singurul motiv pentru care si-au asumat riscul a fost ca nu s-a stiut clar la toate nivelele despre ce e vorba. Mi-e greu sa cred ca un CEO sanatos la cap a zis ca e ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate